Skocz do zawartości
IGNORED

Akustyka w domu z betonu komórkowego (gazobeton) vs Ceramika. Wady i zalety


DAWH

Rekomendowane odpowiedzi

Zakładając ten temat, z pełną świadomością, że nie jest to forum budowlane, proszę żebyście podzielili się swoimi opiniami, ale na podstawie wlasnych doświadczeń, a nie teorią wyczytaną lub zasłyszaną. Generalnie producenci podają parametry izolacyjności akustycznej. Ale czy BK, mający znacznie gorszą izolacyjność, lepiej pochłania? O ceramice mówi się że świetnie izoluje.. ale czy to jej jedyna zaleta? Czy tak naprawdę materiał nie ma znaczenia i ważna jest późniejsza adaptacja. Jakie są wasze opinie.

Pomińmy inne, niż akustyczne właściwości tych materiałów, bo to na forum budowlanym znajdziemy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DAWH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam obecnie w mieszkaniu z ceramiki + tynki gipsowe, tragedia wszystkie dźwięki niesie po całym mieszkaniu, ścianki 15cm podczas uderzenia pięścią wpadają w rezonans. Powiedziałem sobie że jak będę budować dom to NIGDY tego g nie chce widzieć.

2006-6141-vSgwPCCkj6_big.jpg

1 godzinę temu, DAWH napisał:

O ceramice mówi się że świetnie izoluje

Też to słyszałem czytałem, tylko że jak sąsiad włączy muzykę to o 23:00 mam wrażenie że gra cały dom każda ściana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, bl4ck napisał:

Mieszkam obecnie w mieszkaniu z ceramiki + tynki gipsowe, tragedia wszystkie dźwięki niesie po całym mieszkaniu, ścianki 15cm podczas uderzenia pięścią wpadają w rezonans. Powiedziałem sobie że jak będę budować dom to NIGDY tego g nie chce widzieć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Też to słyszałem czytałem, tylko że jak sąsiad włączy muzykę to o 23:00 mam wrażenie że gra cały dom każda ściana.

poważnie, aż tak źle?? Zaskoczyłeś mnie, bo o ceramice raczej lepiej się mówi niż o BK pod względem izolacyjności akustycznej. Może dlatego że sztywna to bardziej przenosi drgania.

BK standardowa gęstość stosowana w PL to 400 lub 500. Słyszałem że pod względem akustycznym lepszy jest gestszy i cięższy, 600 lub nawet 700.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, DAWH napisał:

Zakładając ten temat, z pełną świadomością, że nie jest to forum budowlane, proszę żebyście podzielili się swoimi opiniami, ale na podstawie wlasnych doświadczeń, a nie teorią wyczytaną lub zasłyszaną. Generalnie producenci podają parametry izolacyjności akustycznej. Ale czy BK, mający znacznie gorszą izolacyjność, lepiej pochłania? O ceramice mówi się że świetnie izoluje.. ale czy to jej jedyna zaleta? Czy tak naprawdę materiał nie ma znaczenia i ważna jest późniejsza adaptacja. Jakie są wasze opinie.

Pomińmy inne, niż akustyczne właściwości tych materiałów, bo to na forum budowlanym znajdziemy.

pierwszy post i od razu bardzo duże niedopowiedzenie. Zanim napisze się w tym temacie jakikolwiek sensowny post ustalmy, czy chodzi Ci o to czy coś lepiej POCHŁANIA dźwięk czy ma większą IZOLACYJNOŚĆ, czyli zatrzymuje dźwięk żeby nie wychodził z pomieszczenia. To dwa skrajnie różne zjawiska osiągane różnymi materiałami, w pewnym momencie wręcz przeciwstawne...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

pierwszy post i od razu bardzo duże niedopowiedzenie. Zanim napisze się w tym temacie jakikolwiek sensowny post ustalmy, czy chodzi Ci o to czy coś lepiej POCHŁANIA dźwięk czy ma większą IZOLACYJNOŚĆ, czyli zatrzymuje dźwięk żeby nie wychodził z pomieszczenia. To dwa skrajnie różne zjawiska osiągane różnymi materiałami, w pewnym momencie wręcz przeciwstawne...

Bartek, przeczytaj proszę dokładnie mój post bo mam wrażenie że tego nie zrobiłeś. Pytam o różnicę między tymi materiałami pod względem wpływu na akustykę, mam na myśli zarówno izolacyjność jaki i o ich wpływ na muzykę w danym pomieszczeniu. Stoję przed budową domu i zwyczajnie mam mętlik. Chciałbym tutaj usystematyzować informacje na ten temat. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, DAWH napisał:

Ale czy BK, mający znacznie gorszą izolacyjność, lepiej pochłania?

to jest zdanie, które wskazuje na to że nie wiadomo o co pytasz i dlatego nie da się odpowiedzieć. Czy o izolacyjność, czy pochłanianie i o jaki wpływ na akustykę Ci chodzi, nie da się odpowiedzieć na to "który materiał robi lepszą akustykę". Ogólnie zarówno beton jak i ceramika i inny gips nie ma dobrego wpływu na muzykę... Jeśli chodzi o to, jak będzie wewnątrz - to pochłanianie, a jeśli o to co będzie przechodzić pomiędzy pomieszczeniami - to izolacyjność. Dwa zupełnie inne zjawiska które rozpatruje się osobno, ale w gruncie rzeczy to żaden materiał tego typu (jakieś budowlane betony) nie pochłania, różnice są typu 0.03 współczynnika pochłaniania a np. 0.09. Chociaż gdyby odnieść to do jednego pomieszczenia to jest jeszcze bardziej złożone - materiał który nie będzie miał izolacyjności w danym paśmie będzie dźwięk wypuszczał, z punktu widzenia tego pomieszczenia to trochę tak jakby go pochłaniał... jest to bardzo istotne z punktu widzenia niskich częstotliwości bo jak nie będzie izolacyjności w tym paśmie (czyli mało solidne ściany) to bas będzie wypuszczany i go nie będzie. Generalnie sprowadza się to do jednego - albo zamontujesz słabsze ścianki i wtedy część basu będzie uciekać, co będzie dobre bo nie będzie bardzo dudnić, albo - zamontujesz bardzo solidne ścianki ale wtedy trzeba być od razu gotowym na konieczność prowadzenia adaptacji w kierunku pułapek basowych, a to będą koszty. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda sprawa akustyki przegród budowlanych zrobionych w taki sposób opisuję od strony zewnętrznej;

-ściana jednorodna pustak 24 cm ceramika

-konstrukcja z profili aluminiowych oddalona od ściany na 5 cm

-płyta karton -gips

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DAWH

Ja gdybym budował dom budował bym go z materiałów jak najbardziej izolacyjnych, muzyka za ściany w postaci chrapania nic przyjemnego.

2 godziny temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

albo zamontujesz słabsze ścianki i wtedy część basu będzie uciekać, co będzie dobre bo nie będzie bardzo dudnić

Na pewno nie dobre dla innych osób które nie mają ochoty słuchać muzyki razem z nami :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

to jest zdanie, które wskazuje na to że nie wiadomo o co pytasz i dlatego nie da się odpowiedzieć. Czy o izolacyjność, czy pochłanianie i o jaki wpływ na akustykę Ci chodzi, nie da się odpowiedzieć na to "który materiał robi lepszą akustykę". Ogólnie zarówno beton jak i ceramika i inny gips nie ma dobrego wpływu na muzykę... Jeśli chodzi o to, jak będzie wewnątrz - to pochłanianie, a jeśli o to co będzie przechodzić pomiędzy pomieszczeniami - to izolacyjność. Dwa zupełnie inne zjawiska które rozpatruje się osobno, ale w gruncie rzeczy to żaden materiał tego typu (jakieś budowlane betony) nie pochłania, różnice są typu 0.03 współczynnika pochłaniania a np. 0.09. Chociaż gdyby odnieść to do jednego pomieszczenia to jest jeszcze bardziej złożone - materiał który nie będzie miał izolacyjności w danym paśmie będzie dźwięk wypuszczał, z punktu widzenia tego pomieszczenia to trochę tak jakby go pochłaniał... jest to bardzo istotne z punktu widzenia niskich częstotliwości bo jak nie będzie izolacyjności w tym paśmie (czyli mało solidne ściany) to bas będzie wypuszczany i go nie będzie. Generalnie sprowadza się to do jednego - albo zamontujesz słabsze ścianki i wtedy część basu będzie uciekać, co będzie dobre bo nie będzie bardzo dudnić, albo - zamontujesz bardzo solidne ścianki ale wtedy trzeba być od razu gotowym na konieczność prowadzenia adaptacji w kierunku pułapek basowych, a to będą koszty. 

Bartek, z czego ty wybudowałbys dom w takim razie i dlaczego? Bo każdy mówi inaczej i już na prawdę nie wiadomo co i dlaczego wybrać. Przynajmniej ja mam mętlik totalny ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DAWH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skup się na izolacyjności, w innym przypadku dźwięki otoczenia będą przenikać do budynku. Adaptacją zwiększysz pochłanianie i będzie dobrze. Pamiętaj że okna są też istotne.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sama wiedza o ile taką tutaj dostaniesz nie wystarczy przy kompleksowości budowy domu: powiemy, że podwójna ścian z pustką powietrzną pomiędzy, a zapomnisz/zaoszczędzisz na oknach, drzwiach, skiepścisz przegrody na stropie drewnianym, który zdaje się, że zamierzasz zastosować albo "wprowadzisz/wyprowadzisz" dzwięk rurami rekuperacji, itd. itp.

Architekt i jeszcze raz architekt z wiedzą i doświadczeniem, również o akustyce, a wydane na niego pieniądze "zwrócą" się w eksploatacji domu....W mojej opinii (zbudowałem dla siebie dwa domy) nie ma nic głupszego niż oszczedzanie na projekcie domu....Biorąc pod uwagę Twoje oczekwiania w których drążysz to ja się dziwię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, will66 napisał:

Sama wiedza o ile taką tutaj dostaniesz nie wystarczy przy kompleksowości budowy domu: powiemy, że podwójna ścian z pustką powietrzną pomiędzy, a zapomnisz/zaoszczędzisz na oknach, drzwiach, skiepścisz przegrody na stropie drewnianym, który zdaje się, że zamierzasz zastosować albo "wprowadzisz/wyprowadzisz" dzwięk rurami rekuperacji, itd. itp.

Architekt i jeszcze raz architekt z wiedzą i doświadczeniem, również o akustyce, a wydane na niego pieniądze "zwrócą" się w eksploatacji domu....W mojej opinii (zbudowałem dla siebie dwa domy) nie ma nic głupszego niż oszczedzanie na projekcie domu....Biorąc pod uwagę Twoje oczekwiania w których drążysz to ja się dziwię.

Dzięki za odpowiedź. Muszę jednak sprostować. 1. Nie mam zamiaru oszczędzać na materiałach i elementach konstrukcyjnych  których już nigdy nie zmienię. 2. Strop będzie lany żelbetowy, a sufit dodatkowo podwieszany Nidą Sonc + PT80. 3. Cały projekt od początku konsultuję z firmą zajmującą się akystyką wnętrz. Także pomiary i adaptacja na ostatnim etapie przewidziane. 4. Architekt jest kumaty i z doświadczeniem, sugeruje właśnie Ceramikę na ściany. 5. Co nie zmienia faktu, że odnosząc się do akustyki, spotykam różne opinie, włącznie na tym forum. Jedni uważają że tylko ceramika, inni beton komórkowy np. 600, inni nie mają pojęcia, albo tylko teoretyczne... ale i tak doradzają...

Dlatego trzymajmy się tematu, bo proszę o informację o tych co już domy wybudowali i takie użytkują. Jakie widzą wady i zalety obu materiałów, pod względem akustyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DAWH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@will66

Super że wybudowałeś dwa domy, tylko gdzie konkrety w twoim poście czyli to jakie zastosowałeś materiały i jakie masz odczucia w tym temacie izolacyjności.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, bl4ck napisał:

@will66

Super że wybudowałeś dwa domy, tylko gdzie konkrety w twoim poście czyli to jakie zastosowałeś materiały i jakie masz odczucia w tym temacie izolacyjności.

 

no właśnie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Izolacyjność to bardzo konkretny temat i są na to bardzo konkretne współczynniki. Nie trzeba mieć odczuć. Jeśli architekt proponuje i jest kumaty to ja bym mu ufał i tyle... jak akustyk robi operat do izolacyjności (tzw. ochrona przeciwdźwiękowa) to my też raczej tylko wskazujemy "tu ma być tyle i tyle izolacyjności, np. 45 dB, bo takie pomieszczenia są oddzielane". Potem z czego to architekt zrobi to jego sprawa, grunt żeby było nie mniej niż każemy. W domu mieszkalnym izolacyjność na poziomie 50 dB jest absolutnie wystarczająca, ale Ty chcesz cały dom tak zrobić? Drogo będzie. Ja bym zrobił cały dom z czegoś "mniej więcej" a ewentualnie to gdzie będzie grane i hałasowane wzmacniał. Znacznie istotniejsze jest zrobienie tam pływającej podłogi i np. dodatkowych okładzin z płyt GK, już nie muszą być perforowane. Ja bym pokój odsłuchowy tak zrobił - pływająca podłoga, ściany grube tak jak wszedzie, może być gazobeton, ale na to jeszcze warstwa GK+Wełna na co najmniej dwóch ścianach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w konkretnym pokoju ceramika tylko ze nie pustaki a pełna cegła , mur dwuwarstwowy i przerwa zasypana piaskiem taki pokój zaprezentował kiedys tu Szymon z południa Polski

podłoga na bardzo grubej wylewce

nikt bardziej bezkompromisowego projektu nie zaprezentował na tym forum tyle ze nie wiem jak odszukac ten wątek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Bartek z Mega-Acoustic napisał:

Znacznie istotniejsze jest zrobienie tam pływającej podłogi i np. dodatkowych okładzin z płyt GK, już nie muszą być perforowane. Ja bym pokój odsłuchowy tak zrobił - pływająca podłoga, ściany grube tak jak wszedzie, może być gazobeton, ale na to jeszcze warstwa GK+Wełna na co najmniej dwóch ścianach.

Mówisz, że na ścianę zamiast tynku lepiej płytę GK i pod nią wełnę ? Nawet Nida Sonic nie koniecznie?

Bartek, z tego co wnioskuje po tym co piszesz to chyba pójdę jednak w gazobeton np. 600 i dodatkowo na ściany położę GK plus PT80. Ceramika mi się średnio uśmiecha, również z innych, bardziej budowlanych powodów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DAWH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie jakie odczucia?!
Tak jak pisał will66. Masz architekta obliczy Ci izolacyjność, zaś akustyk robi resztę. Sam mam porotherm i nie wiem o jakich odczuciach miałbym pisać? Wedle karty ma 52 dB. Bez sensu jest gadanie na forum o odczuciach. Lepiej niech akustyk przypilnuje tematu na budowie i będzie dobrze.

Jeśli jesteś w kontakcie z firmą, i im płacisz, to co to za problem wytłumaczyć Ci różnicę między silikatem a porothermem?

Jeśli masz rozmach powiedz akustykowi/architektowi, że chcesz dwie ściany zewnętrzna idzie o wyższej izolacyjności a wewnętrzna o mniejszej z pustką powietrzną. Wewnętrzna ściana pływa jak i podłoga. Sufit robisz jak wspomniałeś podwieszany do tego lanego i jest ok. Przypilnuje Ci firma której płacisz mostków akustyczny, odbierzecie drzwi i okna do zakładanego poziomu izolacyjności i masz małe studio w domu.
Akustyk dorobi Ci adaptację do tego i masz temat bardzo Profi.
Tylko po co do tego jeszcze odczucia ludzi z forum?

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, DAWH napisał:

Mówisz, że na ścianę zamiast tynku lepiej płytę GK i pod nią wełnę ? Nawet Nida Sonic nie koniecznie?

Bartek, z tego co wnioskuje po tym co piszesz to chyba pójdę jednak w gazobeton np. 600 i dodatkowo na ściany położę GK plus PT80. Ceramika mi się średnio uśmiecha, również z innych, bardziej budowlanych powodów.

Wracamy do tego co chciałem ustalić na początku. Znowu mieszasz izolacyjność i pochłanianie. Pytasz z czego zrobić ściany, to odpowiadam, dla mnie to pojęcie stricte budowlane i 100% izolacyjność, a teraz znowu wracamy do tematu NIDA sonic... to dwa zupełnie różne tematy! Rozmawiamy o zatrzymaniu dźwięku w pomieszczeniu i to jest izolacyjność, dlatego gazobeton itd. Mówisz że masz akustyka przy projekcie, dlaczego więc akustyk Ci tego nie tłumaczy jak słusznie zauważył kolega @arczi87? Ściany to jedno, a to że ktoś bardzo rozsądnie zasugerował płyty NIDA z wełną - to zabieg który ma pozwolić na ograniczenie pogłosu w pomieszczeniu. Czyli drugie zjawisko. Ja mówiłem o ściany z maksymalnie izolacyjnego materiału żeby dźwięk nie uciekał, potem lita płyta GK + wełna (na profilach) na jednej max 2 ścianach żeby załatwiło mi to osłabienie pierwszego modu osiowego w pomieszczeniu bo zadziała jako absorber płytowy. To wszystko co robiłbym na etapie budowlanym, ewentualnie jeszcze sufit typu ecophon/nida ale to już wszystko idzie w stronę pochłaniania, nie izolacyjności.

Btw. jakby pytanie było o to co jest "najlepsze" - to wyżej @arczi87 napisał ? pomieszczenie w pomieszczeniu

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze trzecia opcja: Porotherm T czyli z wełną w środku.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Moim zdaniem z tego co podałeś najlepsza będzie slika, bo przy ceramice możesz mieć niedobór basu, który ucieknie przez ściany.

 

Parametry, które podają producenci są jednoliczbowymi wartościami. Biorą się one z uśrednienia wartości zmierzonych (zazwyczaj) w paśmie 125Hz - 4kHz. Czyli jeśli materiał X ma 55dB izolacyjności, to te 55dB jest średnią z pomiarów w paśmie 125 - 4000Hz. Przy 80Hz izolacyjność może wynosić zaledwie 14dB !!!

 Po prostu nikt tego nie mierzy, albo nie podaje się tego do publicznej wiadomości, bo nie jest to potrzebne dla "zwykłych ludzi". Inna sprawa że ładniej wygląda wyższy współczynnik izolacyjności. A że dla niskich częstotliwości jest sporo słabszy to wiedzą tylko nieliczni - oraz Ci co wybudowali dom i narzekają na niską izolacyjność ?

 Przykład:

CS_February_2014_HR-68.thumb.jpg.c96d048b9a5c338797cf5e7dd72a6228.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, DAWH napisał:
10 godzin temu, bl4ck napisał:

 

no właśnie...

i co zmienisz technologie jak napiszę Ci o subiektywnych „odczuciach” kogoś kogo nie znasz??

ok, moje dwa domy są różne technologicznie: jeden zbudowany w technologii drewnianej z bala z ociepleniem i ponownie gruba decha od środka; bungalow. Przyjazna naturalna akustyka, duża kubatura (wysokość 3,20), duża przyjemność przebywania i rozmowy w takim domu. Dla audio to świetne warunki, ze względu na niższą „szczelność” przegród nie ma efektu sprężania niskiego zakresu ale kosztem niższej izolacyjności. 

Drugi natomiast to dom z „betonu”, biała silka 25 cm. Akustyka generalnie znacznie gorsza. W dedykowanym pomieszczeniu audio musiałem zrobić pełna adaptacje: prawie pomieszczenie w pomieszczeniu oprócz podłogi. A i tak nie udało zlikwidować/uniknąć mankamentów pomieszczenia w batonach i problemów pierwszych modów. 

Akustyka w pozostałych częściach domu tez taka sobie. 
Podwójna ściana (pomieszczenie w pomieszczeniu) jest rozwiązaniem dającym skuteczny efekt w dwie strony jeżeli chodzi o izolacyjność przegród. Chociaż to też musi być dobrze przemyślane, zaprojektowane i na końcu wykonanie...

Budując tradycyjnie a pózniej adaptując będzie cieżko doprowadzić do skutecznego efektu - ćwiczyłem to. 
Imo, trzeba sobie jasno określić cel: jeżeli to ma być do generalnego grania w salonie i do kotleta, w dobie dobrego wifi i konstrukcji glośników in-wall, ja nie bawiłbym się w nadbudowy a skupił na generalnej, dobrej akustyce pomieszczeń domu. 
Natomiast technologia podwójnej ściany to tylko dla pomieszczenia dedykowanego co będzie kosztowne - that’s me. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, will66 napisał:

co zmienisz technologie jak napiszę Ci o subiektywnych „odczuciach” kogoś kogo nie znasz??

Może wyluzuj troszkę, co? 

To ma być wątek na którym osoby będące w temacie podzielą się swoimi opiniami. A to czy ktoś na podstawie treści tego wątku wyciągnie takie A nie inne wnioski, nawet gdyby zmienił technologię to jest jego prywatna sprawa. Nie zakładałem tego wątku żebyście po mnie wieszali psy, ale dlatego że jestem laikiem i chciałem poznać zdanie innych, co mają w tym temacie większa wiedzę i doświadczenie. Czy to od razu powód żeby mnie odsyłać do architekta czy akustyka? To forum to po co jest?

1 godzinę temu, Acoustic Lab napisał:

Moim zdaniem z tego co podałeś najlepsza będzie slika, bo przy ceramice możesz mieć niedobór basu, który ucieknie przez ściany.

Widzisz, właśnie dlatego ten temat. Każdy mówi inaczej. Rożni akustycy czy architekci polecają co innego. 

Czy to nie beton komórkowy puści więcej niż ceramika? Z tego co wyżej napisane przez Bartka wynika ze to właśnie ceramika mniej basu wypuści...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DAWH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, DAWH napisał:

Czy to nie beton komórkowy puści więcej niż ceramika? Z tego co wyżej napisane przez Bartka wynika ze to właśnie ceramika mniej basu wypuści...

No ale to tez zależy od tego jaki beton i jaka ceramika... od grubości itd. Jak już chcesz się koniecznie trzymać cyferek to trzeba je znaleźć i znaleźć te najlepsze czyli zamontować taki materiał ze znanym współczynnikiem Rw albo RA1 / RA2. A ja i tak uważam że to szukanie dziury w całym, bo dopóki to będzie masywna przegroda typu betun albo inne grube cegły to i tak będzie spoko. Pod warunkiem że zamontujesz dobre drzwi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, DAWH napisał:

Może wyluzuj troszkę, co?

OMG. To było tylko pytanie czy na podstawie dyskusji będziesz skłonny zmienić swój plan i budżet. 
wydaje mi się, ze Ty jesteś za bardzo spięty  czemu nie dziwie się budując dom. 

Tak jak napisał Bartek, żonglując parametrami cegły jest szukaniem dziury w projekcie w którym jest dużo więcej dziur do zakrycia. 
Napisałem w poprzednim poście pokrótce swoje doświadczenia i co też mi „udało” się skiepścić w tych dwóch konstrukcjach. Bardziej krytyczne, imo, jest prawidłowe skonstruowanie przegród niż parametry pomiędzy jedna a druga cegła.

W US buduje się pomieszczenia audio w lekkiej technologii bez ciężkich betonowych materiałów a dźwięk nikogo nie zabija w pomieszczeniu obok lub na ulicy. Napisałem Ci to w poście wyżej, ale wolałeś skupić sie na pierwszym zdaniu.  

Ok, powodzenia?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, will66 napisał:

Ty jesteś za bardzo spięty  czemu nie dziwie się budując dom. 

coś w tym jest, a to dopiero początek :))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle, są dwie szkoły: falenicka i otwocka. Jedna mówi, aby budować z materiałów o dużej gęstości objętościowej (np. cegła ceramiczna pełna na zaprawie cementowej, stropy żelbetowe, z jak najmniejszą ilością otworów i mostków akustycznych, itp.), drugi zaś model stawia na lekkie materiały o dużej izolacyjności, łączone ze sobą. Mieszkam teraz w domu ze ścianami wykonanymi warstwowo, pustaki żużlobetonowe z cegłą ceramiczną pełną, stropy żelbetowe na belkach stalowych, podłogi drewniane na legarach, okna zespolone 3-szybowe. Akustyka jest dobra, lecz nie idealna - to jest zwykły dom mieszkalny, nie miałem szans zrobienia czegoś ekstra i pomyślenia o tym przed budową, tak jak Autor tego wątku.

Wcześniej mieszkałem w bloku z "wielkiej płyty", podłogi z laminowanymi panelami, dźwięki przenosiły się głównie uderzeniowo, przez konstrukcję budynku... jednym słowem, tragedia. Mieszkałem też w domu ze ścianami 2-warstwowymi: bloczki PGS (to był Ytong) na zaprawie cienkościennej + izolacja termiczna lekka mokra (styropian i tynk na siatce). Izolacyjność termiczna bardzo dobra, izolacyjność akustyczna niedobra, dźwięk głuchy i dudniący. Można było to uratować odpowiednimi ustrojami akustycznymi, lecz nie walczyłem z tym - wyprowadziłem się.

Z mojego punktu widzenia zatem, jeśli mogę coś zasugerować, to warto pomyśleć o ciężkich i tradycyjnych materiałach konstrukcyjnych. Bloczki PGS lub pustaki z ceramiki typu porotherm na cienkich zaprawach klejowych do nich nie należą. Łatwiej wtedy o przyzwoitą akustykę i nie musisz ratować się specjalistycznymi ustrojami. Pamiętać należy o odizolowaniu dźwięków uderzeniowych (dylatacje, podłogi pływające, membrany w ścianach, itp.). Jak najmniej otworów drzwiowych i okiennych, dobrej jakości okna i ościeżnice. Prawidłowe proporcje pomieszczenia odsłuchowego, może da się uniknąć powierzchni równoległych? Dużo materiałów naturalnych, drewno najlepiej liściaste, grube zasłony, dywany wełniane, meble tapicerowane. Mało szkła, płytek, gładkich powierzchni. I dużo wytrwałości i cierpliwości ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@DAWHJeden dom mam z Ytonga 36 .5 + `10 cm styro , ściany obłożone g -k na kleju , strop fert i gk na konstrukcji .Słychać wewnątrz drapanie po elewacji . W kwestii akustyki trudno się wypowiedzieć , ponieważ parter gdzie gra muzyka to ponad 100m2 z wykuszem , kuchnią  ,hallem otwarte na klatkę schodową ale o dziwo całkiem przyjemnie i bez problemów z basem . Bez zauważalnego pogłosu . Posadzka drewno . Skąpo umeblowane .

Drugi dom , spory  ok . 70 m2 wysoki ok.4m pokój , połowa ścian masywna 60 cm cegły i okładzina 2x g-k na konstrukcji , połowa to ścianki gk z  7,5 cm wełny .  Ściana przed kolumnami instalacyjna ,ok.30 cm wypełniona izolacją . Strop drewniany gk + 30 cm izolacji . Posadzka ceramiczna . I tu pełne zaskoczenie . Martwiłem się , jakie to wielkie paczki będę musiał kupić , z braku laku wstawiłem zestaw z 3'' głośnikami i 10'' subem . I zagrało . Jedyny problem to pogłos ale głównym winowajcą jest posadzka .

Także sugeruję silikat ale 24 cm szału nie zrobi . Przed realizacją pomysłów z wełną za okładziną wewnątrz warto zastanowić się gdzie przy tak nietypowej ścianie wystąpi punkt rosy .

Nie potrafię zrozumieć jednej rzeczy . Chcesz wybudować mały domek a w swoich pomysłach nie liczysz się z kasą . Myślę , że zwiększenie powierzchni otworzyłoby przed Tobą nowe możliwości , przyciął byś na materiałach i trochę wydał na adaptację . Byle wymiary i układ salonu nadawał się .

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Warm Hoxton
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja kolege zupelnie rozumiem, i jako budowlaniec z wyksztalcenia szedlbym w porotherm zewnatrz i ewentualnie siporex dzialowe wewnatrz. Zadnych tynkow i scianek gipsowych, poniewaz gdy sie puknie w sciane w korytarzu slychac w salonie. Ja tak mam w 10 letnim bloku.

I tak mysle ze na jedna lub dwie sciany w pokoju odsluchym ( za kolumnami i moze za plecemi) dalbym dodatkowo 10 cm welny i 2 x gk. To nie jest duzo ale daje juz duzo lepszy efekt niz sama ściana. Strop juz bym sobie zrobil standardowo lany czy prefabrykat, bez przesady bo u mnie to bylby salon ogolnego przeznaczenia. Podloga w salonie bylaby i tak z paneli lub deski bez udziwnien.

Jeszcze niedawno myslalem ze dam rade sie wybudowac i taki mialem plan.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Warm Hoxton napisał:

Nie potrafię zrozumieć jednej rzeczy . Chcesz wybudować mały domek a w swoich pomysłach nie liczysz się z kasą

chyba nie do końca jest tak że nie liczę się z kasą. Podchodzę do tematu budowy, poważnie uwzględniając akustykę jeszcze na bardzo wczesnym etapie. Najwięcej kosztów generują błędy popełnione na wczesnym etapie budowy. Pewnie ich nie uniknę. ale moze chociaż  zminimalizuje. Wolę dołożyć teraz, np. do ścian, niż żałować że czegoś nie zrobiłem po wprowadzeniu się. Wtedy najczęściej jest za późno, będę też miał taki przesyt budową że ostatnią rzeczą na jaką będę miał ochotę to kolejny remont żeby akustykę poprawić.

Każda wiedza i wasze doświadczenie są dla mnie bardzo cenne. Budowę zaczynam w maju 2020 więc mam całą zimę na przemyślenia ?

8 godzin temu, Warm Hoxton napisał:

Myślę , że zwiększenie powierzchni otworzyłoby przed Tobą nowe możliwości

To nie jest takie proste wierz mi. Zwiększenie powierzchni to nie tylko moja decyzja, ale i żony. Wspólnie postanowiliśmy że budujemy 100m2 dom i tego nie zmienimy. Powodów jest wiele. Ale to nie temat na to forum...

3 godziny temu, Mikelas76 napisał:

A ja kolege zupelnie rozumiem, i jako budowlaniec z wyksztalcenia szedlbym w porotherm zewnatrz i ewentualnie siporex dzialowe wewnatrz

Jeszcze nie podjąłem decyzji, ale na ten moment skłaniam się do zewn. ściany dwuwarstwowej Porotherm + wełna skalna 20cm. Żaden styropian!!! ?

Wewnątrz salonu zamiast tynku płyty GK, a częściowo dwie warstwy, a Nida sonic lub inne np. Ecophon na suficie. 

Znając życie i siebie... to jeszcze trochę się zmieni w mojej koncepcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez DAWH
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, Mikelas76 napisał:

jako budowlaniec z wyksztalcenia szedlbym w porotherm zewnatrz i ewentualnie siporex dzialowe wewnatrz.

Kuriozalny pomysł . Co z  innymi naprężeniami ścian , co ze strzępiami w porothermie.

 

17 godzin temu, Mikelas76 napisał:

Zadnych tynkow i scianek gipsowych,

Osobiście nie znam przegrody 25 cm o lepszych walorach akustycznych od 12.5 cm ściany g -k . Może kolega wykształcony budowlaniec coś podpowie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.