Skocz do zawartości
IGNORED

Stabilizator liniowy niskoszumny jakie scalaki


Kaz K
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jakie stabilizatory niskoszumne polecacie do zasilania audio - potrzebne napięcia 5V i 12V prądy od 1,5A do 5A.

Muszę coś złożyć i wypróbować jakość.

Proszę o podawanie typów dostępnych w sklepach PL.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, rambo54 napisał:

Ale nie wszyscy na raz...

Dziwisz się?

Przecież temat był omawiany tyle razy w różnych wątkach, więc kolejne pytanie tego typu zakrawa na prowokację.

Możliwe, że jego autorowi nie chciało się przeszukać forum, więc skoro jemu się nie chciało, to czemu komuś miałoby się chcieć odpowiadać?

Mnie z kolei zastanawia sam sens czegoś takiego, czyli niskoszumny zasilacz o prądzie 5A.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj przeszukałem i większość to wysyłanie do zakupu gotowych zasilaczy niestety....za kasę że głowa boli.

Znalazłem dwa czy trzy wpisy i podane byly 2 typy układów(do cyfry i analogu) i prądzie do 0,5A. (może źle szukałem lub niedokładnie całości przeczytałem).

Poza tym ciągle wchodzą nowe ulepszone wersje i dlatego pytam Kolegów co można zakupić bo w opisach sklepów to czasem ciężko "cuś" wykukać sensownego. Prąd pisałem od 1,5 A do 5A a nie tylko 5A!

Pozdrawiam i proszę o podpowiedź co zakupić (bo mam już 2 taczki części i nie chciałbym za dużo powiększać stanu posiadania )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrz na LT1764A, LT1963A, LT3081, LT3083, LT3086

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Kaz K napisał:

Oj przeszukałem i większość to wysyłanie do zakupu gotowych zasilaczy niestety....za kasę że głowa boli.

Znalazłem dwa czy trzy wpisy i podane byly 2 typy układów(do cyfry i analogu) i prądzie do 0,5A. (może źle szukałem lub niedokładnie całości przeczytałem).

Poza tym ciągle wchodzą nowe ulepszone wersje i dlatego pytam Kolegów co można zakupić bo w opisach sklepów to czasem ciężko "cuś" wykukać sensownego. Prąd pisałem od 1,5 A do 5A a nie tylko 5A!

Pozdrawiam i proszę o podpowiedź co zakupić (bo mam już 2 taczki części i nie chciałbym za dużo powiększać stanu posiadania )

A do czego konkretnie to potrzebujesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilanie dac, przedwzmacniaczy, wzmacniacza klasa D oraz części cyfrowych dla audio. Nie lubię przetwornic,  wolę mieć zasilacz wielkości pieca ale liniowy. ☺️

Chce troszkę poeksperymentować z zasilaniem bo tyle się tego naczytałem jaka to poprawa że "muszę" też coś podziałać.

Dzięki dla Kolegi devshin o takie cos mi chodziło.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kaz K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kaz K napisał:

Zasilanie dac, przedwzmacniaczy, wzmacniacza klasa D oraz części cyfrowych dla audio. Nie lubię przetwornic,  wolę mieć zasilacz wielkości pieca ale liniowy. ☺️

(...)

No tak, tego się obawiałem.

Ty tak naprawdę nie potrzebujesz jednego zasilacza tylko kilku. I to nie dlatego, że masz do zasilenia kilka urządzeń tylko dlatego, że te urządzenia mają różne wymagania odnośnie zasilania i prezentują różny charakter obciążenia.

Taki przedwzmacniacz rzeczywiście może "lubić" niskie szumy na zasilaniu, ale jest obciążeniem dla zasilacza łatwym, bo zmiany poboru prądu są nieduże. Z kolei wzmacniacz klasy D ma charakterystykę odwrotną i tu od niskich szumów zasilacza istotniejsza jest jego odpowiedź na skoki obciążenia (tak w uproszczeniu).

Według mnie o wiele sensowniejszy i prostszy będzie zasilacz zbudowany w ten sposób, że jeden transformator i prostownik z baterią kondensatorów zasila kilka (dwa, trzy) stabilizatory.

Jeden do zasilania końcówki, drugi do zasilania reszty. Ewentualnie trzeci do zasilania części cyfrowej. Takie rozwiązanie wcale nie musi być droższe od jednego stabilizatora, bo łatwiej dobrać coś naprawdę dobrego w zakresie do 0.8A niż 1.5A.

To rozwiązanie ma jeszcze jedną ważną zaletę (i kilka mniej ważnych), ale o tym może później.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaro_747

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No myślę robić kaskadowo staby (np 24V >12V  >5V  to tylko przykład niekoniecznie takie wartości). Wielkość pojemności to podstawa w filtracji choć tez nie należy przesadzać, bardzo ważna  jest jakość kondów .

Zobaczymy co z tego mi wyjdzie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Kaz K napisał:

No myślę robić kaskadowo staby (np 24V >12V  >5V  to tylko przykład niekoniecznie takie wartości). 

Kaskada ma jakiś sens do rozdzielenia strat na więcej elementów. Do jakości liczy się tylko ostatni, który dodatkowo będzie walczył z szumami tych wcześniejszych.

7 minut temu, Kaz K napisał:

Wielkość pojemności to podstawa w filtracji choć tez nie należy przesadzać, bardzo ważna  jest jakość kondów .

Bardzo ważny jest dobór kondów do stabilizatora i jego możliwości. Wspomniany wyżej LT1764 ma takie zdanie w dokumentacji "A minimum output capacitor of 10µF with an ESR in the range of 50mΩ to 3Ω is recommended to prevent oscillations". Inaczej mówiąc dasz "zbyt dobry" kondensator o zbyt niskim ESR i masz oscylacje na wyjściu.

5 minut temu, Kaz K napisał:

Zobaczymy co z tego mi wyjdzie ?

Prawdopodobnie wyostrzona góra pasma zmodulowana oscylującym stabilizatorem. Dodaj do tego jeszcze mostek prostowniczy na diodach "ultra-fast' i będzie nirwana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diody schottky zastosuje do końcówek a czy do daca też warto?

A tak ogólnie bardziej lubię wysokie tony (byle nie waliło piachem po uszach) i "ciepły" środek  a basy staram się ograniczać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, janicniewiem napisał:

Bardzo ważny jest dobór kondów do stabilizatora i jego możliwości. Wspomniany wyżej LT1764 ma takie zdanie w dokumentacji "A minimum output capacitor of 10µF with an ESR in the range of 50mΩ to 3Ω is recommended to prevent oscillations". Inaczej mówiąc dasz "zbyt dobry" kondensator o zbyt niskim ESR i masz oscylacje na wyjściu.

To problem który mają w zasadzie wszystkie stabilizatory LDO które są wrażliwe na dobór kondensatora wyjściowego. Dlatego trzeba uważnie czytać noty producenta zanim zacznie się coś "ulepszać".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.