Skocz do zawartości
IGNORED

Czy AD1955 to najlepszy DAC ?


Bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

8 godzin temu, Bogdan napisał:

nazwać to można dowolnie

Nie, nazwać to należy zgodnie z rzeczywistością a nie dowolnie. Dowolnie, to ja mogę nazwać ogórka bananem, ale on od tego nie przestanie być ogórkiem. 

 

8 godzin temu, Bogdan napisał:

zabawa słowna mnie nie interesuje, tylko granie

Owszem, ale skoro dzielisz się tym publicznie, to czytelnicy mają prawo wiedzieć czy "banan" którego smak opisujesz nie jest w istocie ogórkiem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze porównuje się układ - urządzenie , więc pisanie oczywistości nie ma sensu, ja Ci piszę , że porównywaļem granie różnych daców w najbardziej zbliżonych systemach, gdzie różnica sprowadzała się praktycznie do samego daca , a Ty udajesz , że nie rozumiesz . Przekazaĺem to ,co sĺyszaĺem na konkretnych przykładach , np daców na pcm1794 mam 3 rózne i wszystkie grają podobnym charakterem dźwięku. Kilka osób potwierdza moje spostrzeżenia . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Bogdan napisał:

ja Ci piszę , że porównywaļem granie różnych daców

Nie porównywałeś grania różnych DACow, tylko granie różnych kompletnych źródeł. Upierając się że porównywałeś DACki wprowadzasz ludzi w błąd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja porównywałem ES9016, ES9018 i ES9038pro w różnych analogówkach. Różnice były i to widoczne, ale wszystkie te kości zachowywały to swoje charakterystyczne brzmienie dla Sabre. Ten oszczędny bas, ale dokładny i niski, ta kliniczość i ten brak muzykalności. Układ ma znaczenie, ale nie można negować tezy, iż DAC ma swoje brzmienie.

Może inaczej - nie spotkałem się z sytuacją iż testowany DAC gra inaczej niżbym się po nim spodziewał.

Nie spotkałem się, by R2R zagrał jak Sabre i odwrotnie.

Możliwe, że nie mam takiego doświadczenia jak koledzy.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sybic

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Bogdan napisał:

Zawsze porównuje się układ - urządzenie , więc pisanie oczywistości nie ma sensu, ja Ci piszę , że porównywaļem granie różnych daców w najbardziej zbliżonych systemach, gdzie różnica sprowadzała się praktycznie do samego daca , a Ty udajesz , że nie rozumiesz . Przekazaĺem to ,co sĺyszaĺem na konkretnych przykładach , np daców na pcm1794 mam 3 rózne i wszystkie grają podobnym charakterem dźwięku. Kilka osób potwierdza moje spostrzeżenia . 

Chyba sobie Kolega nie pogada...

Z zasady nie wypowiadam się na temat brzmienia i nie będę tego zmieniał. Natomiast styl dyskusji z Tobą niezbyt mi się podoba (łagodnie mówiąc) bo na konkretne argumenty mamy odpowiedź "Guru" w rodzaju "a co ty tam wiesz". Szkoda. Ale ani to pierwszy raz, ani ostatni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jaro_747

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, sybic napisał:

Nie spotkałem się, by R2R zagrał jak Sabre i odwrotnie.

 

 

W sumie i dobrze ?

5 godzin temu, sybic napisał:

Nie spotkałem się, by R2R zagrał jak Sabre i odwrotnie.

 

 

 

Bogdan, posłuchaj jeszcze. AD1955 z pewnością to nie jest najlepsza kość dac. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez daris666

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, nerdol napisał:

Nie wiem na czym polega to zmiatanie, ale 1955 ma spore braki w basie. I dla mnie wystarcza to aby sobie odpuścić. Podstawa basowa jest niezbędna i jeżeli kuleje to cała reszta nic nie pomoże. HK990 to tylko budżetówka, gra przyzwoicie ale nic więcej.

Mam DACa na tej kosci i żadnych braków  na basie nie dostrzegam ( a wiele lat grałem na gitarze basowej) a miałem sporo przetwornikow i CDkow

porownywanie samych kosci nie ma sensu, maja one swoje własne cechy ale podstawa to aplikacja, dwa DACi na tej samej kosci mogą grać  zupełnie inaczej

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ilu ludzi tyle opinii

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

stwierdzenie , że on jest najlepszy jest oczywiście prowokacją do dyskusji, bo nie słuchałem np. AK4497 czy najnowszych Sabre albo technologii Chorda , ale z tych , które mam u siebie , a oprócz AD1955 jest ich sporo - 3 x PCM1794,  PCM1738, PCM5102, 2 x AK4490, AK4396, TDA1543, TDA1541, 3 x Crystal, AD1865,  i jeszcze kilka innych starszych, to właśnie AD1955 zagrał mi najlepiej , dlatego wywołałem temat żeby zapytać innych , czy potwierdzą moją opinię. Szczególnie , że dotychczas tego AD nie słuchałem . No cóż , na razie dyskusja poszła w innym kierunku , ale nie zmienia to faktu , że u mnie na jednak niezłym sprzęcie to AD1955 zagrał najlepiej. To może być wynikiem słuchania na Dali Grandach , które mają bardzo rozbudowana podstawę basową z tendencją do podbicia wyższego basu , więc granie AD w tym systemie sprawdza się bardzo dobrze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem harmana HD970 z jednym AD1955 . Grał wyjątkowo dobrze jak na swój przedział cenowy ale daleko mu było do audiofilskich wzlotów . Brzmiał nieco szaro  ale bezpośrednio , detalicznie , z werwą i ładna przestrzenią . Zrobiłem proste modyfikacje - wymianę niemal wszystkich kondensatorów , opampów i rezystorów w torze i zasilaniu , usunięcie cewki na wyjściu itp  . Pojawiły się ładne barwy , było gładko , czysto i przestrzennie ale zabrakło basu , którego i tak było niewiele . 

Moim zdaniem do świetny dac ale gra odrobinę zbyt jasno . Myślałem aby to skorygować analogiem lampowym ale tu się pojawiają problemy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
Godzinę temu, Bogdan napisał:

To może być wynikiem słuchania na Dali Grandach , które mają bardzo rozbudowana podstawę basową z tendencją do podbicia wyższego basu , więc granie AD w tym systemie sprawdza się bardzo dobrze.

Bogdan to w końcu ogarnąłeś ten nieszczęsny bas ;).

Czyli można? Można ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Bogdan napisał:

ad to selektywność, przestrzeń, naturalność , czystość i konturowość - bardzo mi przypadł do gustu.

Czy AD1955 ma więcej tego co ma AD1865?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Grandach wymieniłem woofery na Vify NE225-8 - bardzo duża poprawa - pokój nadal trochę swojego dodaje , ale teraz to zupełnie inna bajka - dsp HK990 robi robotę i jest super - o dziwo na oryginałach ingerencja dsp była bardzo duża i efekt nie był jednoznacznie pozytywny - był sztuczny, a teraz różnica jest dużo mniejsza i na plus.

AD1865 gra moim zdaniem dwuwymiarowo - miałem duże oczekiwania , co do tej kości , ale niestety zawiodłem się.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

A w moich systemach AD 1865N  gra tak........

"Najkrócej i w uproszczeniu można dźwięk określić jako duży, dynamiczny, bliski, głośny i potężny. Ale DAC oferuje także olbrzymią dawkę wyrafinowania i finezji. Pierwszy plan jest blisko, ale procesor potrafi swobodnie kreślić plany dalsze i najdalsze. Bardzo dobrze jest oddana przestrzeń, a dźwięki maja dużo powietrza. Brzmienie jest nasycone alikwotami oraz harmonicznymi i bogactwem wybrzmień, a także barw. Dźwięk jest też bardzo czysty, a separacja i detaliczność jest wybitna. Znacznie przewyższa to co proponuje Berkeley Audio Design Alpha DAC, czy produkty Ayre. Wokale są anielskie i ekspresyjne, ale także bardzo mięsiste. Męskie wokale oraz chóry mają odpowiednia masę i potęgę, która jest wypełniona w sposób referencyjny. Nie następuje przy tym pogrubienie wokali kobiecych. Niektóre instrumenty mogą wydawać się natomiast trochę pogrubione, ale to raczej taka estetyka brzmienia w kierunku gramofonu, niż odstępstwo od neutralności. Przy Audio Note inne przetworniki grają jakby nie miały basu, wydają się chude i rachityczne. Zwykle też grają jakby ciszej i mają zdecydowanie mniej alikwotów oraz powietrza. Dźwięki jakby się szybciej kończą, za sprawą mniejszej obecności harmonicznych. Jest to ewidentne bez względu na cenę konkurencyjnych przetworników."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Recka za milion dolarów.

1 godzinę temu, Bogdan napisał:

AD1865 gra moim zdaniem dwuwymiarowo - miałem duże oczekiwania , co do tej kości , ale niestety zawiodłem się.

A próbowałes zwiększyć pojemność kondensatora na wyjściu kostki?

AD1955 gave bloom yes, but I didn't experience real depth until I installed a passive filter on the output of a TDA1387 multibit DAC. I figure the bloom of the AD1955 is an artifact - rather akin to the artifact of DSD creating artificial depth (auditory smoke effect).

Duży wpływ ma też rezystor konwersji. Zbyt duża jego wartość może otworzyć brzmienie,ale jednocześnie też spłaszczyć, podać za bardzo na twarz. Trzeba kombinować i słuchać. REszta systemu też nie pozostaje bez wpływa na efekt.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1865 słuchałem przed modyfikacją grandów , więc to mogło mieć wpływ na odbiór tego daca , ale w wolnej chwili wrócę do niego i napiszę jak będzie tym razem 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, mcr1 napisał:

Jak wg was gra wolfson 8740 ?

jak dla mnie ma za dużo basów :)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
33 minuty temu, sybic napisał:

jak dla mnie ma za dużo basów ?

To bardziej kwestia jakości, nie ilości ?

Bas jest zaokrąglony i zdecydowanie brakuje mu faktury, kostka WM8741 ma trochę bardziej to ogarnięte ale wciąż to nie to.

Do muzyki akustycznej i poważnej nie bardzo, za to w rocku może się sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, mcr1 napisał:

Jak wg was gra wolfson 8740 ?

To moje największe rozczarowanie w temacie daców .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, jar1 napisał:

Z pewnością jest to suchelec.

Zgrywasz się . Suchelec ? Raczej ciepłe kluchy , rozgotowane i  przesolone .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - są typowe cechy dla danych producentów/technologii DACów, ale bardzo dużo zależy od aplikacji - odsprzęgania, masy zasilania daca i samej sekcji analogowej - są dobrze kości typu AK ale wyprowadzenie na wyżyny wymaga wielu testów by dobrowadzić ten lub inny dac na wyżyny (typu kto próbował rożnych kombinacji kondensatorów odsprzegających przy dacu  ich wartości typów)- i wtedy możemy porównywać - najlepsze aplikacje inaczej to jest małomiarodajne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, arturp napisał:

Zgrywasz się . Suchelec ? Raczej ciepłe kluchy , rozgotowane i  przesolone .

Zapomniałem o "nie". Miało być "nie suchelec" ?

Sorry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym ad1865 to jest tak, że jak w transporcie włączę mono, to mam taką scenę jak na przykładzie z es9038 q2m, czyli od głośnika do głośnika jest wyraźna ściana dźwięku. Jak  z powrotem włączę stereo, to cała ta scena znika, a siedząc trzy metry przed linią kolumn, słyszę dziwiek niemalże dookólny. Wrażenia takie jakbym był nie przed sceną, a na scenie, gdzieś tam po środku instrumentów. Jak w tym wszystkim wychwycić głębię? Powiem tak niepewnie, że to całe tło nagrania jest głębią. Pierwsze plany natomiast naparzają nie z przodu przed drugimi, a umieszczone są po bokach. Zależnie od materiału, ale czasem mam wrażenie że jeden głośnik gra znacząco ciszej. Na początku się na to nabierałem korygując to w jedną, to w drugą balansem. Teraz po prawie pół roku słuchania tej kostki, już wiem, że tak jest na płycie i nic się z tym nie zrobi. Ad w trybie NOS bardzo różnicuje nagrania. Nie ma dwóch jednakowych realizacji. Czasem wybieram co lepiej brzmi, a nie czego chcę posłuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tym że AD1865 to jest coś zupełnie innego niż tytułowy AD1955.

AD1862 może zestawić z AD1865

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam odtwarzacz na dwóch AD1862 i filtrze SM5843 . Zlampizowany  tak samo jak Fikus wymyślił dla TDA1541A - czyli SRPP na 6N2P-EW .

Słucham teraz na przemian TDA1541A w trybie nos  , AD1862 z oversamplingiem i PCM1794 z symetryzacją na trafach Lundahla i z oversamplingiem . Wszystkie z takim samym analogiem lampowym i z tego samego napędu  - więc w zasadzie różnice dotyczą tylko samych przetworników D/A i trybu no oversampling i oversampling .

Przestrzeń AD1862 ( lokalizacja , głębia , plany ) jest lepsza niż z TDA1541A ale gorsza niż z PCM1794 . Detali tyle samo co z PCM1794 i troszkę więcej niz z TDA1541A . Barwa jest nieco chłodna ale nie ma nadmiernego rozjaśnienia , realistyczna - podobna jak z PCM1794 . Góra niezła ale bez cudów . Bas raczej skromny - podobnie jak PCM1794 . 

Bardzo dobrze to gra ale z tych trzech wymienionych AD1862 jest najmniej interesujący . Nie wciąga tak jak dwa pozostałe . PCM1794 tworzy niesamowitą przestrzeń , zaskakuje detalicznością i smaczkami  , ma prawdziwe barwy i jest żywiołowy . Natomiast TDA1541A powala konkurentów świetnym basem , wypełnieniem/ciepłem średnicy , największą energią , dynamiką i atakiem, bezpośredniością przekazu , muzykalnością , zaangażowaniem itd itp . Paradoksalnie w basie i niższej średnicy słychać więcej detali niż z dwóch pozostałych . 

Wszystkie dac-ki ,, napięciowe" sprzedałem . Grały podobnie jak AD1862 i PCM1794 - z jednym ważnym wyjątkiem , barwy zawsze były sztuczne , szare i po prostu ,,nierzeczywiste " . Najciekawszy napięciowy był AK4396 z trafami na wyjściach a najgorsze ( zamglone na średnicy , nadmiernie wycofane ) były WM8740/8741/8742 . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, arturp napisał:

(...)Natomiast TDA1541A powala konkurentów świetnym basem , wypełnieniem/ciepłem średnicy , największą energią , dynamiką i atakiem, bezpośredniością przekazu , muzykalnością , zaangażowaniem itd itp . (...)

a PCM1702 jak się ma w Twoim rankingu?

Powiadają, że lepiej wypada od TDA1541A, którego niestety nie miałem okazji testować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1702 nie miałem . zrobienie dobrego daca na tda1541a nie jest bardzo drogie . z trafami i lampizacją wyjdzie w sumie 500-600 pln. mam dwa i elementy na trzeci, na wszelki wypadek , gdyby któryś padł . Na razie zaden mi tak nie podszedł .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.