Skocz do zawartości
IGNORED

Kto doradzi gramofon


jajen

Rekomendowane odpowiedzi

Kable za 5taka od metra obleca, upewnij sie tylko ze zasilajacy i sygnalowy od gramofonu nie sa za blisko zwlaszcza jak zcecydujesz sie na wkladke MC.

Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, file-moon napisał:

Kable za 5taka od metra obleca, upewnij sie tylko ze zasilajacy i sygnalowy od gramofonu nie sa za blisko zwlaszcza jak zcecydujesz sie na wkladke MC.

Pozdrawiam.

Tak.

Piątak za pięć centymetrów zwykłego druta - to trzeba mieć tupet!

 

Lub - pojęcie o tym biznesie...

"Leży Marian, leży.

Leży obok szyny.

Zbiegły się ludziska, stoją też dziewczyny..."

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bezlitosna Niusia
Dziewczyny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kto by sie spodziewal ze stary sprzedawca winyli moze miec racje.

Teraz tylko czekac az fotografia analogowa tez wroci.

Nie tak dawno firmy mielily kontenery winyli bo tego nikt nie chcial ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mła??

Niedawno napisałem, lub chciałem napisać  ....- przykre i smutne, że gdzie  jedziesz, a tam wywalone za drzwi gramofony...

Bo jasniepaństwo se cusik nowego umyślalo.  

Nowego. Bo lepsze i szybsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a autor tematu umie lutować lub zna kogoś kto lutuje? bo preamp można zrobić  naprawdę za niewielkie pieniądze (góra 200 zł same części) a grać będzie jak Threshold

Szukaj SL-1700 mk2 (półautomat) a jeszcze lepiej SL-1600 mk2 (automat)

Wkładka ortofon

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umiem lutować, trawić pcb itd. Jeśli można to polećcie też konkretny projekt (sprawdzony) i prosiłbym o namiar do strony z projektem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapomniałem dodać napięcie +/- 16V niestabilizowane, najlepiej na dwóch mostkach z masą pozorną, w każdym razie Pcb bez żadnej metalowej obudowy nie brumi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez witek_z
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, witek_z napisał:

Wkładka ortofon

spu oczywiście , bo reszta to miernota.

to jak se pre polutujesz to budrzet wzrośnie by ad fontesa kupić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, bolo_senor napisał:

spu oczywiście , bo reszta to miernota.

 

e tam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się czaiłem z doradami, bo nie mam dużego doświadczenia w gramofonach, ale jak już bolo_senor zapisane ad fontesa,  to jako posiadacz takowego też go polecam. Autor wątku chciałbym coś o wyglądzie z epoki - tu trochę tak jest, i na dodatek nowe:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poraża mnie poziom dezinfirmacji w tym wątku. 

Proszę Was, nie polecajcie nowych gramofonów w tym budżecie. Coś nowego warto kupić ok 10k w górę , czasami jakąś używkę za 5-7k ale też nie wszystkie, bo dużo ze współczesnych gramofonów jest wykonana z matieriałów tak niskiej jakości, że po 4-5 latach użytkowania (nie daj Bóg nieumiejętnego) są rozklekotane jak 30 letnia Skoda. 
 

Regi, Projecty z najniższych półek cenowych to klasa Duala CS 455, którego można dostać uzywanego za 500zł... Nowego za jakies 2500zł - rzekłbym że ten Dual jest zrobiony solidniej jeśli chodzi o separację napędu, do tego jest półautomatem i nie trzeba zdejmować paska i przekładać żeby grać 45 obrotów. A Dual 455 to jest cholerna mizerota i podstawa przyzwoitości z lekkim ramionkiem.

Piszę to jako osoba, która miała stycznosc zarówno z Projectami , jaki Dualami 455, 415, 505,601,704,721,Golden. Project po 3 latach u kolegi pedanta wyglada nastarszy i mniej zadbany niż moje 40 letnie Luxmany... ale OK to inna półka cenowa. 

 

Na gramofony z Japonii trzeba bardzo uważać - najlepiej miec kogos kumatego kto obejrzy gramofon, pogra na nim chwile i oceni.  Hadlarze z alle skupują  tam tzw. junki za grosze - czyli pordzewiałe modele, które czyszczą z zewnątrz i sprzedają bez właściwego serwisu (nie mają o tym pojęcia). Pomagałem kilku osobom kupic gramofon i m.in 2x Kenwood kp990. Przyjechal do mnei kolega z jednym - ramię było przykręcone nie w łożyska (brakowało 1 kulki), a normalnie wkręcone w metal , w ma 505 są za to regularnie zardzewiałe łożyska, a samo ramie jest cholerne trudne w serwisie nawet dla kumatych serwismenów. 

Archaiczne Ilderowe Lenco - NIE - bo po co się pałować . Prędzej faktycznie Thorens, choc to na początek tez nie najłatwiejszy gramofon, ale z lepszym ramieniem niż to w Lenco. 

Wkładka w takim budżecie niżej niż 2m blue to porażka. 

Pisze to jako osoba , która przerobiła spore spektum gramofonów, bo mnie ten temat pasjonuje.  W przeciwieństwie do osob, które polecą ProJecta (bo gra fabrycznie i jest NOWY i nic innego nie mieli) miałem stycznosc i z projectami i z uzywanymi gramofonami za 1500-2000, które wyglądają przy ProJecie jak kombajn przy kosie. 

Proszę Was, jeśli nie macie pojęcia, doświadczenia - nie bawcie się w wujków dobra rada. 

32 minuty temu, biglew napisał:

Tak się czaiłem z doradami, bo nie mam dużego doświadczenia w gramofonach, ale jak już bolo_senor zapisane ad fontesa,  to jako posiadacz takowego też go polecam. Autor wątku chciałbym coś o wyglądzie z epoki - tu trochę tak jest, i na dodatek nowe:)

Fontes to jest troche inny temat. Szanuję robotę Pana Andrzeja... niemniej polecanie takiego gramofonu świeżemu użytkownikowi brzmi jak próba zniechęcenia go do analogu. Na pewno to 5x lepszy wybór od ProJecta, natomiast ciężko mi przypomnieć sobie nazwę gorszego i trudniejszego w kalibracji gramofonu. Znajomy takowy miał i ustawiał go za pierwszym razem kilka godzin (po przywiezieniu)

Nigdy nie chciał się zamienić na wkładki, bo bał się że bedzie musiał marnować kolejne godziny życia na kalibrację. Do tego musiał dokupić jakis ekstra sterownik do obrotów. 

Jeżeli się podoba to rozumiem, że można ponieść pewne wyrzeczenia i takiego Fontesa sobie sprawic. Gdyby jednak tak wyglądał moj pierwszy gramofon... no to cholera mimo dużej cierpliwosci i zajawki tematem... dziś raczej gramofonu już bym nie miał... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, julius-6 napisał:

Proszę Was, jeśli nie macie pojęcia, doświadczenia - nie bawcie się w wujków dobra rada. 

Proszę Cię, jeśli nie jesteś jasnowidzem, nie mów za wszystkich, nie baw się we wszystko wiedzącego/znającego "guru".

Nigdy nikomu, niczego nie polecałem, jeśli sam, osobiście nie korzystałem z jakiegokolwiek urządzenia audio.

P-J ze średniej zaledwie półki (Xpression), używam od dziesięciu lat. Pasek napędowy jest w nim wciąż oryginalny (choć zapasowy mam od dawna). Silnik trzyma obroty od nowości. Całość jest jeszcze z czasu, gdy fabrycznie montowana była wkładka Grado (jako PJ) Silver. Z czasem jedynemu up-grejdowi podległa sama igła (na Grado Gold).

Nic ze "strachów", które wyżej łaskawie zapodałeś, nie występuje.

To, że komuś tam, gdzieś tam, coś się rozleciało po trzech latach, nie może i nie wpływa na obiektywne oceny.

Poza tym autor wątku na początku określił budżet, a Ty wyskakujesz na dzień dobry z kwotą od 10k w górę. Zapewniam, że i autor jak i inni tu piszący doskonale orientują się ...że istnieją gramofony w takich cenach, mało tego są również i 10x i więcej droższe...tylko jak ma się to do tematu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, iro III napisał:

Proszę Cię, jeśli nie jesteś jasnowidzem, nie mów za wszystkich, nie baw się we wszystko wiedzącego/znającego "guru".

Nie robię z siebie guru. Każdy kto ma chociaż odrobinę doświadczenia z gramofonami nowymi i miał w rękach kilka vintageowych powie Ci to samo. To kwestia wiedzy, a nie wymądrzania się.

32 minuty temu, iro III napisał:

P-J ze średniej zaledwie półki (Xpression), używam od dziesięciu lat. Pasek napędowy jest w nim wciąż oryginalny (choć zapasowy mam od dawna). Silnik trzyma obroty od nowości. Całość jest jeszcze z czasu, gdy fabrycznie montowana była wkładka Grado (jako PJ) Silver. Z czasem jedynemu up-grejdowi podległa sama igła (na Grado Gold).

Nic ze "strachów", które wyżej łaskawie zapodałeś, nie występuje.

To, że komuś tam, gdzieś tam, coś się rozleciało po trzech latach, nie może i nie wpływa na obiektywne oceny.

Gratuluje. Ja znam ze 4  osoby osobiście, które Projecty miały i narzekały na wiele aspektów - obroty, problemy z ramieniem, dudnienie w głośnikach przy przechodzeniu przy gramofonie, zniekształcenia przy głośniejszej muzyce, słyszalny silnik w głośnikach. Do tego stopnia, ze głupio było im odsprzedawać, ale generalnie to 'sprawdne' sprzęty w kategorii projecta. 

33 minuty temu, iro III napisał:

Poza tym autor wątku na początku określił budżet, a Ty wyskakujesz na dzień dobry z kwotą od 10k w górę. Zapewniam, że i autor jak i inni tu piszący doskonale orientują się ...że istnieją gramofony w takich cenach, mało tego są również i 10x i więcej droższe...tylko jak ma się to do tematu?

Proszę czytaj ze zrozumieniem. Popieram zakup uzywanego gramofonu i uważam, że za te pieniądze można stworzyć świetnie grający zestaw. Niemniej jednak nie poprzez zakup nowego gramofonu. Nowy gramfonom MOŻNA, a czasem pewnie WARTO kupić, ale trzeba miec niestety sporo większy budżet niż kolega. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Yamahę. Jestem szczęśliwym posiadaczem PF-800 (vintage). Solidnie zbudowany, niezawodny, do tego oryginalny nietuzinkowy wygląd. Gramofon dość łatwy w kalibracji (zwłaszcza z odpowiednim szablonem). Do tego zaopatrzyłem go we wkładkę Yamaha MC-5 i mogę się już tylko rozkoszować przepięknym brzmieniem z ulubionych płyt.  Nie zamieniłbym tej yamaszki na żaden z wymienionych powyższej modeli. A całość spokojnie zamknąłem w kwocie sporo niższej aniżeli podana przez autora wątku. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Yamaha CX-1000, Yamaha MX-1, Yamaha CDX-1030, Yamaha T-80, Yamaha PF-800 (Yamaha MC-5), Yamaha NS-690II, Yamaha HP-3, Bluesound Node 2, Helion 1750 XP, okablowanie: 2x AudioQuest Quartz, AudioQuest Topaz, AudioQuest Indigo Blue, Nordost Moonglo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, julius-6 napisał:

przypomnieć sobie nazwę gorszego i trudniejszego w kalibracji gramofonu

to już drugi wątek w którym sugerujesz , że jest trudny do ustawiania.

Wyobraź sobie , że aż się spytałem kilku posiadaczy ,  i nic takiego się nie potwierdziło , wszyscy byli zadowoleni. Wiec myślę , że ten gramofon jest w sam raz , no i pasuje do lampy

A ustawianie gramofonu to nie operacja rozszczepienia atomu , nauczy się.

Jak się nie mylę ad ma dożywotnią gwarancję , wiec i z serwisem nie powinno być problemu.

Zresztą i wtedy też kilku użytkowników temacie cię uświadamiało , że to nie prawda. Może kumpel zamienić się na wkładki nie chciał to cię spławił.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, bolo_senor napisał:

i nic takiego się nie potwierdziło , wszyscy byli zadowoleni.

są ludzie zadowoleni z gramofonu z lidla.

Tzw. efekt Wenus z wioski.


Kolega od AdFontesa gra na KD990 i teraz nie ma większego problemu, zeby przyniósł headshell z wkładką na odsłuch. 

8 minut temu, bolo_senor napisał:

Wiec myślę , że ten gramofon jest w sam raz , no i pasuje do lampy

a który nie pasuje ? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam Yamahę. Jestem szczęśliwym posiadaczem PF-800 (vintage). Solidnie zbudowany, niezawodny, do tego oryginalny nietuzinkowy wygląd. Gramofon dość łatwy w kalibracji (zwłaszcza z odpowiednim szablonem). Do tego zaopatrzyłem go we wkładkę Yamaha MC-5 i mogę się już tylko rozkoszować przepięknym brzmieniem z ulubionych płyt.  Nie zamieniłbym tej yamaszki na żaden z wymienionych powyższej modeli. A całość spokojnie zamknąłem w kwocie sporo niższej aniżeli podana przez autora wątku. 



Mam Yamaha GT-2000 na sprzedaz (z zewnetrznym zasilaczem technicznie 10/10 wizualnie 8/10) ale to troche inna liga niz PF-800.

Jak nie ma temat to mozna wykasowac ;)





Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, file-moon napisał:

Mam Yamaha GT-2000 na sprzedaz (z zewnetrznym zasilaczem technicznie 10/10 wizualnie 8/10) ale to troche inna liga niz PF-800.

Inna liga i zupełnie inna kwota. Sprzęt marzenie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Yamaha CX-1000, Yamaha MX-1, Yamaha CDX-1030, Yamaha T-80, Yamaha PF-800 (Yamaha MC-5), Yamaha NS-690II, Yamaha HP-3, Bluesound Node 2, Helion 1750 XP, okablowanie: 2x AudioQuest Quartz, AudioQuest Topaz, AudioQuest Indigo Blue, Nordost Moonglo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, julius-6 napisał:

a który nie pasuje ? ?

@julius-6 nie każdy tt ładnie przy lampie wygląda i nie każdy człowiek ma dobry gust , a co poniektórzy nie mają do zupełnie gustu i im każdy pasuje.

O gustach się nie dyskutuje , przeczytaj wątek.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, julius-6 napisał:

Poraża mnie poziom dezinfirmacji w tym wątku. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam - to mój pierwszy post na forum.

Podobnie jak autor wątku, szukam sprzętu w podobnym budżecie.

Wcześniej padła propozycja, którą też rozważam  - a może coś jednak coś nowego:

W dniu 9.11.2019 o 17:50, amiku napisał:

...a może Technics SL-1500c

Czy to sensowny wybór na początek?

W tej cenie jest gramofon + wkładka + preamp. 

Może ktoś ma ten model, albo porównywał  i  (dlaczego?) zrezygnował ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.11.2019 o 11:01, JotBe55 napisał:

Czy to sensowny wybór na początek?

Generalnie nowy gramofon poleci Ci wyłącznie osoba, która ze starszymi nie miała styczności... 

Dla mnie to absurd wydawać 4-5k na gramofon, którego na rynku wtórnym przeskoczysz dobrze inwestując 1-2k. Za 5k można mieć już bardzo dobrą wkładkę, niezły preamp i niezły gramofon. 

W winylu powiedziałbym że 35% to wkładka, 35% preamp, 15% ramię i 15% napęd / plinta / etc. Zastanów się, więc, czy chcesz wydawać lwią część budżetu na coś, co ma kiepski preamp i kiepską wkładkę. 

Polecam też poczytac:

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja polecam (jako zadowolony użytkownik) Pioneer PLX-1000. Do tego pre Lar Lps-1, wkładka MM Ortofon Black lub Bronze

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzysztof_54067

"...dźwięk oceniać dostępnym osobniczo aparatem do tego stworzonym a nie logiczna połówką mózgu." Ś.P. Mamel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, julius-6 napisał:

W winylu powiedziałbym że 35% to wkładka, 35% preamp, 15% ramię i 15% napęd / plinta / etc.

Dzięki za podpowiedź - ale tu akurat mam wątpliwość.

Czy Twoim zdaniem  to oznacza, że deska + prosty silniczek + proste tanie ramię + bardzo dobra wkładka  wystarczy?

Preamp pomińmy w tej układance, przyjmijmy, że on będzie taki sam, chodzi o gramofon. I oczywiście w jakimś ustalonym przedziale cenowym. 

Wielu użytkowników chwali napęd DD właśnie za niesłychaną stabilność obrotów, co przy tej samej (!) wkładce daje lepszy dźwięk np. fortepianu lub skrzypiec - np. wybrzmienia jednego tonu. 

Nie upieram się przy DD, ale chyba dobry napęd + przyzwoite ramię są niezbędne.  

 

 

5 godzin temu, Krzysztof_54067 napisał:

Ja polecam (jako zadowolony użytkownik) Pioneer PLX-1000. Do tego pre Lar Lps-1, wkładka MM Ortofon Black lub Bronze

Jeśli dobrze patrzę, to ten Pioneer jest chyba wzorowany na starych Technics-ach.

Czyli ta sama - lepsza/gorsza/ale jednak  - rodzina DD.

Biorąc pod uwagę cenę tego gramofonu + preamp lps-1 + wkładkę Black / Bronze chyba przekraczamy założony budżet ok. 4k ?

Najnowszy SL1500C,  za 4k z lekkim hakiem,  ma ponoć sensowny preamp + wkładkę Red (być może taką sobie , ale na początek ...?)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, julius-6 napisał:

Generalnie nowy gramofon poleci Ci wyłącznie osoba, która ze starszymi nie miała styczności...

Niekoniecznie...przedstawiam jedynie alternatywę. Posiadam kilka gramofonów 30-to i 40-letnich i właśnie owego Technicsa SL-1500C. Nie powiem o nim złego słowa. Porządny DD za rozsądne pieniądze z przyzwolitym preampem (punkt odniesienia Nudamini). Zakup używanego gramofonu z epoki to jest loteria. Mam przypuszczenie graniczące z pewnością, iż 9 na 10 gramofonów z przed kilkudziesięciu lat będzie wymagało nakładów finansowych na serwis (nie każdy ma smykałkę do majsterkowania). Kwestia preferencji i znajomości tematu. Wniosek Kolegi przeze mnie cytowany idzie zdecydowanie za daleko i jest, przynajmniej w moim przypadku fałszywy.


 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, JotBe55 napisał:

Czy Twoim zdaniem  to oznacza, że deska + prosty silniczek + proste tanie ramię + bardzo dobra wkładka  wystarczy?

Tak i nie.  
Jak powiesisz wkładkę nieprecyzyjnym, słabym ramieniu to nawet najlepsza wkładka nie bedzie w stanie oddać. Jak silnik będzie słabo odseparowany od obudowy to będzie go słychać, a dobra wkładka i dobry preamp tylko uwypuklą niedoskonałości budowy. Podobnie masię sprawa z odseparowaniem gramofonu od powierzchni na której stoją, aby np bas nie rezonował na obudowę - dlatego też stosowało się cięzkie talerze, nóżki ze sprężynami, gumami itp. Dzisiaj niestety stosuje się w większości bardzo tanie w produkcji, a co za tym idzie mało skuteczne rozwiązania. 

Także bez skrajności bym powiedział. 

8 godzin temu, JotBe55 napisał:

Preamp pomińmy w tej układance, przyjmijmy, że on będzie taki sam, chodzi o gramofon. I oczywiście w jakimś ustalonym przedziale cenowym. 

Dlaczego, już jakiś wybrałes?

8 godzin temu, JotBe55 napisał:

Wielu użytkowników chwali napęd DD właśnie za niesłychaną stabilność obrotów, co przy tej samej (!) wkładce daje lepszy dźwięk np. fortepianu lub skrzypiec - np. wybrzmienia jednego tonu. 

To jest kwestia gustu bym powiedział. DD są zazwyczaj jakby precyzyjniejsze, bardziej analityczne w brzmieniu. Niemniej w latach 80 już po wynalezieniu Direct Drive i po przemierze Technicsa SP10, który zbudował markę Micro Seiki, czyli chyba najbardziej uznany producent gramofonow w historii poszli w pasiaki. BL-91, 101, 111, potem seria RX - wszystko było na psakach, które brzmią jakby nieco muzykalniej, bardziej płynnie... Natomiast na Twoim poziomie finansowym nie zawracałbym sobie tym szczególnie głowy. I pasek i DD może być ok. 

Martwisz się typem napędu i jego wpływem na dźwięk, a ja jestem pewien, że dużo większy wpływ na brzmienie będzie miała lepsza wkładka i lepszy preamp.

8 godzin temu, JotBe55 napisał:

Nie upieram się przy DD, ale chyba dobry napęd + przyzwoite ramię są niezbędne.  

Zgadza się. Tylko jak masz zamiar bez doświadczenia organoleptycznego ocenić 'przyzwoitość' rozwiązań? czytając 'testy' w internecie? 

8 godzin temu, JotBe55 napisał:

Najnowszy SL1500C,  za 4k z lekkim hakiem,  ma ponoć sensowny preamp + wkładkę Red (być może taką sobie , ale na początek ...?)

2m Red to poziom dzwiekowy +/- wkładek za 200-300zł innych marek. Preamp, który jest tam zamontowany w ciemno obstawiam, że przeskoczysz zewnetrznym pre za jakeis 200-400zl. Generalnie więc wydajesz jakies 3500-3800 na napęd z ramieniem, które na tle rzeczy używanych są co najwyżej przeciętne. Tyle, że nowe. Postawisz obok duala 455 za 600zł z rynku wtórnego ,zamontujesz tam solidną wkladke (ortofon om  20, czy 30?) i kupisz niezłe pre (niech będzie i LAR) i z twojego technicsa z wbudowanym preampem i Redem nie bedzie co zbierac. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, amiku napisał:

Niekoniecznie...przedstawiam jedynie alternatywę. Posiadam kilka gramofonów 30-to i 40-letnich i właśnie owego Technicsa SL-1500C. Nie powiem o nim złego słowa. Porządny DD za rozsądne pieniądze z przyzwolitym preampem (punkt odniesienia Nudamini). Zakup używanego gramofonu z epoki to jest loteria. Mam przypuszczenie graniczące z pewnością, iż 9 na 10 gramofonów z przed kilkudziesięciu lat będzie wymagało nakładów finansowych na serwis (nie każdy ma smykałkę do majsterkowania). Kwestia preferencji i znajomości tematu. Wniosek Kolegi przeze mnie cytowany idzie zdecydowanie za daleko i jest, przynajmniej w moim przypadku fałszywy.

A jakie wkładki sa u Ciebie punktem odniesienia? i jakież to 30-40 letnie gramofony posiadasz? No i co znaczy przyzwoity preamp wzgledem Nudy? Bo ja twierdzę, że przyzwoita to jest własnie Nuda - wybitna w swoim budżecie bym nawet rzekł. Sądze że taki Art DJ pro, czy jakies Projecty Phono box też można uznać za przyzwoite'. 

Oczywiście używane gramofony mogą wymagać serwisu, ale tak jak kupując używane auto - można to zlecić komuś wykwalifikowanemu i założyć taką konieczność w budżecie (200-300zł myślę że spokojnie powinny wystarczyć) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.wieczorzanalogiem.pl - moj dziennik przygód audio, dużo lamp, troche vintage'u, ale nie tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.