Skocz do zawartości
IGNORED

mod Rotela RB990BX


Bogdan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, daris666 napisał:

Akurat

Cześć!
Mówisz że te wszystkie blaszki i druciki tworzące elektrody w lampie nie podlegają działaniu fali akustycznej z głośników przy obecności wzmacniacza i kolumn w jednym pomieszczeniu? Pewnie przy niedużych głośnościach jest to zjawisko do pominięcia, ale jak jest duża głośność to już na pewno jest jakiś efekt. Oczywiście jego skala i natężenie zależy od konstrukcji lampy i miejsca układu w którym jest ona zainstalowana. Te na wejściach o wysokiej czułości będą bardziej podatne na to zjawisko, te w stopniach końcowych mniej a może nawet pomijalnie mało. Ten efekt w śladowych ilościach występować może też w półprzewodnikach, ale w konstrukcjach audio jest na poziomie całkowicie pomijalnym.  

12 godzin temu, korkoczong napisał:

Nie spotkałem wzmacniacza który miałby różne ilości tranzystorów w poszczególnych gałęziach, spotkałem mosfeta "ożenionego" z bipolarem.

To dobre rozwiązania, ale na przy czystej konstrukcji mosfetowej możliwa jest najprostsza konstrukcja struktury wzmacniacza przy zachowaniu wysokich parametrów pomiarowych. Wzmacniacz końcowy może mieć tylko trzy stopnie tak jak w strukturze TDA7294.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Lech36 napisał:

Cześć!
Mówisz że te wszystkie blaszki i druciki tworzące elektrody w lampie nie podlegają działaniu fali akustycznej z głośników przy obecności wzmacniacza i kolumn w jednym pomieszczeniu? Pewnie przy niedużych głośnościach jest to zjawisko do pominięcia, ale jak jest duża głośność to już na pewno jest jakiś efekt. Oczywiście jego skala i natężenie zależy od konstrukcji lampy i miejsca układu w którym jest ona zainstalowana. Te na wejściach o wysokiej czułości będą bardziej podatne na to zjawisko, te w stopniach końcowych mniej a może nawet pomijalnie mało. Ten efekt w śladowych ilościach występować może też w półprzewodnikach, ale w konstrukcjach audio jest na poziomie całkowicie pomijalnym.  

Przyjedz, posłuchasz. Może te drgające blaszki Tobie się spodobają. Bo ja powiem Tobie że nie wyobrażam sobie słuchania bez nich ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Lech36 napisał:

Wzmacniacz końcowy może mieć tylko trzy stopnie

dwa

12 godzin temu, Lech36 napisał:

Mówisz że te wszystkie blaszki i druciki tworzące elektrody w lampie nie podlegają działaniu fali akustycznej z głośników przy obecności wzmacniacza i kolumn w jednym pomieszczeniu? Pewnie przy niedużych głośnościach jest to zjawisko do pominięcia, ale jak jest duża głośność to już na pewno jest jakiś efekt.

kiedy ostatni raz miałeś u siebie element systemu na lampach?

30 lat temu? miałeś w ogóle?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, slawek.xm napisał:

dwa

kiedy ostatni raz miałeś u siebie element systemu na lampach?

30 lat temu? miałeś w ogóle?

Lechu miał telewizor lampowy Rubin, który zapewne mu wystrzelił. Stąd takie negatywne ( nieuzasadnione) podejście do lamp ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, daris666 napisał:

Lechu miał telewizor lampowy Rubin, który zapewne mu wystrzelił. Stąd takie negatywne ( nieuzasadnione) podejście do lamp ?

 Rubin707 miałem od 74 roku kupiony na Mundial?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez slawek.xm

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, slawek.xm napisał:

 Rubin707 miałem od 74 roku kupiony na Mundial?

Dwa to już tylko w klasie A, w klasie AB muszą być trzy.

12 godzin temu, daris666 napisał:

Lechu miał telewizor lampowy Rubin

Kolor zaczynałem o polskiego Thompsona, ale ten był szwagra i u mnie pracował tylko kilka dni, mój własny pierwszy kolor to był Neptun a po paru latach Sony, chyba KVD2921 (taki z doczepianymi z boku głośnikami i subem w leżącym z tyłu na obudowie kineskopu) tak że Rubina znam tylko z opisów w prasie i w sieci.

13 godzin temu, slawek.xm napisał:

kiedy ostatni raz miałeś u siebie element systemu na lampach?

Dorabiałem kiedyś (dawno temu) na fuchę w ZPR-ach i w jednej z dyskotek którą serwisowałem za końcówki robiły lampowe Vermony albo Regenty. W drugiej tranzystorowe Dynacordy. Ta dyskoteka z Dynacordami była wyższej klasy, ale pewnie zależało to od kolumn podłączonych do tych końcówek no i oczywiście od akustyki pomieszczeń. Później te końcówki lampowe zastąpione zostały konsoletą Foniki 4x40W i grało to bardzo słabo do czasu kiedy na którejś z imprez padła jedna strona i miałem wymuszoną nocną interwencje awaryjną. Przywiozłem wtedy od kolegi końcówkę DIY, którą w ramach samopomocy koleżeńskiej jemu wykonałem. Był to wzmacniacz końcowy w układzie mostkowym, prawdziwe 2x220W. Nie chcieli go oddać tak się spodobał. Zastąpiła go Fonica, chyba PA428, taki eksportowy wzmacniacz 2x80W, ale nie towarzyszyły temu peany zachwytu choć źle nie było. Sam na lampach zrobiłem mój pierwszy nadajnik do zdalnego sterowania modeli, ale to było pod sam koniec lat 60 ubiegłego wieku. Złe doświadczenie choć nadajnik działał bez zarzutu. Później już tylko tranzystory. Ze wzmacniaczy lampowych to słuchałem kiedyś u kolegi wspaniałej (wygląd) końcówki lampowej polsko-ukraińskiej firmy Buriak-Sikora (nie jestem pewien pisowni pierwszego nazwiska). Zrobiła na mnie ogromne wrażenie (wygląd), nawet chciałem ją kupić, ale wtedy już u mnie dominowała koncepcja układu aktywnego i zamiar został porzucony.      

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie koncepcję drivera na vfetach wypróbuję na moim klonie accu p7100, dość gruntownie go zmodyfikuję 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Bogdan napisał:

Na razie koncepcję drivera na vfetach wypróbuję na moim klonie accu p7100, dość gruntownie go zmodyfikuję 

Jak dobrze działa tak jak jest w tej chwili to nie zmieniaj. Zrób po prostu nową konstrukcję od zera. Wstawienie tych mosfetów jako buforów niewiele zmieni w całości i to pewnie tylko w domenie pomiarów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem ten wzmacniacz u siebie jeden wieczór. Grał fatalnie jak na opinie jakie można wyczytać na necie. Czuć było moc, ale kontroli to on już nie miał. Do tego bardzo zapiaszczony na górze, brudne granie. Trzeba by pewnie wstawić mu jakieś ambitniejsze końcówki, ale całe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Kurde rotele to raczej sprawne szybkie i ogólnie dobrze grające wzmacniacze...a przerobiłem ich juz kilka modeli ,tranzystorów bym nie ruszał ale.....w końcówkach rotela można:

podnieść napięcie...lub obniżyć

podnieść delikatnie prąd spoczynkowy (rotel ustawia je firmowo dosyc asekuracyjnie)

usprawnić i tak juz dobre zasilanie

no i w końcu wymienić kilka kondensatorów lub je usunąć

Przykładowo mod zrobiony z RA 01 ......napięcie obnizone do 33 volty ,prąd spoczynkowy podniesiony do 5,5mV, usunięcie kondensatora wejściowego 10uF/35v (każde zródło ma na wyjściu konda) , zwiekszone pojemności elektrolitów do 20000 uF na kanał Rubycon. Efekt....całkowicie inaczej grający wzmacniacz..zero jazgotu,dużo wiecej powietrza,dzwięk powędrował o klase wyżej, zrobił sie punch na basie...który dotąd był twardy i dosyć suchy...a to proste modyfikacje. Kolejna sprawa to preamp...rotele sa bardzo podatne na sygnał lub  preamp ,tutaj mozna wstawić coś na lampach i będzie kolejny progres. Także same tranzytory bym zotawił jeśli sa oryginalne bo sa bardzo dobre...może jedynie bym zmienił końcowe na oryginalne toshiby lub sankeny ale to już fanaberia,zreszta oryginalne które tam siedzą to tez brand rotela ale pewnie sa dobrej firmy,na [ewno sa długowieczne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.