Skocz do zawartości
IGNORED

Problem ze starszymi kolumnami


Pd9700
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Wpadły mi w ręce kolumny Dali 450 z serii "Red". Ogólnie stan zewnętrzny bardzo dobry, wręcz idealny jak na te 20 lat, ale wydaje mi się, że coś nie tak jest z dźwiękiem.

Równowaga tonalna jest przesunięta za mocno w górę. Słychać w dźwięku jak dominuje wyższa średnica i wysokie tony, których jest po prostu za dużo. Dla odmiany niskich tonów jest jak na lekarstwo, o niższej średnicy już nie wspominając. Uderzenia w werbel perkusji brzmią dość kiepsko, tak jakby za ostro, za wysoko w tonacji, wokale też nie nie zachwycają , jakieś odchudzone, wycofane z dużą ilością sybilantów (czego nawet nie było w innych grających konturowo kolumnach)). Generalnie przekaz jakiś taki rachityczny, bardzo lekki. Sama scena dźwiękowa też jest za wysoko, to zapewne poprzez brak odczucia dociążenia.

Raczej to nie jest wina akustyki bo miałem w tym samym pomieszczeniu inne kolumny np. Jbl Es 80, Klipsch F20 i w tych kolumnach niskie tony były bardzo mocne, aż za mocne. Ja rozumiem , że obie pary to wykonturowane granie z małą ilością średnicy , ale bas z tych Dali praktycznie nie istnieje przy tych kolumnach. Posiadałem też Dynaudio Audience 72 i tu też zupełnie inna historia, niskich bardzo dużo. Pomieszczenie około 17m2.

Wzmacniacz na jakim słuchałem tych wszystkich kolumn (włącznie z Dali) to Rotel Ra 985 Bx (wszystko na "Direct"). Wzmacniacz oczywiście w 100% sprawny.

1. Sprawdziłem , czy kolumny nie grają czasem w przeciwfazie, ale nic z tego - tutaj wszystko jest ok.

2. Podłączenie przewodów głośnikowych w 100% prawidłowe.

3. Wystawiłem kolumny na środek pokoju ustawiając je koło siebie i słuchałem raz jednej , raz drugiej i nie zauważyłem aby jedna grała inaczej od drugiej - grają tak samo.

4. Oczywiście podczas odsłuchów pojeździłem trochę z kolumnami zmieniając ich odległości od tylnych i bocznych ścian i bez zmian ciągle brak niskich tonów, dźwięk za jasny i za chudy.

5. Wszystkie głośniki grają, nic nie charczy, nie stuka itp, wyglądają jak nowe...

6. Odłączyłem zworki z terminali kolumn i podpiąłem pod dolne, aby wyłączyć wysokie - wszystko w obu kolumnach gra tak samo, po podpięciu zworek i za oczywistą sprawą włączeniu wysokotonowych do gry słychać ewidentnie jakby wysokotonowe grały co najmniej 2, 3 razy głośniej od głośników nisko i średniotonowych.

Kiedy na wzmacniaczu włączę regulację barwy i podkręcę niskie tony na +3 to pojawia się dość mocny bas i całe pasmo w miarę się wyrównuje tonalnie...

Teraz nie wiem , rozważam takie sytuacje:

1. Kolumny totalnie nie zgrały się z owym wzmacniaczem.

2. Lata zrobiły swoje i coś jest nie tak - np. z jakimiś elementami zwrotnicy.

3. Może one po prostu tak grają, jasny, wychudzony dźwięk bez dociążenia.

Próbowałem poczytać opinie o tych kolumnach , ale są tak różne , że nie wiem co o nich sądzić. Jedni piszą , że grają ciepło z mocnym basem , inni natomiast , że grają jasno.

Kolumny są przywiezione z Danii od pierwszego właściciela, który twierdzi , że nigdy w nich nic nie było grzebane.

Może by się wypowiedział jakiś obecny użytkownik tych kolumn czy łączył je z Rotelami lub innymi wzmacniaczami i jakie były efekty...

Czy to możliwe , aby taki dźwięk był efektem jakiejś degradacji elementów na zwrotnicy?

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

 

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Pd9700
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Mam Rotela RA 1572 i Infinity Kappa 8,1 na 20 m2 i mam podobne odczucia. Patrzyłem czy zwrotnice nie grzebane i nic nie wydaje się podejrzane. Dopiero jak podkręcę bas i sopran we wzmaku, to gra to dobrze.Wiem że z akustyką mam problem, ale wkurza mnie to podobnie jak autora wątku

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

OPPO 103EU=>Musical Fidelity M6Si500 => Auralic Altair G1 , Infinity Kappa 8,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,, odnośnie infinity kappa,,, u mnie dokuczala rozjaśniona i dosyć jaskrawa średnica przez co wrażenie ilości basu również mi dokuczala,, wina obarczalem zestaw rotela, jednak spokoju nie dawała mi zwrotnica,, na pierwszy rzut oka było wszystko ok ale zacząłem dokładniej się przyglądać zwrotnicy i kilka elementów okazało się być wymienionych, pomyślałem ok ktoś wymienił bo pewnie stare zmieniły wartość,, dalej tak grałem ale wciąż był przesyt średnicy,, jeszcze raz odkrecilem zwrotnice i poszukałem schematu w necie,,, znalazłem inną wartość założona niż powinna być kondensator,, wymieniłem na taki ze schematu,, jest o niebo lepiej choć teraz średnie tony są nieco wycofane,,,, też nie wiem czy może jednak trzeba jeszcze coś podmienić,,, chętnie wymienię sugestie ewentualnie zdjęcia wartości elementów w zwrotnicy 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kosa19731
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Autor napisał: 'Raczej to nie jest wina akustyki bo miałem w tym samym pomieszczeniu inne kolumny np. Jbl Es 80, Klipsch F20 i w tych kolumnach niskie tony były bardzo mocne, aż za mocne..'

Ja miałem identyczny problem w Avance Omega 509... basu zero.. też zacząłem zaglądać do środka wszystkie połączenia na wsuwki.. ich oczyszczenie pomogło...

Jest jeszcze opcja że ktoś dał w palnik i cewki się podtopiły... ale tutaj wysokotonówki by padły pierwsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Kosa19731 napisał:

Witam,, odnośnie infinity kappa,,, u mnie dokuczala rozjaśniona i dosyć jaskrawa średnica przez co wrażenie ilości basu również mi dokuczala,, wina obarczalem zestaw rotela, jednak spokoju nie dawała mi zwrotnica,, na pierwszy rzut oka było wszystko ok ale zacząłem dokładniej się przyglądać zwrotnicy i kilka elementów okazało się być wymienionych, pomyślałem ok ktoś wymienił bo pewnie stare zmieniły wartość,, dalej tak grałem ale wciąż był przesyt średnicy,, jeszcze raz odkrecilem zwrotnice i poszukałem schematu w necie,,, znalazłem inną wartość założona niż powinna być kondensator,, wymieniłem na taki ze schematu,, jest o niebo lepiej choć teraz średnie tony są nieco wycofane,,,, też nie wiem czy może jednak trzeba jeszcze coś podmienić,,, chętnie wymienię sugestie ewentualnie zdjęcia wartości elementów w zwrotnicy 

Nie znam się na tych tematach za bardzo. Porównywałem zdjęcia zwrotnic kappy i wygląda wszystko podobnie 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

OPPO 103EU=>Musical Fidelity M6Si500 => Auralic Altair G1 , Infinity Kappa 8,2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje zwrotnice też na pierwszy rzut oka tak wyglądały,,, dopiero na płytce od spodu zobaczyłem wymienione elementy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.