Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny podłogowe + streamer do NAD 375BEE


Wojciech Nitka
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry.

Nadszedł ten czas kiedy trzeba by coś zmienić .

Możliwy ; w niedługim czasie zastrzyk gotówki z reguły prowadzi do zmian ;))

Zmiana ma dotyczyć kolumn podłogowych.( i pewnie streamera).

Sprzęt stoi w pomieszczeniu o powierzchni ok 50 m2 i jest tylko dla mnie czyli nie przeszkadzają mi jakiekolwiek sprzęty , których w tym pokoju nie chcę .Typowe wysokie poddasze ze skosami z lewej i prawej oraz z tyłu. Szerokośc po podłodze 6m ,głębokość 8m

Muzyka to ciężki rock , metal , aczkolwiek nie stronię od dobrej muzyki elektronicznej , relaksacyjnej .

Wzmaczniacz - NAD375bee , CD - CA Azur640C po przeróbkach , streamer - Yamaha WXAD10 , kolumny Paradigm 7v4.

Od jakiegoś czasu słucham  muzyki głównie poprzez streamer. Tidal w wersji Master dał moim niezbyt wrażliwym uszom poezję dźwięków ?

Zestaw ,który mam gra jak dla mnie całkiem przyzwoicie ale ale ale :

Chcę zmienić kolumny na lepsze - budżet ok 10k

I pewnie streamer bo mimo tego ze Yamaszka jest mimo pozorów całkiem fajna to jak czytałem przy lepszych kolumnach musi iść również do wymiany.Budżet 2,5k

I teraz prośba do doświadczonych użytkowników ; chodzi mi o kierunek poszukiwań czy wręcz wskazanie jakich kolumn i streamera mam szukać . Chodzi mi raczej o wskazanie trzech czterech modeli

, których to sobie poszukam i przesłucham , wezmę pod pachę wzmak i pojeżdżę sobie na odsłuchy.

Zakup planuję za 2-3 miesiace więc mam trochę czasu na poszukiwania.Jak by co jestem z Kuj.pom.

Z góry dziękuję za pomoc i uwagi ;   odpowiem na szczegółowe pytania jeżeli takowe będą.

Pozdrawiam

Wojtek

PS:Załączam zdjęcie pomieszczenia ,(nie ostre ; padł mi obiektyw w aparacie )

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus jest taki że masz dość wydajny wzmacniacz a do takich rozmiarów pomieszczenia kolumny nie powinny być małe, szczególnie ku takiej muzyce powinny generować odpowiednie ciśnienie akustyczne
Zaproponuję Focal Aria 948 ... kolejne pewnie ktoś inny podpowie ale jakie by to nie były to postaraj się je przesłuchać.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Streamr do 2,5 tys... pomysł mam jeden zdecydowanie najlepszy: Bluesound Node 2i ?

 

Do Nada C375 bardzo często sprzedajemy kolumny Bowers & Wilkins. Budżet 10k to tak pomiędzy serią 600 i 700. Posłuchałbym obu, czyli modeli 603 i 703. Wyglądają podobnie, ale to inna liga. Na Nadzie 375 spokojnie myślę warta dołożenia różnicy, ale to ocenisz sam ?

Alternatywy; ProAc DT8 zagra bardziej miękko, z mniejszą ilością szczegółów, spokojniej. Posłuchałbym przy okazji niepozornie wyglądających kolumn Elac Carina 247.4 Powinny sobie poradzić nawet w takim metrażu. 

 

Zapraszam do nas na odsłuchy ?

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do streamera to nowy Onkyo 6170 lub lepiej używka Pioneer N-50AE (przy okazji dobry DAC i obsługuje format Tidal Master) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Silny wzmacniacz daje spore możliwości. Nie powinno być problem z wyborem kolumn. Z mojego doświadczenia dobrze wypada połączenie tego wzmacniacza z kolumnami Pylon Diamond 28 czy wspomnianymi Focal Aria 936 lub jeszcze lepiej 948. Dobra podstawa basowa wzmacniacza fajnie również napędzi Dali Opticon 8. Dali świetnie poradzą sobie z cięższa muzyką nie gubiąc dynamiki i rozdzielczości. Zwróć jeszcze uwagę na Audiovector QR5.

Co do streamera, optymalny byłby Cambridge Audio CXN v.2. To zdecydowany lider wśród streamerów przynajmniej do kwoty 5 tys. zł. To również urządzenie zaprojektowane stricte do hifi. Jeśli budżet będzie zdecydowanie za wysoki, można rozważyć tańszego Pioneera lub Marantz ND6006.  Przesiadając się z miniaturowej Yamahy postawiłbym już na pełnogabarytowy, klasyczny odtwarzacz z normalnym nie zminiaturyzowanym zasilaczem, torem audio itd.

Pozdrawiam,

Michał.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cambridge Audio liderem do 5 tys.? 

No bez żartów, dźwięk bez modyfikacji średni,  radio imternetowe potraktowali całkowicie po macoszemu ...tylko ta galeczka fajna jesli ktoś lubi obsługiwać z panelu ...obniżyli cenę do 4 tys. ale to i tak za drogo 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Q21 napisał:

Przesiadając się z miniaturowej Yamahy postawiłbym już na pełnogabarytowy, klasyczny odtwarzacz z normalnym nie zminiaturyzowanym zasilaczem, torem audio itd.

te wszystkie streamery mogą się bez problemu zmieścić w małejj obudowie. Nie przesadzajmy ? Wystarczy spojrzeć na zdjęcia tych urządzeń w środku. Z drugiej strony, metalowa ładna obudowa kosztuje sporo, kosztem komponentów audio?

Edytowane przez Top Hi-Fi & Video Design

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję wszystkim za rady ?

Sreamer zostawiam sobie po zakupie kolumn .

Na razie umawiam się na słuchanie :

Dali Opticon 6

Pylon Diamond 28 i 30

Zastanawiam się też na Paradigmami Premier 800

Aria 948 ale tu jest lekko za drogo

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, Wojciech Nitka napisał:

Na razie umawiam się na słuchanie :

Dali Opticon 6

Pylon Diamond 28 i 30

Zastanawiam się też na Paradigmami Premier 800

Aria 948 ale tu jest lekko za drogo

posłuchaj jeszcze B&W please ? To jest bardzo dobre połączenie. Nie bez powodu Rotel z B&W często się wystawia na targach i pokazach

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

posłuchaj jeszcze B&W please ? To jest bardzo dobre połączenie. Nie bez powodu Rotel z B&W często się wystawia na targach i pokazach

Na gdańskiej ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Wojciech Nitka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Wojciech Nitka napisał:

Na gdańskiej ?

 

 

w Bydgoszczy na Gdańskiej ?

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdopodobnie kupię pioneera n50ac . Możliwy tez Node 2i  .

i teraz pytanie dot użytkowania PC z np . Pioneerem który mógłby być dla niego DAC iem.
PC stoi od streamera tak ze kabel USB musiałby mieć ok 12m czyli odpada bo jest za długi. 
Przedstawię moja propozycję zestawienia sprzętu razem .

Streamer stojący obok wzmacniacza spięty z nim po RCA .Bez DAC przy zastosowaniu Pioneera.

Streamer wpięty w sieć po kablu sieciowym z RJ45.

W tej samej sieci PC

Do streamera po USB wpięty twardy dysk np.2T z FAT32  do przechowywania np. muzyki .

Z tego co wyczytałem w takim układzie można z PC po sieci zasilać zasobami twardy dysk HDD wpięty w Pioneera. 
 

Czy taki układ sprzętu jest prawidłowy ?

Czy muszę mieć jakiś specjalny kabel USB do wpięcia twardego dysku do streamera ?

Czy muszę mieć jakiś specjalny twardy dysk ? 
takie rozwiązanie jest o tyle fajne ze nie muszę stosować dysku sieciowego bo podobno ten wpięty HDD będzie widoczny również w innych urządzeniach w sieci domowej ( np telewizor). 
Co sądzicie o takim rizwiązaniu ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę to skomplikowane ale wiem  że poprzez sieć lokalna mozna odtwarzać na streamerze z dysku w kompie...streamer widzi po prostu zasoby kompa jesli te są odppwiednio udostępnione ...inaczej nie próbowałem:)

równie dobrze można dysk przenośny wpiac do kompa i streamer go rowniez zobaczy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, costa brava napisał:

trochę to skomplikowane ale wiem  że poprzez sieć lokalna mozna odtwarzać na streamerze z dysku w kompie...streamer widzi po prostu zasoby kompa jesli te są odppwiednio udostępnione ...inaczej nie próbowałem:)

równie dobrze można dysk przenośny wpiac do kompa i streamer go rowniez zobaczy

Czyli pliki odtwarzać bezpośrednio z PC (HDD) po kablu RJ45 który jest wpięty do streamera  ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok ale naczytałem się ostatnio ze najlepszym rozwiązaniem jest transport plików z PC do DACa ( np. w streamerze) poprzez kabel USB  , a Ty piszesz ze po sieci wystarczy . 

 

???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pliki możesz przez USB do daka zewnętrznego lub w streamerze w lapku zainstaluj sobie fidelizer, maly programik który wyłączy ci niepotrzebne usługi windowsa w laptopie przed odsluchem, odtwarzasz w foobar lub inny player, ja wolę JRiver.

 

48 minut temu, wojtekqw napisał:

Czy muszę mieć jakiś specjalny kabel USB do wpięcia twardego dysku do streamera ?

Nie musisz mieć specjalnego kabla, może warto taki, który obsługuje specyfikacje USB3.

Dysk możesz też wpiąć w router, wtedy streamer powinien go widzieć jako urządzenie UPnP. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chce mi się latać z lapkiem do sprzętu po to żeby  odtwarzać pliki z niego . Mam w pokoju PC i to z niego chcę odsłuchiwać pliki lub z HDD wpiętego w Pioneera . Pytanie na teraz to czy PC spięty kablem sieciowym RJ45 ze streamerem Pioneera będzie dobrym transportem ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, sir.jax napisał:

Dysk możesz też wpiąć w router, wtedy streamer powinien go widzieć jako urządzenie UPnP. 

Formatować do FAT32 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, wojtekqw napisał:

Formatować do FAT32 ?

Nie pamiętam, ale ja mam chyba NTFS. 

Z PC poprzez router po kablu LAN chcesz wysłać pliki?

Nie wiem, czy nie musisz w Windows ustawić udostępnianie dysku na którym leżą pliki. W przeciwnym razie dysk może być niewidoczny dla streamera, czy innych urządzeń w sieci domowej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, sir.jax napisał:

Nie pamiętam, ale ja mam chyba NTFS. 

Z PC poprzez router po kablu LAN chcesz wysłać pliki?

Nie wiem, czy nie musisz w Windows ustawić udostępnianie dysku na którym leżą pliki. W przeciwnym razie dysk może być niewidoczny dla streamera, czy innych urządzeń w sieci domowej.

No właśnie nie chcę po kablu LAN wysyłać plików . Powoli się gubię ?

To jeszcze raz zadam pytanie . Gdzie wpiąć twardy dysk tak abym mógł go na bieżąco uzupełniać jak i odtwarzać z niego muzykę :

a) w streamer Pioneer n-50ac

b) w router 

c) w PC

Dodam ze od PC do streamera nam 12 m wiec połączenie streamer-PC przez kabel USB odpada

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W router, tak bym zrobił. 

Rozumiem, że to dysk 2,5 cala zasilany z USB?

4 minuty temu, wojtekqw napisał:

No właśnie nie chcę po kablu LAN wysyłać plików .

A jakieś uzasadnienie? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sir.jax

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój streamer Pioneer N50 ma podpięty dysk formatowany w fatach. Sam N 50 jest podłączony lanem z siecią domową, do której jest podłączony mój laptop, i pozostałe komputery w domu. wszystko ze sobą współpracuje i z poziomu N50 można pobierać pliki z dysku i pozostałych kompów. Kwestia odpowiedniego upakowania w systemowy folder muzyka. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra powoli . Faktycznie dlaczego nie ? 
Skoro transport z routera do streamera np. MQA z Tidala odbywa się po LAN to dlaczegoby PC by nie mógł ? 
Mozna by z  foobar2000  zrobić upnp i po kłopocie. 
Ale I tak chciałbym mieć osobny dysk na muzykę a zakladanie go na stałe do PC ogranicza jego mobilność ? 

lepiej chyba kupię dysk HDD na USB i wepnę go do routera . 

Czyli takie ustawienie jak zaproponowałem ma początku ze zmianą wpięcia HDD z Pioneera na router. 
tak będzie ok ?

9 minut temu, sivy napisał:

Mój streamer Pioneer N50 ma podpięty dysk formatowany w fatach. Sam N 50 jest podłączony lanem z siecią domową, do której jest podłączony mój laptop, i pozostałe komputery w domu. wszystko ze sobą współpracuje i z poziomu N50 można pobierać pliki z dysku i pozostałych kompów. Kwestia odpowiedniego upakowania w systemowy folder muzyka. 

Czyli tak jak sobie wymyśliłem na początku ; czyli ok . 
Dzieki  serdeczne .

Czyli de facto przy takim układzie z każdego urządzenia w sieci widzianego przez pioneera możesz odtworzyć plik czy tez przesyłać go pomiędzy tymi urządzeniami ? 
sterujesz z poziomu pioneera tymi działaniami ??

Podasz jaki masz HDD USB ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, sir.jax napisał:

Rozumiem, że to dysk 2,5 cala zasilany z USB?

Chyba tak . 3,5” potrzebuje extra  zasilacza 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ale nie do końca. Moja biblioteka to dysk HDD podpięty kablem USB do Pioneera. ( bez dodatkowego zasilacza) Muszę go co jakiś czas odpinać i uzupełniać ponieważ widzi go tylko Pioneer. i N50 nie widzi dodatkowych dysków zewnętrznych w kompach. Widzi tylko systemowe foldery MUZYKA i ich zawartość, Bez względu czy to wma, mp3 flac czy wav. Z poziomu N50  pobieram zawartość folderów muzuka ze skonfigurowanych folderów. Mogę też z poziomu laptopa wybrać jakiś plik i wysłać go do N50

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sivy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok teraz już wsio jasne ? 

Czyli należy rozważyć wpięcie dysku USB do routera tak aby był widoczny w całej sieci. 
z drugiej strony wypięcie go z Pioneera i wpięcie do PC żeby go uzupełnić to tylka kilka kroków . żaden problem 

i jeszcze pytanie :

8 minut temu, sivy napisał:

Widzi tylko systemowe foldery MUZYKA i ich zawartość,

Czyli żeby widział folder w PC ;podpiętym do sieci , folder ten musi mieć nazwę „MUZYKA”   ?
 

9 minut temu, sivy napisał:

Mogę też z poziomu laptopa wybrać jakiś plik i wysłać go do N50

A w jaki sposób to robisz ? 
Jak laptop widzi tego pioneera ?Jakiś programik do tego ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez wojtekqw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

n\Należy muzę pakować do systemowego folderu muzyka takiego co zawsze jest po instalacji systemu. Nie jestem specem od informatyki i kompa. Doszedłem do tego sam na zasadzie prób i błędów. Mój router ma możliwość podpięcia pod USB jednak nie obsługuje jakiś tam czegoś tam i mój N50 nie widzi dysku podpiętego do rutera dlatego jest podpięty do Pioneera właśnie. Ten ruter musi być NAS. Mój nie jest

Zaznaczając zawartość folderu np z płytą prawym klawiszem myszy odhaczam "wyślij do" i.....tam jest N50 Pioneer  klikam i słyszę to co odhaczyłem w swoich kolumnach. Proste i przyjemne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sivy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo w ustawieniach routera trzeba ustawić w zakładce USB setting udostepnianie portu, wtedy dopiero streamer widzi udostępniane biblioteki.

W Windowsa można udostępnić zawartość dowolnego dysku/partycji w sieci domowej, nie trzeba polegac tylko na tym co oferuje Microsoft na partycji systemowej, tej bym nie "zasmiecał" plikami muzycznymi, lepiej by miala jak najwięcej dostepnych zasobów. System Windows lubi puchnąć bez naszej wiedzy, dokładanie do tego plików z czasem spowolni system.

Taki folder MUZYKA można utworzyć na innej partycji dysku i udostępnić jej zasoby, wszystkie urządzenia w sieci powinny ją widzieć, streamer też,  ale komp musi być włączony. 

Dlatego dysk wpięty do routera jest wygodniejszym rozwiązaniem, można na niego zapisywać dowolne pliki pobierane z sieci, chocby przez jakiegoś laptopa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Racja jest jak dupa, każdy ma swoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może tak jest. Słaby jestem w te klocki chociaż jestem jeszcze młody bo mam tylko 52 lata i mógłbym się uczyć. Mam na to już czas ale..... za tydzień dam znać czy to działa. ? Na moje potrzeby wystarczy . W bibliotece na dysku pod N50 mam 160 płyt zgranych we flakach na lapku 684 płyt zgranych głównie we flakach chociaż są mam też mp3 do samochodu. Troszeczkę na kasetach troszeczkę na taśmach i winylach i jakoś miło mija czas. Nawiasem pisząc ma podobny pokój odsłuchowy i upodobania muzyczne co twórca wątku. Pozdrawiam serdecznie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.