Skocz do zawartości
IGNORED

Basy w (za)małym pomieszczeniu (?)


matoole

Rekomendowane odpowiedzi

2 minuty temu, przemak napisał:

Można wiedzieć, można nie wiedzieć.

Do czego nam taka wiedza potrzebna, czy bas schodzi do 30, czy do 40?
Przecież uszami tego nie obliczymy, a i tak każdy sprzęt inaczej ten bas odtworzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, slawek.xm napisał:

nie zawsze co w nutach to i na nagraniu ?

 

No ale co, mają grać w cis? Przecież to nie blues, tam się gra z nut zasadniczo ?

54 minuty temu, soundchaser napisał:

Do czego nam taka wiedza potrzebna, czy bas schodzi do 30, czy do 40?
Przecież uszami tego nie obliczymy, a i tak każdy sprzęt inaczej ten bas odtworzy.

Tu są nie tylko słuchacze ale i ludzie którzy coś robią. Niektórzy jak widać są tym zainteresowani a inni nie. Ja się np. muszę interesować zawodowo domowym sprzętem odtwarzającym, jego parametrami - w drugą stronę też to działać powinno. A już była na forum dyskusja, w której uznany konstruktor (nie @slawek.xm jakby co) nie chciał przyjąć do wiadomości pewnych podstawowych faktów dotyczących pasma sprzętu do gitary basowej - to ja się pytam, jak on te kolumny buduje, na oko? ?

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2019 o 23:22, soundchaser napisał:

Do czego nam taka wiedza potrzebna, czy bas schodzi do 30, czy do 40?
Przecież uszami tego nie obliczymy, a i tak każdy sprzęt inaczej ten bas odtworzy.

...szczególnie taki, który musi za pomocą tego samego głośnika i w tym samym czasie, zmagać się i ze średnicą i z basami, a dodatkowo brakuje mu kilka dobrych cali do przyzwoitego 10''. ?

Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, iro III napisał:

...szczególnie taki, który musi za pomocą tego samego głośnika i w tym samym czasie, zmagać się i ze średnicą i z basami, a dodatkowo brakuje mu kilka dobrych cali do przyzwoitego 10''. ?

Oglądałeś serial Breaking Bad? Ten to dopiero nie ma problemu z odpowiednim basem. ?
obraz.thumb.png.922597d01b023639091351101db75141.png

Edytowane przez soundchaser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2019 o 10:57, przemak napisał:

?

?

Z mojego gifa z basem czy z "another brick"? W basie solo to nie jest żaden śmietnik, czyste prążki o dokładnie takich jak trzeba częstotliwościach. Większa dokładność (czyli większe okno fft) w realtime niestety nie ma sensu. 

Zaraz po oderwaniu palca całe pasmo ( nie tylko "dźwięk") raptownie wznosi się.

Próbowałem wejrzeć wg miary względnej ?

Iii...

rzeczywiście wg rozkładu tło się zgadza (zbocze od najniższych do środka pasma akustycznego - interpretowane elektrycznie - analizowane cyfrowo z takim a nie innym odświeżaniem ekranu).

To nie śmietnik. Ton z jego krotnościami względem otoczenia nie jest przecież "sterylny". Zdziwiło mnie aż  tyle dla tych najdłuższych drgań, ale bezpiecznie są poniżej progu ich usłyszenia (vide - krzywe izofoniczne).

OK. Dzięki, filmy - rewelacja!

Edytowane przez xetras
Izotoniczne, hehe (wg androida)

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.11.2019 o 11:54, iro III napisał:

...w tym samym czasie, zmagać się i ze średnicą i z basami,

Koncentryki - owszem OK.

Jeszcze ciekawsze Manger'y.

Najciekawsze tłumienie w punkt. Ale to już nie od głośników zależy.

Im membrana lżejsza, tym trafniejsze tłumienie.

Odległość i styl odsłuchu to czynnik główny dla doboru zestawu.

Dlatego te cale niekoniecznie mają znaczenie.

Nie widzisz, jakie jest użebrowanie, usztywnienie obudowy. 

(Względem pracy cewki, membrany i zawieszeń)

Do " odnosiłem się.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, xetras napisał:

Zaraz po oderwaniu palca całe pasmo ( nie tylko "dźwięk") raptownie wznosi się.

Próbowałem wejrzeć wg miary względnej ?

Iii...

rzeczywiście wg rozkładu tło się zgadza (zbocze od najniższych do środka pasma akustycznego - interpretowane elektrycznie - analizowane cyfrowo z takim a nie innym odświeżaniem ekranu).

To nie śmietnik. Ton z jego krotnościami względem otoczenia nie jest przecież "sterylny". Zdziwiło mnie aż  tyle dla tych najdłuższych drgań, ale bezpiecznie są poniżej progu ich usłyszenia (vide - krzywe izofoniczne).

OK. Dzięki, filmy - rewelacja!

Film jest w miarę synchroniczny, na tyle na ile gif animowany może być. Analizator widma to FFT, żeby FFT miała odpowiednią rozdzielczość w domenie częstotliwości musi ją stracić w domenie czasu, czyli musi mieć duże okno czasowe. W tym przypadku okno wynosi OIDP 32k próbek (albo 16 nie pamiętam, w każdym razie dużo), więc sygnał na analizatorze pojawia się po niecałej sekundzie dopiero.

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.11.2019 o 11:58, ohmygod napisał:

prawdziwy audiofil nie korzysta ze sluchawek podobnie jak swiadomy meloman

Co z tą szkodliwością słuchawek? Nadal nie wiem ohmygod.

Byś mógł mnie obrazić, najpierw muszę cenić Twoje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Misio38 napisał:

Co z tą szkodliwością słuchawek? Nadal nie wiem ohmygod.

Oh My God! - słuchawki szkodliwe?

Pokrętełko "głośności" słuchawek, za mocno odkręcone - jest szkodliwe.

Wypicie duszkiem (życiodajnej przecież) wody w ilości 10 litrów jest śmiertelne.

Umiar, umiar mocium panie!

 

Edytowane przez iro III
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.11.2019 o 23:22, soundchaser napisał:

Do czego nam taka wiedza potrzebna, czy bas schodzi do 30, czy do 40?
Przecież uszami tego nie obliczymy, a i tak każdy sprzęt inaczej ten bas odtworzy.

Przy słuchawkach mi przydały się nie parametry odnośnie pasma, a takie czynniki, jak :

- wygoda (welur a nie skóra, docisk do skóry bez ściskania uszu)

- impedancja (niska, bo wtedy łatwość podpinania różnych klamotów)

- typ obudowy (zamknięta, bo wyciszenie hałasu tła)

- lekkość membrany ( bo średnica 40 mm)

- twardość membrany (bo tytanowa)

- trwałość i spasowanie elementów

- rozbieralność całości i składanie do transportu.

Dlatego tak nie inaczej. Nawet dzieciak mi ich nie zdewastował do tej pory, a czasami używa.

Aha - lepszy PRAT mają Sennheiser HD25, ale gorszą wygodę, bo nauszniki mniejsze.

Potrzebowałem wyeksponowania basu, więc Ultrasone, łatwo się składają na płasko. Wygląd liczył się najmniej. 

W specyfikacji zastanawia mnie podawane pasmo ( np. 6  Hz - 42 000 Hz dla modeli 900 i 2900 z SPL 96 dB).

Z jakim spadkiem względnym impedancji (+/-) to zagadka.

Kiedyś używałem dwudrożnych z tłumikami na nausznikach, dwukrotnie cięższych Akai ASE 30. Też były wygodne, ale i tak je przekablowałem, bo poprzecierał się przewód.

 

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dotarła do mnie zapowiedź z Barefoot Sound odnośnie MicroMain26.

Optymiści, tak dobrze nie zarabiam i zwyczajnie mnie nie stać.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co w 1 poście to prawda tylko nie wiem na ile prawda jeżeli chodzi o dokładne wymiary.

Tak czy inaczej czym większe pomieszczenie ( dłuższe ) tym fala dźwiękowa lepiej się rozchodzi a przez to bass jest niższy.

Suby samochodowe z tego względu są inaczej budowane jak te domowe ( inne parametry ) aby mogły nisko grać w tak małym pomieszczeniu.

Na pewno każdy z nas doświadczył dużo niższego basu z suba w samochodzie po otwarciu drzwi ( a nawet szyby i to niekoniecznie całej ), ot fala dźwiękowa nagle rozchodzi się na dalszą odległość.

W domu kiedyś zbudowałem suba, do kina domowego zasilany końcówką estradową TA2400 tamp.

Odsłuch w pokoju 12m2 - sub pomimo zastosowania przetworników samochodowych gra dosyć twardo, myślałem że to wina wzmaka - estradówka,  miałem go nawet zmieniać ale rozpocząłem budowę domu i kasy nie było.

Po wybudowaniu sub trafił do salonu - 55m2 plus otwarta kuchnia 30m2.

Co mogę napisać, to kompletnie inny sub, gra niemiłosiernie nisko, schodzi jak suby samochodowe, twardy i pukający bas zginął, leżąc na kanapie dosłownie telepie plecami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co w 1 poście to prawda tylko nie wiem na ile prawda jeżeli chodzi o dokładne wymiary. Tak czy inaczej czym większe pomieszczenie ( dłuższe ) tym fala dźwiękowa lepiej się rozchodzi a przez to bass jest niższy.

Suby samochodowe z tego względu są inaczej budowane jak te domowe ( inne parametry ) aby mogły nisko grać w tak małym pomieszczeniu.

Na pewno każdy z nas doświadczył dużo niższego basu z suba w samochodzie po otwarciu drzwi ( a nawet szyby i to niekoniecznie całej ), ot fala dźwiękowa nagle rozchodzi się na dalszą odległość.

W domu kiedyś zbudowałem suba, do kina domowego zasilany końcówką estradową TA2400 tamp.

Odsłuch w pokoju 12m2 - sub pomimo zastosowania przetworników samochodowych gra dosyć twardo, myślałem że to wina wzmaka - estradówka,  miałem go nawet zmieniać ale rozpocząłem budowę domu i kasy nie było.

Po wybudowaniu sub trafił do salonu - 55m2 plus otwarta kuchnia 30m2.

Co mogę napisać, to kompletnie inny sub, gra niemiłosiernie nisko, schodzi jak suby samochodowe, twardy i pukający bas zginął, leżąc na kanapie dosłownie telepie plecami.

 

 

To troche bez sensu.

 

Co sie zmienia z wielkoscia pomieszczenia to czestotliwosc modow (wyzsza w malych pomieszczeniach, dajaca wrazenie „twardego“ basu“) i czestoliwosc graniczna (ponizej pierwszego modu), ponizej ktorej zmienia sie zasada „rozpowszechniania“ basu i zmienia sie tzw. Room Gain.

Ale nie zmienia to nic w tym, ze takze w malych pomieszczeniach mozna odtworzyc niski bas :-)

 

BTW. Subwoofery do aut sa budowane w oparciu o te samy zasady, co „domowe“, niezaleznie od tego czy to obudowy zamkniete, Bass-Reflexy, Band-Passy czy tez inne egzotyczne rozwiazania

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, xajas napisał:

 

To troche bez sensu.

 

Co sie zmienia z wielkoscia pomieszczenia to czestotliwosc modow (wyzsza w malych pomieszczeniach, dajaca wrazenie „twardego“ basu“) i czestoliwosc graniczna (ponizej pierwszego modu), ponizej ktorej zmienia sie zasada „rozpowszechniania“ basu i zmienia sie tzw. Room Gain.

Ale nie zmienia to nic w tym, ze takze w malych pomieszczeniach mozna odtworzyc niski bas :-)

 

BTW. Subwoofery do aut sa budowane w oparciu o te samy zasady, co „domowe“, niezaleznie od tego czy to obudowy zamkniete, Bass-Reflexy, Band-Passy czy tez inne egzotyczne rozwiazania emoji6.png

 

 

NIe wiem, nie znam się, nie jestem fizykiem żeby to wyjaśniać ale jest tak jak napisałem, czym większe pomieszczenie tym niższy bass.

BTW.  Napisałem że inne parametry samych przetworników a nie że inne obudowy ale jeżeli jesteśmy przy obudowach to niestety też nie masz racji bo obudowy stroi dużo niżej jak te domowe, zazwyczaj przedział 28-35 Hz max gdzie domowe zazwyczaj zaczyna stroić się od 34,35 Hz w górę.

Edytowane przez raveland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe podejscie, sam twierdzis ze sie nie znasz, a mimo to twierdzisz ze nie mam racji.

Czy robiles albo widziales kiedykolwiek jakiekolwiek pomiary, ktore by to potwierdzaly? 

O innych parametrach przetwornikow nie pisales, pisales ze sa inaczej budowane. Co jest "inaczej"

BTW. Ktore parametry decydowaly by o tym?

Gdzie to wyczytales ze samochodowe subwoofery stroi sie do duzo nizszych czestotliwosci?

BTW. Wiekszosc rozsadnych/zaawansowanych amochodowych systemow audio/subwooferow jest sterowana przez DSP, tak ze temat "strojenia" nalezy niemalze do przeszlosci. "Strojenie" jest dokonywane przy pomocy DSP i to dowolnie do gustu i potrzeb sluchacza. Malo tego, masz mozliwosc wyboru i przelanczania wiele roznych setupow ("zestrojen"). Tutaj niestety uzytkownicy "domowi" jesli chodzi o inowacyjnosc stosowanych rozwiazan  pozostaja daleko w tyle ?  

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, xajas napisał:

Tutaj niestety uzytkownicy "domowi" jesli chodzi o inowacyjnosc rozwiazan  pozostaja daleko w tyle

propaganda sukcesu wiecznie żywa, "profesjonalisto " ?

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, xajas napisał:

Ciekawe podejscie, sam twierdzis ze sie nie znasz, a mimo to twierdzisz ze nie mam racji.

Czy robiles albo widziales kiedykolwiek jakiekolwiek pomiary, ktore by to potwierdzaly? 

O innych parametrach przetwornikow nie pisales, pisales ze sa inaczej budowane. Co jest "inaczej"

BTW. Ktore parametry decydowaly by o tym?

Gdzie to wyczytales ze samochodowe subwoofery stroi sie do duzo nizszych czestotliwosci?

BTW. Wiekszosc rozsadnych/zaawansowanych amochodowych systemow audio/subwooferow jest sterowana przez DSP, tak ze temat "strojenia" nalezy niemalze do przeszlosci. "Strojenie" jest dokonywane przy pomocy DSP i to dowolnie do gustu i potrzeb sluchacza. Malo tego, masz mozliwosc wyboru i przelanczania wiele roznych setupow ("zestrojen"). Tutaj niestety uzytkownicy "domowi" jesli chodzi o inowacyjnosc stosowanych rozwiazan  pozostaja daleko w tyle ?

Nie znam się na fizyce, nie wiem na jakiej zasadzie to działa że gdy fala ma ujście, może się dalej przemieścić, sub gra niżej.

Nie robiłem pomiarów, nie mam narzędzi, opieram to własnych doświadczeniach i odsłuchach a także znajomych.

Czy aż tak trudno otworzyć drzwi w samochodzie lub szybę albo przenieść suba z małego pokoju do dużego.

Z twoich wypowiedzi odnoszę wrażenie że jesteś trolem.

Tak wyraźnie napisałem że chodzi o inne parametry przetworników, czy tak trudno sobie porównać ?

Nigdzie nie wyczytałem że się samochodowe stroi inaczej, dośwaidczenie moje i milionów innych użytkowników. Czy tak trudno to sprawdzić ? Wystarczy wejść na stronę producenta przetworników i zobaczyć jakie strojenie i jakiej wielkości skrzynie zaleca.

Strojenie DSP ? No pierwsze słyszę. Takich farmazownów nie słyszałem nigdzie jeszcze. Czyli co wystarczy wrzucić przetwornik do bagażnika bez żadnej obudowy i dsp go wystroi?

No trollllll jak nic. 

Do widzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zabawa na pewno i to dobra , co z tego, jak brak publikacji profesjonalnych wyników tej zabawy

za to osobisty lans na najwyższym poziomie i za ten lans gratki

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, slawek.xm napisał:

zabawa na pewno i to dobra , co z tego, jak brak publikacji profesjonalnych wyników tej zabawy

Co to jest "publikacja profesjonalnych wynikow"

Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.