Skocz do zawartości
IGNORED

Basy w (za)małym pomieszczeniu (?)


matoole
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
Kontrabas: 37 Hz. Fortepian: 27.5 Hz. W muzyce poniżej 60 Hz bardzo wiele się dzieje. 
Kontrabas obejmuje zakres dźwięków od E1 (41,2Hz) (w kontrabasach orkiestrowych, 5-strunowych C1 (32,7 Hz) a w niektórych odmianach niemieckich H2 (30,86 Hz)).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoła muzyczna jest przydatna, ale nie uczą w niej, że kontrabas i gitara basowa ma sporą przewagę drugiej harmonicznej i bez podstawy brzmią całkiem normalnie (vide np. wzmacniacze do gitar basowych), a fortepian w najniższych oktawach w ogóle gra drugą i wręcz trzecia harmoniczną i można go spokojnie ciąć w okolicach 80Hz ?

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
Szkoła muzyczna jest przydatna, ale nie uczą w niej, że kontrabas i gitara basowa ma sporą przewagę drugiej harmonicznej i bez podstawy brzmią całkiem normalnie (vide np. wzmacniacze do gitar basowych), a fortepian w najniższych oktawach w ogóle gra drugą i wręcz trzecia harmoniczną i można go spokojnie ciąć w okolicach 80Hz
To teraz dopiero mówisz, że -6 dB na 29 Hz do niczego nie potrzebne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miałem kiedyś takową sytuacje , w pomieszczeniu 16m2 kolumny grały słabo mimo dobrych opinii wysokie średnie oraz głownie niskie tony , kolumny wystawiłem na sprzedaż wcześniej przeszły  tuningu zwrotnicy , dociążaniem piaskiem , kolce , oraz granitowe podstawki grały beznadziejnie między czasie kończyłem remont docelowego pokoju , kiedy zjawił się kupiec wygrzebałem je ze strychu podłączyłem pokój około 60m2 i szczena mi opadła przykro było je sprzedać ten sam sprzęt tylko duże pomieszczenie oraz nowa elektryka - poprzednia komunistyczna fungowała na 1.5 mm kabelku przy dwóch piętrach,  także i akustyka i zapewne nowa instalacja bardzo polepszyły całokształt , bas o dziwo pojawił się do tego stopnia że podszedłem do subwoofera chcąc go wyłączyć a nie był w ogóle podłączony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.11.2019 o 14:45, matoole napisał:

Poniżej link do całego opisu.

Jako, że to polskie forum i nie każdy musi znać angielski, to w skrócie - nie będzie zejścia do 30Hz jeśli pomieszczenie nie będzie miało wymiaru ok. 11m

https://theartofsound.net/forum/showthread.php?33047-Cambridge-Audio-R50/page7

A może to takie koło ratunkowe producenta na ewentualne reklamacje. Proszę pana i co nie gra? Aaa bo za małe ma pan pomieszczenie, coś w stylu "za twardego masz pan zęba"  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale wtedy inni producenci pialiby na całe gardło - " patrzcie, kolumny firmy Cambridge nie dają rady ,a nasze ..." Zresztą to były czasy, gdy firmy rzetelniej i uczciwiej podchodziły do swoich produktów. Obecnie to prędzej sfałszują badania jak np.Volkswagen AG

Homo sapiens do myślenia potrzebuje całego mózgu, a nie tylko lewej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, piotrek1987 napisał:

miałem kiedyś takową sytuacje , w pomieszczeniu 16m2 kolumny grały słabo mimo dobrych opinii wysokie średnie oraz głownie niskie tony , kolumny wystawiłem na sprzedaż wcześniej przeszły  tuningu zwrotnicy , dociążaniem piaskiem , kolce , oraz granitowe podstawki grały beznadziejnie między czasie kończyłem remont docelowego pokoju , kiedy zjawił się kupiec wygrzebałem je ze strychu podłączyłem pokój około 60m2 i szczena mi opadła przykro było je sprzedać ten sam sprzęt tylko duże pomieszczenie oraz nowa elektryka - poprzednia komunistyczna fungowała na 1.5 mm kabelku przy dwóch piętrach,  także i akustyka i zapewne nowa instalacja bardzo polepszyły całokształt , bas o dziwo pojawił się do tego stopnia że podszedłem do subwoofera chcąc go wyłączyć a nie był w ogóle podłączony

 

bywa ja sie jakis czas temu przeprowadzilem do wiekszego pokoju, sprzet o wiele poprawniej ustawiony, a radosci z sluchania nie ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, matoole napisał:

No ale wtedy inni producenci pialiby na całe gardło - " patrzcie, kolumny firmy Cambridge nie dają rady ,a nasze ..." Zresztą to były czasy, gdy firmy rzetelniej i uczciwiej podchodziły do swoich produktów. Obecnie to prędzej sfałszują badania jak np.Volkswagen AG

Trudno tutaj wyrokować, może ten tekst został oparty o czyjeś subiektywne odsłuchy i tak postanowiono dać do zrozumienia, że dopiero w dużym pomieszczeniu to będzie miało sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

precisionbass.gif

Uprzedzając ewentualne pytanie - to powyżej to jest lepsza sytuacja, bo to jest sygnał liniowy prosto z instrumentu. Gdyby ktoś coś o wzmacniaczu basowym myślał, jaki to on dół ma i w ogóle, to proszę: TC Electronic BG250 piętnaście cali w obudowie BR, 250W - pasmo przenoszenia:

tc-mic2.jpg

 

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Sine Metu napisał:


 

 


Super. Dziękuję Ci bardzo emoji106.png

Możesz dać sam ekran z wynikiem, bo nie da się powiększyć.

I skąd się bierze to wszystko poniżej?

 

Jak się nie da powiększyć, to jest ogromny gif ?

Skąd się bierze co poniżej, bo nie rozumiem?

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
Jak się nie da powiększyć, to jest ogromny gif Skąd się bierze co poniżej, bo nie rozumiem?

 

No to co po brzdąknięciu od zera idzie.

 

A i potwierdza to, że kolumny z dobrym zejściem nie są aż takie głupie.

 

Swoją drogą, po latach bywania na totalnie źle nagłośnionych koncertach, to tak mi się już słucha lepiej na stare lata

 

b30a5ed8669dca16772ea896ee03a770.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Sine Metu napisał:

No to co po brzdąknięciu od zera idzie.

To jest najniższa struna e czyli 40Hz, oficjalnie najniższy dźwięk w muzyce rozrywkowej ? Podstawa, pierwsza harmoniczna jest słabsza od drugiej i szybko zanika, najdłużej jak widać trwa i jest najgłośniejsza druga harmoniczna, 80Hz.

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Sine Metu napisał:

A i potwierdza to, że kolumny z dobrym zejściem nie są aż takie głupie.

odtworzenie tonu podstawowego czysto i z odpowiednia defincja wymaga nizszego pasma jak widac na tym gifie dlatego im nizej głosnik przenosi tym lepiej

filmik pokazuje tez znakomicie ,ze zmiany pasma wyższego maja reperkusje w pasmie nizszym

mozna to spokojnie odnieść do rezonansów ponad akuatycznych , które wplywaja bezpośrednio na pasmo słyszalne

stąd np wycinanie rezonansu kopułki magnezowej ewentualnie berylowej, który znajduje się powyzej pasma słyszalnego ale nie tylko

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
To jest najniższa struna e czyli 40Hz, oficjalnie najniższy dźwięk w muzyce rozrywkowej Podstawa, pierwsza harmoniczna jest słabsza od drugiej i szybko zanika, najdłużej jak widać trwa i jest najgłośniejsza druga harmoniczna, 80Hz.
Tzn. właśnie się pytam o to pierwsze uderzenie - czy to tylko na wykresie jest?

Po zapisaniu, oczywiście da się powiększyć



filmik pokazuje tez znakomicie ,ze zmiany pasma wyższego maja reperkusje w pasmie nizszym


A przepraszam, ale jakim żesz cudem się to dzieje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, slawek.xm napisał:

odtworzenie tonu podstawowego czysto i z odpowiednia defincja wymaga nizszego pasma jak widac na tym gifie dlatego im nizej głosnik przenosi tym lepiej

Generalnie tak, w nagraniach znajduje się dół "niewiadomoskont", bo nie ze składowych instrumentów tylko z ich obwiedni ? 
Ale mój ulubiony przykład pokazuje, że ten dół NA PEWNO nie pochodzi z gitary basowej - Pink Floyd "Another... pt2" minuta dziesięć sekund, po chórku dziecięcym z samymi bębnami wchodzi pierwszy raz rozrywkowo wykorzystana spuszczona o cały ton do D najniższa struna:

pf.gif

I podstawę 35Hz ledwo widać i słychać, a wali na maksa 70Hz - a jaki to jest DÓŁ!! ?

W tym numerze jest filtr 12dB/okt tradycyjnie w okolicach 38-40Hz, także ten...

17 minut temu, slawek.xm napisał:

filmik pokazuje tez znakomicie ,ze zmiany pasma wyższego maja reperkusje w pasmie nizszym

A tego nie zrozumiałem...

 

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)



Generalnie tak, w nagraniach znajduje się dół "niewiadomoskont", bo nie ze składowych instrumentów tylko z ich obwiedni  


To jest jakieś audio voodoo - bo skąd dźwięk poniżej podstawowego?!

Jest jakieś sensowne uzasadnienie co do tego?

Bo jakoś mnie "obwiednia" nie przekonuje. Sorry.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Sine Metu napisał:

A przepraszam, ale jakim żesz cudem się to dzieje?

nie wytłumaczę ci tego naukowo przykro mi, az tak dobry nie jestem

ale kiedys robiłem kolumny na tweeterze magnezowym Audaxa

wykres wodospadowy pokazywał zakłocenia ponizej 20khz do 15khz i zastanawiałem sie dlaczego nie jest czysto, szukalem w necie roznych wiadomosci na ten temat i znalazłem projekt w którym w filtrze tytanowej kopulki byla szeregowa cewka i pulapka rlc na czestotliwośc ponad akustyczną

znając czestotliwośc rezonansu kopułki zaprojektowałem pułapkę na ten rezonans i wykres wodospadu znacznie sie poprawił

to taki przykładzik z zycia ?

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
Ale mój ulubiony przykład pokazuje, że ten dół NA PEWNO nie pochodzi z gitary basowej - Pink Floyd "Another... pt2" minuta dziesięć sekund, po chórku dziecięcym z samymi bębnami wchodzi pierwszy raz rozrywkowo wykorzystana spuszczona o cały ton do D najniższa struna:

...

I podstawę 35Hz ledwo widać i słychać, a wali na maksa 70Hz - a jaki to jest DÓŁ!!
W tym numerze jest filtr 12dB/okt tradycyjnie w okolicach 38-40Hz, także ten...


No nie da się powiedzieć - i nigdy tego nie słyszałem -, że w tym momencie jest prawdziwie niski bas, fakt.

Ale i są też numery (niekoniecznie Pink Floyd) z przepięknym zejściem - ale ja tego "podstawkowym audiofilom" nie podpowiem
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Sine Metu napisał:

i nigdy tego nie słyszałem

a to słyszałeś ?  U Ciebie powinien być niski i bardzo dobrze wybrzmiewający bas

https://www.youtube.com/watch?v=oydj5H9C-no

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Sine Metu napisał:


 

 


To jest jakieś audio voodoo - bo skąd dźwięk poniżej podstawowego?!

Jest jakieś sensowne uzasadnienie co do tego?

Bo jakoś mnie "obwiednia" nie przekonuje. Sorry.

 

Ale co mam zrobić, wykład z teorii sygnałów? ? Tak na chłopski rozum na przykład gitara basowa czy stopa ma częstotliwość podstawową - np. 50Hz. Zasadniczo nic poniżej, no bo skąd. Ale i bas i stopa mają obwiednię, to nie jest stały sinus, czyli te stałe 50Hz jest matematycznie rzecz biorąc pomnożone, zmodulowane przez jakiś wolnozmienny sygnał. Do demodulacji tego sygnału wystarczy natomiast jakaś nawet niewielka nieliniowość toru, a tego przecież jest pełno, cała technika nagraniowa jest w ogromnym stopniu nieliniowa, sam wzmacniacz w domu jest nieliniowy i potrafi zagrać Wolną Europę (znaczy kiedyś, jak była). 

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)



Ale co mam zrobić, wykład z teorii sygnałów? Tak na chłopski rozum na przykład gitara basowa czy stopa ma częstotliwość podstawową - np. 50Hz. Zasadniczo nic poniżej, no bo skąd. Ale i bas i stopa mają obwiednię, to nie jest stały sinus, czyli te stałe 50Hz jest matematycznie rzecz biorąc pomnożone, zmodulowane przez jakiś wolnozmienny sygnał. Do demodulacji tego sygnału wystarczy natomiast jakaś nawet niewielka nieliniowość toru, a tego przecież jest pełno, cała technika nagraniowa jest w ogromnym stopniu nieliniowa, sam wzmacniacz w domu jest nieliniowy i potrafi zagrać Wolną Europę (znaczy kiedyś, jak była). 


Pomnożone ok, spoko.

A skąd "podzielone"?

Ja się o wykład nie pogniewam, byle w miarę łopatologicznie, ok?

Po prostu, nie widzę matematycznego uzasadnienia dla dźwięków poniżej - dość popularne w światku audiofilskim "niższe harmoniczne".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.