Skocz do zawartości
IGNORED

Dac do 6000 zł


Rastuh
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Sine Metu

(Konto usunięte)



Kolosalny. Skąd pomysł że wszystko wypuszcza identyczny sygnał i że to cyfra? To raczej napięcie i pewien pakiet danych w nim. Są transporty z lepszym i gorszym wyjściem coax, co jest oczywistością podobnie jak wpływ kabli. Jeśli wierzysz że z coaxem czy USB Siltecha czy Nordosta jest tak samo jak z Cardasem czy Harmonixem szkoda czasu. Wiara a fakty...to dwa różne światy


Bezbłędna transmisja sygnału cyfrowego to nauka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

19 minut temu, Sine Metu napisał:

Przecież to jest TWOJA teza, ja nic o kablu nie pisałem.
 

Nie, to nie jest moja teza, tylko fakt. 
I owszem, nie użyłeś słowa "kabel", niemniej: 

20 godzin temu, Sine Metu napisał:

Transport to cyfra.

A ta "cyfra" to niby jak trafia do DACa? Telepatycznie może?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość Sine Metu

(Konto usunięte)
Najprostsza droga do tego zeby nie gonic za szajsem caly czas, szukac jakichs podkladek pod daca, kabelkow cyfrowych to zainwestowac w wysokiej jakosci kolumny, ktore juz nie traca na wartosci, to cos jak kupic porsche 911 w dobrym stanie. Wytargowac wersje demo w sklepie gdzies w Europie albo w sklepie z hiendem uzywke z papierami i pudlami. Postawic, dobrac wzmacniacz i cieszyc sie graniem. Rynek dacow tak sie szybko teraz rozwija i tak sie ludzi nabija w butelke chociazby na graniu z plikow, ze szkoda zawracania tylka na to. Dobre glosniki zawsze beda w cenie i co pol roku nie ma se czy limited wersji. 
Chyba że już mamy dobry DAC, np. kupiony w 2010 roku



To może na żywo posłuchamy tych tak "różnie" grających DAC


Ależ DACe grają różnie - zwłaszcza jak ktoś wtryni bufor lampowy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Transport 3 wyposażony został w komplet wejść, wszystkich wówczas możliwych. Są znane RCA, BNC, ST, toslink i AES-EBU, ale pierwszy raz pojawia się też no­wy standard przesyłania da­nych cyfrowych pomiędzy transportem i przetwornikiem, nazwany autorsko I2S enhanced. Podobny do starego złącza od drukarki komputerowej. Został on opracowany przez Ul­tra Analog, jednocześnie wiodącego producenta układów do konwersji C/A, który pomógł SF przy projekcie pierwszego przetwornika SFD2, który odniósł duży sukces.

Układ ten i połączenie pozwalało na 10-krotne zmniejszenie jittera. Było to możliwe dzięki rozdzieleniu transmisji sygnału cyfrowego od transmisji sygnałów synchronizujących taktowanie transmisji, któ­re w innych standardach np. S/PDIF i AES/EBU przesyłane byty po jednym kablu wraz z głównym sygnałem. U Sonica Frontiersa sygnał zegara taktującego, sygnał kontrolny, jak i dane, przesyłane są kilkoma oddzielnymi przewodami.

W tamtych czasach właśnie poprzez oddzielne przesyłanie synchronizacji zegarów przetwornika i transportu próbowano walczyć z jitterem i w takim rozwiązaniu widziano jedyną drogę jego eliminacji. Tak postępował też dpa z dodatkowym połączeniem zegarów „deltran” w procesorze i transporcie. Wadia 27 i 270 także miały dodatkowe połączenie CLOCK link. Dzisiaj w dobie PC audio, gdzie mamy przecież do czynienia z wyjątkowo niedokładnymi i zaszumianymi sygnałami z komputera, gdzie jitter naturalnie występuje i które mimo to udało się praktycznie wyeliminować, wiemy że są inne metody pozbycia się jittera. Obecnie trudniejsze do eliminacji wydają się „śmieci” z komputera, a nie sam jitter.

W czasie kiedy powstało combo T3+P3 było one wzorem jeśli chodzi o jitter, żadne inne propozycje nie zapewniały wówczas takiej jego redukcji.

Jeśli chodzi o kabel połączeniowy I2Se to standardowo nabywca otrzymywał taki zwykły czarny kabel, wyglądał jak zwykły, tandetny kabel drukarkowy produkcji chińskiej.

Jednak specjalnie dla SF Kimber Cable wyprodukował markowy connector I2Se, ze srebrnych przewodników w żółtej plecionce. Wszedłem w posiadanie takiego kabla, dopłacając 500$, łącznie do urządzenia i istotnie znacząco poprawiał on brzmienie, w porównaniu z tym co klient dostawał w standardzie. Muszę powiedzieć, iż jakość kabla I2Se dawanego w standardzie była moim zdaniem wstydliwa ze strony SF, bo można było coś trochę lepszego załączyć, niż najtańszy czarny kabel a’la drukarkowy, który chyba kosztował wówczas 50$.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Sine Metu napisał:

A procesory działają na holzgas emoji6.png

Nikt nie twierdzi że różnice wynikają z utraty danych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od sygnalowki, takze cyfrowej najlepszy fachowiec na swiecie to ten Sommovigo z black cat cables, bardzo dobry kabel cyfrowy ma za okolo 1000 pln, teraz sie nazywa silverstar 75 z tego co pamietam z pudelka. Bardzo realistycznie gra i nie za bardzo sobie wyobrazam zeby lepszy kabel byl mi potrzebny, wygrywal w testach z kablami 10 razy drozszymi bez problemu, ale teraz to juz sie testow tanszych z drozszymi nie robi, bo teraz sie upycha tylko produkt. Takze nie czarujmy sie. Jest naprawde kilku dobrych gosci na swiecie, ktorzy robia dobre produkty, owszem sprzedaja czary z mleka dla ludzi, ktorzy nie maja co zrobic z pieniedzmi, ale tez maja bardzo dobre produkty pod wzgledem technicznym za rozsadne pieniadze i sprzedaja takich kabli bardzo duzo. Tylko, ze to jest facet, ktory w tym siedzi juz pewnie ze 30 lat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.12.2019 o 02:22, Rastuh napisał:

Jaki model m2tech?

 

 

 

MKIII 

 

W dniu 7.12.2019 o 13:33, McGyver napisał:

Dawno większej bzdury tu nie czytałem. 
Wpływ jakości źródła na jakość dźwięku w systemie jest bardzo znaczący. Jeżeli w jakimś systemie tego nie słychać, to znaczy że coś tam jest bardzo poważnie skopane w jakimś innym miejscu (lub miejscach).

Niestety ale to prawda. Źródło jest często pomijane lub lekceważone. A jest tak samo ważne jak wmacniacz. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.12.2019 o 16:19, rochu napisał:

Bo jest najważniejsze.

 

Teza o tym, że o wszystkim przesądzają kolumny to śpiewka recenzentów audio z lat 60-70-tych gdy rzeczywiście ciężko było o sensownie grające konsumenckie głośniki (co nie znaczy, że takich na rynku nie było). Dla recenzentów w tych czasach, aby było dobre, musiało być wielkie, ciężkie, przyjmować ogromną moc i oczywiście mocno podwyższać własne ego posiadacza.

Od tego czasu w audio co nieco się zmieniło a przesąd wlecze się do dziś.

Może nie użyłbym słowa że najważniejsze, ale na pewno źródło jest bardzo ważne. 
A najważniejsze to jest to co akurat u kogoś jest najsłabszym ogniwem i wymiana tego na lepsze da największy przyrost.  U każdego może to być co innego. 

Przesądów w audio jest sporo. Choćby wiara w sztywne zasady,że tyle % wartości systemu się powinno przeznaczyć na kolumny, a tyle % to na kable itd to właśnie powoduje, że ludzie gonią własny ogon nie raz latami. 

Może być przecież sytuacja, że tani DAC zagra przyjemnie na wyższej klasy kolumnach i wzmacniaczu, o ile gra barwnie i bez większych błędów.  Może nie być królem rozdzielczości, dynamiki, przestrzeni, ale uszu nie pokaleczy.  Może być tak, że droższy DAC zagra bardziej szczegółowo, czy dynamicznie, ale i bardziej cyfrowo, sztucznie i da mniej radochy niż ten tańszy, więc problem moim zdaniem leży gdzie indziej. 
Nie chodzi  o to czy źródło jest najważniejsze czy kolumny tylko właściwe ich dobranie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez GRADO__Fan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojej historii poszukiwań - miałem streamer z wbudowanym DACiem (bardzo przyzwoity Pioneer N-50ae). Wziąłem na odsłuchy kilka DACów i to się staje dosyć oczywiste, jak się to podłączy, i zacznie sesje. W którejś konfiguracji miałem swojego Pioneera, PS Audio DS DAC, (miał być referencją z uwagi na cenę - ponad 20k PLN) i Chord Qutest. Różnica pomiedzy Qutestem, a pozostałymi była tak zaskakująco duża, że nie miałem żadnych wątpliwości. (szczególne różnice słychać w nagraniach "na żywo").

W tej cenie bardzo polecam wziąć na odsłuchy:

  • Chord Qutest (Minusem jest brak pilota i sterowania głośnością)
  • Mytek Brooklyn DAC (polska firma)
  • RME ADI-2 DAC
  • Któryś z polecanych DACów drabinokwych (r2r) - sam nie słuchałem żadnego, ciekaw jestem brzmienia. 

Plus jakiś referencyjny DAC spoza budżetu: Manhatan II, lub np. Chord Hugo TT2.

Połączyć to parami i pobawić się trochę ? Warto. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.12.2019 o 09:43, fan64 napisał:

Mając taką jaskinię do odsłuchu daj sobie na luz z DAC-mi,tu masz potencjał i możliwości poprawy dzwięku.

Czyli co proponujesz? Dobre CD? Jak najbardziej, jestem za. Gramofon też jak najbardziej za, mam kilka płyt. Dlaczego chcę wiec zacząć od DACa? Ponieważ mam za małą kolekcję płyt, większość wydań jest conajmniej kiepska a kupowanie i wyszukiwanie Japońców i innych dobrych wydań wiążę się z czasem i kosztami..... a czas już nie płynie tylko spierd... 

Postanowiłem więc powoli kolekcjonować płyty i w międzyczasie eksplorować dużo tańsze i łatwiej/szybciej dostępne pliki, które  często nie brzmią  gorzej. 

Jeśli chodzi odostępność jest znacznie większa, pliki są dużo tańsze i tak na prawdę od ręki. Zawsze byłem sceptyczny , ale kilka razy kopara mi opadła z wrażenia..  

Nie myślałem, ze będę miał kiedykolwiek Tidala, ale odsłuchajcie sobie w mastersie chociażby  Muddy Watersa Folk Singer i wszystko powinno stać się jasne(o ile macie na czym słuchać ? )

czy np Roberta Flack First Take.

W dniu 7.12.2019 o 10:18, costa brava napisał:

zapewne że mozesz poeksperymentowac/poprawic akustyke pomieszczenia,  to wniesie więcej niz zmiany daca...widzę duże pole manewru do przestawiania sprzętu, wytlumienia itd.

nawet dywanika tu nie widzę:)

Na całej powierzchni zastowana mata tłumiąca 10mm i wykładzina . Nad akustyką cały czas pracuję, ściany i podłoga zrobione. Zaraz biorę się za sufit, nastepnie ustroje. Pola do manewru nie ma zbyt dużego. Szerokokątne zdjęcia wprowadzają trochę w błąd. Zauważ że jakby ustawić je na dłuższej ścianie za słuchającym z tyłu znajdzie się otwór na schody. Pomieszczenie jest w kształcie litery L więc jedna kolumna byłaby na przeciwko pomieszenia 6m w głąb(c nie oznacza że nie warto spróbować-wiem i zrobie to, spróbuje po remoncie który właśnie zaczynam. Żeby nie było załączam zdjęcie z dywanikiem na wykładzinie, który zwykle leży tu na codzień :) (rozłożone na szybko na dzisiejszy wieczór, a już było wszystko spakowane pod renmont....) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.12.2019 o 11:42, Different napisał:

Audiobyte Black Dragon lub coś z Audio Gd. Masz blisko to podjedź do salonu, w którym posłuchasz obu.

Widzę, że dalej trzymasz 'moje' Avanti ?

Siemanko, cóż za spotkanie. Jaki ten internet mały ? O jakim salonie mówisz ? 

Avanti mam i bardzo je lubie. Odpowiedznio zasilone są wyjątkowo wdzięczne, wręcz czarują.

Jakie masz teraz kolcki u siebie?

 

W dniu 7.12.2019 o 11:52, fan64 napisał:

Rastuch,wpływ przetwornika na brzmienie to sprawa na granicy słyszalnośći,wbrew kwiecistym opisom,ja mając takie warunki a zakładam że w tym pomieszczeniu tylko Ty masz władzę{żadna baba niczego ci tu nie mebluje i nie upiększa} poszukałbym optymalnego miejsca dla kolumn, to można realnie usłyszeć.Wzmacniacz czy kolumny tak to można z czasem zmienić.

Nie zgodzę się z tym, wpływ przetwornika jest olbrzymi co słyszałem parokrotnie u siebie  na swoim sprzęcie. Prawda jest taka, że jak wepnie się w słaby/nieskonfigurowany/nieudolnie zaprojektowany czy poprostu 'startowy" system różne przetworniki różnica może być marna, choć jak wiemy nie musi i czasami może zaskoczyć jak zmiana interkonnektu w niby słabym systemie na przykład. Zgodzę się natomiast że wpływ optymalnego ustawienia i aranżacji akustycznej pomieszczenia jest ogromny. Kobieta na codzień za dnia suszy tu pranie, co nie przeszkadz w żaden sposób w kombinowaniu popołudniu wieczorem czy po nocach :) Cały czas to robię ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadko kiedy się zdarza żebym kupował w ciemno choć czasami nie da się inaczej. Gdzie więc odsłuchać chińskiego denafrips? Chętnie poznam blizej :)

W dniu 7.12.2019 o 16:03, gustwao napisał:

Moim zdaniem szkoda kasy na proponowane tu Chorda Qutest lub inne. To inna liga, zresztą w tej lidze można dużo tańszego chińczyka kupić i będzie podobnie a połowa z tej kwoty zostanie na wakacje. 

Poszukaj najlepiej używki DENAFRIPS PONTUS R2R. Jak upolujesz go to nie zawiedziesz się. 

W CIEMNO NIGDY NIE KUPUJ!!! 

Bo jak posłuchasz na żywo to będziesz żałował. Wybierz mądrze. 

Żadko kiedy się zdarza żebym kupował w ciemno choć czasami nie da się inaczej. Gdzie więc odsłuchać chińskiego denafrips? Chętnie poznam blizej :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.12.2019 o 16:06, fan64 napisał:

Niech bedzie że bzdury,swojego czasu jeden ze znanych mi forumowiczów{mający perfekcyjny słuch jak na 36 latka co potwierdził stosownym badaniem}  toczył sporą debatę z pewną gwiazdą tego forum,niejakim Discomanic 71.Miało to zaowocować wspólnym spotkaniem i stosownym testem który miał wykazać kto CO i ILE słyszy,miały być materiały z CD ripy FLAC i włśnie testy z użyciem przetworników DAC.

Niestety nigdy do tego nie doszło,sprawa wałkowała śię ponad pół roku,w końcu znajomy uznał że kolega disko zwątpił w swoje możliwośći słyszenia  i sprawa umarła.

Ja osobiscie miałem dostęp do przetworników od 350zł do 12500zł,system za naprawdę spore pieniądze,i co ano przysłowiowe gxxxxo,ja z racji wieku mogę już nie słyszeć,ale ci w okolicy 30-ki też niewiele potrafili odróżnić{świadomie bez zgadywania}

Dalej twierdzę że albo coś słyszymy albo za przeproszeniem pitolimy bajki w stylu disko 71 o braku osłuchania,doświadczenia,znajomośći materii i temu podobne audiofilskie pierdoły.

W audio kiedyś mówiło śię Hi Fi bawię śię sporo lat,to co teraz mamy w domach do odtwarzania muzyki już dawno przekroczyło możliwości naszego słuchu,to nie czasy magnetofonów kasetowych i podniecania śię układem Dolby BC.

Moim zdaniem, jeżeli masz swoje 2 lub 3 referencyjne utwory i robisz porównania np kabli czy przetworników w przedziałach cenowych np 200zł 1000zł 4000zł i 8000zł na spokojnie bez pośpiechu i z głową w miejscu optymalnym do odsłuchu na optymalnym w miare dobrym sprzęcie. Wcześniej kable wygrzewająć, przy ich zmianie jeżeli masz lampe dajesz jej taki sam czas etc. to jeżeli nie jesteś w stanie zaobserwować różnicy to przestań się zajmować całym szukaniem  i zacznij słuchać muzyki bez zastanawiania ! Weź te najtańsze, za reszte zabierz żone na wakacje  i ciesz się ?

Przykład z mojego podwórka. Mam stare Revoxy Studio 4 mk2. Przyjaciel się nudził i postanowił zrobić revolucje. przyniósł te Revoxy podłączył pod amplifona i gramofon. Podłączył Audioquesty za 500zł. Mówię, olej szkoda czasu nie ma sensu. Uparł się na testy, podłączył Tellurium Q II Black. I tak grały przez pare tygodni obok Sansui Sp3500 iAvanti mk2. Monitorki za darmo z piwnicy od kolegi. W necie 400 800zł para.

Ps

Oczywiście nie oznacza to żę kable za 8000 w każdym systemie będą grały lepiej niż te za 3000. 

W dniu 7.12.2019 o 18:35, Pawło napisał:

Pomyślcie jeśli nie słyszycie. Jeśli resztę toru potraktujemy jako stały zbiór, to jak można założyć, że zmiana źródła nie ma wpływu. Według mnie w Polsce sporo osób nie docenia roli źródła. Nawet wyśmienity dac nic nie zrobi jeśli dostanie syf z wyjścia transportu. Nawet najlepsze piece, kable i kolumny nic nie zrobią w torze ze słabym źródłem, przecież tam się wszystko zaczyna i jeśli tam będą jakieś "straty" będą już w całym torze. Każdy element toru musi być bardzo dopracowany i wysokiej klasy. Jeśli w jakimś systemie nie słychać roli i wpływu źródła...jak wyżej...jest totalnie spieprzony, sorki

Jaki transport polecasz?

Co myślicie o Wadia WT3200? Ktoś słuchał?

32 minuty temu, Rastuh napisał:

Żadko kiedy się zdarza żebym kupował w ciemno choć czasami nie da się inaczej. Gdzie więc odsłuchać chińskiego denafrips? Chętnie poznam blizej :)

Żadko kiedy się zdarza żebym kupował w ciemno choć czasami nie da się inaczej. Gdzie więc odsłuchać chińskiego denafrips? Chętnie poznam blizej :)

*Rzadko, przepraszam.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Rastuh
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 hours ago, Rastuh said:

Żadko kiedy się zdarza żebym kupował w ciemno choć czasami nie da się inaczej. Gdzie więc odsłuchać chińskiego denafrips? Chętnie poznam blizej :)

Z tym może być trudniej ale jest wiele osób na tym forum, które dysponują tym DAC iem oraz modelem wyżej, więc można popytać może kos będzie mieszkał dosyć blisko Ciebie. 

Sam choruję na niego, i już miałem okazję go usłyszeć. Czaję się na jakąś uzywkę ?

Szkoda że tak dobre przetworniki nie są łatwo dostępne, w porównaniu z innymi miernotami - sorry za określenie, ale tak to wygląda w porównaniu z innymi w tej klasie. A wyciskanie przeciętnego Chorda, w cenie tak zawyzonej że nie chce się nieraz czytać, czyżby ludzie nie słuchali innych dobrych DAC ów. Jest Ich masa, jednak jesteśmy za wygodni i wolimy wybrać coś co stoi na półce. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najgorsza byłaby sytuacja jakby puścili na kablu za 3000pln w tej kanciapie i później tym za 8000 pln przy głowie w miejscu optymalnym do odsłuchu i za nierozpoznanie droższego ucięli rękę, to już byś chodził bez ręki. Z kolumnami na szczęście nie ma tego problemu, bo to o rzędy zniekształceń większe różnice. Nie wiem, zamiast tego dac-a to może byś kobiecie suszarkę kupił, wiele plusów by było, więcej by miała czasu, Ty byś nie musiał zza bielizny słuchać itd.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Home is where the needle marks try to heal my broken heart...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.