Skocz do zawartości
IGNORED

Walczmy ze zdrobnieniami !!!


Yogi

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni forumowicze,

 

Od pewnego czasu obserwuje wokol siebie zjawisko nadmiernego zdrabniania slow. Znajomi, nieznajomi, barmani, sprzedawcy, spikerzy w radio i TV ... wszyscy zdrabniaja. Potrzeba czy nie ciagle slysze, ze ktos byl na imprezce, pil wodeczke z ziomalkami natepnie taksoweczka wrocil do domeczku. Albo w sklepie dostaje paragonik a pani sprzedawczyni pakuje mi sweterek w relkamoweczke. Dostrzegam niepokojace nasilenie tego zjawiska i wg. mnie zaczyna przypominac to jakas epidemie.

 

A moze by tak swiadomie z tym powalczyc? Polski to taki piekny, dorosly i bogaty jezyk. Nie osmieszajmy go!

 

Co Wy na to?

 

Pozdrowionka ... och przepraszam ;) pozdrowienia

 

Yogi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej protest. Przygladam sie temu uwaznie, zwracam uwage znajomym i okazuje sie ze po zastanowieniu drazni to wszystkich ktorzy to dostrzega.

 

Postarajcie sie temu przyjzec, jestem ciekawy waszych opinii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkam z babcią...człowieku, jak ona potrafi zdrobnić. Kurczak to cipciaćek, srajtaśma to kawałeczek papielka...Jak raz wyjaśniłem, że nie nazywam się żaden synek malcinek to się obraziła..

 

jak jak słyszę te zdobnienia to szlag mnie trafia - znajomi dbają żebym kałacha pod ręką nie miał...

 

Chyba najskuteczniejszą formą walki jest udawanie, że nie rozumie się o czym zdrobniarz mówi. babcia 3 razy prosiła o ziemniaki, aż powiedziała normalnie (nie kajtofejki czy ziemniaczki) - od tamtej pory przynajmniej do mnie mówi jak do dorosłego człowieka

 

ps - wiem, że sadysta jestem...ale skuteczny sadysta

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mialem taka nauczycielke fizyki w szkole sredniej: gabeczka, tabliczka, caleczka itp itd - tylko z rozniczka miala klopot (klopocik). A "pieniazki" rzeczywiscie denerwujace.

Pozdrowionka

Zolciutki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaka ideologia będzie za tą walką stała? :)

Ja zauważam zjawisko nadmiernego stosowania jasnych kolorów mebli ala ikea i to mi się nie podoba, może z tym powalczymy :)))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dala mnie używanie zdrobnień wiąże się ze skur...stwem. A ponieważ jest go ostatnio coraz więcej, to zdrobienia sie rozwijają.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, dokładnie, to taka próba zmniejszenia istoty rzeczy. Używając zdrobniałej nazwy na czynnośc dość naganną staramy się w ten sposób pomniejszyć jej negatywny obraz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Dyskutowaliśmy to już kiedyś, faktycznie problem jest. Nawiasem mówięc, oczywiście nie "pieniążki" a "piniążki". W wersji dla bardzo dorosłych "piniąchy". Ja sam chciałbym zwrócić uwagę na inne, pokrewne zjawisko: mama-tata. Kiedyś tata z mamą była to nazwa mieszanki spirytusu i wody - powojenny ruski ekwiwalent wódki monopolowej. Była też burdelmama. Obecnie takie słowa jak ojciec i matka wyparowały z użycia przy czym, co ciekawe, nastąpiło to bardzo niedawno, oceniam rzecz na ostatnie 10 lat. Zjawisko generowane i następnie podtrzymywane przez kolorowe pisma dla kobiet, zapewne w trosce o autokreowanie obrazu periodyku "ciepłego i przyjaznego czytelniczce". Żadna pinda ze świecznika nie zostaje już matką, wszystkie są "mamami" z wyjątkiem tych, które określa się jako "mamusie". Tak samo - "tatuś". Niedawno jeden mój słabo wykształcony ogólnie kolega zadedykował rozprawę doktorską "tatusiowi". Jak by nie było, zjawisko przyjęło się momentalnie i to tak głęboko że gdy moja koleżanka (ok. 30 lat, a więc dorosła) użyła w rozmowie słowa "matka" w odniesieniu do swej autorki, zapadła cisza, a potem jakaś panienka zapytała dyskretnie, czy nie kocha swoichj rodziców? Przysięgam, zdarzenie naprawdę miało miejsce.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie tam... Szybki miały być ciemniutkie, a nie firaneczki. Tylko że nie na folijce a normalnie ciemniutkie bo o zarysowanko trudniej wtedy

 

- nie przekręcaj Jaruś!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Matko, się mówi:-) Bosko, na dodatek.

Qubriczek, pentliczek, czerwony stoliczek:-)

Może i o szybeczki, wiesz ja nie czytam szmatławców;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Wyborczej Gazetki też nie czytasz jeśli nie wiesz co miało być w mercedesiku :)

 

Aaaaa skończyło się czytelnictwo na tygodniku Solidarność? ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 13

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.