Skocz do zawartości
IGNORED

Nowe Mieszkanie Projekt Audio O czym warto pomysleć na etapie remontu


kubass
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam . Jestem na etapie odbioru mieszkania od dewelopera . Zaraz zacznę remont i chciałbym nie zapomnieć o niczym by później sie nie denerwować ?
Co byście zrobili by mieć idealny pokój odsłuchowy ? o czym należy pamiętać by akustyka i instalacja była może nie na poziomie DOSKONAŁYM ale chociaż DOBRYM 

Moje typy :
Przewody głośnikowe w ścianach 
przewody głośnikowe na tylne pary kolumn w ścianach 
podwieszony sufit w miejscu odsłuchowym 
ściana za kolumnami z jakiegoś materiału rozpraszającego ( co byście polecili ) robić jakaś zabudowę z płyt gipsowych ? 

Może ktoś coś podpowie ....



 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno dobra elektryka w ścianach na początek. Jeżeli nie Jesteś kablowym maniakiem i nie będziesz ich zmieniał.jak rękawiczek, to kupić jakieś dobre i w ściane. Trzeba się tylko dobrze przyłożyć z tymi kablami. Na pewno ja bym na początku pomierzył pomieszczenie, bo wymiary są decydujące. Może się okazać, że wcale nie musisz zbyt dużo kombinować, alo może być zupełnie odwrotnie. Polecam pooglądać filmiki na yotubie na  kanale reduktor szumu. Kolo fajnie tłumaczy podstawy akustyki i nie tylko.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach


 

2 minuty temu, Lukakowal napisał:

Na pewno dobra elektryka w ścianach na początek. Jeżeli nie Jesteś kablowym maniakiem i nie będziesz ich zmieniał.jak rękawiczek, to kupić jakieś dobre i w ściane. Trzeba się tylko dobrze przyłożyć z tymi kablami. Na pewno ja bym na początku pomierzył pomieszczenie, bo wymiary są decydujące. Może się okazać, że wcale nie musisz zbyt dużo kombinować, alo może być zupełnie odwrotnie. Polecam pooglądać filmiki na yotubie na  kanale reduktor szumu. Kolo fajnie tłumaczy podstawy akustyki i nie tylko.

Reduktor szumu sledze na bieżąco ?

Elektryka w scianach faktycznie ma znaczenie . Musze dokładnie pomyśleć gdzie co bedzie stało i tak pociągnąc przewody by nie uzywac przedłużaczy ? 

A co ze scianami ? robić coś z nimi by akustyka była lepsza ? Wygłuszać je czymś ? Kiedys myslałem o takich wykładzinach ktore sa stosowane w salach kinowych . Myslałem zeby zrobic sobie tak jedna lub 2 sciany Jezeli nie taka wykładzina to co innego ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie, jeżeli chodzi o wytłumianie to.radziłbym ostrożność. Można narobić sobie niezłego bałaganu nieprzemyślanymi działaniami.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akustyka, akustyka i jeszcze raz akustyka. To mozna zrobic na starcie o wiele mniejszymi kosztami niz po wykonczeniu. Zysk z poprawnej akustyki pokoju bedzie o wiele wiekszy niz ze wszystkich super kabli i innych akcesorii, ktore teraz sa tak modne i promowane przez wszelkiej masci sprzedawcow audio-voodoo. Skonsultuj sie z ktoras z form robiacych profesjonalnie akustyke pomieszczen aby obejrzeli Twoj projekt mieszkania z ulozeniem wszystkich planowanych w nim mebli i wskazali czy bedzie to optymalne pod katem uzyskania w nim sensownego brzmienia. Nowoczesne rozwiazania architektoniczne czyli np salony polaczone z przedpokojem i kuchnia sa strzalem w stope jezeli chodzi o uzyskanie sensownego brzmienia i kasa jaka wydasz na poprawienie akustyki bedzie kilkukrotnie wyzsza niz ta ktora wlozysz na starcie wlasciwie projektujac swoj pokoj.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Ja bym jeszcze uwzględnił wszystkie łączenia stropów i podłóg ze ścianami (tu polecam budowlane podkładki antywibracyjne)
Niskie pasma przenoszą się przez elementy konstrukcyjne i one są zmorą budynków mieszkalnych wielopiętrowych.

Sąsiedzi i tak Ci nie dadzą posłuchać jak u nich będzie dudnić. Niestety w bloku nie zaszalejesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.11.2019 o 12:21, barni napisał:

Akustyka, akustyka i jeszcze raz akustyka. To mozna zrobic na starcie o wiele mniejszymi kosztami niz po wykonczeniu. Zysk z poprawnej akustyki pokoju bedzie o wiele wiekszy niz ze wszystkich super kabli i innych akcesorii.

Zgadzam sie. Polecałbym dobrą elektryke ( lepszy kabel do audio gniazdka) , wykładzine na podłoge (najlepiej grubszą) oraz tapete lub tynk japoński na 1,2 sciany. To podziałało u mnie.  Ustawienie najważniejsze, ja mam diametralnie inny dzwięk na dłuzszej scianie niz na krótszej. Na krótszej  mam nachalny, męczący i  bezbasowy dzwięk. Na dłuższej miły, ciepły, zbasowiony. 

Niby wiedza podstawowa ale skutecznie ignorowana przez wielu. Swój sprzęt miałem w 3 pomieszczeniach. Różnice fundamentalne! Ale mimo tych doswiadzen, łapie sie na tym, ze chce zmieniac to i tamto cały czas, ignorując akustyke. Branza audio prężnie działa ?

Wracając do tematu pokoju . 

1. Kabel zasilający do gniazdka, np. Belden - nie jest jakis bardzo drogi. 

2. Wykladzina zamiast dywanu czy paneli jak u anglików -  samemu mozna położyc.

3. Tynk japoński (tapeta to tak biednie ale w UK wszędzie mają) to w zasadzie w cenie dobrej farby.

4. Przewody ja mam wszystkie w listwach przy wykładzinie - listwy 3 komorowe. Takze przy łączeniu sciany z podłogą mam wydrążone w tynku miejsce na gruby kabel, np zasilający. 

No i mamy taki audio pokój taniej niz "normalny".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 17.11.2019 o 10:34, kubass napisał:

A co ze scianami ? robić coś z nimi by akustyka była lepsza ? Wygłuszać je czymś ? Kiedys myslałem o takich wykładzinach ktore sa stosowane w salach kinowych . Myslałem zeby zrobic sobie tak jedna lub 2 sciany Jezeli nie taka wykładzina to co innego ?

Pierwsza sprawa to jakie wymiary ma pokój i czy jest zamknięty czy połączony z innymi. Jak zamknięty to rozpatrujemy sam pokój, jak otwarty to trzeba brać pod uwagę wszystkie połączone pomieszczenia.

Jeśli masz już określone ustawienie kolumn i z grubsza umeblowanie pokoju to można zrobić na tylnej ścianie np. płyty gipsowe o grubości kilku cm żeby dodatkowo rozproszyć. Jak planujesz wyspę na suficie to można zrobić ją z płyty perforowanej np. Nida Sonic.
Jak masz dużo okien to zaplanuj miejsca na karnisze i zasłony.
Jak za kolumnami masz całą ścianę do dyspozycji to można ją w całości zabudować ustrojami i potem zasłonić tkaniną.
Poprzeglądaj realizacje na mojej stronie i ogólnie w necie to wybierzesz coś co Ci się spodoba:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Acoustic Lab napisał:

Pierwsza sprawa to jakie wymiary ma pokój i czy jest zamknięty czy połączony z innymi. Jak zamknięty to rozpatrujemy sam pokój, jak otwarty to trzeba brać pod uwagę wszystkie połączone pomieszczenia.

Jeśli masz już określone ustawienie kolumn i z grubsza umeblowanie pokoju to można zrobić na tylnej ścianie np. płyty gipsowe o grubości kilku cm żeby dodatkowo rozproszyć. Jak planujesz wyspę na suficie to można zrobić ją z płyty perforowanej np. Nida Sonic.
Jak masz dużo okien to zaplanuj miejsca na karnisze i zasłony.
Jak za kolumnami masz całą ścianę do dyspozycji to można ją w całości zabudować ustrojami i potem zasłonić tkaniną.
Poprzeglądaj realizacje na mojej stronie i ogólnie w necie to wybierzesz coś co Ci się spodoba:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Załączyłem rzut jak to ma wyglądać. Salon otwarty z jadalnia i kuchnia . Dobrze ze powiedziałeś o tych zasłonach na okno bo kolumny beda grały w jego kierunku 
Wyspa będzie obowiązkowa i tez myślałem o płycie akustycznej . Sufity w całym mieszkaniu będę podwieszał i zastanawiałem się nad płytami akustycznymi na całości ale nie wiem czy to ma sens ?

76170741_2465942487065563_5125905015210246144_n.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez kubass
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, kubass napisał:

Sufity w całym mieszkaniu będę podwieszał i zastanawiałem się nad płytami akustycznymi na całości ale nie wiem czy to ma sens ?

Zależy od reszty elementów które będą w pomieszczeniu. Skoro będziesz podwieszał to możesz też rozpatrywać Ecophon. Można je wieszać jako osobne płyty lub jako cały sufit powieszany. Przykład:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )      4.thumb.jpg.98cefcd816b90c7980ab9d28a03e682d.jpg

Jest też taki stelaż którego nie widać, bo wchodzi po grubości płyt. Jak nie planujesz dużo wykładzin czy dywanów to można rozważyć opcję wszystkich sufitów pochłaniających. A jak chcesz mieć większą pewność to mogę Ci policzyć jaki będzie czas pogłosu przy zastosowaniu danej konstrukcji sufitu.

Jak się da to również rozważył bym ustawienie kolumn na ścianie 291 cm. Wtedy będzie symetria dla obu kolumn. W obecnym ustawieniu lewa kolumna będzie miała więcej basu, a scena ucieknie w prawo.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Acoustic Lab napisał:

Zależy od reszty elementów które będą w pomieszczeniu. Skoro będziesz podwieszał to możesz też rozpatrywać Ecophon. Można je wieszać jako osobne płyty lub jako cały sufit powieszany. Przykład:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )      4.thumb.jpg.98cefcd816b90c7980ab9d28a03e682d.jpg

Jest też taki stelaż którego nie widać, bo wchodzi po grubości płyt. Jak nie planujesz dużo wykładzin czy dywanów to można rozważyć opcję wszystkich sufitów pochłaniających. A jak chcesz mieć większą pewność to mogę Ci policzyć jaki będzie czas pogłosu przy zastosowaniu danej konstrukcji sufitu.

Jak się da to również rozważył bym ustawienie kolumn na ścianie 291 cm. Wtedy będzie symetria dla obu kolumn. W obecnym ustawieniu lewa kolumna będzie miała więcej basu, a scena ucieknie w prawo.

 

Myślałem o ustawieniu na ścianie 291 cm ale wtedy kanapę musiałbym ustawić tyłem do jadalni , a wtedy niestety nie będę miał przejścia ? 
jest jeszcze opcja by postawić taka ściankę 50 cm po prawej stronie prawej kolumny by troszeczkę zamknąć salon . Myślisz ze to by poprawiło trochę akustykę? Powiedz jeszcze czym moge wyłożyc sciane za kolumnami na której też bedzie wisiał telewizor. Planuje dać na nią pionowo słupki drewniane o szerokości 4 cm na 4 cm w odstępach 4 cm na całej ścianie. cos jak na załączonej fotce .

Co do dywanów to planuje je mieć tylko w salonie czyli w pokoju odsłuchowym . Chciałem podwiesić sufit wykorzystując płyty pochłaniające ale na takim metrażu to wyjdą może 2 sztuki . 

Reszte pomieszczen bede podwieszał tak czy inaczej ale myślałem o zastosowaniu płyt akustycznych gładkich takich o zwiększonej gęstości , płyty perforowane nie wchodzą w grę ze względu na cene . . Czy takie płyty gładkie w ogolę maja sens ? 

75282246_2554900244579576_4014394760637710336_n.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaw kolumny na ścianie 291cm, w obecnym przypadku co byś nie wykombinować to dźwięk z prawej zawsze będzie inny niż z lewej.

Jak dosuniesz kanapę do ściany z oknem nie będziesz miał przejścia? Ta kanapa ma 2.5m?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Narożnik ma 2,6 Troche słabo bo to najmniejszy narożnik jaki znalazłem ?  wiec zostałoby tylko 40 do przejscia . troche za mało jak dla mnie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz Ci wspolczuje, podobna konfiguracja u mnie i zero basu w salonie mimo naprawde mocnego zestawu. 
Tez rozwazam jak tu ugryźć pozostawiajac salon „uzytecznym wizualnie” czyli z wysokim WAF. Jak mozesz przestawic zestawy na te druga sciane  zrob to - to naprawde madra rada, bo taka asymetria pokoju bedzie fatalna dla audio. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, kubass napisał:

Narożnik ma 2,6 Troche słabo bo to najmniejszy narożnik jaki znalazłem ?  wiec zostałoby tylko 40 do przejscia . troche za mało jak dla mnie ?

Spróbuj wysunąć kanapa poza obrys ściany. Jeżeli pokombinujesz z ustawieniem stołu to Ci się uda.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, kubass napisał:

Reszte pomieszczen bede podwieszał tak czy inaczej ale myślałem o zastosowaniu płyt akustycznych gładkich takich o zwiększonej gęstości , płyty perforowane nie wchodzą w grę ze względu na cene . . Czy takie płyty gładkie w ogolę maja sens ? 

Mylisz pojęcia. Płyty z moich załączonych zdjęć i płyty perforowane pochłaniają dźwięki. A płyty gładkie o zwiększonej gęstości mają za zadanie odbić jak najwięcej dźwięku. Czyli jak je zastosujesz to będziesz miał gwarantowany długi pogłos.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, ale ci deweloperzy robia coraz bardziej gowniane mieszkania. Wszystko to od dupy strony zaprojektowane. Zebys sie nie czul urazony, sam mam podobnie gowniany uklad w swoim mieszkaniu ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Mikelas76 napisał:

Przepraszam, ale ci deweloperzy robia coraz bardziej gowniane mieszkania. Wszystko to od dupy strony zaprojektowane. Zebys sie nie czul urazony, sam mam podobnie gowniany uklad w swoim mieszkaniu ?

Masz racje w 100% to jest jakaś porażka ale niestety musimy sie z tym godzić. "Nie chcesz to nie kupuj ktoś inny kupi"- takie maja podejście 

 

11 godzin temu, Acoustic Lab napisał:

Mylisz pojęcia. Płyty z moich załączonych zdjęć i płyty perforowane pochłaniają dźwięki. A płyty gładkie o zwiększonej gęstości mają za zadanie odbić jak najwięcej dźwięku. Czyli jak je zastosujesz to będziesz miał gwarantowany długi pogłos.

Rozumiem . w takim razie zrobie wyspe na suficie w salonie z płyty perforowanej . a sciany ? robić coś z nimi ? zawsze myślałem zmniejszyć pogłos zeby je wykleic jakas wykładzina taka jak jest w kinach . to ma sens ?

 

19 godzin temu, barni napisał:

Juz Ci wspolczuje, podobna konfiguracja u mnie i zero basu w salonie mimo naprawde mocnego zestawu. 
Tez rozwazam jak tu ugryźć pozostawiajac salon „uzytecznym wizualnie” czyli z wysokim WAF. Jak mozesz przestawic zestawy na te druga sciane  zrob to - to naprawde madra rada, bo taka asymetria pokoju bedzie fatalna dla audio. 

Wpadła mi do głowy jeszcze jedna opcja . Co by było gdybym otworzył całkowicie salon z kuchnia i przepokojem ? bedzie lepiej grało ? załączam plan po kombinacjach ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.11.2019 o 08:42, kubass napisał:

Rozumiem . w takim razie zrobie wyspe na suficie w salonie z płyty perforowanej . a sciany ? robić coś z nimi ? zawsze myślałem zmniejszyć pogłos zeby je wykleic jakas wykładzina taka jak jest w kinach . to ma sens ?

Zależy od ilości metrów kwadratowych takiego rozwiązania względem całej powierzchni ścian, podłogi i sufitu. W kinach Helios na ścianach tkanina jest tylko elementem wykończeniowym, pod spodem jest wełna mineralna, bo to ona pochłania dźwięki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

www.AcousticLab.pl  Kompleksowe adaptacje akustyczne.
Projektowanie, pomiary, realizacja, doradztwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.