Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny do słabego wzm. lampowego


front247

Rekomendowane odpowiedzi

witam

Jako że na dniach będę włascicielem dwóch wzmacniaczy lampowych PP na el84 i SE na 300b..myslę nad budową kolumn o wyzszej efektywnosci. Jako że dosyć dobrze operuje w głosnikach visatona coś juz zaprojektowałem ,,na kartce,, wstępnego..jednak nurtuje mnie jeden problem...Czy skeirować sie w kolumny szerokopasmowe czy zbudować powiedzmy 3 drożne kolumny PA....w obu przypadkach osiągniecie 92-95db skutecznosci nei bedzie problemem..ale..jak to wygląda z mocą samych przetworników? Bo do PA one mimo dosyc dużej skutecznosci maja moce dośyc znaczne 200-500w ..natomiast przy analogicznych szerokopasmówkach 70-200w i tu pytanie: Czy dla małego wzmacniacza lampowego wazna jest wysoka skutecznosc bez wzgledu na powiedzmy wielkosć kolumn...? czy raczej wysoka skutecznosc ale mneijzsze rozmiary samych przetworników? Oczywiscie w obu przypadkach przebieg impedancji bedzie wyrównany. Co myslicie o tym?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez front247
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, front247 napisał:

Czy dla małego wzmacniacza lampowego wazna jest wysoka skutecznosc bez wzgledu na powiedzmy wielkosć kolumn...? czy raczej wysoka skutecznosc ale mneijzsze rozmiary samych przetworników?

Ani jedno ani drugie. Zawsze liczy się przede wszystkim brzmienie, a nie parametry. 
Ja na przykład wzmacniaczem lampowym na triodach single ended o mocy sześciu watów poganiam kolumny o efektywności 86dB (tak, to nie pomyłka). Jestem bardzo zadowolony zarówno z brzmienia jak i z osiągów tego zestawienia, a do nagłośnienia mam nie tak małe pomieszczenie, o powierzchni ~26m^2 i wysokości większej niż zwykle, bo 2,85m. 
Nie mam żadnej potrzeby użytkowania kolumn o wyższej efektywności. Natomiast kolumny szerokopasmowe charakteryzują się pewnym mniej lub bardziej wyraźnym, ale prawie zawsze obecnym rysem brzmieniowym którego nie jestem w stanie zaakceptować. Oczywiście wiem że istnieje rzesza fanów szerokopasmówek, niemniej mnie to brzmienie nie odpowiada. 
Reasumując, sugeruję nie kierwać się ani ideologią, ani obiegowymi opiniami o rzekomo "wymaganych" parametrach głośników do lampowców. Sugeruję kierować się przy wyborze brzmieniem które Ci odpowiada. A jeżeli nie będzie to zgodne z obiegowymi opiniami, to tym gorzej ... dla tychże opinii ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, McGyver napisał:

Ani jedno ani drugie. Zawsze liczy się przede wszystkim brzmienie, a nie parametry. 
Ja na przykład wzmacniaczem lampowym na triodach single ended o mocy sześciu watów poganiam kolumny o efektywności 86dB (tak, to nie pomyłka). Jestem bardzo zadowolony zarówno z brzmienia jak i z osiągów tego zestawienia, a do nagłośnienia mam nie tak małe pomieszczenie, o powierzchni ~26m^2 i wysokości większej niż zwykle, bo 2,85m. 
Nie mam żadnej potrzeby użytkowania kolumn o wyższej efektywności. Natomiast kolumny szerokopasmowe charakteryzują się pewnym mniej lub bardziej wyraźnym, ale prawie zawsze obecnym rysem brzmieniowym którego nie jestem w stanie zaakceptować. Oczywiście wiem że istnieje rzesza fanów szerokopasmówek, niemniej mnie to brzmienie nie odpowiada. 
Reasumując, sugeruję nie kierwać się ani ideologią, ani obiegowymi opiniami o rzekomo "wymaganych" parametrach głośników do lampowców. Sugeruję kierować się przy wyborze brzmieniem które Ci odpowiada. A jeżeli nie będzie to zgodne z obiegowymi opiniami, to tym gorzej ... dla tychże opinii ?

Ot i mądrej opinii przyjemnie poczytać ?

Powiem ci że miałem jakiś czas temu serie pewnych wydarzeń które dały mi do myslenia. Na codzień mam  w domu dobry zestaw hi-fi na rotelu i visatonach itd....jednak rok temu odkurzyłem stare radio lampowe z dwoma dłosnikami szerokopasmowymi i ono stoi w kuchni i..gra tam jest moze 2-3 waty z EL84 ...i kazdy kto przychodzi na wódke czy w ogóle po czasie mówi(a muza leci w tle) - co tak fajnei gra...? przyjemnie sie słucha...a tak serio to brzmienie jest tragiczne ale...jednak zgodnosc fazowa +lampa w całym torze i to brzmeinie vintage...wielu ludziom pasuje okreslaja jako bardzo przykjemne w odbiorze..no i ja tez dlatego skłaniam sie ku szerokopasmówkom...ale moze napiszesz jednak czy ma dla wzmacniacza znaczenie moc głosnika? tzn 95 db i 100w głosnik czy 95 db i 500w głosnik? Czy z technicznego punktu widzenia dla lampy jest wazna tylko efektywnosc? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, front247 napisał:

czy ma dla wzmacniacza znaczenie moc głosnika? tzn 95 db i 100w głosnik czy 95 db i 500w głosnik? Czy z technicznego punktu widzenia dla lampy jest wazna tylko efektywnosc? 

Moc głośnika to jest jego parametr handlowy, gwarantujący bezawaryjną pracę do określonej mocy doprowadzonej do jego zacisków. Wzmacniacz owi to obojętne. Można oczywiście skłaniać się ku teoriom, że głośnik o dużej mocy grający cicho gra gorzej bo trudno go rozruszać czy coś w tym stylu, ale tak zachowujący się głośnik miałby ogromne zniekształcenia nieliniowe, a przecież ma je w normie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, przemak napisał:

Moc głośnika to jest jego parametr handlowy, gwarantujący bezawaryjną pracę do określonej mocy doprowadzonej do jego zacisków. Wzmacniacz owi to obojętne. Można oczywiście skłaniać się ku teoriom, że głośnik o dużej mocy grający cicho gra gorzej bo trudno go rozruszać czy coś w tym stylu, ale tak zachowujący się głośnik miałby ogromne zniekształcenia nieliniowe, a przecież ma je w normie ?

No własnie o to mi chodziło..dzieki ? tez tak myslałem na logike ale pewny nie byłem..dokładnie głosniki maja swoją efektywność a moc to tylko ile moga przyjąc..;)Teraz to jest jasne..czyli moge budować bez ograniczeń ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, front247 napisał:

moze napiszesz jednak czy ma dla wzmacniacza znaczenie moc głosnika? tzn 95 db i 100w głosnik czy 95 db i 500w głosnik? Czy z technicznego punktu widzenia dla lampy jest wazna tylko efektywnosc? 

Wzmacniacz może mieć określoną moc wyjściową, natomiast głośnik nie ma mocy. Głośnik ma obciążalność, czyli wytrzymałość mocową. Parametr ten mówi nam aką moc sygnału muzycznego można do niego bezpiecznie dostarczyć. To znaczy bezpiecznie dla urządzenia, a dla użytkownika już niekoniecznie ?
Wzmacniaczowi jest dokładnie obojętne jaką "moc" ma podłączony do niego głośnik. Co najwyżej zbyt niskiej "mocy" głośnik może zostać sfajczony lub "wypluty" za przyczyną podania nań sygnału muzycznego o zbyt wysokiej mocy. 
Natomiast dostępna moc wzmacniacza wraz z efektywnością głośnika pozwala nam obliczyć jaką głośność dźwięku jesteśmy w stanie uzyskać. 
A że w domowych warunkach nie potrzebujemy zwykle "estradowych" poziomów głośności, to i nie ma potrzeby nadmiernego skupiania się na efektywności domowych zestawów głośnikowych, nawet jeżeli zamierzamy napędzać je lampowcem o niewielkiej mocy. W domowych warunkach owszem, mogą się pojawić pewne niedobory w tym zakresie, ale jedynie w dość skrajnych przypadkach, na przykład takich gdy ktoś dysponujący salonem o powierzchni porównywalnej z kortem tenisowym bądź hangarem nagle zapragnie nagłośnić go wzmacniaczem lampowym single ended na bezpośrednio żarzonych triodach typu 45 o mocy wyjściowej circa about półtora wata ☺️

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, McGyver napisał:

Wzmacniacz może mieć określoną moc wyjściową, natomiast głośnik nie ma mocy. Głośnik ma obciążalność, czyli wytrzymałość mocową. Parametr ten mówi nam aką moc sygnału muzycznego można do niego bezpiecznie dostarczyć. To znaczy bezpiecznie dla urządzenia, a dla użytkownika już niekoniecznie ?
Wzmacniaczowi jest dokładnie obojętne jaką "moc" ma podłączony do niego głośnik. Co najwyżej zbyt niskiej "mocy" głośnik może zostać sfajczony lub "wypluty" za przyczyną podania nań sygnału muzycznego o zbyt wysokiej mocy. 
Natomiast dostępna moc wzmacniacza wraz z efektywnością głośnika pozwala nam obliczyć jaką głośność dźwięku jesteśmy w stanie uzyskać. 
A że w domowych warunkach nie potrzebujemy zwykle "estradowych" poziomów głośności, to i nie ma potrzeby nadmiernego skupiania się na efektywności domowych zestawów głośnikowych, nawet jeżeli zamierzamy napędzać je lampowcem o niewielkiej mocy. W domowych warunkach owszem, mogą się pojawić pewne niedobory w tym zakresie, ale jedynie w dość skrajnych przypadkach, na przykład takich gdy ktoś dysponujący salonem o powierzchni porównywalnej z kortem tenisowym bądź hangarem nagle zapragnie nagłośnić go wzmacniaczem lampowym single ended na bezpośrednio żarzonych triodach typu 45 o mocy wyjściowej circa about półtora wata ☺️

Powiem ci że ja w sypialni 12m. kw. gram na rotelu RA01 plus głosniki podstawkowe o efektywnosci 86 db z 17 cm wooferem i...nie jestem w stanie uzyskac dynamiki bez zniekształceń jakiej neiraz bym chciał..tak jest bardzo głośno..ale widac ze niekeidy juz sprzet jest na krawędzi...także chyba to zalezy od preferencji indywidualnych. Na mój salon 32m kw. mam rotela rb 03 i podłogówki 87db....i jest pieknie ale...na niektórych zakapianych imprezach niekiedy chciało sie głosniej...;) Także u mnnie wiem ze potrzebuje 93-95 db na małej lampie....no by ludzie jednak lubią sie bawic przy lampie ja wspomniałem wczeniej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, front247 napisał:

w sypialni 12m. kw. gram na rotelu RA01 plus głosniki podstawkowe o efektywnosci 86 db z 17 cm wooferem i...nie jestem w stanie uzyskac dynamiki bez zniekształceń jakiej neiraz bym chciał..tak jest bardzo głośno..ale widac ze niekeidy juz sprzet jest na krawędzi.

Tylko że tu już przestajemy mówić o kryteriach ilościowych, a wchodzimy w zakres kryteriów jakościowych. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, McGyver napisał:

Tylko że tu już przestajemy mówić o kryteriach ilościowych, a wchodzimy w zakres kryteriów jakościowych. 

Dokładnie...dlatego celem jest najwyzsza jakość z najwyzszym natezeniem...ale tutaj to już trezba patrzec na piece Mcintosha;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli mowa jest o wzmacniaczach pracujących na granicy, to przy takim szacowaniu spodziewanej głośności z mocy i efektywności trzeba też pamiętać o współczynniku kształtu czy tam DR muzyki, bo jednak sinusa nie słuchamy. IMO trzeba konieczną z takich wyliczeń moc pomnożyć x10... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, front247 napisał:

Dokładnie...dlatego celem jest najwyzsza jakość z najwyzszym natezeniem...ale tutaj to już trezba patrzec na piece Mcintosha;)

jeśli nie robileś dotąd kolumn napisz do Yoshi_80 i poproś o projekt na B200

do niego potem porównasz następne kolumny

cytat z Yoshiego

"I nadal je mam, miałem sie pozbywać ale zostawiłem. Kapitalny głośniczek, czysta przyjemność sluchania. mam je od 2005r.

Sam nawet rozważalem przez pewien czas zbudowanie własnie takiej konstrukcji żeby uzupełnić je na dole 15 calowym daytonem, już nawet jechałem po płyte MDF ale rozeszło sie po kościach i został tylko niespełniony projekt. Tak wiec nadal sa u mnie jako szerokopasmówka w bas refelxie.

Sam pomysł uzupełnienia dołu jest dobry, spokojnie mozesz podzielić pasmo w granicach ok 200Hz albo i niżej, gdzie chcesz i będzie dobrze. b200 mocy się nie boi, to nie średniotonówka. Możesz nawet dać zwrotnice szeregową co uprości sprawe. U mnie gra z f3 na poziomie 50Hz więc nie jest to taki basowy słabeusz.

Co do brzmienia b200 vs 2way to trudno to porównać ale raczej wsadziłbym miedzy bajki to, że jakimiś low endowymi głośnikami zakasujesz brzmieniem tego visatona. Takie opowieści snują ci co nie mieli pewnie do czynienia i ogladają ch-ki i mysla, że jak jest bardziej gładka ma wiecej powyżej 17kHz i poniżej 50Hz to juz ma absolutna pewnośc że zagra mu to lepiej. To nie takie proste.

Z bezpośrednich porównań jakie kiedyś robiłem ze znajomymi, (Q wtedy też był ale z podowu jego absencji raczej sie nie wypowie w tym temacie) to b200 ustępował nieco zestawowi al130 + XT25 (do którego nota bene ja również projektowałem filtry). Ale ustępował w pewnych gatunkach i w pewnych dźwiękach np ewidetnie czuć było mniej wysokich tonów i nie były tak ulotne. Ale średnica i bas juz nie był tak oczywisty na korzyść zestawu 2way. Szerokopasmówki naprawde potrafią zaczarować plastycznoscią średnicy."

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

inny zaawansowany projekt z linearyzcją impedancji i znakomitą średnicą dobrze udokumentowany i niedrogi

to Drużyna A ravena

nie mogę wkleić odnośnika nie wiem dlaczego

musisz odszukać na diyaudio.pl jeśli oczywiście chcesz

Drużyna A ? hm130z0+TW025A20Mg+2*rs225 - projekt by raven1985 ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, slawek.xm napisał:

jeśli nie robileś dotąd kolumn napisz do Yoshi_80 i poproś o projekt na B200

do niego potem porównasz następne kolumny

cytat z Yoshiego

"I nadal je mam, miałem sie pozbywać ale zostawiłem. Kapitalny głośniczek, czysta przyjemność sluchania. mam je od 2005r.

Sam nawet rozważalem przez pewien czas zbudowanie własnie takiej konstrukcji żeby uzupełnić je na dole 15 calowym daytonem, już nawet jechałem po płyte MDF ale rozeszło sie po kościach i został tylko niespełniony projekt. Tak wiec nadal sa u mnie jako szerokopasmówka w bas refelxie.

Sam pomysł uzupełnienia dołu jest dobry, spokojnie mozesz podzielić pasmo w granicach ok 200Hz albo i niżej, gdzie chcesz i będzie dobrze. b200 mocy się nie boi, to nie średniotonówka. Możesz nawet dać zwrotnice szeregową co uprości sprawe. U mnie gra z f3 na poziomie 50Hz więc nie jest to taki basowy słabeusz.

Co do brzmienia b200 vs 2way to trudno to porównać ale raczej wsadziłbym miedzy bajki to, że jakimiś low endowymi głośnikami zakasujesz brzmieniem tego visatona. Takie opowieści snują ci co nie mieli pewnie do czynienia i ogladają ch-ki i mysla, że jak jest bardziej gładka ma wiecej powyżej 17kHz i poniżej 50Hz to juz ma absolutna pewnośc że zagra mu to lepiej. To nie takie proste.

Z bezpośrednich porównań jakie kiedyś robiłem ze znajomymi, (Q wtedy też był ale z podowu jego absencji raczej sie nie wypowie w tym temacie) to b200 ustępował nieco zestawowi al130 + XT25 (do którego nota bene ja również projektowałem filtry). Ale ustępował w pewnych gatunkach i w pewnych dźwiękach np ewidetnie czuć było mniej wysokich tonów i nie były tak ulotne. Ale średnica i bas juz nie był tak oczywisty na korzyść zestawu 2way. Szerokopasmówki naprawde potrafią zaczarować plastycznoscią średnicy."

 

Kolumny robie od lat takze jakos tam wiem o co w tym chodzi..także u mnie problemu nei bedzie..:) Tak wiem że B200 to kapitalny głośnik zbiera od lat swietne recenzje na swiecie ,sam go nie słuchałem ale sam fakt ze do tanich nie należy jak na same suche parametry :)..Oczywiscie o tym głośniku pomyslałem od razu..jednak BG20 jest od niego 6 razy tańszy..dlatego na razie to na nim postanowiłem zrobić pierwsze szerokopasmówki i w ogóle zobaczyć jak to gra tym bardziej z lampa...bo jeszcze nie miałem okazji posłuchac takiego dzwieku. Jęsli mi sie spodoba to natychmiast zabiore sie za projekt na B200. Wstepny projekt na BG 20 juz wczoraj robiłem, będą 2 głośniki w jednej obudowie w środku rozdzielonej na osobne komory....projekt zwrotnicy tez zroboiłem choć ..ciezko tu mówić o zwrotnicy ...tylko jedna gałąz rezonansowa;) ,głośniki połączone równolegle...na symulacji wychodzi mi bardzo ładnie skorygowany przebieg impedancji co powinno pomóc słabemu lampiakowi obsługiwac te kolumny a skutecznosc bedzie oscylowac koło 93-94db. Jak zamówie głośniki i kupie sklejke może udokumentuje projekt w dziale DIY. Dzięki ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez front247
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... a gdyby tak na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) obraz.thumb.png.7d93e721d981b094588d390b1eaf9607.png

...klasyka tematu; wzmacniacz, drut i głośnik w dużej obudowie. Niczego nie trza korygować elektrycznie, jest nawet trochę niskiego basu. Miło i przyjemnie. Wadą jest cena samych głośników, ale zakładając własnoręczne wykonaną budę można się zmieścić w kwocie 4 tys. zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

38 minut temu, Lisor napisał:

... a gdyby tak na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) obraz.thumb.png.7d93e721d981b094588d390b1eaf9607.png

...klasyka tematu; wzmacniacz, drut i głośnik w dużej obudowie. Niczego nie trza korygować elektrycznie, jest nawet trochę niskiego basu. Miło i przyjemnie. Wadą jest cena samych głośników, ale zakładając własnoręczne wykonaną budę można się zmieścić w kwocie 4 tys. zł.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Tu mozna nawet sobie na szybko policzyć:)..oczywiscie to jest ciekawe rozwiązanie i warto je wypróbować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez front247
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@front247 zapodał "Wstepny projekt na BG 20" ale może rewizja poglądów i coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

fakt, że tylko 89 dB, ale coś za coś ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez audioburak

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AudioNirvana słyszałem ostatnio. W dobrej obudowie br potrafia zejsc nisko. Bardzo naturalne brzmienie. Gdyby ktos nie słyszał koþólki, to moznaby powiedziec ze obejmują całe pasmo, ale jak ktoś chce gwizdy to juz przynajmnie 2way. Cos tam nasrodku pasma trzeba wytłumić, ale cena dosc przystępna i ta efektywnosc...99dB.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, audioburak napisał:

@front247 zapodał "Wstepny projekt na BG 20" ale może rewizja poglądów i coś takiego:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

fakt, że tylko 89 dB, ale coś za coś ...

Ciekawe są te głośniki Monacora...ale jednak efektywnosc jest priotytetem ;),no i ja staram sie jednak zawsze robić kolumny na Visatonach dlatego że maja świetne przetworniki ale co wazniejsze ich charakterystyki sa sciągane na realnym sprzecie w komorach bezechowych i potem aplikowane do programu boxsim...dzieki temu mozna bardzo dokładnie wszystko policzyć....a ja swojego sprzetu pomiarowago nie posiadam neistety;)..Głośniki innych producentów musiałbym wklepywac ręcznie..w dodatku nie wszystkie parametry da sie wklepac do programu a w visatonach jest wszystko .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez front247
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ciekaw jestem czy konstruując kolumny na wiadomym głośniku Visatona wystarczy sam drut no i głośnik ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Lisor napisał:

... ciekaw jestem czy konstruując kolumny na wiadomym głośniku Visatona wystarczy sam drut no i głośnik ?

Pułapka rezonansowa chyba jednak by sie przydała..za ok. 2-3 tyg bede miał u siebie komplet tych głosników wtedy napisze coś więcej..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez front247
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... francuskie EMS-y również powinny się dobrze zgrać z małą lampą - wg mojej filozofii; lampa, drut i głośnik. Cena podobna jak w Supravoxie. Gdyby nie kłopoty ze stolarzami to już by grały u mnie. Ich dystrybutor i jednocześnie konstruktor kolumn na nich twierdzi, że są słyszalnie lepsze od Supravoxa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do B200 konieczne są filtry, które wygładzą te podbicie na średnicy. Bez tego będzie świetnie, ale tylko na niektórych nagraniach akustycznych z wokalami. Na dłuższą metę będzie męcząco.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, buble_corp napisał:

Do B200 konieczne są filtry, które wygładzą te podbicie na średnicy. Bez tego będzie świetnie, ale tylko na niektórych nagraniach akustycznych z wokalami. Na dłuższą metę będzie męcząco.

... coś tak czułem.

Moim zdaniem takie rozwiązanie nieco kłóci się z ideą / może fix ? / koszernego rozwiązania w postaci  słabej lampki połączonej drutem z przetwornikiem obsługującym pełne pasmo - nie tylko szerokie?. Takie możliwości dają głośniki wspomniane powyżej. Są drogie, ale nie wymagają dodatkowych komponentów w postaci jakiśtam zwrotnic i wysokotonowych gwizdków. W sumie taki zestaw i tak będzie tańszy, bo nie trza inwestować w duelandy, oporniki i cefki?.

 

Pewnie są głośniki w dobrych cenach spełniające warunek koszerności. Ja nie spotkałem?.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jako że posiadam w szufladzie głosniki visatona w200s postanowiłem je wykorzystac do takiej konstrukcji ,do tego dokupiłem szerokopasmowy BG 20 Visatona oraz kopółke G20SC także Visaton. Kolumna będzie konstrukcją 2,5 drożna....basowy w200s bedzie tylko wspomagał najniższe czestotliwości a jako że pasmo tego BG 20 powyżej 3kHz jest bardzo sfalowane tam wejdzie kopółka. W symulacji wychodzi mi około 90-91db skuteczności...nie jest to jakas rewelacja ale lepsze to niz 86db:) ,No i dosyć tanio. Zamieszczam wynik symulacji w Boxsim.....szczerze to długo mi zajeło doprowadzenie tego do tego stanu charakterystyki bo BG20 to upierdliwy przetwornik. Zaczynam składać obudowe...zobacze jak to wyjdzie w praktyce..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

zwrotnica bg20.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe, co wyjdzie, bo sam mam oversize 8" z XT więc jestem zaskoczony, że nie próbujesz z W 200 S

dwóch dróg mając do dyspozycji już od 2 kHz choćby SBA :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powodzenia. R.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, audioburak napisał:

sam mam oversize 8" z XT

jaki midwoofer?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, audioburak napisał:

Ciekawe, co wyjdzie, bo sam mam oversize 8" z XT więc jestem zaskoczony, że nie próbujesz z W 200 S

dwóch dróg mając do dyspozycji już od 2 kHz choćby SBA :

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powodzenia. R.

No u mnie celem są kolumny do lampy o jak największej skuteczności...stąd tu priorytetem jest szerokopasmowy BG 20 który ma rzadzić na srednicy w całkowicie zamknietej obudowie reszta głośników ma go tylko wspomagać.....w200s to byłaby katastrofa...całkiem zamulone brzmienie w dodatku skuteczność na poziomie 87 db około....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Woofery z zamiany kiedyś wooferów Paradigma polietylenowych na takie:

midbas_8_20sm_alphard_dw_80k2_8_ohm_loud

Kevlar 21,5 cm wentylacja jak kciuk pozbawione praktycznie rezonansów poza pasmem.

Płaska charka do 5 kHz. Ale jak zwykle ( nie tylko przy takich wątpliwych firmach )

Fs był niemal o 1/3 wyższy niż deklaracje  producenta ...

Zamulenie z głośnika ( W 200 S ), który ma przenosić tylko 2 kHz ? - tu nie nadążam, niestety.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audioburak napisał:

 

Zamulenie z głośnika ( W 200 S ), który ma przenosić tylko 2 kHz ? - tu nie nadążam, niestety.

No tak to jest woofer a nie midwoofer ? w dodatku z najtanszej serii..ma ciezką membrane i zawieszenie...troche słabo nadaje sie do szybszych impulsów na srednicy...w 170 s ledwo daje rade..tzn. daje rade ale w porównaniu do ,,szybszych memban,, to jest lipa ,dzwiek nie jest ze tak powiem koncertowy..taki live tylko raczej muli......Mi chodzi o innego rodzaju brzmienie...bardzo nasycone i bezpośrednie coś jak z PA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dotychczas przekonany, że średnie tony to coś już powyżej 2 kHz; dziś jest ten zakres do ogarnięcia

za pomocą jednego głośnika; ale cóż - wiedza i technika idą do przodu ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.