Skocz do zawartości
IGNORED

Brazil La Grand Amor... Kto jeszcze?


Prezes WS

Rekomendowane odpowiedzi

Dziś miód na me uszy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

- Gazeta z okazji festiwalu Dwa Brzegi w Kazimierzu Dolnym i koncertu artystów bossa novy poświęciła ponad pół kolumny temu stylowi muzyki. A ja zauroczony jestem bossa novą od tak dawna, że mogę mówić - od zawsze!

 

Mam świadomość, że w Brazylii bossa nova to tylko cząstka bogactwa muzycznego tego kraju, wielkiego jak kontynent. Próbowałem nawet posmakować tych innych, mniej u nas znanych odmian tradycyjnej muzyki brazylisjkiej, ale nic z tego - zawsze wracam do bossa novy.

 

Kilka lat temu zacząłem moją sieciową przygodę na forum audiostereo i tu poznałem wspaniałego znawcę bossa novy, skrytego pod nickiem Prezes WS. Zapoczątkował on temat "Brazil La Grand Amor... Kto jeszcze?"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) w którym utonąłem na długie miesiące, aż do śmierci nieodżałowanego założyciela. Polecam to miejsce, bo jest kopalnią wielu niedostępnych wiadomości. Myślę, że wielu forumowiczów pamięta Prezesa - ja bardzo odczuwam jego brak...

 

Do dziś zebrałem dużą kolekcję nagrań bossa novy w wielu odmianach, wykonaniach, z różnymi smakołykami i ciekawostkami. Najważniejszy jednak jest zawsze Antonio Carlos Jobim, w Brazylii zwany poufale Tomem. A z wykonawców najbardziej z bossa novą kojarzy mi się Astrud Gilberto, pewnie dlatego, że wdrukowała mi się w mózg jako Pierwsza Dama tej muzyki. Chronologia rządzi hierarchią widocznie.

 

Polecam nie tylko ten artykuł - polecam przede wszystkim samą BOSSA NOVĘ! To wspaniała muzyka na zbolałą duszę, znakomita dla ludzi szczęśliwych, uzdrawiająca dla chorych - jednym słowem - muzyczne panaceum!

:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

muzyka łagodzi obyczaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 10 miesięcy temu...

Nie pozwolę temu wątkowi umrzeć, dlatego wrzucam kolejną notkę.

 

John Pizzarelli nagrał w 2004 roku dla Talarc płytę "Bossa Nova". Lekka, łatwa i przyjemna, łagodnie jazzująca i falująca. Idealna muzyka na hałaśliwe czasy.

 

Notka powstała z myśli o nieodżałowanym Prezesie WS, założycielu tego tematu. Zastanawiałem się, ile to już czasu nie ma Go na tym forum i zrobiło mi się smutno...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

muzyka łagodzi obyczaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 11 miesięcy temu...

Wojtek Iwaszczukiewicz założył nowy wątek o bossanovie. Udało mi się nadspodziewanie szybko znależć ten wątek więc proponuję, aby admin je połączył.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielu z wymienionych tu artystów "produkuje się" dla odbiorcy zewnętrznego. To fajna muzyka, ale tak, jak "Piejo kury, piejo" czy Mazowsze już od dawna ma niewiele wspólnego z naszym folklorem, tak oni z korzeniami muzyki Brazylii. Dla mnie prawdziwa samba, to nie bossa nova, czy najczęściej tylko popłuczyny, ale smutne śpiewanie; coś prawie jak blues. Nie te tempa i klimaty. Jeśli ma być żwawiej, to polecam Martinho da Vila. Moim zdaniem znaleźć można tam kwintesencję muzyki Brazylii, tej śpiewanej i tańczonej nie zawsze na wesoło; z chórem, głosami i oczywiście z typowym instrumentarium, podpartej dobrym bębnem. Spróbujcie tej muzyki. Sam lubię czy to Astrud,czy Getza, Viniciusa, Chico, Rosę Passos, ale co z Almeidą czy bliższymi korzeni. To jakby flamenco poznawać przez Paco de Lucię, który grał ją, ale dość dawno temu. Dopiero teraz wraca do tej muzyki, ale to i tak nie będzie to. Podobnie, jak z białym bluesem. Brasil to nie "shadow of your smile", nawet nie "Samba LA"

Chicka Corei, choć trudno przecenić rolę np. Airto Moreiry w popularyzacji muzyki jego kraju. A "All my tomorrows" G. Washingtona jr to jedna z moich ulubionych płyt, zresztą świetnie nagrana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W okolicach samby, bossa nowy i brazylijskiego jazzu, koniecznie trzeba wymienic projekty znakomitego trio -

- "Trio Da Paz" - ktore tworza gitarzysta Romero Lubambo, basista Nilson Matta i perkusista Duduka Da Fonseca.

Szereg roznych projektow na swoim koncie, zarowno w trio jak i z wieloma znanymi postaciami wspolczesnego jazzu.

Znakomita muzyka, swietne realizacje i roznorodnosc pomyslow - to wspolne cechy tych doskonalych nagran na wielu

plytach. Oprocz wspolnych projektow, warte polecenia sa indywidualne plyty poszczegolnych muzykow z "Trio Da Paz".

Swietna jest "Cafe" z 2002 roku z udzialem Dianne Reeves, Joe Lovano i Cesarem Camango Mariano na Hammondzie B3. Polecam rowniez kultowy "Black Orpheus" w wykonaniu tego trio, z udzialem Herbie Manna, Claudio Roditi, Jorge Silva,

Nana Vasconcelos, Cyro Baptista i wokalistki Maucha Adnet.

Nie moze zabraknac rowniez miejsca dla pianisty Helio Alves i tutaj projekt Brazilian Trio - "Forests", jak i szereg

innych dokonan tego znakomitego muzyka. Wspomne tez o ostatniej plycie solowej Nilsona Matta - Brazilian Voyage - "Copacabana" - nagranej i wydanej w 2010 roku przez wydawnictwo "Zoho", w ktorej otrzymujemy porcje dobrej muzyki

z Harry Allenem i Anne Drummond, a takze pianista Klausem Muellerem, perkusista Mauricio Zottarelli i perkusjonista

Ze Mauricio. Do swietnych zawodnikow brazylijskich formacji zaliczam rowniez trebacza Claudio Roditi, a szczegolnie

projekty zrealizowane dla wytworni "Reservoir" - plyty takie jak "Samba-Manhattan Style", "Free Wheelin" czy

"Double Standards" to pozycje znakomite pod kazdym wzgledem.

Calkiem niezle sa tez plyty corki Elis Reginy - Marii Rity ("Samba Meu", "Maria Rita", "Segundo", "Perfil") i jej

nowoczesne spojrzenie na brazylijska muzyke z pod znaku samby i bossa novy.

Oczywiscie na podium musi sie znalezc miejsce dla jednej z najwiekszych obecnie gwiazd brazylijskiej samby i ogolnie

pojetej brazylijskiej muzyki jazzowej z fusion wlacznie - jest nia Tania Maria. Jej plyty, takie jak "Taurus", "Piquant", "Wild",

"Outrageous", "Viwa Brazil", "Live at the Blue Note", "Happiness" po prostu powalaja na kolana.

Tak ze jak widac, nie tylko klasyka brazylijska, ale rowniez jak najbardziej pozycje z "dzisiaj" sa w kregu moich

zainteresowan. Jestem wielkim entuzjasta brazylijskiej muzyki i na prawde warto ten wspanialy temat ciagnac dalej.

 

Pozdrawiam serdecznie, Mariusz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sie dzieje prosze Panstwa ? Nikt nie slucha brazylijskiego jazzu, samby, bossa novy ?

Jakies sugestie, propozycje, tytuly ?

 

Dziekuje.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słucham, słucham, ale w audiostereo jakoś w ostatnich latach ucichła bossa nova. Może i ilość komentatorów w zakładce muzyka się zmniejszyła. Co jest w innych miejscach to ja nie wiem, bo zaglądam wyłącznie do muzyki.

 

Co do propozycji łączenia wątków, to ja byłbym zdecydowanie za pozostawieniem "Brazil La Grand Amor... Kto jeszcze?", bo jest to wątek pomnikowy, dla mnie przynajmniej. Prezes WS chyba traktował ten wątek najcieplej i żal byłoby, gdyby zniknął. Zawiera w sobie taką masę informacji, że byłoby żal...

Choć być może coraz mniej forumowiczów kojarzy jeszcze Prezesa WS.

 

Zawsze w moim odtwarzaczu osobistym jest coś z bossa novy. Teraz to Nara Leao na płycie "The Muse Of Bossa Nova" z 2003 roku, gdzie na 25 utworów przynajmniej 5 to kompozycje Toma Jobima. Na podwójnym albumie składankowym Franka Sinatry "A Fine Romance (The Love Songs)" też mam kilka utworów tegoż Jobima, co jest śladem albumu Franka poświęconego właśnie temu twórcy bossa novy. A jeszcze płyta gitarzysty Joe Becka "Brazilian Dreamin'" z 2005 roku, i znowu pojawia się Jobim. Jak z tej krótkiej wyliczanki widać, dwie na trzy płyty to produkty XXI wieku, więc bossa nova ma się dobrze i dziarsko, jak na sześćdziesięcioletnią już blisko staruszkę. Jest hoża i podrygująca oraz ciągle uwodzi młodych! Choć ja za różnymi loungami, nu bossami, latinami i muzyką klubową nie przepadam. Nie zdziwiłbym się jednak nawet gdybym usłyszał bossa rap. Ciekawe, czy i coś takiego już zaistniało???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

muzyka łagodzi obyczaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...

Tradycyjnie dorzucam pare tytulow w tradycyjnym starym watku :)

 

Paquito D'Rivera - "Brazilian Dreams" - przepiekna jazda z New York Voices, Jay Ashby, Marty Ashby i naturszczykami

z Brazylii - Claudio Roditi, Helio Alves, Oscar Stagnaro, Paulo Braga. Samba, Bossa Nova i brazylijski jazz

w super aranzacjach. Znajdziemy tam kompozycje Jobima, Bonfy, Donato, Veloso, a takze D'Rivery, Samuelsa i Roditi.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Nastepnie, calkiem niezle wydanie Chesky Records - Luiz Bonfa i "Non Stop To Brazil" z Gene Bertoncini'm i Cafe.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

W ramach brazylijskiego jazzu polecam solowa plyte gitarzysty z Trio Da Paz - Romero Lubambo i jego plyte z 2002 roku

"Rio de Janeiro Underground". Cala masa gwiazd z Herbie Mann'em i Ivan'em Lins'em na czele. Zreszta wszystkie solowe

plyty tego gitarzysty sa godne polecenia.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Rowniez znakomita pozycja z Concord Records - Charlie Byrd i "My Inspiration" z 1999 roku. Tutaj w rolach glownych

wystepuja Chuck Redd, Scott Hamilton, Maucha Adnet i cale Trio Da Paz. Wsrod kompozycji odnajdziemy min. "Desafinado"

"Fotografia", "Aqua De Beber", "So Danco Samba", a takze "Freddie's Tune" Chopina w aranzacji Charlie Byrd'a.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Nastepny w kolejce to gitarzysta Oscar Castro-Neves z plyta "Tropical Heart". Najlepiej wydanie XRCD. Niezle

kompozycje i fantastyczna jakosc nagrania !!!

W nagraniu tej plyty udzial wzieli: Don Grusin, Abraham Laboriel, Alex Acuna, Glen Garrett, Eric Gale, Bunny Hull,

Kate Yanai Markowitz. Plytka z 1996 roku - JVC XRCD 20bitK2 Super Coding.

Jak juz jestesmy przy Oscar Castro Nives to od razu chcialbym wspomniec o plytce z 2006 - "All One" wydawnictwa

Mack Avenue Records - tez niezla pozycja.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Dalej to Eden Atwood i "Waves - The Bossa Nova Session". Amerykanska wokalistka dysponujaca piekna ciemna barwa

glosu w brazylijskim projekcie z udzialem Darka Oleszkiewicza, Joe LaBarbery, Anthony Wilsona, Billa Cunliffa,

Pete Christlieba i Scotta Breadmana. Tutaj rowniez jak najbardziej wydanie JVC XRCD 24bit.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Nie moze zabraknac Kenny Barron'a i "Canta Brasil" z 2002 roku. Tutaj po raz kolejny pelny sklad Trio Da Paz -

- czyli Romero Lubambo, Nilson Matta i Duduka Da Fonseca, jak rowniez Maucha Adnet, Valtinho oraz Anne Drummond.

Dobra rzecz !!!

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Na zakonczenie dzisiejszej sesji - Los Angeles Guitar Quartet i plyta "Brazil" z 2007 roku, wydana przez Telarc.

Goscinnie wystepuja Luciana Souza, Katisse Buckingham i Kevin Ricard. Popis gitarowego kwartetu i brazylijskie

klimaty, a wsrod nich min. "Mas Que Nada", "Samba Novo", a takze Jobim Medley. Plyta jak najbardziej godna polecenia.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

Pozdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Parker's Mood

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 7 miesięcy temu...

Beatles Nova, czyli Beatlesi w latynoskim wcieleniu. Dokładnie tak! "The Beatles Nova", wspólny projekt wszechstronnej, wybitnej polskiej wokalistki Grażyny Auguścik i brazylijskiego gitarzysty Paulinho Garcii to zaskakujące i nowatorskie spojrzenie na dorobek największej grupy wszechczasów. Organiczne, wręcz intymne aranżacje na gitarę i dwa głosy z okazjonalnym towarzyszeniem kontrabasu, fletu czy trąbki i nieodłącznych, latynoskich przeszkadzajek nadają zupełnie nowy wymiar klasycznie rockowym utworom, pozostając jednak w głębokim szacunku dla oryginału.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

ps. poszedłem na łatwiznę i skopiowałem opis empikowski - sam czekam na tę płytę, więc ocena własna przede mną...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

muzyka łagodzi obyczaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Lato u progu. Mija siedem lat od nagłego odejścia Prezesa WS. Własnie odwiedziłem znowu "Brazil La Grand Amor... Kto jeszcze?" " oraz "Mam tak samo jak Ty..." i znowu ogarnął mnie smutek. Przecież znaliśmy się z forum tylko niecałe pół roku. A po siedmiu latach dalej mi brak tej wymiany myśli, wrażeń, emocji. Ilu tu jeszcze jest tych, co rozmawiali z Nim na forach audiostereo?

 

Connie Evington nagrała w tym roku płytę Sweet Happy Life, a na niej możemy znaleźć kilka bossa nóv, w większości kompozycji Jobima, z najpopularniejszą chyba "Dziewczyną z Ipanemy" na czele. Płyta łagodnie jazzująca, ze świetną ekipą instrumentalistów. Smakowita używka na lato! Gorąco polecam...

 

Pozdrowienia dla fanów bossa novy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

muzyka łagodzi obyczaje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.