Skocz do zawartości
IGNORED

ATMOS i umiejscowienie głośników – 3 propozycje, która najlepsza?


burz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się powoli do ATMOSA, bo mam taką możliwość bez konieczności większej demolki – podwieszany sufit ? Problem jest taki, że nie będę mógł eksperymentować, tylko wyciąć jedną dziurę (znaczy, dwie, bo sufitowe głośniki będą dwa) raz a dobrze.

Pokazuję, jakie mam możliwości. Gruba żółta pionowa linia, od której obliczam odległości, to punkt odsłuchu (uszy siedzącego), a te 50 cm w podstawie – długość siedziska kanapy od tego punktu ?

Możliwości montażu prawego głośnika na suficie (lewy to oczywiście lustrzane odbicie) są trzy: A, B i C. Ze względów praktycznych wolałbym nie używać punktu B, bo jest tam oprawa lampy – jeśli jednak według praktyków to właśnie najlepsze miejsce, posłucham się i lampę przesunę;) Jak widać, punkt C można też przesunąć do przodu, myślę, że o około 20 cm (estetyka, wypadnie pomiędzy dwiema oprawami).

Według mojej skromnej wiedzy najlepszy efekt powinien być w punkcie C. Co Wy na to? Jeszcze dla jasności, planuję kupić głośniki instalacyjne Focala z odwróconą kopułką.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę prosta zasada.
Głośniki atmos pamiętaj że to tylko efekty widz też nie wiadomo jak drogie one mają być, fajnie by było aby ta sama seria była co by różnic w dźwięku nie było.
b839993498d4c10b346491806ff282ca.jpg

Wysłane z mojego CPH1979 przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są głośniki efektowe , tak samo jak back.  

Najważniejsze , aby centralny głośnik był tej samej serii,  co fronty . Reszta głośników może być z innej parafii.  

Mam Magnat IC 82 i hula jak ta lala ☺

 

Dziwne te schematy ( rysunki ) 

Na jednym punktem jest ,  na wysokości kolan . A , na następnym nad głową 

 

Burz , opcja "C" - 60 cm w linii frontów 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, max720 napisał:

Dziwne te schematy ( rysunki ) 

Dlatego , że wszystkie rysunki dotyczące Dolby Atmos są tylko poglądowe i bez zapoznania z wskazówkami Dolby Laboratories bezużyteczne . Linia kolan oraz linia frontów to twór fantazji forumowiczów całego świata . Nie jest też prawdą , że głośniki napowietrzne ( tak nazwało je Dolby Laboratories ) są tylko głośnikami  efektowymi . Powinny być barwą dzwięku zbliżone do głównych . Żeby nie było nieporozumień , napiszę także iż wszystkie głośniki systemu parzyste to głośniki Dolby Atmos . Przykro mi Max , że forumowi ignoranci wpuścili Cię w kanał .

 

9 godzin temu, burz napisał:

Według mojej skromnej wiedzy najlepszy efekt powinien być w punkcie C.

Najlepiej w punkcie A .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja powiem że wariant B. I już mamy wszystkie opcje załatwione. ( żart).
Odwieczny problem w usytuowaniu głośników atmosowych. Tabelki tabelkami, schematy schematami. To punkt wyjścia. W każdym wariańcie nie jest źle. Dobrze żeby pomieszczenie nie było za niskie i żeby atmos jak najmniej pokrywał się z bocznymi surround. Resztę zrobi kalibracja ampli. Będzie dobrze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już kaleczysz sufit to chcesz to zrobić w idealnym miejscu , czyli β: 80 °. Wszelkie przesunięcia jak musisz bo konstrukcja lub inna przeszkoda . Przy standardowej wysokości pomieszczenia 2,60 m  ja wyliczyłem 28cm od lini uszu , możliwe do 28cm do tyłu i max . 69 cm do przodu . Gwizdki frontów przyjęłem 1,00 m ( Dolby Laboratories widzi je dziwnie na 1,18 m )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i to wydaje się optymalne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) więc możesz dziurawić sufit.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Warm Hoxton napisał:

Przy standardowej wysokości pomieszczenia 2,60 m  ja wyliczyłem 28cm od lini uszu , możliwe do 28cm do tyłu i max . 69 cm do przodu .

Czyli optymalny wariant B z możliwością przesunięcia do C?
Ten opuszczony fragment mojego sufitu jest na wysokości 230 cm. Gwizdki frontów mam na wysokości 101 cm, natomiast atmosowe byłyby prawie na linii frontów (15 cm do środka).  Do kompletu: boczne na wysokości 155 cm nad podłogą, tylne 215 cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez burz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, burz napisał:

Ten opuszczony fragment mojego sufitu jest na wysokości 230 cm. Gwizdki frontów mam na wysokości 101 cm, natomiast atmosowe byłyby prawie na linii frontów (15 cm do środka).  Do kompletu: boczne na wysokości 155 cm nad podłogą, tylne 215 cm.

To może po kolei .  Piszę to z pamięci bo Dolby tak poukrywało na swojej stronie , że szlag mnie trafi nim do tego dotrę .

Wysokość frontów (umówmy się ,że chodzi o gwizdek ) wg , Dolby L . wynosi 3,9 stopy czyli 1,18 m . Wg . Jankesów jest to wysokość uszu . Nie będę podkładał pustaków pod kolumny  ani poduszek pod 4litery także ja przyjmuję 1,00m . Rozstawienie kolumn jest na rysunkach .

 Głośniki boczne i tylne , wysokość jak frontów , mogą być podniesione  x 1.25 czyli do 1,25 m .  Mnie to nie pasuje , mam zdecydowanie wyżej .

 Głośniki sufitowe powinny być na wysokości min. dwa razy dwie wysokości frontów  max .razy trzy.  Ja mam sufit  na 4 m to pewnie powinienem  głośniki podwiesić . W sumie opis nie jest  jasny i nie mam pewności czy mowa o przestrzeni między gwizdkami a sufitem czy od podłogi do sufitu .

Rozstawienie w lini frontów pod warunkiem , że te rozstawione są prawidłowo . Zasada to min. 0.5 szerokości pomiędzy surroundami a  max . 0.7 . Kąt optymalny  przy dwóch górnych głośnikach to 80° i jeśli da radę zrobić tak jest najlepiej . Żadnych kolan , bardziej jajca .

Adaptacja przy istniejących już górnych głośnikach jest dużo bardziej skomplikowana  ale nie będę jej opisywał bo z tego co wiem dotyczy mnie i RAF77, a my wiemy o co kaman .

 

Burz ja domyślam się , że chcesz abym policzył u Ciebie rozmieszczenie  ale na razie spróbuj sam , skorzystaj  z kalkulatora trójkąt prostokątny . Linia uszu to 90 ° , czyli β wynosi 10 ° . Odległość od gwizdków i uszu do sufitu to a . 

I jeszcze raz . 

Linia kolan jest najgorszą ale przypadkowo zazwyczaj możliwą opcją . A  Ciebie ciągnie nieustannie do wariantu C .

Głośniki boczne , tylne i górne nie służą jedynie do wydawania pojedyńczych dźwięków zwanych efektami ale też nieustannie i niezauważalnie budują scenę i wypełniają przestrzeń .  Dlatego też te głośniki  w Dolby Atmos powinny być zbliżone sonicznie do frontów .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od końca.
Zbliżone sonicznie do frontów - dlatego chcę kupić instalacyjne focale ?
Ciągnie mnie do wariantu C... Wiesz, te kolana powtarzane jak mantra wchodzą do głowy...

Czyli jak by nie liczył, to wariant A ?

Dzięki Warm Hoxton. I pozostałym chłopakom też.
Ale kontynuacja dyskusji mile widziana.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Od końca.
Zbliżone sonicznie do frontów - dlatego chcę kupić instalacyjne focale
Ciągnie mnie do wariantu C... Wiesz, te kolana powtarzane jak mantra wchodzą do głowy...
Czyli jak by nie liczył, to wariant A
Dzięki Warm Hoxton. I pozostałym chłopakom też.
Ale kontynuacja dyskusji mile widziana.
 
Też bym obstawiał A, z tych głośników w większości przypadków będą się wydobywały wysokie i średnie tony. Więc lepiej, żeby były skierowane na głowę słuchającego, nie na kolana.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie tak.
Ze względu na perspektywę wydaje się, że głośnik wysunięty za bardzo do przodu, ale w realu jest ok ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez burz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

3 godziny temu, Martin Rejek napisał:

@Warm Hoxton podałbyś linka do lektury Dolby Laboratories....

Jest to na dolby.com , trafiłem na to raz i przeczytałem. Drugi raz nie potrafię taka irytująca ta strona . Zdaje się  ,że to był PDF . Jak nie znajdziesz to przeszukam historię ale nie pamiętam nawet , na którym urządzeniu i gdzie to czytałem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat ,mam przed sobą podobny dylemat odnośnie głośników sufitowych . Nie przypuszczałem , że przesunięcie ich o kilkanaście centymetrów może zaburzać scenę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, rd168 napisał:

Nie przypuszczałem , że przesunięcie ich o kilkanaście centymetrów może zaburzać scenę.

 Każde odstępstwo od ideału powoduje szkody . Z różnych powodów nie możemy ustawić idealnie frontów , bocznych i tylnich . A to okna a to drzwi ,kominek filar . głośników mamy np. 11 . Czyli mała lipa pomnożona razy 11 i  jeszcze dwie płaszczyzny  to już katastrofa . Przy górnych 2 lub 4 szt możemy uratować i zrobić referencyjnie  .

Scena w mch jest tworzona przez wszystkie głośniki i przesunięcie parki o kilkanaście cm nic nie zmienia . Jak trzeba to nie ma problemu ale jak nie to po co .  A czy to Atmos czy Prologic czy inne Neo w zabawie ważne są wszystkie głośniki i ich synergia a nie jak się utrzymuje hajendowe fronty sprawią cuda .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
3 godziny temu, Warm Hoxton napisał:

 

Jest to na dolby.com , trafiłem na to raz i przeczytałem. Drugi raz nie potrafię taka irytująca ta strona . Zdaje się  ,że to był PDF . Jak nie znajdziesz to przeszukam historię ale nie pamiętam nawet , na którym urządzeniu i gdzie to czytałem .

  Dziekuje, po pracy poszukam i poczytam... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze pytanie o głośniki (jak już wspominałem, focala).

Czy w mojej konfiguracji wystarczą IC105, czy powinienem celować w nieco większe i mocniejsze IC106?

Różnice:

105 - Głośnik nisko-średniotonowy 5", - pasmo przenoszenia: 65Hz - 20kHz (+/- 3dB), - zalecana moc wzmacniacza: 25-100W, - średnica 200mm,

106 - Głośnik nisko-średniotonowy 6,5", - pasmo przenoszenia: 60Hz - 20kHz (+/- 3dB), - zalecana moc wzmacniacza: 25-120W, - średnica 243mm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniejszy weź, atmosowe głośniki niskiego basu i tak nie dostają, wiec wieksza średnica głośnika i co za tym idzie niższe zejście nie jest potrzebne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Anthem MRX1140 KlipschRP280F RP450 RP500M SVS PB3000 Canton865  Atmos7.4.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak właśnie bym chciał, bo różnica to ok. 200 zł (bo mniejsze mogę kupić taniej) - ale też nie chcę żydzić, ? jeśli ma się to odbić na efektach...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie wystarczą, a nawet wielu powiedziało by że aż za dobre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Anthem MRX1140 KlipschRP280F RP450 RP500M SVS PB3000 Canton865  Atmos7.4.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, donsalieri napisał:

atmosowe głośniki niskiego basu i tak nie dostają

Wtrącę , że dotyczy to także frontów , centrala , głośników bocznych i tylnych .

Może by tak znalazł się ochotnik , który wyciszy wymienione kanały i opisze dźwięki wydobywające się z górnych . Na różnych materiałach , także upmix .

12 godzin temu, donsalieri napisał:

wieksza średnica głośnika i co za tym idzie niższe zejście nie jest potrzebne.

Też się z tym zgadzam. Dodam , że frontom też to nie jest potrzebne .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Warm Hoxton napisał:

Wtrącę , że dotyczy to także frontów , centrala , głośników bocznych i tylnych .

Może by tak znalazł się ochotnik , który wyciszy wymienione kanały i opisze dźwięki wydobywające się z górnych . Na różnych materiałach , także upmix .

Też się z tym zgadzam. Dodam , że frontom też to nie jest potrzebne .

Fronty jeśli są wykorzystywane też do stereo ( a tak jest u 99% uzytkownikow )  niskie zejscie bardzo się przydaje,

dlatego im lepsze kolumny frontowe i mające szersze pasmo przenoszenia dzwieku tym lepiej dla słuchacza.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Anthem MRX1140 KlipschRP280F RP450 RP500M SVS PB3000 Canton865  Atmos7.4.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

Co forum to inna opinia . Na sąsiednim gdzie to tv kupujesz jako niebieski ? goście uważają nawet jako najbardziej optymalne użycie 4x 280rp na 25m kwadratowych gdzie dwa to fronty i dwa to tył , nawet słowem nie wspomniano o centralu gdzie miałoby to najwięcej sensu tzn trzy takie same kolumny na froncie ale nie 280rp na 25mkw a tym bardziej 4 . Kosmos . Pisał to jakiś stały bywalec ? o subach nawet nie wspominał .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

@Warm Hoxton jeżeli moje Heco maja głośnik wysokotonowy na wysokości 88cm od podłogi to na jakiej wysokości zamontować z tylu tez Heco Celan GT102F ? Obecnie stoją na parapecie od okna... dodam iż chce je zamontować 50 cm od ściany tylniej licząc od wysokotonowki, nie wiem jedynie na jakiej wysokości zamontować. Mógłbym Cie prosić o pomoc w wyliczeniu? Pokój ma 250cm wysokości, kolumny frontowe według kalibracji są 360cm od miejsca odsluchowego, a atmosy są 30 cm przed miejscem odsłuchowym... 

Aha ja mam 199 cm wysokości wiec siedząc na narożniku to na wysokości uszu mam sredniotonowy głośnik czyli powiedzmy z 100 cm a moje kolumny to Heco Celan GT702... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomnę , że Dolby L. wymyślił wysokość frontów 1,18 m i ma to odpowiadać wysokości uszu . Chyba u czarnych z NBA na konkretnym krześle . Wysokotonowe wymyśliłem sam bo wysokość kolumn to pojęcie mylące . Moje kolumny mają 1,63 m a gwizdki są na 98 cm . Moje uszy podobnie . Zresztą inaczej jak jestem wyprostowany niczym sparaliżowany odsłuchiwacz stereo inaczej jak siedzę naturalnie rozwalony . Tak czy inaczej wygląda na to , że ortodoksyjne umieszczenie głośników wg. wysokości  jest niemożliwe i jeżeli rozkładamy się już na frontach to j....ć wytyczne .

U Ciebie surround powinny być od 0,88 m do 1,10 m  gwizdki . W sumie tak masz na parapecie . Górne masz przyzwoicie .  Ciekawe jaki rozstaw górnych i frontów .

Ja osobiście do referencyjnych wysokości  się nie dostosowałem  boki i tyły mam za wysoko bo naczytałem się mądrości forumowych syebossów .  Górne zrobię co do mm. zgodnie z instrukcją . Dlaczego ? Bo mogę .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.