Skocz do zawartości
IGNORED

"Uszlachetnić" Lumina ? Nowy DAC, czy nowe wszystko ?


Mariusz Ożga
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem posiadaczem Lumina D1. Ma już swoje lata, to mój piewszy streamer/DAC tej klasy. Poprzedni był Cambridge Audio CXN, więc skok jakościowy był spory. Tym niemniej im dłużej słucham, tym bardziej przekonuję się, że trzeba by coś zmienić. I po równo chodzi tutaj i o gonienie króliczka (coś bym zrobił lepiej, tylko co), i o oczekiwaną lekką zmianę postrzegania dźwięku.

Najpierw o tym 'co jest'. Słucham różnej muzyki, ale głównie rocka, klasycznego, współczesnego, hybryd z innymi gatunkami. Dlatego w muzyce szukam głównie ekspresji, dynamiki, charakteru, mają być gitary, wykop etc. Poza tym słucham trochę elektroniki, trochę jazzu, czasem gothic, czasem fajnego wokalu scenicznego. Warto dodać, że mój zestaw oparty jest na wzmacniaczu Sansui Alpha 607XR (daje taki fajny rockowy posmak) i kolumnach Harbeth M30.1, o których mógłbym pisać wiekami, ale ich muzykalność i napowietrzenie to bajka. Gdybym słuchał tylko rocka to pewnie bym znalazł lepsze połączenie, ale ponieważ gust lekko eklektyczny, to zestawienie dla mnie bliskie ideału. Słucham głównie z plików (Tidal HiFi, pliki HiRes). Nie słucham muzyki z kompa, jestem tradycjonalistą, ma być skrzynka oddzielna. Do plików mam podpięty NAS. Płyt CD mam niewiele, używam taniego transportu i DACa w Luminie. Plus - najlepsze w mojej opinii klasyczne albumy rockowe mam na płytach winylowych (Technics 1410mk2)

Po tym przydługim wstępie, o tym 'co ma być'. Słuchając tego co mam, Lumin wydaje mi się troszeczkę za 'analogowy', taki 'wolny'. Jak chcę tego efektu to mam od tego gramofon, a tu bym chciał troszkę więcej dynamiki, ataku. I tu rozpatrywałem dwie alternatywy: albo dołożę nowego, oddzielnego DAC'a, z nowszą kością, chętnie preampem, MQA etc albo wymienię Lumina na coś innego, kompletny streamer z DAC. Moją główną zasadą jest, że to ma być nie zmiana "w bok", tylko w górę, rozwojowa, uszlachetniająca mój zestaw. Poniżej poziomu Lumina nie chciałbym schodzić, więc proste rozwiązania typu "kup sobie Raspberry Pi" raczej odrzucam. 

Którą drogą iść ? I gdzie szukać ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki lumin to tez niby komputer.

Poszedłbym w rozwiązanie w stylu Streamera od Perfect Connection. Skrzyneczka gra jak streamery w stylu Rockna za 40 tys a lepiej od lumina X1

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzedam VITUS RI100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli Lumin na wyjście cyfrowe, pozostaw go w roli transportu i kup przetwornik. Co prawda mógłbyś kupić coś z oferty Auralica ale bardzo szybko zacznie Cię irytować aplikacja tej firmy. Nagle poznikają Ci niektóre albumy (mimo, że oczywiście nadal są). Dobry przetwornik jako centralka "cyfrowego" audio to wygodne i dobre rozwiązanie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Masz tak na prawdę 3 rozwiązania:

1. Kupno streamera
2. Potraktowanie Lumina jako transport i dokupienie DAC'a
3. Kupno transportu plików i oddzielnie DAC'a

Jeżeli zależy Ci na brzmieniu dynamicznym i delikatnie ocieplonym aby był to progres to polecam Naim NDX, który zapewni wszytko i świetnie zgrywa się z Harbeth 30.1. Niestety nie miałem okazji słuchać Sansui Alpha 607XR dlatego też ciężko jest mi powiedzieć jak całościowo będzie grał taki zestaw. Naim NDX w połączeniu z Harbeth 30.1 słuchałem w połączeniu m.in  z Naim Supernait 2, ATC SiA2 150, Haiku Audio Selene 6550, Hegel H190 i we wszystkich konfiguracjach NDX sprawdzał się rewelacyjnie. 
Jeśli chciałbyś dokupić samego DACa to polecam Chord Qutest, który w swojej kategorii cenowej jest genialny. Brzmienie jest dynamiczne, bas jest bardzo dobrze kontrolowany co w przypadku Harbeth 30.1 jest bardzo istotne. Dzięki temu przetwornikowi dźwięk wręcz odrywa się od kolumn. 
Jako transport polecam zwrócić uwagę na takie urządzenia jak Cayin iDAP6 lub jeśli chciałbyś brzmienie bezkompromisowe to Moon Mind2

Pozdrawiam 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aplikacja Naima działa bardzo sprawnie ale trzeba się do niej przyzwyczaić. Bardziej intuicyjna wydaje się być aplikacja Auralic ale do wszystkiego można się przyzwyczaić.  
Auralic'a słuchałem ale nie mamy w ofercie i ciężko jest mi się odnieść, bo musiałbym mieć oba sprzęty jednocześnie i porównać. Na pewno NDX brzmi dynamiczniej i głębiej ale Auralic'a Aries G1. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Q21 napisał:

Masz tak na prawdę 3 rozwiązania:

1. Kupno streamera
2. Potraktowanie Lumina jako transport i dokupienie DAC'a
3. Kupno transportu plików i oddzielnie DAC'a

No właśnie. Pytanie która z opcji jest długoterminowo najlepsza ? Docelowo lepiej mieć oddzielnie transport i DAC, prawda ? Czy na charater dźwięku znacznie bardziej wpływa DAC niż transport ? Czy Lumin jest dobrym transportem ? Bo jeżeli odpowiedź brzmi 3 x TAK, to wskazywałoby to na opcje nr 2 z powyższej listy.

58 minut temu, Q21 napisał:

Auralic'a słuchałem ale nie mamy w ofercie i ciężko jest mi się odnieść, 

No właśnie dlatego, zanim to będzie dyskusja o markach i modelach to najpierw o pryncypiach, żeby mniej to było sterowane ofertą, a bardziej potrzebami. Tym niemniej, żeby nie było, doceniam poradę - o Naimie myślałem zawsze właśnie odwrotnie (że zaciemnia).

6 godzin temu, Sine Metu napisał:

Lumin D1 jest na Wolfsonie WM8741, a ten scalak tak właśnie gra.
Czyli pobaw się dacami.

Tego właśnie szukam... Zanim o markach to trzeba by ten temat zgłębić. Jak nie Wolfson to co wg. moich wymagań? Burr Brown ? ESS Sabre ?

7 godzin temu, Marcin_Sz napisał:

Poszedłbym w rozwiązanie w stylu Streamera od Perfect Connection. Skrzyneczka gra jak streamery w stylu Rockna za 40 tys a lepiej od lumina X1

Mogę prosić linka ? Bo Google search nie daje rady ?

59 minut temu, Pawło napisał:

Sotm / Bluesound (usb / coax - co wolisz) + M2tech Young / Chord Qutest? No chyba, że Auralic Mini na transporcie jeżeli masz coś z jabłkiem.

Bluesound ? Mnie się kojarzy z systemami bezprzewodowymi, a to chyba nie o tym...

5 godzin temu, piotrek7 napisał:

Jeśli Lumin na wyjście cyfrowe, pozostaw go w roli transportu i kup przetwornik. Co prawda mógłbyś kupić coś z oferty Auralica ale bardzo szybko zacznie Cię irytować aplikacja tej firmy. Nagle poznikają Ci niektóre albumy (mimo, że oczywiście nadal są). Dobry przetwornik jako centralka "cyfrowego" audio to wygodne i dobre rozwiązanie

Jak rozumiem, w dzielonej parze transport/ DAC to transport jest centralką (czytaj - on wyznacza jaka ma być stosowana apka), a DAC tylko wykonuje polecenia z transportu ? Czy jak to jest ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
33 minuty temu, Sine Metu napisał:

 

I to jest dobre pytanie, ale nikt Ci tak naprawdę nie powie co Tobie się podoba emoji3.png

Nie chodzi o decydowanie. Chodzi o podpowiedź w którą stronę się rozglądać. Skoro Wolfson jest „generalnie” analogowy i ciepły, to która kość jest „generalnie” dynamiczniejsza i nie ociepla ? A testowane na pewno będzie ??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Mariusz Ożga napisał:

Jak rozumiem, w dzielonej parze transport/ DAC to transport jest centralką (czytaj - on wyznacza jaka ma być stosowana apka), a DAC tylko wykonuje polecenia z transportu ? Czy jak to jest ?

Transport łączy się z Tidal lub innym serwisem i przesyła nieprzetworzony sygnał cyfrowy do przetwornika. Przetwornik przetwarza sygnał cyfrowy na analogowy Sterujesz aplikacją Lumina (tak jak do tej pory to robisz). Z poziomu przetwornika możesz kształtować/modyfikować brzmienie poprzez zmianę filtrów lub poprzez funkcję upconvert (jeśli dany przetwornik taką posiada). Nie wiem jaką kwotę planujesz wydać ale sugerowałbym coś  w oparciu o R2R

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie mam u siebie lumin d1 z liniowym zasilaczem i minidsp shd. 

Ten drugi gra chyba tak jak oczekujesz. 

Kolumny to Harbeth 7es3 wzmacniacz to końcówka na icepower 1200as2, wcześniej właśnie lumin i baltlab Endo 2.

Roznice na + robi Dirac Live 2 w minidsp. 

Praktycznie nie ma teraz muzyki która by kiepsko brzmiała. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Marcin_Sz napisał:

Taki lumin to tez niby komputer.

Poszedłbym w rozwiązanie w stylu Streamera od Perfect Connection. Skrzyneczka gra jak streamery w stylu Rockna za 40 tys a lepiej od lumina X1

 

Cześć,

Możesz podać jakiś link? Nie mogę znaleźć tego sprzętu.

Dzięki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
16 godzin temu, Mariusz Ożga napisał:

 ? Bluesound ? Mnie się kojarzy z systemami bezprzewodowymi, a to chyba nie o tym... nie - to transport plików / streamer z dac na pokładzie, przy użyciu wyjścia coax staje się transportem

Jak rozumiem, w dzielonej parze transport/ DAC to transport jest centralką (czytaj - on wyznacza jaka ma być stosowana apka), a DAC tylko wykonuje polecenia z transportu ? Czy jak to jest ? Może nie polecenia, ale tak - apka jest transportu. Ale w każdym urządzeniu zintegrowanym też faktycznie występuję i transport i dac - tylko w 1 urządzeniu i też jest apka. Tu masz większą modalność, poza tym gdy streamer straci wsparcie itp. dobry dac zostanie, a w 1 urządzeniu...tracisz całość ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem, czym to wszystko jest spięte; przypadkowymi kablami czy choćby Nordostem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście po wielu latach poszukiwań poszedłem drogą rozdzielenia czyli osobno transport i osobno DAC. Jest po prostu większa możliwość modulacji brzmienia i dopasowania pod własne preferencje. Na sam początek polecam zakupić DAC'a i Lumin'a potraktować jako transport. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, audioburak napisał:

Ciekaw jestem, czym to wszystko jest spięte; przypadkowymi kablami czy choćby Nordostem ?

Kable swoją drogą, ale to działanie systematyczne - przecież nie od kabli zaczyna się składać system. Po dopasowaniu kolumn i wzmacniacza już dopieściłem głośnikowe (Audio Note).

Jako interkonekt na razie jest Chord i nieźle się spisuje. Kilka interkonektów próbowałem ale albo efekt był co najmniej wątpliwy, albo jeszcze to nie do końca to. Najbliższe było Albedo. Wybór będzie kontynuowany po dołożeniu DAC i zapewne zmianie zasilania Lumina.

PS: uprzedzając - tak, zasilanie całości mam ogarnięte ? listwa filtrująca SinusAudio i kable Gigawatta ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
6 minut temu, Mariusz Ożga napisał:

Kable swoją drogą, ale to działanie systematyczne - przecież nie od kabli zaczyna się składać system. Po dopasowaniu kolumn i wzmacniacza już dopieściłem głośnikowe (Audio Note).

Jako interkonekt na razie jest Chord i nieźle się spisuje. Kilka interkonektów próbowałem ale albo efekt był co najmniej wątpliwy, albo jeszcze to nie do końca to. Najbliższe było Albedo. Wybór będzie kontynuowany po dołożeniu DAC i zapewne zmianie zasilania Lumina.

PS: uprzedzając - tak, zasilanie całości mam ogarnięte ? listwa filtrująca SinusAudio i kable Gigawatta ?

PAD Genesis i Tara Apollo Extreme - wiadomo - killerzy w swoim budżecie, ale spróbuj jeszcze polskich kabli Perfect Connection. Ja akurat Chorda bardziej cenię w głośnikowcach (jestem fanem), ic znam kilka imho lepszych. Ciekawe są też Signal Projects, Hijiri najtańszy, KBL.

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Mariusz Ożga napisał:

Mogę prosić linka ? Bo Google search nie daje rady ?

Chyba znalazłem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, muzaman napisał:

Chyba znalazłem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Znasz może cenę tego komputera? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, muzaman napisał:

Chyba znalazłem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Na stronie za wiele też nie ma.  Co tam robi za transport? 

W dniu 20.11.2019 o 09:21, Marcin_Sz napisał:

Taki lumin to tez niby komputer.

Poszedłbym w rozwiązanie w stylu Streamera od Perfect Connection. Skrzyneczka gra jak streamery w stylu Rockna za 40 tys a lepiej od lumina X1

 

Miałeś to u siebie? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, muzaman napisał:

Muszę zadzwonić i poprosić o detale wraz z cenami.

Daj znać co tam w środku siedzi i jaka cena.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Jestem posiadaczem Lumina D1. Ma już swoje lata, to mój piewszy streamer/DAC tej klasy. Poprzedni był Cambridge Audio CXN, więc skok jakościowy był spory. Tym niemniej im dłużej słucham, tym bardziej przekonuję się, że trzeba by coś zmienić. I po równo chodzi tutaj i o gonienie króliczka (coś bym zrobił lepiej, tylko co), i o oczekiwaną lekką zmianę postrzegania dźwięku.
Najpierw o tym 'co jest'. Słucham różnej muzyki, ale głównie rocka, klasycznego, współczesnego, hybryd z innymi gatunkami. Dlatego w muzyce szukam głównie ekspresji, dynamiki, charakteru, mają być gitary, wykop etc. Poza tym słucham trochę elektroniki, trochę jazzu, czasem gothic, czasem fajnego wokalu scenicznego. Warto dodać, że mój zestaw oparty jest na wzmacniaczu Sansui Alpha 607XR (daje taki fajny rockowy posmak) i kolumnach Harbeth M30.1, o których mógłbym pisać wiekami, ale ich muzykalność i napowietrzenie to bajka. Gdybym słuchał tylko rocka to pewnie bym znalazł lepsze połączenie, ale ponieważ gust lekko eklektyczny, to zestawienie dla mnie bliskie ideału. Słucham głównie z plików (Tidal HiFi, pliki HiRes). Nie słucham muzyki z kompa, jestem tradycjonalistą, ma być skrzynka oddzielna. Do plików mam podpięty NAS. Płyt CD mam niewiele, używam taniego transportu i DACa w Luminie. Plus - najlepsze w mojej opinii klasyczne albumy rockowe mam na płytach winylowych (Technics 1410mk2)
Po tym przydługim wstępie, o tym 'co ma być'. Słuchając tego co mam, Lumin wydaje mi się troszeczkę za 'analogowy', taki 'wolny'. Jak chcę tego efektu to mam od tego gramofon, a tu bym chciał troszkę więcej dynamiki, ataku. I tu rozpatrywałem dwie alternatywy: albo dołożę nowego, oddzielnego DAC'a, z nowszą kością, chętnie preampem, MQA etc albo wymienię Lumina na coś innego, kompletny streamer z DAC. Moją główną zasadą jest, że to ma być nie zmiana "w bok", tylko w górę, rozwojowa, uszlachetniająca mój zestaw. Poniżej poziomu Lumina nie chciałbym schodzić, więc proste rozwiązania typu "kup sobie Raspberry Pi" raczej odrzucam. 
Którą drogą iść ? I gdzie szukać ?
 
Sprawdź Lumin T2.
Z lekkim rabatem bardzo ciekawe urządzenie w tej cenie. Chyba sabre tam siedzi, dźwięk raczej z tych przyjemnych, A nie drazniacych uszy. Jako streamer, tj 1 pudelkowiec świetne.
Inna droga zostawić d1 jako transport i dokupić dac. Ostatnio przeszedłem te drogę.
Dcs Bartok, Lector Digicode 192. Moje typy.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
a ktoś parował Lumina z Mytek (np Brooklyn) jako DAC ? 

Mytek o ile jest poprawny brzmieniowo to gra bardzo płasko - wszytko gra w jednej linii

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzedam VITUS RI100

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.