Skocz do zawartości
IGNORED

lampowy DAC na PCM1702 w trybie nos - projekt i pcb


arturp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Kris_54701 napisał:

Jak wyżej. Napiszę w porównaniu do innych daców. Jest wszystko tak jak jak pisze Artur. TDA nie gra konturem. Gra pełnym wypełnionym dźwiękiem. Każdy dźwięk niesie za sobą fakturę instrumentu. Inne kości to szkielety.

No wiadomo ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, daris666 napisał:

Inne kości to szkielety.

Raczej nie . Najlepszy przykład masz u siebie - AD1865 . Podobny charakter brzmienia mają inne kości z tej serii - AD1860 i AD1862 . Im nie brakuje wypełnienia na  średnicy i chyba nie można o nich powiedzieć ,że to szkielet dźwięku . Podobnie TDA1543 - ten to dopiero ma wypełnienie i masę a ponadto niespotykaną muzykalność ale za to wyraźne odstępstwa od naturalności barwowej . Miałem kilka egzemplarzy dac-a z AVT na 4xTDA1543 w trybie nos . Na wyjściu był tylko rezystor konwersji bo prąd wyjściowy jest tak wysoki że już nie potrzeba dodatkowego wzmocnienia ( analogu/preampa ) . Najczystszy tor na świecie - z wyjść prądowych z rezystorem konwersji , przez potencjometr reg. głośności do końcówki mocy . Szkoda , że nie ma innych ( lepszych ) dac-ów dających takie możliwości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1543 nie słyszałem, ale AD1865 na ciut wypełnienia w wyższej średnicy i na wysokich. Dół i MID i niższy środek to ubóstwo. Bas to tylko pukanie. 1541 gra cały czas basem. Mniejszym, większym, różnym, ale gra. Doskonale łączy się ze średnicą

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli mowa o TDA1543. To "S2" jest gradacją? O gradacjach TDA1541 wiem a o tej kości nigdzie nie mogę znaleźć informacji.09323fa47d3e8c0a8b89497fb568e61d.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kris_54701 napisał:

1543 nie słyszałem

Daleki od doskonałości więc raczej z ciekawości można go zrobić i posłuchać .

 

2 godziny temu, Kris_54701 napisał:

Dół i MID i niższy środek to ubóstwo.

No i znowu coś tu nie pasuje . Bas jest bardzo dobry a niższa średnica nawet cieplejsza niż z TDA1541A - może być wręcz zbyt ocieplona . 

 

2 godziny temu, Kris_54701 napisał:

1541 gra cały czas basem. Mniejszym, większym, różnym, ale gra. Doskonale łączy się ze średnicą

Prawda . A do tego potrafi tworzyć taki klimat , że chce się słuchać muzyki . Co ciekawe - mój TDA ma więcej i ładniejszą górę niż PCM . Gdybym musiał wybierać między TDA1541A a PCM1702 to zostawiłbym TDA - trochę czaruje ale po mistrzowsku . Na szczęście nie muszę  z żadnego rezygnować ? .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo subtelna góra z TDA

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, tyle kategorycznych opinii ostatnio na forum, że rozumiem iż słuchaliście wszystkich topowych kości? Mam na myśli: ES9038PRO, AK4499, AK4497, ES9018S, PCM1704...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Muzg napisał:

ES9038PRO, AK4499, AK4497, ES9018S, PCM1704...

Nie twierdzę , że to co mam jest najlepsze na świecie bo wszystkiego nie znam . Ale w ciągu ostatnich kilku lat słuchałem AK4395, AK4396. WM8742,WM8741,WM8740 ,WM8727 ,AD1860, AD1862 ,AD1955, PCM56, PCM58, PCM61,PCM67,PCM1702, PCM1710, PCM1794 , PCM1796, TDA1543,TDA1541,TDA1545,TDA1547,TDA1549 , SAA7350, CS4392 , CS4328 ( pewnie drugie tyle już zapomniałem np produkty Sony , Yamahy , Technicsa , Pioneera czy NPC )  - większość w najróżniejszych konfiguracjach - od dac-ów do modyfikowanych lub oryginalnych odtwarzaczy CD a nawet DVD czy BluRay . Od pojedynczych do kilku połączonych równolegle .Od analogów na opampach , przez analogi na ele. dyskretnych , analogi lampowe w różnych konfiguracjach a także transformatory sygnałowe wyjściowe itp .

Można je pogrupować pod względem budowy i związanej z nią sygnatury brzmieniowej na główne grupy :

- z wyjściami prądowymi i napięciowymi

- R2R i delta sigma

- z wyjściami pojedynczymi i zbalansowanymi 

- jednobitowe i wielobitowe 

- oversampling lub no oversampling

- z szeregowym i równoległym wejściem sygnału 

itd

Pewnie powinienem jeszcze posłuchać 2-3 razy tylu przetworników ale już mam pewne spostrzeżenia. Są tylko moje opinie i nie sądzę aby wszyscy się z nimi zgodzili bo każdy ma inne preferencje . 

Oczywiście można szukać dalej ale skoro do tej pory spodobały mi się bardziej R2R w trybie no oversampling z wyjściami prądowymi to po co tracić czas i pieniądze szukając dobrego brzmienia wśród oversamplingowanych delta-sigma z wyjściami napięciowymi ... 

Może któryś z nowych dac-ów zagra lepiej niż to do czego doszedłem ale zaczynam w to coraz bardziej wątpić z każdym kolejnym doświadczeniem a jeszcze tyle ciekawostek przede mną - np. PCM63 albo stareńkie TDA1540 .

Ty masz zdecydowanie większe doświadczenie  i na dodatek potrafisz wycisnąć z przetwornika wszystko co najlepsze bo umiesz projektować dac-ki . Znasz nowe produkty lepsze od starych R2R to chętnie przeczytam Twoją opinię .

Pozdr.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wiem jedno - nie ma uniwersalnego DACa, wiec nie można mieć w domu jednego ;)

Na tą chwilę doszedłem do tego, że najlepiej mieć ES9038PRO  i PCM1702 w zależności od muzyki.

1704 niestety nie słuchałem... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez sybic

Monitor Audio RX8, RX Center, Silver 1; DAC : 8-ch DIYINHK ES9016, XMOS Multichannel; Power AMP : 6-ch TPA3255

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Muzg napisał:

Panowie, tyle kategorycznych opinii ostatnio na forum, że rozumiem iż słuchaliście wszystkich topowych kości?

Nie chce nikogo dotknąć , ale mam wrażenie , ze w tym zakresie forum cofnęło się o dekadę .

W przeszłości nawet nie tak odleglej mieliśmy przykłady świetne opracowanych przetworników na różnych kościach  DS i R2R .

Dodatkowo od kilku miesięcy nawet nie widać autorów tych opracowań , króluje płytka z Chin za 30 $ .

58 minut temu, arturp napisał:

a jeszcze tyle ciekawostek przede mną - np. PCM63

Jak jeszcze jej nie słuchałeś , 1704 nie słuchałeś , to faktycznie może być być problem ze skala porównawczą.

63 to nie jest ciekawostka , to kanon w dziedzinie przetworników .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Nakamichi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Nakamichi napisał:

63 to nie jest ciekawostka , to kanon w dziedzinie przetworników .

Zdaję sobie z tego sprawę , na razie myślałem o płytce LITE DAC 50 bo ma już zasilanie , odbiornik i analog a ja lubię rozwiązania kompleksowe . Ale podobno nasze forumowe płytki są lepsze - Waldi albo Muzg projektowali, nie pamiętam dokładnie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, arturp napisał:

Zdaję sobie z tego sprawę , na razie myślałem o płytce LITE DAC 50 bo ma już zasilanie , odbiornik i analog a ja lubię rozwiązania kompleksowe . Ale podobno nasze forumowe płytki są lepsze - Waldi albo Muzg projektowali, nie pamiętam dokładnie .

Moim skromnym zdaniem opracowanie Waldka jest bardzie dojrzałe i dopracowane  technicznie .  Zdecydowanie powinieneś zapoznać się z nim , to jeden z najlepszych ( jak nie najlepszy ) projekt DACa na forum .

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Nakamichi napisał:

Zdecydowanie powinieneś zapoznać się z nim , to jeden z najlepszych ( jak nie najlepszy ) projekt DACa na forum .

Dzięki , poczytam wątek o nim. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam się dziwie, czemu nikt nie buduje DACów naszych rodzimych DIYerów a bawi się w chińskie badziewie. 

Jak ktoś chce mam jedną PCB tube dac Waldiego na której można posłuchać PCM63,1702,1704 i AD1865 + różne filtr. Jest mi zbędna.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie przypuszczenia, że omijanie nowych kości wiąże się i z ceną oraz tym, że znaczna część kolegów nie czuje się komfortowo z lutowaniem smd, rozumiem więc że taki ak4497 w obudowie HTQFP 64 może być nie do przeskoczenia. Poza tym trudniej w razie czego przelutować.
Dodatkowo fajnie byłoby dołączyć sterowanie procesorem, to oznacza dodatkowo konieczność napisania programu sterującego. Sporo funkcji traci się przy sterowaniu sprzętowym.
Sam skleciłem ostatnio dac na 4497 oparty na założeniach Waldiego z połączenia tegoż z upsamplerem. W porównaniu z 4490,nowsza kość AK jest fenomenalnym produktem. Nie znam oczywiście wszystkich jej możliwości ponieważ nie mam pojęcia o programowaniu ;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Kopczas napisał:

nowsza kość AK jest fenomenalnym produktem

technologicznie czy brzmieniowo ? chodzi o AK4497 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
technologicznie czy brzmieniowo ? chodzi o AK4497 ?
Tak, chodzi o 4497. Mówiłem o kwestiach dźwiękowych. Póki co eksperymentuję z daciem, uruchomiłem go w zeszłym tygodniu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem trochę ak4499 i na prawdę nic specjalnego. Wręcz żenujące doświadczenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 miesiące temu...

Słucham od wczoraj tych kostek PCM1702 bez filtra i zaskakująco dobrze grają z obecnymi kolumnami na szerokopasmowych głośnikach Audio Nirvana.  Na poprzednich były żyletki w powietrzu. Bardzo ostro, transystaorowo, mechaniczne, szorstko.

Na tych AN jest w punkt. Bardzo sterylne granie, ale góra już teraz łagodniejsza, bardzo twardy i szybki bas. Jest go nawet dosyć sporo. Średnica klinicznie czysta. Muzyka rockowa ma pazur i wystarczającą dynamikę. Nagrania akustyczne trochę pozbawione emocji, wyrazu. AD1865 dla akustycznych nagrań jest niezastąpiony, a może to wszystko kwestia punktu odniesienia. Posłucham dłużej to może coś więcej napiszę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Kris_54701 napisał:

Bardzo sterylne granie, ale góra już teraz łagodniejsza, bardzo twardy i szybki bas. Jest go nawet dosyć sporo. Średnica klinicznie czysta. Muzyka rockowa ma pazur i wystarczającą dynamikę. Nagrania akustyczne trochę pozbawione emocji, wyrazu.

Też mam takie wrażenia chociaz nagrania akustyczne brzmią mi całkiem przyjemnie .  Mimo wszystko , dobrze zrobiony dac na TDA1541A daje takie barwy , wypełnienie , namacalność , plastyczność ... , że trudno znaleźć coś co może mu w tym względzie zagrozić .W każdym razie ja nie znalazłem :-) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak jakościowo cały przekaz jest lepszy z pcm, bardziej dokładny. Mam słabą aplikację tego tda, bo wciąż zasilany jest z płyty CD playera, ale to ma decydujący wpływ na jakość i dokładność przekazu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Kris_54701 napisał:

Mam słabą aplikację tego tda, bo wciąż zasilany jest z płyty CD playera, ale to ma decydujący wpływ na jakość i dokładność przekazu?

Tak, to ma decydujący wpływ. W przypadku topowych kostek ważniejsze jest czym zasilasz od tego jakiego układu użyjesz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, Kris_54701 napisał:

Słucham od wczoraj tych kostek PCM1702 bez filtra i zaskakująco dobrze grają

Bo kostki PCM1702 to niemal ta sama liga co PCM1704 tyle że "tylko 20 bit", niektórzy preferują je ponad PCM1704 i ja się do nich zaliczam w odsłuchach. I jest lepsza od AD1865. Ale co do PCM1704 dopóki sam nie sprawdzę w układzie nie będe twierdzić tego na 100%

Być może PCM1704 potrafi bardziej rozwinąć skrzydła. Słuchałem ich na zaawansowanym dacu DIY, ale nie moim i nie eksperymentowałem tam z zasilaczami, a może by było lepiej.

 

Cytat

 Mimo wszystko , dobrze zrobiony dac na TDA1541A daje takie barwy , wypełnienie , namacalność , plastyczność ... , że trudno znaleźć coś co może mu w tym względzie zagrozić

Zgadzam sie Arturp jest wyjątkowa w brzmieniu. Ale to kość bardzo słabej jakości. Niedokładna, mało rozdzielcza, słaba liniowość w praktyce, a to podstawa. Technicznie barwy daje najbardziej zakłamane ze wszystkich R2R daców, bo narzuca b.mocno swój koloryt. Ale...

Paradoksem jest, że 1541 mnie złości, ale też wciąga. Jak jestem zmęczony, albo po kieliszku nie drażni nic. Gra tak ciemno, pełno i kojąco...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy rozmawiamy o zasilaniu to przypomina mi się eksperyment z TDA1549 który siedzi na przykład w odtwarzaczu Philipsa CD751. Łukasz Fikus pisał - It BEATS THE 1541 believe it or not. :-) Kupiłem , wymieniłem tylko kondensatory i posłuchałem . Faktycznie , średnica była ciepła ,pełna i masywna ale z drugiej strony wyraźnie brakowało detali i kontroli . Skoro nieźle gra z firmowym zasilaniem to jak zagra z dedykowanym , rozdzielonym na poszczególne sekcje ? Zrobiłem dwa dodatkowe , porządne zasilacze - dla przetwornika i analogu . I czar prysł . Zagrał jaskrawo i nerwowo . Nie pomogło dodanie analogu lampowego . 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tego oczekuję na tą chwilę od tda1541. Więcej życia, więcej kontrastu i więcej szczegółów i żeby zagrał bardziej jaskrawie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Kris_54701 napisał:

I tego oczekuję na tą chwilę od tda1541.

Zbuduj to , pewnie już Ci o nim pisałem ale powtórzę bo warto - 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )   . Dodasz analog SRPP i trudno będzie znaleźć lepszą aplikację TDA1541A . Ale bardziej jasno i konturowo nie będzie . Philips tak brzmi . Takie rzeczy jak kontrola , konturowość , bezpośredniość i rozbudowana przestrzeń lepiej robi PCM1702 - wszystko podane jak na tacy ale z kulturą , bez wsłuchiwania się dostajesz klarowny przekaz . Ale za to barwy ( szczególnie wokale ) już nie tak realistyczne - to słychać tylko w bezpośrednim porównaniu z TDA .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwestii barwy i wierności przekazu to zdecydowanie AD1865 jest najlepszy. Mam smaka Jeszcze na AD1862, bo ponoć jeszcze lepszy jest

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Kris_54701 napisał:

Mam smaka Jeszcze na AD1862, bo ponoć jeszcze lepszy jest

Mam odtwarzacz na AD1862 z filtrem cyfrowym SM5843 . Całkiem dobrze zrobiony - szczególnie zasilanie . Niestety coś jest z nim niefajnie . Wstawiałem różne analogi - opampy , układ na tranzystorach w klasie A i różne lampowe jenak jedna rzecz mnie ciągle drażni - jest trochę ,,zamulony" na niższej średnicy . Przypomina mi WM8740/41/42 , które zupełnie mi nie podeszły . Być może zrobienie solidnego przetwornika non overasamplig z odbiornikiem WM8804 czy PCM9001 zniwelowałoby ten problem ale na razie jestem raczej rozczarowany . Ponato w handlu jest tylko jedna płytka na tego dac-a ale nie przekonuje mnie , no i ta cena - 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Irena napisał:

Mam odtwarzacz na AD1862 z filtrem cyfrowym

W bardzo prosty sposób możesz zagrać w trybie NOS. Dla mnie oznaczałoby budowę całe DACa od podstaw.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.