Jump to content
IGNORED

Antydepresyjne kolumny

pentaton

Recommended Posts

Audiofile często dążą do dźwięku neutralnego, który niczego nie fałszuje; rockmani – do ostrego czadu, kinomani do supeprzestrzeni, a ja szukam kolumn o dźwięku „antydepresyjnym”, których będę słuchał dla poprawy nastroju. Będą grały w pokoju max. 20 m2, na razie z NAD’em, ale dobrze, aby nadawały się też do innych wzmaków, repertuar głównie klasyczny, cena – powiedzmy do 6 kzł, ale gdyby to miało być coś super, może być drożej (dłużej będę zbierał). Dźwięk, którego szukam, wyobrażam sobie następująco:

- zdecydowanie ciepły, słoneczny, kolorowy, o nasyconych barwach;

- jak najbardziej muzykalny, a także ekspresyjny, dobrze wyrażający emocje (np. w operach);

- szybki, energetyczny;

- z solidnym basem i rozmachem (w odpowiednich momentach może wprawiać szyby w drżenie i poruszać żyrandolem);

- zaokrąglony i wygładzony: chodzi o to, że mam bardzo dużo nagrań sprzed kilkudziesięciu lat, a wiele głośników bezlitośnie obnaża słabości takich nagrań (np. dyskutowane obficie na tym forum Hyperiony. Oczywiście to też sprawa kabli i wzmacniacza – tu też wdzięczny będę za sugestie na teraz (NAD) i na przyszłość.);

- szczegółowy – na tyle, na ile nie kłóci się z powyższymi oczekiwaniami.

Przestrzeń, stereofonia, lokalizacja mile widziane, ale to nie jest najważniejsze.

Natomiast zdecydowanie staram się unikać dźwięku: neutralnego i szarego, suchego, analitycznego, chłodnego. Wdzięczy będę za sugestie, co mógłbym w najbliższym czasie odsłuchać w sklepach lub komisach.

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

vienna acustic! ten najmniejszy podłogowy nie pamiętam nazwy... mozart?

ciepłe, muzykalne, grają nasyconą średnicą, góra zaakrąglona i basss miękki i potrafi go być dużo... wystarczy przystawić bliżej do ściany :-)

Hidden Content

Nie dalej jak dzisiaj nabylem droga kupna Argosy Beta. Graja, przynajmniej z moim Musicalem, bardzo cieplo i 'antydepresyjnie' :) Odezwij sie do nich (sa na forum pod nickiem ARGOS), bo warto sprobowac, kolumienki sa swietne.

Hidden Content

Nie ma żadnych antydepresyjnych kolumn - w takie nastroje jest w stanie wprowadzić człowieka jedynie odpowiednia muzyka a nie żaden sprzęt - mnie w dobry nastrój wprowadziła dziś wieczór piosenka zasłyszana na LP Pr 3 - o młynku kawowym co chciałby zatańczyć ;-) Rozweseli również również David Lee Roth - Just a gigolo czy Matt Bianco + BT. Nie ma takich kolumn na których Closer - Joy Division , zabrzmiałby radośnie i optymistycznie ;-)

A jeśli już mamy optymistyczną muzykę to wymienione wymagania spełnią Qba Sobieski .

Hidden Content

>troy

I tu widzę rzeczywistą przewagę analogu. Closer z LP puszczone na 45 obrotów z pewnością zabrzmiało by antydepresyjnie :-)

Kiedyś oglądałem i słuchałem Cabasse Caprera. Jasna okleina o ciepłym odcieniu (bahama yellow?), białe membrany, żywe i sprężyste brzmienie, że aż się chciało zerwać do tańca...

Hidden Content

ma byc uniwersalnie, relaksująco, prawdziwie, głównie muzyka akustyczna? klasyka, jazz, blues... do tego 20 m2 i nad na początek? try harbeth 7:) a potem ewentualnie szukaj czegoś innego. miłego szukania.

Hidden Content

Hmm, zdaje sie, ze zbytnio skupiliscie sie na naglowku. Okreslenie "antydepresyjne" mialo byc tylko rozpoznawcza etykietka. A to, o jakie glosniki mi chodzi, opisalem dosc szczegolowo nizej. Np. coraz trudniej jest znalezc glosniki, ktore dobrze traktuja zle zrobione nagrania (skutek inwazji kina domowego, ktore faworyzyje gore - w dobrych nagranich z ostatnich lat daje to swietna przestrzen, ale stare masakruje) - i to dla mnie spory problem.

Hidden Content

W mojej opinii wyrobionej w ciągu kilku lat słuchania - kolumn (w tym ostatnie dwa lata własnych DIY), porównywania z naturalnym dźwiękiem w filharmonii (na ile to oczywiście możliwe, bo podobno nauka twierdzi, że wrażenia słuchowe są wiarygodne tylko z pamięci krótkotrwałej - max. kilka sekund). odnoszę wrażenie, że prawdziwie relaksujący może być tylko dźwięk jak najbardziej zbliżony do naturalnego. Dla mnie tzw. dźwięk ocieplony jest fałszem - takim samym jak wyostrzony dźwięk z przysłowiowej japońskiej miniwieży - tyle, że z drugiego końca spektrum (tzn. przegięcie w drugą stronę). Audiofile uważają ten fałsz za "bardziej szlachetny" i "przyjazny". A wg mnie fałsz to fałsz - ważna jest wartość bezwzględna odchyłki od naturalności. Ocieplony dźwięk to moim zdaniem odpowiednio skwaszona charakterystyka częstotliwościowa. A jeżeli dobrze rozumiem audiofilski żargon to ocieplenie zwykle idzie w parze z zamuleniem i zagęszczeniem dźwięku, chyba już dużo mniej chwalebnymi cechami. Ale po tej chwili wymądrzania czas na powrót do rzeczy i porady na temat. Zdecydowanie wyróżniające się kolumny, które są po ciepłej stronie pochodzą ze stajni Dynaudio. Słuchałem 42, 52, 72 - wszystkie raczej ocieplone (muszę też dodać zamulone, tzn. za mało przejrzyste, gwoli rzetelności), z przekonującą średnicą. I jakbym nie szukał w pamięci to z tych "słonecznych" to tylko Dynaudio bym rekomendował. Na pewno bardziej mnie ujęły niż inne też z kategorii "watą podszytych" (mam tu na myśłi moje częste wrażenie ze słuchania ciepłego dźwięku) Vienna Acoustics (słuchałem wszystkich do ok. 6 tys.), w których dźwięk po prostu ździebko nie trzymał się kupy (to audiofile chyba nazywają spójnością albo dobrze sklejonymi zakresami).

Pozdrawiam wszystkich marnotrawiących, jak ja, niewyobrażalne ilości czasu w odysei za tym myślę nieosiągalnym "idealnym dźwiękiem" (głównie ze względu na fizyczne niedoskonałości głośników).

Hidden Content

Do 20m^2 spróbuj tego, jest na kopułkach Dynaudio, ale z "niezamulonymi" midwooferami Vify:

[obrazekLUKASZ-247650_1.jpg] [obrazekLUKASZ-247650_2.jpg]

Hidden Content

post-3550-100000284 1170263741_thumb.jpg

Hidden Content

Hidden Content

Hidden Content

To są konstrukcje DIY oparte o tweeter Dynaudio i midwoofery Vifa. Fornir to czereśnia amerykańska. Takie zestawienie daje dźwięk gładki, zrównoważony, nasycony barwami i nigdy nie męczący, a jednocześnie dynamiczny i szczegółowy, z precyzyjną, obszerną stereofonią. Nazywają się Minas Anor. Jest też kilka innych.

Hidden Content

• Pokaż nowe odpowiedzi
  • Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
    • Create New...

wykrzyknik.png

AdBlock blocking software detected!

Our website lives up to the displayed advertisements.
    The ads are thematically related to the site and are not bothersome.

Please disable the AdBlock extension or blocking software while using the site.

Registered users can disable this message.