Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny DIY na szerokopasmowcu Audio Nirvana 10 Clasic.


Kris_54701
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jest tutaj kilka opinii w tym wątku, że szerokopasmówki grają tępo i matowo. Rozumiem co to znaczy, ale zapewniam, że tak gra sredniotonowy głośnik z odłączoną wysokotonowką. Jeśli tak zagrała szerokopasmowka to zagrała tylko środkiem pasma bez najwyższych zakresów. Należałoby dodać w tym momencie, że szerokopasmowką można nazwać każdy głośnik który zgra w dość szerokim spektrum. Nie jest jednak pełnopasmowym głośnikiem. 

AN gra równo do 22 kHz, a dolny zakres rozpoczyna się bardzo nisko.

Równolegle przeglądam temat użytkownika @przemak i zastanawia mnie, jak to jest, że wspominane są tam głośniki wielkości 4 ' i mniejsze, a żaden z nich nie zagra wyżej jak 10-12 kHz.

Możnaby przypuszczać, że mała lekka membrana jest wstanie z łatwością odtworzyć najwyższe rejestry, a jednak tak nie jest. Nawet mały głośnik ma problemy z najwyższymi rejestrami. 

Jest wiele tubowych głośników wysokotonowych, stosowanych w bardzo drogich nawet i legendarnych zresztą konstrukcjach, które są w stanie zagrać do maksymalnie 17 kHz. To głośniki z 2' lekką membraną, ale i 1' membrany mają takie ograniczenia. Dla porównania 10' AN Classic gra z powodzeniem do 22 kHz, a na pewno i wyżej, jednak mikrofon ma już ograniczenia by to zarejestrować. Między innymi te cechy czynią AN głośnikiem nadzwyczajnym i godnym uwagi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kris_54701

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, Kris_54701 napisał:

Ważny jest środek, czyli tam gdzie umysł skupia swoją uwagę, a jest nim głównie przedział 1-5 kHz. Cała reszta mogłaby być i nie być.

Dobre podsumowanie ?

 

46 minut temu, Kris_54701 napisał:

Jest bardzo wiele instrumentów używających jednej częstotliwości, ale to ich harmoniczne podpowiadają nam co jest skrzypcami, co gitarą, a co blachami. Wystarczy tylko przesunąć te harmoniczne w fazie, by gitara stała się skrzypcami, a skrzypce blachami. Zmieszanie tych harmonicznych w paśmie filtracji dwóch dzielących sąsiednie pasmo głośników powoduję wytężoną pracę mózgu w rozpoznaniu co jest gitarą a co skrzypcami. 

To jest nieprawda, pomijając że również bełkot. Jak widać jest to wiedza tajemna.

 

 

29 minut temu, Kris_54701 napisał:

Dla porównania 10' AN Classic gra z powodzeniem do 22 kHz, a na pewno i wyżej, jednak mikrofon ma już ograniczenia by to zarejestrować. Między innymi te cechy czynią AN głośnikiem nadzwyczajnym i godnym uwagi.

Bez kozery? ?

Nieprawdą jest, że dach przeciekał, zwłaszcza, że prawie nie padało ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

Gość zbudował sporo kolumn głośnikowych i przy strojeniu ich kieruje się pomiarami.

Głośnik bez filtrów (w obudowie):

spacer.png

Ideał ?

Ze strony:

"WNIOSEK Po wielu testowanych przetwornikach ostatecznie uzyskano prawdziwy pełny zakres, a nie tylko dobre średnie i wystarczającą wysoką częstotliwość.

Jest to pierwszy pełny zakres testowany z dobrym basem jako uderzeniem i tak głęboko.

Pokaz filtra jest konieczny, aby uzyskać dobrą płaską charakterystykę częstotliwościową, przy tym filtrze występuje tylko niewielka dziura przy częstotliwości 2 KHz.

Szczyt przy 55 Hz jest spowodowany pozycją mojego pokoju i głośników i można go zmniejszyć dłuższą lampą bass-reflex (5,5 cm zamiast 4,5)."

4 godziny temu, Kris_54701 napisał:

...

Zarzucane jest mu bardzo nierówne pasmo, co również prosty pomiar wskazuje, że ewentualne nierówności w paśmie są na tyle niewielkie, że pomijanie przez ludzkie ucho.

Jeśli ten głośnik brzmi inaczej od systemów wielodrożnych, to trzeba wiedzieć, że takie brzmienie jest najbliższe naturalnemu i tak powinno się stroić kolumny wielodrożne.

...

Serio?  20dB górki/dołki są pomijalne? Przecież wzmacniacze miewają przycisk mute -20dB...

3 godziny temu, Kris_54701 napisał:

...

Jest bardzo wiele instrumentów używających jednej częstotliwości, ale to ich harmoniczne podpowiadają nam co jest skrzypcami, co gitarą, a co blachami. ...

Jakie to instrumenty używają jednej częstotliwości (poza trójkątem)? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Yotomeczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba pamietac, ze to jest „in room measurement“ (w miejscu odsluchu), czyli przebieg charakterystyki zestawu glosnikowego znieksztalcony przez akustyke pomieszczenia, tak ze cudow nie mozna oczekiwac, ale mimo to wyglada to na koniecznosc masywnej korekcji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Kris_54701 napisał:

Maszyny same nie zrobią dobrego głośnika, a bez odpowiednich umiejętności tylko utwierdzisz świat w przekonaniu, że szerokopasmówki nie grają.

Czyli Scan lub AT nie dadzą rady?  No to może STX ?

Teraz, Moontan napisał:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

O ten wiekszy...:)))))

Ja ...nie mam gitary....:(((.....ale mam glosnik wysokotowy dodatkowo 

I czym tu się podniecać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, xajas napisał:

Trzeba pamietac, ze to jest „in room measurement“ (w miejscu odsluchu), czyli przebieg charakterystyki zestawu glosnikowego znieksztalcony przez akustyke pomieszczenia, tak ze cudow nie mozna oczekiwac, ale mimo to wyglada to na koniecznosc masywnej korekcji.

Pomiar "Here are some plots generated in my room at 1m"

W sumie takie są opinie o tych głośnikach - świetne ale wymagają korekcji i to najczęściej wykraczającej poza filtry w zwrotnicy (czyli EQ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Yotomeczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Kris_54701 napisał:

 

Zarzucane jest mu brak basu, a basu ma o wiele więcej od 43.5 cm membran w Sansui. Basu ma dowolnie dużo, bo można go regulować filtrem złożonym tylko z cewki i rezystora.

Dowolnie dużo? ?

Teraz, Kris_54701 napisał:

Zarzucane jest mu brak wysokich tonów, co również jest sprzeczne z rzeczywistością, bo głośnik niemal idealnie równo gra do 22 kHz, co pokazuje prosty pomiar nawet tak prymitywnym narzędziem jak telefon komórkowy. 

Idealnie tak? ?

Teraz, Kris_54701 napisał:

Jeśli ten głośnik brzmi inaczej od systemów wielodrożnych, to trzeba wiedzieć, że takie brzmienie jest najbliższe naturalnemu i tak powinno się stroić kolumny wielodrożne.

Rozumiem, że trzeba stroić zestawy wielodrożne pod to jak gra AN ? To ma sens ?

 

Temat osiągnął już totalną granicę absurdu i to nie przez to jak grają AN ( bo te grają bardzo fajnie ) ale przez Ciebie Kris.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Yotomeczek napisał:

Jakie to instrumenty używają jednej częstotliwości (poza trójkątem)? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) A tutaj na przykład widać, że wszystkie wymienione źródła dźwięku generują częstotliwość 300 Hz.

53 minuty temu, daris666 napisał:

Idealnie tak?

-3 dB przy 22 kHz. Bez filtra.

Screenshot_20200220-225313.png

54 minuty temu, daris666 napisał:

Dowolnie dużo? ?

Z dowolnym filtrem dowolnie dużo.

55 minut temu, daris666 napisał:

Rozumiem, że trzeba stroić zestawy wielodrożne pod to jak gra AN ? To ma sens ?

 

Gdyby tak nie było, poszedłbym w dowolną ilość dróg, tylko po co robić taki objazd?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kris_54701

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, daris666 napisał:

Temat osiągnął już totalną granicę absurdu i to nie przez to jak grają AN ( bo te grają bardzo fajnie ) ale przez Ciebie Kris.

Przyjedź, posłuchaj.

Płyta Epiloghi Arturas Bumsteinas gwarantuje niesamowicie realistyczne doznania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, Kris_54701 napisał:

Przyjedź, posłuchaj.

Płyta Epiloghi Arturas Bumsteinas gwarantuje niesamowicie realistyczne doznania.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Sprzedawaj bilety na odsłuchy :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny się odrobią

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze świętokrzyskiego jestem. Zazwyczaj wieczorem jestem w domu, albo w niedzielę przez cały dzień.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Kris_54701 napisał:

Przyjedź, posłuchaj.

Wiem jak grają AN. Chyba, że masz jakieś wyjątkowe. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no szerokopasmówki mogą nie mieć basu...BG20 którego teraz ,,studiuje,, też nei ma basu...zero...jak się go włoozy w obudowe 27 litrów to ma taki dół na 120 Hz że można od razu go spuścić do kibla tyle że wystarczy dodać 4 litry obudowy czyli 31 i dołek sie pięknie wypełnia...a jak się go włoży do 50 litrów i zrobi dziure to schodzi tak równomiernie że od 80Hz do 2000Hz charakterystyka jest jak stół ..bez filtra...w pełnej SPL.....zadziwiające a to tylko 20 cm..papieru...i 100 zł...Niektórzy buduja do tego linie transmisyjną co jest dla takiego przetwornika idealnym rozwiązaniem choć troche juz komplikuje obudowe...wtedy jest już wzorowo. Ale są duuzo lepsze szerokopasmówki.

Co do brzmienia..jest specyficzne...ale dla mnie na szerokopasmowym głosniku muzyka gitarowa..akustyczna ...małe składy czy muzyka generalnie lat 50-60 tych brzmi najlepiej ....też nie chciałem w to wierzyć dopóki nie posłuchałem ..zresztą ...jak sie spojrzy na rynek pasjonatów audio np. w USA ..tych co mają kase i totalnego jobla to tacy kończą poszukiwania idealnego brzmienia na zestawach PA ...w większosci sa to duże zestawy na głośnikach szerokopasmowych filtrowane lub nie...bo takie oddają najbardziej bezpośrednio brzmienie okreslane jako ,,Live,,...pomostem pośrednim są takie konstrukcje jak np. JBL L100...a na dole ? Cóż moda lat 90 -tych jeszcze trwa...trywialne wąskie konstrukcje 2-2,5 drogi gdzie kompromisy zabijają cały bezpośredni przekaz dzwięk jest wolny i matowy ..a najmniejszy błąd w aplikacji powoduje na testach zdania w stylu ,,góra jest wyostrzona...albo góra jest ciemna,,...dla mnie przezytek do sypialni.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez front247
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Sine Metu napisał:

Tzn. że cały sprzęt audio masz za darmo? emoji14.png

Nie no chodziło mi że to hobby...?

3 godziny temu, daris666 napisał:

Dowolnie dużo? ?

Idealnie tak? ?

Skoro uszy to akceptują...to dozwolone jest użycie słowa...idealnie..?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez front247
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Sine Metu napisał:


 

 


Ja w ramach hobby kupiłem gotowe kolumny i dlatego zapytałem o cenę tego DIY.

 

Ja dziś zrobiłem zamówienie na elementy do zwrotnicy..wydałem 419 zł...ale połowa ostatecznie wyląduje w szufladzie praktycznie bezuzyteczna...to cena tego hobby tzn. DIY..;)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Yotomeczek napisał:

Jest

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

Gość zbudował sporo kolumn głośnikowych i przy strojeniu ich kieruje się pomiarami.

Nie wiadomo, co i jak mierzył, ale prawie dziesięciodecybelowy dołek na 2kHz to jest niezłe seplenienie...

3 godziny temu, daris666 napisał:

Temat osiągnął już totalną granicę absurdu

Jeszcze nie, widzę potencjał ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Sine Metu napisał:
8 minut temu, front247 napisał:
Ja dziś zrobiłem zamówienie na elementy do zwrotnicy..wydałem 419 zł...ale połowa ostatecznie wyląduje w szufladzie praktycznie bezuzyteczna...to cena tego hobby tzn. DIY..;)

Plus czas.

Tak...tego nie odzyska nikt..;)

 

Kriss wsadził kij w mrowisko ...a że chłopak ma talent oratorski to nawet mi sie ten pijar udzielił..i naprawde z chęcią bym posłuchał tego głośnika...ale to może na następną zimę zamówie sobie ze 4 sztuki i posłucham ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kris_54701 napisał:

Płyta Epiloghi Arturas Bumsteinas gwarantuje niesamowicie realistyczne doznania.

Realistyczne doznania? Przecież to w przeważającej większości jest elektronika... No, ale był czas przywyknąć. Nie napisałbyś recenzji mojego urządzenia? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem już o tym. To świetny materiał na recenzenta. Taki nieszlifowany diament ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, daris666 napisał:

Pisałem już o tym. To świetny materiał na recenzenta. Taki nieszlifowany diament ?

A może to rzeczywiscie głosnik jest zajebisty a nie recenzent....?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, front247 napisał:

A może to rzeczywiscie głosnik jest zajebisty a nie recenzent....?

Na pewno jest dobry - to jedna z najlepszych pełnopasmówek - ale robienie z niego recepty na idealny (i niedostępny dla wielodrożnych konstrukcji) dźwięk to przegięcie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie.Dajcie na luz.Przestańcie na siłę udowadniać,że Kris nie ma prawa być zadowolony ze swoich nowych głośników.Dajcie mu trochę czasu.Ciekawe,co napisze za kilka miesięcy(myślę,że będzie zadowolony).Andrea zbudował kolumny na innym głośniku-ze stożkiem.Na początku wątku jest pokazany wykres charakterystyki jaką osiągnął kolega z Anglii.Jak dla mnie może być.Zbyt dosłownie bierzecie do siebie wypowiedzi Krisa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kris_54701 napisał:

Ze świętokrzyskiego jestem. Zazwyczaj wieczorem jestem w domu, albo w niedzielę przez cały dzień.

wiesz piszesz straszne bzdury , a z tym 1-5 khz to już odlot wręcz w inną galaktykę

ale masz talent do tego by zainteresować potencjalnych majsterkowiczów budową kolumn

i za to u mnie plus , każda nowa konstrukcja to zdobywanie wiedzy i doświadczeń , i taki widzę przede wszystkim pozytywny wydźwięk Twojego projektu

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Yotomeczek napisał:

Na pewno jest dobry - to jedna z najlepszych pełnopasmówek - ale robienie z niego recepty na idealny (i niedostępny dla wielodrożnych konstrukcji) dźwięk to przegięcie. 

Głośnik AN ma pewne cechy niedostępne dla zestawów wielodrożnych.

Może ucho otwiera się na nowe doznania, a może głośniki się wygrzewają, ale jedno jest pewne, że z każdym dniem ich brzmienie podoba mi  się co raz bardziej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.