Skocz do zawartości
IGNORED

przenoszenie dzwięków


Hubert 9999
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

28 minut temu, bolo_senor napisał:

no jak nie ma :) coś jest tylko ile to db to nie wiem.

 tam gdzieś od 100hz idzie filt chyba -3db na oktawę  (skali nie widzę , ale mało ważne).  
jak była tam obok druga kolumna przesunięta o ileś , to częstotliwość 50 może być 68  i harmoniczna byłaby 100 czyli 118. 

Zobacz , że te wartości są możliwe.

może też tak być , że te częstotliwości przesunęły się w dół .

poza tym masz i 95hz.

Może to rezonans czegoś się nagrał , ale coś tam jest bo harmonicznych więcej

No nie, bez przesady, to jest matematyka ;) skala jest ucięta troszkę ale można się domyślić, "cyferki" to 5dB, czyli jak pisałem 68Hz ma poziom niecałe -30 a 50Hz w porywach -60, czyli mamy 30dB różnicy. Gdyby był filtr 3dB/okt (trudno o taki, pierwszy rząd to 6dB/okt), to spadek wyniósłby 1-2dB a nie 30. Dowolna ilość kolumn nie "przesunie" częstotliwości, jak nie ma 50 (ani 100) to nie ma i nie było. Tak samo 95, 112 czy 118 to nie jest 100. Oczywiście, że najprawdopodobniej nagrał się rezonans kolumny, tylko skąd się wziął...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
52 minuty temu, przemak napisał:

Gdyby był filtr 3dB/okt (trudno o taki, pierwszy rząd to 6dB/okt)

w komórkach jest filtr jakiś cyfrowy , czy programowy - jeden czort , ale jest na pewno . Ile można policzyć mi się nie chciało :P

52 minuty temu, przemak napisał:

Tak samo 95, 112 czy 118 to nie jest 100.

a czemu nie , jak bas refleks masz z tyły to po odbiciu od ściany będziesz miał inną częstotliwość. Zresztą sygnał masz przesunięty w czasie , węzły i strzałki mogą się przesuwać choćby w wyniku interferencji. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, bolo_senor napisał:

czemu nie , jak bas refleks masz z tyły to po odbiciu od ściany będziesz miał inną częstotliwość. Zresztą sygnał masz przesunięty w czasie , węzły i strzałki mogą się przesuwać choćby w wyniku interferencji. 

Aaaaa nieeee! Nie pisz takich rzeczy, proszę, to bzury jakieś, szczerze mówiąc takich teorii jeszcze nie słyszałem. Odbicia od ściany zmieniają częstotliwość, sygnał przesunięty w czasie, matko... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

toć skądś to się wzięło , to nie jest sygnał testowy - pierdzenia przecież sobie z płyty nie puścił. Jak nie puścił to coś to musi być.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, bolo_senor napisał:

toć skądś to się wzięło , to nie jest sygnał testowy - pierdzenia przecież sobie z płyty nie puścił. Jak nie puścił to coś to musi być.

 

 

Skądś się wzięło, jasne, jakieś rezonanse i ich harmoniczne, ale nie wzięło się z 50 ani ze 100Hz, przesunięcie widma to skomplikowana operacja ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to skąd , gramofon stał na wzmacniaczu to tylko z sieci .

Jak odfiltrowałeś muzykę z nagrania ? Bo może to z muzyki.

19 minut temu, przemak napisał:

przesunięcie widma to skomplikowana operacja

nie taka znowu skomplikowana , mierząc akustykę pokoju z 2 kolumn nie jednej , zmierz w dwóch odmiennie różnych miejscach , i nie będziesz miał takich samych wyników . 

 

komórka to też , nie godny zaufania system pomiarowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, bolo_senor napisał:

to skąd , gramofon stał na wzmacniaczu to tylko z sieci .

Jak odfiltrowałeś muzykę z nagrania ? Bo może to z muzyki.

nie taka znowu skomplikowana , mierząc akustykę pokoju z 2 kolumn nie jednej , zmierz w dwóch odmiennie różnych miejscach , i nie będziesz miał takich samych wyników . 

 

komórka to też , nie godny zaufania system pomiarowy.

Te pokazane na gifie prążki pojawiają się w momencie charczenia. Owszem, to ma źródło w sygnale, ale rezonans może być skądkolwiek. 

Przesunięcie widma czyli zmiana częstotliwości sygnalu to skomplikowana operacja, efekt niemożliwy do uzyskania w układzie liniowym. Żeby nie wiem ile kolumn i w jakim pomieszczeniu łączyć i skąd by tego nie mierzyć, to jak puścisz 50Hz to zmierzysz 50Hz (i ewentualnie harmoniczne jak przesterujesz) a nie inne częstotliwości, jakieś 68Hz czy coś. Nie ma szans. 

Komórka się do tego nie nadaje, wiadomo. Ale twoje wnioski są kuriozalne. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, przemak napisał:

Ale twoje wnioski są kuriozalne

takie wnioski jakie wyniki badań ?

a takie wyniki jaki sprzęt pomiarowy. Jak kuriozalny mikrofon to i wnioski mogą być kuriozalne ?

Ale odpowiedź dam nie kuriozalną.

Podłącz pan se ten wzmacniacz pod oscyloskop i jak zobaczysz 50hz to kondy , jak nie to pętla 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, bolo_senor napisał:

Podłącz pan se ten wzmacniacz pod oscyloskop i jak zobaczysz 50hz to kondy , jak nie to pętla 

Odwrotnie. Wzmacniacz zasadniczo ma prostownik pelnookresowy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, przemak napisał:

Odwrotnie. Wzmacniacz zasadniczo ma prostownik pelnookresowy ?

nie , obejrzyj od 5-tej minuty

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, bolo_senor napisał:

nie , obejrzyj od 5-tej minuty

 

Sory, to są bzdury. Niestety. Reduktor szumu jest ok, ale jak widać takie kwiatki mu się zdarzają. Zasilacz ma prostownik pelnookresowy i wychodzi z niego pelnookresowo wyprostowana sinusoida czyli sygnał o częstotliwości 100Hz. 

50Hz byłoby w przypadku prostownika półokresowego, z jedną diodą a nie dwoma/czterema.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, przemak napisał:

50Hz byłoby w przypadku prostownika półokresowego

chyba jednak nie , sam wielokrotnie miałem 50hz w pomiarach + harmoniczne , tylko że akustykę pomieszczenia sprawdzałem. Po wymianie kondensatorów strzałka była o wiele mniejsza.

Raczej nie ma tam błędów bo jak robi w innych odcinkach wymianę kondensatorów to czasem te 50hz widać na oscyloskopie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, bolo_senor napisał:

chyba jednak nie , sam wielokrotnie miałem 50hz w pomiarach + harmoniczne , tylko że akustykę pomieszczenia sprawdzałem. Po wymianie kondensatorów strzałka była o wiele mniejsza.

Raczej nie ma tam błędów bo jak robi w innych odcinkach wymianę kondensatorów to czasem te 50hz widać na oscyloskopie.

Nie. Wyprostowany dwupołówkowo sinus 50Hz ma podwojoną częstotliwość i NIE MA składowej 50Hz:

100.gif

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem cię  i mamy racje obaj 

bo w zależności gdzie ten brum się indukuje to takie ma pasmo.

jak w czułych obwodach np we wkładce od trafa to ma 50hz , lub w lampach od żarników.

jak za mostkiem 100 hz 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, bolo_senor napisał:

rozumiem cię  i mamy racje obaj 

bo w zależności gdzie ten brum się indukuje to takie ma pasmo.

jak w czułych obwodach np we wkładce od trafa to ma 50hz , lub w lampach od żarników.

jak za mostkiem 100 hz 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Może być, można rozwadniać ? Ja tylko zaprotestowalem przeciwko temu:

6 godzin temu, bolo_senor napisał:

jak zobaczysz 50hz to kondy , jak nie to pętla 

Bo jak zobaczysz 50Hz to NA PEWNO NIE kondensatory. 

Lampy zarzone są zmiennym (przynajmniej w schemacie z wiki)  więc nie ma tam kondensatorów. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, bolo_senor napisał:

ja janka mierzyłem stąd te 50hz

Ja nie wiem, co mierzyłeś. Reduktor szumu pokazuje bzdury a ty je powielasz. Przydźwięk z zasilacza (z prostownikiem dwupołówkowym) ma 100Hz i nie ma śladu 50Hz. Jak gdzieś jest 50Hz to nie z zasilacza z prostownikiem i kondensatorami. Pisałem to już w pierwszym poście w tym wątku. Nie inaczej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przemak uspokój się bo to nie wypada ? zarzucać komuś kłamstwa jak nie może się do tego ustosunkować.

ten filmik to żadne pomiary.

w wikipedii masz zdanie (tylko nie pisz , że ona też kłamie)

"W obwodach, które zakłócane są głównie za pośrednictwem torów zasilających – w których współcześnie zazwyczaj używa się prostowników dwupołówkowych powodujących, że na liniach zasilania pojawia się prąd pulsujący o częstotliwości równej podwójnej częstotliwości sieci energetycznej – dominować może druga harmoniczna sieci, a wraz z nią występować kolejne jej parzyste harmoniczne, z mniej zauważalnym udziałem składowej podstawowej i jej nieparzystych harmonicznych. "

i może na tym skończymy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, bolo_senor napisał:

przemak uspokój się bo to nie wypada ? zarzucać komuś kłamstwa jak nie może się do tego ustosunkować.

ten filmik to żadne pomiary.

w wikipedii masz zdanie (tylko nie pisz , że ona też kłamie)

"W obwodach, które zakłócane są głównie za pośrednictwem torów zasilających – w których współcześnie zazwyczaj używa się prostowników dwupołówkowych powodujących, że na liniach zasilania pojawia się prąd pulsujący o częstotliwości równej podwójnej częstotliwości sieci energetycznej – dominować może druga harmoniczna sieci, a wraz z nią występować kolejne jej parzyste harmoniczne, z mniej zauważalnym udziałem składowej podstawowej i jej nieparzystych harmonicznych. "

i może na tym skończymy.

Jestem spokojny i nie zarzucam nikomu kłamstwa. Skończyć mogliśmy wcześniej, manipulacja do tego nie jest potrzebna. A manipulacja polega na tym, że cytat z wiki dotyczy przydźwięku w ogóle a nie wyłącznie przydźwięku od zasilacza. Przydźwięk z zasilacza z prostownikiem dwupołówkowym zasadniczo nie ma składowej 50Hz (co w tym cytacie wyraźnie jest napisane) i może na tym skończymy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez przemak

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.12.2019 o 15:59, przemak napisał:

Jeżeli mamy do czynienia z przydźwiękiem 50Hz, to nie jest to przydźwięk od zasilacza,

Przy prostowniku jedno połówkowym (pojedyncza dioda prostownicza) to będzie 50 Hz, 100 Hz to tylko przy prostowniku dwu połówkowym (mostek). Takie proste prostowniki z jedną diodą to nie jest rzadkość w dzisiejszych czasach, stosuje się przy niskich poborach prądu w prostych urządzeniach ze stabilizacją zasilania. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lech36 napisał:

Przy prostowniku jedno połówkowym (pojedyncza dioda prostownicza) to będzie 50 Hz, 100 Hz to tylko przy prostowniku dwu połówkowym (mostek). Takie proste prostowniki z jedną diodą to nie jest rzadkość w dzisiejszych czasach, stosuje się przy niskich poborach prądu w prostych urządzeniach ze stabilizacją zasilania. 

Tak. Znaczy disklajmer w co drugim zdaniu to za mało? ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, przemak napisał:

Tak. Znaczy disklajmer w co drugim zdaniu to za mało? ?

"Disklajmer" trudne i zaskakujące słowo, musiałem się wesprzeć wiedzą z sieci ;-).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 14.12.2019 o 23:15, przemak napisał:

Ja nie wiem, co mierzyłeś. Reduktor szumu pokazuje bzdury a ty je powielasz. Przydźwięk z zasilacza (z prostownikiem dwupołówkowym) ma 100Hz i nie ma śladu 50Hz. Jak gdzieś jest 50Hz to nie z zasilacza z prostownikiem i kondensatorami. Pisałem to już w pierwszym poście w tym wątku. Nie inaczej. 

Wrócę jeszcze raz do tematu, to co napisałeś wyżej to oczywiście jest prawda, ale może jeszcze indukowanie się w ścieżkach częstotliwości 50 Hz z transformatora sieciowego, więc 50 Hz też może być.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.