Skocz do zawartości
IGNORED

Przester na płycie winylowej- IDG


bumbum
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dziwna sprawa. Kiedyś kupiłem używaną płytę Queen, ostatni utwór przy wysokich częstotliwościach grał z lekkim przesterem przy głośnych fragmentach. Próbowałem ustawić wkładkę , antyskating nacisk. Nie pomogło, pomimo iż bardzo dokładnie ustawiłem wszystko. Olałem to bo to tylko na tej jednej płycie, więc tłumaczyłem sobie ze jest juz zajechana. Ale kupiłem nową Kate Melua-Ultimate Colection i tutaj drugi utwór B strona pierwszej płyty, przy głośnym wokalu, jest też przester. Ogólnie cały wokal jakis z przesterem. Ustawiłem czułość z 42db na 30db w preampie i dalej to samo. Igła czysta. Czy winę może ponosić igła wkładki? Jest prawie nowa 2M Blue, czy raczej płyta tak nagrana? Dzieje się to tylko na tych dwóch płytach. Moze ma ktoś z Was ten album i mógłby sprawdzić? Nie mam drugiej wkładki by to sprawdzić. Wkładka ustawiona idealnie, według szablonu z vinylengine. Pomierzone suwmiarką overhand, antyskating ustawiane wiele razy, nacisk.  Czy możliwe aby tak skopali płytę? czy 2m Blue tak ma?

Kate Melua - 

I tutaj płyta też z damskim wokalemm brzmiąca idealnie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Atoll IN200 Signature, CD-Primare CD-31, Pioneer PL30LII, preamp Buphono, Kolumny-Tannoy XT8F, Kabel gł.-Tellurium Q Ultra Blue, DAC SMSL SU-9, Streamer Raspberry Pi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, bumbum said:

Czy możliwe aby tak skopali płytę?

Stawiam właśnie na to , wydaje się to przeciez logiczne w świetle przedstawionych faktów

 

Sprostujmy też nazewnictwo - nie IDG a IGD , nie overhand a overhang.

IGD jednak zazwyczaj doskwiera pod koniec płyty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez mcemsi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszedłem z płyta do kumpla który ma Transrotora i wkładkę jakiegoś drogiego Dynavectora. Płyta na talerz i co? Przesteru nie ma. Czyli co?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Atoll IN200 Signature, CD-Primare CD-31, Pioneer PL30LII, preamp Buphono, Kolumny-Tannoy XT8F, Kabel gł.-Tellurium Q Ultra Blue, DAC SMSL SU-9, Streamer Raspberry Pi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli nic .

 ostrzejszy szlif igły minimalizuje zniekształcenia , a rodzaj wyrównania determinuje gdzie te zniekształcenia się pojawią.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 hours ago, bolo_senor said:

ostrzejszy szlif igły minimalizuje

Dokładnie tak moze być - i jak bolo napisał minimalizuje (a nie na 100% likwiduje) - zaleta kilkukrotnej różnicy ceny wkładki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na tej stronie masz program do kątomierzy. u mnie to trzeci od góry.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

musisz znać tylko odległość osi obrotu ramienia reszta jest. din iec typical to standardy płyt. czyli standardowe odległości rowków zew i wew

Co to lofgren A / B i stevenson chyba nie muszę tłumaczyć.

Drukujesz wszystkie możliwe kombinacje i wybierasz ten w którym zniekształcenia są najmniej słyszalne.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

tępe / krzywe stylusy to dopiero wstęp do tematu... niestety

realia wyglądają następująco: vinyl to.."moda" a nie standard -> masa wydawców nie rozumie podstaw przygotowania materiału pod dmm/acetat.

-> masa LP jest tłoczona z przesterowanych/ skopanych dmm'ów; dalej wkracza ekonomia i "a nóż się uda" - tylko szanujące się wydawnictwa o solidnym budżecie tną od nowa, większość tłoczy z matryc jakie wyjdą   aka  "as is" ?

jeżeli na danym systemie jedno LP gra od deski do deski czysto // jeżeli płyta z tonami testowymi gra od deski do deski czysto -> nie wolno cudować z kątami / overhangami itd itp - przester to przester - nawet odczyt idealnie prostopadły NIC tu nie da.

zasada jest prosta  - kluczowy materiał idzie na obwód, wypełniacze na koniec (czyli środek) - optymalizacja kąta odczytu dla okolic etykiety miałaby sens w gramofonie używanym do odczytu 7"ek, gramofonu zczytującego 12"tki bym w ten sposób nie "optymalizował"  (:      - zawsze jest coś za coś, ten format ma genach skrajny kompromis..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez v12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wypust spaskudzonych 2M blue chyba , to samo było u mnie = autor wątku .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez KALIBER
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.