Skocz do zawartości

Klub otwarty  ·  240 członków

Bluesound Klub
IGNORED

Zasilanie liniowe do Node 2/2i


k4mil3k

Rekomendowane odpowiedzi

17 minut temu, muzaman napisał:

OOO no proszę. A co tam składasz? ?

Jeszcze nie składam ? Szykuje się do rozbiórki i zbieram fanty na mody. Jedne z pierwszych RS6. Seryjnie tylko ze starym automatem który nie ogarnia tego auta więc pozbywamy się ograniczeń  ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, k4mil3k napisał:

Jeszcze nie składam ? Szykuje się do rozbiórki i zbieram fanty na mody. Jedne z pierwszych RS6. Seryjnie tylko ze starym automatem który nie ogarnia tego auta więc pozbywamy się ograniczeń  ?

 

Wypas ? to się będzie działo na drodze ?️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.02.2020 o 18:03, mario_64 napisał:

Czyli taki kolejny mod zasilania tylko tym razem 4 kółek ?

No tak już modzę te kółka od kilku lat ?

Wracając do płytki Node: wersja druga opracowana i przetestowana. Dziś zlecona do produkcji PCB, gotowe płytki będą dostępne za około 2 tygodnie. 

Zmiany na płytce:

  1. Mocno rozwinięte zabezpieczenia - nowa konfiguracja odcina napięcie przy wartości 6V, po obniżeniu napięcia poniżej 6V moduł przywraca zasilanie do Node. Dodatkowo po przekroczeniu napięcia 13V na module zadziała bezpiecznik - odcinając moduł permanentnie. Istnieje możliwość obniżenia wartości odcięcia napięcia na "pierwszym progu" do 5,4V lub 5,2V jeśli ktoś chce czuć się "pewniej".
  2. Na linii napięcia sterującego dodałem filtr RC.
  3. Na linii napiecia głównego - dokonano zmiany koralika ferrytowego na dławik o większej indukcyjności (zwiększyło to znacząco sprawność i próg odcięcia filtra LC).
  4. Na obu liniach do filtrów dodano kondensatory odsprzęglające.
  5. Płytka będzie personalizowana pod Node 2 lub Node 2i(różnica w jednym elemencie filtra RC).
  6. Pomimo znaczących zmian w sekcji zasilania - spadek napięcia na module przy pełnym obciążeniu wynosi około 0,04V. Więc nadal moduł nie ma żadnych specyficznych wymagań co do zasilacza, wystarczy każde 5V.

obraz.thumb.png.c13c96f0851cafce80dceee86f93493f.png

Cena: niestety dodatkowe komponenty, oraz sytuacje w hurtowniach - podnoszą nieco cenę. Wobec tego dla forumowiczów cena płytki zmienia się ze 160 pln do 195pln. W połowie marca będzie dostępne 20-25 szt płytek. Wszystkie elementy filtrów potwierdzam pomiarami  miernika L/C/ESR. Jak tylko otrzymam wersję produkcyjną podzielę się pomiarami oscyloskopem. W weekend na pewno dodam porównanie oryginalnego zasilacza z wersją pierwszą płytki.

 

Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak na szybko jak obiecałem tak zrobiłem. Porównanie oryginalnego zasilania w Node z zasilaniem po modzie. Szczerze....nie spodziewałem się aż takich różnic, a zwłaszcza tak tragicznego zachowania oryginalnego zasilacza pod obciążeniem.
Kanał C1 (żółty) - przebieg napięcia z oryginalnego zasilania Node.
Kanał C2 (niebieski) - przebieg napięcia zasilania Node po modzie.

Pomiar obu źródeł bez obciążenia.
obraz.thumb.png.ddc8c4d46092a8a1e2f1837a3c44e8fe.png

Pomiar obu źródeł z obciążeniem 0,3A (Node pracuje z prądem od 0,4A do 0,7A).
obraz.thumb.png.09c09e34726146babe796918cd682407.png
Zwróćcie uwagę że skale napięcia, częstotliwość próbkowania, ilość próbek i okno czasowe - w pomiarze bez obciążenia i pod obciążeniem są takie same - widać jak zmienia się przebieg oryginalnego zasilania po włączeniu obciążenia.

J/w, tylko przy nieco mniejszym oknie czasowym dla lepszego ukazania różnic.
obraz.thumb.png.0f8cb1e0679228c8899c34c294b5c8bd.png

Analiza sygnału FFT w paśmie od 0Hz do 2MHz przy pracy pod obciążeniem prądem 0,3A (w skrócie: im niżej i równiej tym lepiej).
obraz.thumb.png.093128a20b2df3930ab775b01a978304.png

Zmierzyłem także szumy napięcia skutecznego Vrms i dla oryginalnego zasilacza bez obciążenia są 0,7mV. Po obciążeniu prądem jak wyżej wzrastają do okolic 2,3mV. Dla zasilania po modzie szumy pod obciążeniem wynoszą 0,12mV do 0,18mV. Nie mam pewności czy pomiary szumów Vrms wykonałem prawidłowo, ale to pokazuje skale różnic.

 

Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I tutaj należy tez dodać że im lepszy zasilacz zastosujemy tym lepiej i słyszalnie lepiej powinien zagrać sam node2 tak Paweł ? słyszalnie lepiej nie na granicy percepcji ? bo te wykresy  pomiary są robione na twoim labolatoryjnym zasilaczu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, to pomiary na zasilaczu biurkowym. Poniżej mój zasilacz liniowy który mam do Node.
C1(żółty) - wyjście napięcia z zasilacza.
C2(niebieski) - wyjście napięcia z modułu.

Przebieg napięcia.
obraz.thumb.png.95d327535fc20c178189ca6e82683bab.png
Widać na przebiegu C1 nieco większą ilość nierówności, ale mimo wszystko to nic w porównaniu do tego co prezentuje oryginalny zasilacz impulsowy z Node.

Analiza FFT od 0 do 2MHz.
obraz.thumb.png.2b91de8f403bdbe4598a0fcd1daa4bc8.png

Szumy Vrms zmierzone na wyjściach tak samo jak poprzednio: C1 - około 0,28mV oraz C2 - około 0,18mV. Jak widać też sobie radzi, jak biurkowy (aczkolwiek oba są z "państwa środka"). Zapewne lepszy poradził by sobie lepiej, ale gdzie jest granica ? ? 

Inną kwestią jest jeszcze fakt że prócz szumów własnych zasilacza jest jeszcze jego sprawność filtrowania śmieci które dostaje z sieci. Przez długi czas nie mogłem uzyskać powtarzalnych wyników pomiarów z oscyloskopu, więc zacząłem namierzać źródła zakłóceń w domu. Teraz przystępując do pomiarów wiem co wyłączyć czy odseparować żeby zawsze mieć takie samo środowisko ?

Przy czym moduł na tym etapie wygląda tak, proszę się nie śmiać ? ? ale to normalne w procesie testów (to wszystko co widać na obu płytkach zostanie umieszczone na płytce produkcyjnej a cała ta masa kabloteki i drutozy zniknie).
obraz.thumb.png.287b123a3e4995b1898e655b2cf1c524.png

Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, k4mil3k napisał:

Tak, to pomiary na zasilaczu biurkowym. Poniżej mój zasilacz liniowy który mam do Node.
C1(żółty) - wyjście napięcia z zasilacza.
C2(niebieski) - wyjście napięcia z modułu.

Przebieg napięcia.
obraz.thumb.png.95d327535fc20c178189ca6e82683bab.png
Widać na przebiegu C1 nieco większą ilość nierówności, ale mimo wszystko to nic w porównaniu do tego co prezentuje oryginalny zasilacz impulsowy z Node.

Analiza FFT od 0 do 2MHz.
obraz.thumb.png.2b91de8f403bdbe4598a0fcd1daa4bc8.png

Szumy Vrms zmierzone na wyjściach tak samo jak poprzednio: C1 - około 0,28mV oraz C2 - około 0,18mV. Jak widać też sobie radzi, jak biurkowy (aczkolwiek oba są z "państwa środka"). Zapewne lepszy poradził by sobie lepiej, ale gdzie jest granica ? ? 

Inną kwestią jest jeszcze fakt że prócz szumów własnych zasilacza jest jeszcze jego sprawność filtrowania śmieci które dostaje z sieci. Przez długi czas nie mogłem uzyskać powtarzalnych wyników pomiarów z oscyloskopu, więc zacząłem namierzać źródła zakłóceń w domu. Teraz przystępując do pomiarów wiem co wyłączyć czy odseparować żeby zawsze mieć takie samo środowisko ?

Przy czym moduł na tym etapie wygląda tak, proszę się nie śmiać ? ? ale to normalne w procesie testów (to wszystko co widać na obu płytkach zostanie umieszczone na płytce produkcyjnej a cała ta masa kabloteki i drutozy zniknie).
obraz.thumb.png.287b123a3e4995b1898e655b2cf1c524.png

Jakie zasilacze w/g wad są lepsze od Tomanka czy Projekt Nostromo . Porownywał ktoś  z was takie zasilacze oscyloskopem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jus6 napisał:

Jakie zasilacze w/g wad są lepsze od Tomanka czy Projekt Nostromo . Porownywał ktoś  z was takie zasilacze oscyloskopem.

Tomanka porównywałem. Prezentuje bardzo podobny poziom co powyższe pomiary liniówki. Nostromo jeszcze nie miałem w ręku.

17 minut temu, hasos napisał:

Poślij to zestawienie do producenta ? Niech zobaczy, jaki badziew sprzedaje. Niewielkim kosztem można tak poprawić jakość urządzenia. Swoją drogą, ciekawe, co by odpisali. 

Dobra robota!

Księgowość...szkoda że w zasilaniu polecieli tak po taniości. Stopnia filtrowania można powiedzieć że tam praktycznie nie ma. Nie wiem czy ograniczeniem było miejsce...ale za parę dolców więcej można było to nieco poprawić.

Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zresztą nie ma co wieszać "psów" na twórcach urządzenia. Takie problemy trawią też inne urządzenia co potwierdzają ich inni użytkownicy po wymianie zasilania.

Na pewno pokuszę się jeszcze o test z zewnętrznym zasilaniem impulsowym lepszej klasy jak robią to angole. Bluesound Node ma określone miejsce na rynku, a że można to zmienić to tylko się cieszyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, jus6 napisał:

Czekamy na test z zasilaczem impulsowym. Też jest ciekawy wyników.

 

Zrobię taki test na pewno na płytce produkcyjnej. Myślę nad testem dwóch zasilaczy z tym zestawem: iFi iPower, oraz Meanwell GSM40B05.

Pokuszę się także na pomiar wyjść RCA urządzenia na obu rodzajach zasilania z falą 1kHz żeby ocenić realny wpływ zasilania na tor audio. Czy się uda to się okaze, zobaczymy czy wystarczy mi czułości i odstępu od szumów na oscyloskopie.

To będzie też koniec moich prac w tym projekcie, nie będzie dalej modyfikowany bo zaczynam coś nowego. Dalsza produkcja oczywiście będzie w zależności od potrzeb rynku.

Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, k4mil3k napisał:

Tomanka porównywałem. Prezentuje bardzo podobny poziom co powyższe pomiary liniówki. Nostromo jeszcze nie miałem w ręku.

Księgowość...szkoda że w zasilaniu polecieli tak po taniości. Stopnia filtrowania można powiedzieć że tam praktycznie nie ma. Nie wiem czy ograniczeniem było miejsce...ale za parę dolców więcej można było to nieco poprawić.

Mówisz o tym moim tomanku co miałeś  ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, freju napisał:

Mówisz o tym moim tomanku co miałeś  ?

Tak. Miałem wprawdzie wtedy inny oscyloskop, ale na tamtych pomiarach nie odbiegał jakoś od zasilacza który miałem.

Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.03.2020 o 17:47, k4mil3k napisał:

Zrobię taki test na pewno na płytce produkcyjnej. Myślę nad testem dwóch zasilaczy z tym zestawem: iFi iPower, oraz Meanwell GSM40B05.

Pokuszę się także na pomiar wyjść RCA urządzenia na obu rodzajach zasilania z falą 1kHz żeby ocenić realny wpływ zasilania na tor audio. Czy się uda to się okaze, zobaczymy czy wystarczy mi czułości i odstępu od szumów na oscyloskopie.

To będzie też koniec moich prac w tym projekcie, nie będzie dalej modyfikowany bo zaczynam coś nowego. Dalsza produkcja oczywiście będzie w zależności od potrzeb rynku.

Jestem bardzo ciekawy jakie pomiary wyjdą na zasilaczu impulsowym, chociaż domyślam się .Posiadam meanwella 5V 2A i narazie wstrzymuje się z zakupem liniowca. Chociaż podejrzewam że impulsowy to nie to co zasilacz liniowy.Pomiary pokażą swoje A dźwięk swoje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, jus6 napisał:

Jestem bardzo ciekawy jakie pomiary wyjdą na zasilaczu impulsowym, chociaż domyślam się .Posiadam meanwella 5V 2A i narazie wstrzymuje się z zakupem liniowca. Chociaż podejrzewam że impulsowy to nie to co zasilacz liniowy.Pomiary pokażą swoje A dźwięk swoje.

Bólem zasilaczy impulsowych są wysokie częstotliwości. MW to dobra firma i też ich używam w wielu zastosowaniach, więc nie ukrywam że pokładam też pewne nadzieje w tym modelu co napisałem, zwłaszcza że spełnia normy medyczne. Jak się sprawdzi to za cenę 90 PLN może być strzałem w dziesiątkę. W drugiej wersji płytki znacznie większa uwaga została poświęcona właśnie wysokim częstotliwością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie mam taki niby dobry bo ifi ipower 5v podłączałem go do idefendera na zmianę z tomankiem nie ta liga zupełnie a według opisów zasilaczyk niczym z nasa takie technologie niby są w nim filtracji itp  hee nawet teraz używam zasilacza do takiego prostego konwerterka jak dwa pudełka zapałek marmitek tak żeby z dekodera upc z optyka przerobić sygnał na coax bo taki lepiej mi gra i tutaj na mtvhd czy nawet jak oglądam the voice of poland ;)) jest miazga na korzyść Tomanka , tu na tym dekoderze to jest mega mega przepaść bo na ifi jest płasko szaro bez żadnego polotu , wpinam tomanka jest oddech otwarcie dzwięki nabierają barwy dynamiki powiem wam że ten dekoderek z upc horizon po pewnych zabiegach potrafi zadziwić często mam ciary ,owszem tutaj wchodzą też inne emocje rywalizacja itd,, ale to często idzie w parze z jakością bo emocje są wtedy większe ?

Oczywiście żeby nie było że z tego dekoderka  gram bezpośrednio na piec he to nie  wchodze optykiem wychodzę coaxem na dac  np hd25  hegla czy jfeng uds -03 i dopiero na piec h200A ;))

Edytowane przez freju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, k4mil3k napisał:

@freju właśnie dla tego że to będzie ostatnia wersja płytki, to gdy będzie gotowa z produkcji zamierzam poświęcić trochę czasu na więcej pomiarów porównawczych, w tym pomiar wyjść RCA w różnych konfiguracjach zasilania.

Spoko sspoko Paweł ty rób swoje hee ,ja tylko opisuje moje doświadczenia z zasilaczami a tomanki przewaliłem chyba wszystkie ;)) i od razu mówię tutaj kolegą żeby nie topić niby małych pieniędzy ale te 150zł za jakąś tam trochę lepszą impulsówkę trzeba i tak wyłożyć ,to radzę uzbierać poczekać i dołożyć na liniówkę szukać używek lub nawet ten najprostszy mini ulps zastosować niż najlepszy impulsowy bo żaden nie dzwignie dzwięku tak dobrze i na taki level jak to robi zasilacz liniowy ;)) to jest oczywiście moje zdanie poparte doświadczeniem ;))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, k4mil3k napisał:

@freju z elektronicznego punktu widzenia: nie ma lepszego tłumika częstotliwości jak właśnie trafo. Ale mimo to jestem ciekawy ?

Ja już nie ?

Dodam jeszcze że tomanek to nie jest szczyt marzeń i jakiś tam End ,jeden kolega ma też dwa zasilacze tomanek i teddy pardo" i ma też node2i i on uważa że na teddy node gra lepiej ,ale ja tego tomanka jego nie widziałem i także nie słuchałem tych porównań z node2i, należy też brać pod uwagę cenę Teddy jest chyba 2x droższy ;))

Edytowane przez freju
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, k4mil3k napisał:

Ty "stary" wyga już jesteś, ja jeszcze z tych co się jeszcze "uczą" ?

Właśnie jak już skończysz te płytki i ulepszenia do nich , to czekam na zasilacze coś mam czuja że byś mi i nie tylko mi :)) zrobił fajny stosunek jakość cena a na dzień dobry bym wciągnął 5v i jakąś 12V tak do 3A , ale wersja bez kompromisów na bogato ma być na kozackich kondach mogą być mundorfy  i okablowaniu  srebro albo hybrydy z gniazdem na własne sieciówki a bezpiekę sobie już sam dobiorę ;)) bo właśnie tego porównania mi jescze brakuje takiego zasilacza przy którym nie było żadnego księgowego i nawet gniazdo iec ma być furutecha a co he taki mi się marzy ?

Bo z Tomankiem to już kończę współpracę nie ma z kim gadać olewkę ma na wszystkich ;( wystarczy wejść i poczytać wątek na AS 

Także Paweł hmm no jest tutaj luka uważam w którą warto może wbić , a nie ukrywam lubię twoje podejście i komunikację z tobą ;))?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@freju To właśnie temat który biorę sobie na plecy jako następny. Sam szukałem zasilaczy i właśnie poznałem trochę realia. Co do podejścia: wiesz dobrze że nie uprawiam jakiś nieuzasadnionych oszczędności, ale też nie uważam aby przepych był uzasadniony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, k4mil3k napisał:

@freju To właśnie temat który biorę sobie na plecy jako następny. Sam szukałem zasilaczy i właśnie poznałem trochę realia. Co do podejścia: wiesz dobrze że nie uprawiam jakiś nieuzasadnionych oszczędności, ale też nie uważam aby przepych był uzasadniony ?

Ok rozumiem, tzn co uważasz za przepych nie uzasadniony w zasilaczach np ? można zrobić w dwóch wersjach ekonomicznej i jak ja to lubię tą nazwę limited edition"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, k4mil3k napisał:

@freju To właśnie temat który biorę sobie na plecy jako następny. Sam szukałem zasilaczy i właśnie poznałem trochę realia. Co do podejścia: wiesz dobrze że nie uprawiam jakiś nieuzasadnionych oszczędności, ale też nie uważam aby przepych był uzasadniony ?

O, też będę wypatrywał dobrze skalkulowanego zasilacza liniowego :)

To podobno całkiem dobry projekt: https://www.amb.org/audio/sigma11/

Edytowane przez hasos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, freju napisał:

Ok rozumiem, tzn co uważasz za przepych nie uzasadniony w zasilaczach np ? można zrobić w dwóch wersjach ekonomicznej i jak ja to lubię tą nazwę limited edition"?

Dodawanie jakiś dodatkowych elementów zwiększających znacznie koszt, a dających ułamki procentów zysków uważam za bezzasadne. Mam na myśli to że sam projekt musi być jeden i musi być rozsądny cena/jakość, na życzenie klienta można jedynie pobawić się wykończeniem w "złote klamki".

Edytowane przez k4mil3k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 14

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.