Skocz do zawartości
IGNORED

240V do 220V


BlueDot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Poniewaz moj wzmacniacz (Cayin A-88T) jest przystosowany do 220V a w gniazdku mam 240V, jestem zmuszony obnizyc napiecie o 20V.

Czy macie jakis pomysl jak to zrobic nie modyfikujac wzmacniacza?

Znalazlem takie cos na ebay:

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F153545396152

Bedzie to dzialac?

 

A moze nie powinienem sie tym martwic?

Edytowane przez Uchatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś z linku to zapewne rodzaj ściemniacza tyrystorowego. Nie nadaje się.  

Jeżeli nie chcesz ingerować w konstrukcję wzmacniacza, to potrzebujesz czegoś takiego: 
https://allegro.pl/oferta/autotransformator-regulowany-0-250v-ac-2kva-8a-8291170139

35 minut temu, Uchatek napisał:

A moze nie powinienem sie tym martwic?

Może. Ale tego się nie dowiesz jak nie pomierzysz napięć we wnętrzu wzmacniacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Uchatek napisał:

 

Poniewaz moj wzmacniacz (Cayin A-88T) jest przystosowany do 220V a w gniazdku mam 240V

 

A moze nie powinienem sie tym martwic?

Tolerancja +/- 10% w umowie z dostawcą obowiązuje.

To ostatnie bym sugerował, bo nie ma znaczenia.

W praktyce przecież nie masz stałej (przeciętnej RMS), a zależną od obciążeń u sąsiadów. To nie jest napięcie szczytowe, a uśrednione. Po co robić sobie dodatkowy przedłużacz ?

Unikałbym "piętrowania" połączeń.

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, porlick napisał:

Nie sądzę

Sedno. Możesz tylko gdybać. 

 

3 godziny temu, porlick napisał:

Ja bym się nie przejmował i jechał na napięciu sieci bez kombinowania.

Należałoby przynajmniej pomierzyć napięcia. W takich wzmacniaczach lampy są zwykle żarzone napięciem przemiennym wprost z uzwojenia wtórnego transformatora, zatem gdy napięcie sieci wzrasta, wzrasta również napięcie żarzenia. Dlatego gdy kolega zastosuje się do Twojej rady by zlekceważyć różnicę napięć, może się okazać że lampy koledze się zużyły zaledwie po kilku miesiącach użytkowania. I co wtedy, kupisz mu nowe lampy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, McGyver napisał:

To coś z linku to zapewne rodzaj ściemniacza tyrystorowego. Nie nadaje się.  

Jeżeli nie chcesz ingerować w konstrukcję wzmacniacza, to potrzebujesz czegoś takiego: 
https://allegro.pl/oferta/autotransformator-regulowany-0-250v-ac-2kva-8a-8291170139

Może. Ale tego się nie dowiesz jak nie pomierzysz napięć we wnętrzu wzmacniacza.

Czy można to wykorzystać do urządzeń pracujących na 110V? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, ciszyn11 napisał:

Czy można to wykorzystać do urządzeń pracujących na 110V? 

Można ale nie należy ?
Do urządzeń na 110V są specjalne transformatory w dużym wyborze o różnych mocach.

28 minut temu, tadeo napisał:

Mój lampiak przy napięciu powyżej 230V dopiero zaczyna grać ,w pobliżu 220V jest

skapcaniały ?

Masz źle ustawione biasy.

21 minut temu, Uchatek napisał:

Moj fanie gra na 240v, ale nie wiem czy to dla niego zdrowe.

Wzmacniaczowi nic nie będzie, natomiast lampy mogą szybciej dokonać żywota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
42 minutes ago, McGyver said:


 

Wzmacniaczowi nic nie będzie, natomiast lampy mogą szybciej dokonać żywota.

Nawet jesli bias jest ustawiony prawidlowo?

Dlaczego ten sciemniacz z mojego pierwszego posta nie zadziala? Przeciez on wlasnie chyba zmniejsza ilosc V co powoduje sciemnianie zarowki lub obrotow silnika. Nie znam sie dlatego pytam ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, ciszyn11 napisał:

Czy można to wykorzystać do urządzeń pracujących na 110V? 

Można, tylko drogo, bo jest regulowany.

45 minut temu, Uchatek napisał:

Dlaczego ten sciemniacz z mojego pierwszego posta nie zadziala? Przeciez on wlasnie chyba zmniejsza ilosc V co powoduje sciemnianie zarowki lub obrotow silnika. Nie znam sie dlatego pytam ?

On nie zmniejsza napięcia szczytowego tylko reguluje wypełnienie przebiegu "otwierając" sinusoidę później. Nawet podłączony do żarówki sieje po całej sieci, co dopiero do wzmacniacza ;)

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Uchatek napisał:

Poniewaz moj wzmacniacz (Cayin A-88T) jest przystosowany do 220V a w gniazdku mam 240V, jestem zmuszony obnizyc napiecie o 20V.

Czy macie jakis pomysl jak to zrobic nie modyfikujac wzmacniacza?

Jest prosty sposób z zakresu DIY, ale wymaga znajomości elektrotechniki. Potrzebny jest transformator małej mocy (wystarczy 40 W) o napięciu wyjściowym 20 V. Uzwojenie wtórne podłączasz szeregowo z zasilaniem wzmacniacza. Ale napięcie na uzwojeniu wtórnym transformatora musi być podłączone w przeciwfazie z napięciem z gniazdka sieciowego. W takim przypadku napięcie sieciowe 240 V zostanie obniżone o 20 V. Jeśli się pomylisz, to 20 V dodasz do napięcia sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 hour ago, McGyver said:

A dlaczego samochód przestał jechać mimo że paliwa był pełny zbiornik?

Nie mam pojecia. Cewka albo resor ?

Dzieki za pomoc, zamowilem ten transformator z pokretlem. Ciekawe czy bedzie roznica w brzmieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coraz bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że audiofilia jest jak socjalizm - tworzy problemy nie znane gdzie indziej, by potem heroicznie walczyć z nimi.

Może warto by sprawdzić jak w zasilaczu na uzwojeniu wtórym przekłada się "taaaaaaka" różnica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, Uchatek napisał:

Bedzie to dzialac?

tak , bedzie działac tylko daj do tego plastykowa obudowę

włącz go szeregowo czyli tylko jeden fazowy przewód przecinasz w jedno gniazdo na płytce podłaczasz wyjscie z gniazdka a wejście na wzmacniacz  w drugie gniazdo na płytce

stałe uzytkowanie może spowodować grzanie sie nie tyle triaka , ktory jest przykręcony do radiatora co potencjometru więc na poczatku sprawdzaj jak jest jego temperatura oczywiscie po odłaczenoiu od gniazda zasilania w scianie

jesli regulatora bedziesz uzywał tylko do wzmacniacza i tylko obnizając napiecie o 10V nie powinno byc zadnego problemu

dobry pomysł przyszedl Ci do głowy , tylko uważaj z napieciem sieciowym , bo może zabić!

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 godzin temu, slawek.xm napisał:

tak , bedzie działac

Nie, nie będzie działać. Tyrystorowe (triakowe) ściemniacze nie nadają się do pracy z obciążeniami reaktancyjnymi (indukcyjnymi oraz pojemnościowymi). 
Jeżeli kolega zastosuje się do Twojej porady i coś sobie uszkodzi, to proponuję byś mu zwrócił pieniądze za popsuty sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, McGyver napisał:

Nie, nie będzie działać. Tyrystorowe (triakowe) ściemniacze nie nadają się do pracy z obciążeniami reaktancyjnymi (indukcyjnymi oraz pojemnościowymi). 
Jeżeli kolega zastosuje się do Twojej porady i coś sobie uszkodzi, to proponuję byś mu zwrócił pieniądze za popsuty sprzęt.

wykorzystuję podobny układ sam 

obciążenie go uzwojeniem pierwotnym transformatora jest bezpieczne i regulator spełnia swoje zadanie

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ani to rozwiązanie ani trafo obniżające napięcie nie powinno moim zdaniem być na stałe

jedynym prawidłowym rozwiązaniem jest dopasowanie napiecia żarzenia i anodowego do warunków zasilania

nalezy też najpierw zbadać dobowe róznice napięcia zasilającego oraz spadki napiecia przy obciazeniu domowymi odbiornikami prądu

 

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz wzmacniaczem. Ja potrzebuję jakiś stabilizator napięcia do kotła c.o. ?

Wentylator ustawiony na jedną wartość ma obroty od około 850 do 1000obr na min. W nocy wysokie w dzień spadają. Co w trybie Pid mi bardzo robi różnicę. 

Jest coś co wypuści prąd o takiej samej stałej wartości?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale człowiek nie chce ingerować we wzmacniacz, choć to byłoby najlepsze rozwiązanie. 
Najlepiej jest zrobić stabilizację napięcia żarzenia, wtedy można wahania napięcia sieci olać. W moich urządzeniach poustawiałem napięcie żarzenia tuż poniżej nominalnego. 
Wahania napięcia sieci widzę na bieżąco, bo mam w listwie wbudowany miernik. Jest za dużo, 237V, ale za to dość stabilnie. Wahania z reguły nie przekraczają +/-1,5V. Mam nową instalację trójfazową podciągniętą wprost z szafy na ulicy, i do tego osobną linię ekranowanym kablem tylko do gniazdek zasilających audio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, McGyver napisał:

Ale człowiek nie chce ingerować we wzmacniacz, choć to byłoby najlepsze rozwiązanie

niech wysle wzmak do Ciebie i..... sprawa bedzie załatwiona ? ? ?

22 minuty temu, Piękny Stefan napisał:

Wzmacniacz wzmacniaczem. Ja potrzebuję jakiś stabilizator napięcia do kotła c.o. ?

Wentylator ustawiony na jedną wartość ma obroty od około 850 do 1000obr na min. W nocy wysokie w dzień spadają. Co w trybie Pid mi bardzo robi różnicę. 

Jest coś co wypuści prąd o takiej samej stałej wartości?

dla jednofazowego wentylatora o mocy do 500wat kup sobie cos takiego

teoretyczna róznica utrzymywanego napiecia to 5% powinno wystarczyć

https://allegro.pl/oferta/automatyczny-stabilizator-napiecia-sieciowego-ser-8779153331

ten świat na trzeźwo jest nie do przyjęcia 🙂

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.12.2019 o 02:40, Uchatek napisał:

Witam.

Poniewaz moj wzmacniacz (Cayin A-88T) jest przystosowany do 220V a w gniazdku mam 240V, jestem zmuszony obnizyc napiecie o 20V.

Czy macie jakis pomysl jak to zrobic nie modyfikujac wzmacniacza?

Znalazlem takie cos na ebay:

https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre=https%3A%2F%2Fwww.ebay.co.uk%2Fulk%2Fitm%2F153545396152

Bedzie to dzialac?

 

A moze nie powinienem sie tym martwic?

Rozkręć obudowę i sprawdź czy trafo fabrycznie nie ma opcji przełączenia na wyższe napięcie zasilania . Często mają bo wzmacniacze tego typu są sprzedawane na różne rynki . Unison przykładowo tak ma .

Zacznij od pomiarów .

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.