Skocz do zawartości
IGNORED

Wolność finansowa... i co dalej?


Therion

Rekomendowane odpowiedzi

W sieci jest mnóstwo tekstów o wolności finansowej. Wiele dotyczy tego, jak ją osiągnąć, ale jeden mówi o tym, co sie dzieje, gdy się już ją osiągnie. I nie jest optymistyczny. "Nagle się orientujesz, że nie masz z kim się spotkać, bo wszyscy są w pracy, a w weekend opiekują się dziećmi z drugiego małżeństwa.

Naszła mnie zatem taka myśl i (hipotetyczne) pytanie :

Co byście robili, gdybyście nagle zyskali czas wolny? W co byście się zaangażowali?

Audio? Po roku, jak sądzę, można mieć go dość. Gry? Wciagające, ale puste zajęcie. Ruchy religijne? Ryją beret i nic z tego nie wynika. Akcje charytatywne? Albo pomagasz jednorazowo, albo się angazujesz całkowicie i wcina ci 20 lat życia. Podróż dookoła swiata? Załóżmy, że jest jakaś bliska rodzina, ktora nie może z nami jechać? Nie powiemy: "nara kochanie, wracam za rok, opiekuj się dziećmi". Polityka? Syf. 

Jestem ciekawy Waszych pomysłów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem, przed który stoi każdy emeryt...i daje rade.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Jacchusia

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, wojciech iwaszczukiewicz napisał:

Tylko,że wolność finansowa chyba oznacza brak problemów finansowych .

Nie każdy emeryt je ma, ale faktem jest,że przeważająca część tak.

Stopień zaspokojenia potrzeb finansowych zależy od progu jaki sobie ustalimy. Taki na maxa to nie wiem, czy 1 promil populacji osiągnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając finanse, emeryci mają ciut inaczej - zwykle żona, koledzy również są na emeryturze (no, chyba że których przytulił 20latkę, to lata jeszcze do przedszkola) zatem mają swoje środowisko. Ja myslę o osobach, które jeszcze nie są na emeryturze. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
28 minut temu, Therion napisał:

W sieci jest mnóstwo tekstów o wolności finansowej. Wiele dotyczy tego, jak ją osiągnąć,

Przedstaw choćby jeden taki tekst ... bo widać wyraźnie, że prezentujesz syndrom braku, i niekoniecznie to rozumiesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybym nie był krępowany prze finanse, to pewnie wszystkiego bym spróbował i wybrał co najlepsze dla mnie.

Ale takie dywagacje to nawet marzenia przerastają ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazik -T: nie bardzo rozumiem Twoją odpowiedź. Wpisz do google lub youtube hasło "wolność finansowa" i wywali Ci setki tekstów / filmów. Co mam Ci wkleić?

99,99% będzie o tym, co zrobić, by ją osiągnąć. Łącznie z naciągaczami oferującymi nadzieję. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Therion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, Therion napisał:

Jestem ciekawy Waszych pomysłów.

Może nie jestem "pracoholikiem", ale lubię pracować. Mimo to, gdyby przytulił np. taką wygraną w EuroJackpota to bez wahania rzuciłbym swoją działalność gospodarczą. Wolny czas to byłoby wszystko co kocham - rodzina, muzyka, sport, astrofizyka, sport, literatura, podróże.

Mówię o rzeczywiście dużej wygranej, bo ochłapy z Lotto nigdy nie traktowałem jako poważnych wygranych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Jacchusia napisał:

Gdybym nie był krępowany prze finanse, to pewnie wszystkiego bym spróbował i wybrał co najlepsze dla mnie.

Ale takie dywagacje to nawet marzenia przerastają ?

Niedziela. Można popuścić. Wodze fantazji ?

2 minuty temu, Meloman napisał:

rodzina, muzyka, sport, astrofizyka, sport, literatura, podróże.

O! Coś się pojawia. 

Zatem budzisz się jutro, wszyscy jadą do pracy a Ty co robisz z tego, co wymieniłeś? Już jesteś po roku słuchania winyli, grania w gry itd. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Meloman napisał:

Mówię o rzeczywiście dużej wygranej, bo ochłapy z Lotto nigdy nie traktowałem jako poważnych wygranych.

Poważna wygrana może spowodować wolność finansową, ale niestety powoduje ograniczenia wolności ogólnej. Najbardziej wolni są ludzie średnio zamożni pod warunkiem że nie prowadzą życia ponad stan. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Therion napisał:

Mi sie wydaje, że jednak jest na odwrot. 

 

Pod warunkiem że się nikomu nie przyznasz że jesteś bardzo bogaty, nawet bliskiej rodzinie. Jak się przyznasz to już po wolności ogólnej. Kiedyś gdzieś czytałem o ludziach którzy wygrali gigantyczne pieniądze, jak potoczyły się ich losy. W większości opisanych przypadków nie wyglądało to optymistycznie. Spokój ducha zapewnia tylko umiar lub utrzymanie tajemnicy. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Therion napisał:

Zatem budzisz się jutro, wszyscy jadą do pracy a Ty co robisz z tego, co wymieniłeś? Już jesteś po roku słuchania winyli, grania w gry itd. 

To nie jest kwestia pieniędzy tylko umiejętności zagospodarowania sobie wolnego czasu.

Pieniądze poszerzają tylko nasze możliwości. Bez umiejętności i chęci zorganizowania jakichś zajęć pozostaje tylko flaszka, im większe zapasy finansowe tym lepszy trunek, tylko to dadzą pieniądze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

„Jeśli nie masz co robić, nie rób tego w moim towarzystwie”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jacchusia napisał:

To nie jest kwestia pieniędzy tylko umiejętności zagospodarowania sobie wolnego czasu.

Hobby to rozwiązuje, ale dobrze żeby to było hobby uprawiane od lat które w ramach wolnego czasu, np. emerytura lub duża wygrana na loterii, po prostu można rozwinąć albo co najmniej pogłębić o bardziej precyzyjną wiedzę o nim, np. taki P. Collins gromadził pamiątki i wiedzę związaną z bitwą pod Alamo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacchusia napisał:

takie dywagacje to nawet marzenia przerastają ?

Słuchałem faceta, który marzył o Porsche. Miał z nim tapetę na ekranie komputera. Gdy już mógł sobie na nie pozwolić (wolny finansowo, już nie pracował zawodowo) pojechał do salonu, wsiadł... i wysiadł. Wypożyczył sobie podobne na tydzień a po tygodniu stwierdził, że już się najeździł. Następnym marzeniem był jacht. Pojechał żeby kupić, ale tknęło go, na wszelki wypadek również wypożyczył, na jeden sezon. I stwierdził, że nie ma z kim pływać. Po kilku miesiącach samotnego bujania się po Mazurach miał dość. Wrócił do domu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Therion
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Therion napisał:

Słuchałem faceta, który marzył o Porsche. Miał z nim tapetę na ekranie komputera. Gdy już mógł sobie na nie pozwolić (wolny finansowo, już nie pracował zawodowo) pojechał do salonu, wsiadł... i wysiadł. Wypożyczył sobie podobne na tydzień a po tygodniu stwierdził, że już się najeździł. Następnym marzeniem był jacht. Pojechał żeby kupić, ale tknęło go, na wszelki wypadek również wypożyczył, na jeden sezon. I stwierdził, że nie ma z kim pływać. Po miesiącu samotnego bujania się po Mazurach miał dość. Wrócił do domu. 

Opisałeś właśnie próby stworzenia w czyimś życiu hobby od początku w późnym wieku. Rzadko się to udaje. To musi być hobby które się uprawiało od lat i tylko z powodu braku czasu i gotówki nie mogło się rozwinąć. Teraz polski emeryt/(zwycięzca na loterii) będzie już bogaty i wszystko się zmieni, ale hobby to niestety nie jest to da się zamówić przez internet. Hobby musi wypływać z potrzeby duchowej ;-). Inaczej nic z tego nie wychodzi, zostaje tylko chwilowy zapał zwany słomianym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Lech36 napisał:

Opisałeś właśnie próby stworzenia w czyimś życiu hobby od początku w późnym wieku. 

No nie tak do końca. Ten gość jest po 30stce, naprawdę marzył o tym Porsche. I o żaglówce. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak bywa, masz niby marzenie i gdy je osiągniesz to stwierdzasz, że już nie masz tego potrzeby. To może zainicjować zwrot ku sobie, poznanie siebie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Therion napisał:

Ten gość jest po 30stce, naprawdę marzył o tym Porsche. I o żaglówce. 

Ja też kiedyś o Porsche myślałem/marzyłem, ale porozmawiałem z takimi co nim jeździli i poczytałem rzetelne testy, popatrzałem na wyścigi takich pojazdów na pasie nieużywanego lotniska wojskowego i stwierdziłem że to nie dla mnie. Nie trzeba czegoś mieć żeby przekonać się że tego nie potrzebujemy a gromadzenie niepotrzebnych rzeczy to i owszem może być hobby, ale nie zawsze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jest tak, jak piszecie. Jest nawet takie powiedzenie: nie musisz kupować cukierni by zjeść ciastko.

I inne: nie wydawaj pieniędzy na to, by pokazać tym, których nie szanujesz, że je masz. 

 

Gdy to wszystko zbierzemy razem, to się okazuje, że tak naprawdę... trzeba nam niewiele. 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Therion napisał:

Dokładnie jest tak, jak piszecie. Jest nawet takie powiedzenie: nie musisz kupować cukierni by zjeść ciastko.

Prowadzenie firmy to też może być hobby, dlatego dziwię się niektórym zaawansowanym w wiedzę forumowiczom u których widać pasję w swoim hobby że jeszcze nie założyli firm lub spółek (w kilku) i nie robią kasy na swoim hobby. Oczywiście mówię o poważnej firmie a nie o dorywczej działalności w ramach forum. Wiele firm na świecie zaczynało w garażu (np. Infinity, ta od głośników) czy piwnicy, ważne żeby po opracowaniu własnej produkcji rozwinąć skrzydła a nie pacykować chałupniczo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość

(Konto usunięte)
4 godziny temu, Therion napisał:

Kazik -T: nie bardzo rozumiem Twoją odpowiedź. Wpisz do google lub youtube hasło "wolność finansowa" i wywali Ci setki tekstów / filmów. Co mam Ci wkleić?

99,99% będzie o tym, co zrobić, by ją osiągnąć. Łącznie z naciągaczami oferującymi nadzieję. 

to raczej prośba, z tym, że akcenrująca miałkość tematu, jego przedstawienie i zajawkę.

Brak precyzji, w tym, o co chodzi ? Stąd sugestia o podanie jednego przykładu na którym zbudowałeś pomysł na temat, który założyłeś.

Bez tego temat zdechnie bo jest o niczym, choć mogę się mylić z uwagi na uczestników forum.

Na początek, sam od siebie dopowiedz: Czy upatrujesz wolność, jakąkolwiek, w posiadaniu (pieniędzy również) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe. Dla mnie wolność to absolutne decydowanie o tym co zrobię, kiedy to zrobię i w jaki sposób. 

2 godziny temu, Lech36 napisał:

Prowadzenie firmy to też może być hobby

Prowadziłem. Cieszyło mnie to do pewnego momentu. Niestety, ostatnie rządy (obu koalicji) nie dawały spokoju potrzebnego do dalszego działania. Ciągle zmieniające się przepisy, zasady. Nie chciałem spędzić reszty życia na wczytywaniu się w kodeks spółek lub domyślaniu się, co ustawodawca miał na na myśli. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Therion napisał:

Po kilku miesiącach samotnego bujania się po Mazurach miał dość. Wrócił do domu. 

A jak mógłbym żyć bez ludzi...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Therion napisał:

Prowadziłem. Cieszyło mnie to do pewnego momentu.

Część czynności związanych z prowadzeniem firmy należy powierzyć fachowcom z danej dziedziny, prowadzenie wszystkiego samodzielnie nie jest najlepszym pomysłem, ale na początku może wydawać się być właściwym.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Moderatorzy

Gdybym w ogóle nie musiał przejmować się kasą to mam do dyspozycji: rower, bieganie, paka, basen, audio, nurkowanie, kino, audio, książki, jakieś zwierzaki, urlop kilka razy w roku.

Kolejność przypadkowa. Generalnie gdybym nie marnował czasu przy kompie to większość mogę realizować nawet dziś.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Therion napisał:

Zatem budzisz się jutro, wszyscy jadą do pracy a Ty co robisz z tego, co wymieniłeś?

W wolnym czasie poza pracą wszystko z wymienionych. Skąd w ogóle takie pytanie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stad, że też to robię. Mam podobne zainteresowania. A jednak... 

2 godziny temu, Lech36 napisał:

Część czynności związanych z prowadzeniem firmy należy powierzyć fachowcom

Powierzałem. Zawsze spier*olili i pozniej musiałem 2x wiecej czasu poświęcać na odkrecenie. 

Poza księgowością. To zawsze delegowalem. Z roznym skutkiem. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 27

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.