Skocz do zawartości
IGNORED

Tunning Hegel H100 - pomysły?


lete
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 4 tygodnie później...

Panowie,

Jaką rolę pełnią te dwa układy (Analog Devices SSM2141) zaznaczone na zdjęciu?
Znajdują się w otoczeniu gniazd XLR - wygląda na to, że to element toru w sygnale zbalansowanym ("differential amplifier").

Dokumentacja:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zastanawiam się, czy jest sens wymieniać (wpływ na brzmienie) te kości na Burr Brown INA134?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

lub na INA154?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

@Muzg @McGyver @gabler @gustwao @Jaro_747

SSM2141 - Analog Devices.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam, prawidłowe linki do dokumentacji:

INA134: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

INA154: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, lete napisał:

Panowie,

Jaką rolę pełnią te dwa układy (Analog Devices SSM2141) zaznaczone na zdjęciu?
Znajdują się w otoczeniu gniazd XLR - wygląda na to, że to element toru w sygnale zbalansowanym ("differential amplifier").

@Muzg @McGyver @gabler @gustwao @Jaro_747

To odbiorniki linii symetrycznej. Z tego co widzę na pierwszy rzut oka SSM ma większe tłumienie CMRR, ale mniejsze zniekształcenia i większe pasmo ma INA. Wieczorkiem sobie popatrzę dokładniej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jestem Europejczykiem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, przemak napisał:

Funkcjonalnie to jest to samo, Ina są nowsze i mają większy poziom maksymalny.

Ciekawe, czy taka zmiane byloby slychac (XLR oczywiscie).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, lete napisał:

Ciekawe, czy taka zmiane byloby slychac (XLR oczywiscie).

Przy tych poziomach przy jakich pracują nie sądzę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, przemak napisał:

Przy tych poziomach przy jakich pracują nie sądzę.

Na forum Hegla tez tak twierdza, wiec odpuszczam...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...
W dniu 9.05.2020 o 00:40, lete napisał:

Rozebrałem. Diody to KBU 1010. Chinczyki pewnie, z tego co widzę. Ujdą, czy wymienić przy okazji? Jak wymiana, to co polecisz?

Poszukaj w takiej obudowie FREDow, sa najlepsze do końcówek mocy.

Z innych rzeczy pozostaly Ci jeszcze rezystory emiterowe, najlepiej wymien obecne na non inductive wirewound.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez EMiL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skorzystam z tematu lete i zapytam, czy ktoś z Was próbował wima mks2 10uf na zasilaniu opampa? Jeżeli tak to poproszę o wrażenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 4 miesiące temu...
W dniu 28.01.2020 o 20:47, lete napisał:

Myślę też, że wymiana na M-Lytic jest wtedy uzasadniona, jeżeli jest problem z basem - szybkością, kontrolą, głębokością. Jeżeli te cechy (bas) są dobre na oryginalnych kondensatorach, to chyba raczej bym nie wymieniał - barwa będzie już inna. I nie zawsze zmiana wtedy całościowo będzie odbierana, jako pozytywna. Coś jednak jest na rzeczy, jeżeli chodzi o "mało efektowną" średnicę tych Mundorfów. Grają dosyć neutralnie (jak dla mnie), więc jeżeli mamy ciepłą, dopełnioną średnicę, a do tego wystarczająco szybki i głęboki bas, to raczej chyba bym proponował nie ruszać. Chyba, że z opcją cofnięcia zmian.

U mnie M-Lytic sprawdziły się o tyle, o ile H100 był jednak na basie "słabowity" - zwłaszcza na samym dole. Nie było słychać dobrej podstawy oraz stopa brzmiała jakoś tak anemicznie, bez energii. Ale co do średnicy, to nie jestem gorącym entuzjastą M-Lytic. Jest u mnie poprawna i mogę bez problemu zaakceptować taki dźwięk, ale nie jest to podzakres wybitny w tym wydaniu. Plusy przeważyły jednak i M-Lytic u mnie zostają.

Też się skrobię po głowie czy wymieniać w swoim Dussun Nover na M-Lytic.Swoją drogą to nie mogę ustalić kto w ogóle jest producentem tychże kondów Nover,zero firmowej strony w necie.Obstawiam że chińczycy,niemniej Hegel z dużym powodzeniem jak widać aplikuje je i ja u siebie w zasadzie nie mam do czego się przykleić,no ale choroba audiofilska stawia mnie przed dylematem,wymieniać czy nie wymieniać.Gorąco biorę też pod uwagę kondy Kemet.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Moderatorzy
14 godzin temu, Michael1976 napisał:

choroba audiofilska stawia mnie przed dylematem,wymieniać czy nie wymieniać

To wymień bo i tak ulegniesz , a szkoda tracić czas na walkę z przegranymi z góry dylematami.

A potem napisz jaki efekt to może i ja wymienię w Rotelu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Mądry głupiemu ustępuje więc głupota triumfuje"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co chcecie poprawić ? Bas ? Z pewnością będzie lepiej ,dla mnie mlitic jest kondensatorem efekciarskim ,robią ym wrażenie ,bo i scena ,przestrzeń ,dobra góra ale...no właśnie ,środek niby ok  ale jakby pod szkłem powiększającym ,słabe barwy ,jakaś dziurę słychać w okolicach niższego środka . Bardzo szybko się odsłuchuje elektrolity na wyjściu w CD ,bez względu na pojemność  , napięcie .

Jutro ostatnie jakie mi pozostały tj.po 6800uf wylatują z zasilacza CD .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, stench napisał:

To wymień bo i tak ulegniesz , a szkoda tracić czas na walkę z przegranymi z góry dylematami.

A potem napisz jaki efekt to może i ja wymienię w Rotelu.

Najlepiej byłoby zrobić podejście z kupnem raz i na tym zamknąć temat,lecz jeszcze się wstrzymam do czasu kiedy będę w pełni świadom dobrego i uzasadnionego wyboru.W planach jest jeszcze wiele innych upgrade ale wszystko z czasem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, tedi02 napisał:

A co chcecie poprawić ? Bas ? Z pewnością będzie lepiej ,dla mnie mlitic jest kondensatorem efekciarskim ,robią ym wrażenie ,bo i scena ,przestrzeń ,dobra góra ale...no właśnie ,środek niby ok  ale jakby pod szkłem powiększającym ,słabe barwy ,jakaś dziurę słychać w okolicach niższego środka . Bardzo szybko się odsłuchuje elektrolity na wyjściu w CD ,bez względu na pojemność  , napięcie .

Jutro ostatnie jakie mi pozostały tj.po 6800uf wylatują z zasilacza CD .

Mi generalnie zależy na poprawie całościowo, czyli dodanie jeszcze więcej realizmu w całym paśmie słyszalnym.Dlatego czytam co na forach piszą,bo każda wiedza jest przydatna a z zakupem jestem na tą chwilę ostrożny i się wstrzymuję dopóki jakiś artykuł mnie przekona na tyle że się skusze.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No każdy system inny ,mamy także inne preferencje muzyczne ,inne wyobrażenia o dźwięku , najważniejsze by nam się podobało .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh...... 😁

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez marcinmarcin

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, tedi02 napisał:

No każdy system inny ,mamy także inne preferencje muzyczne ,inne wyobrażenia o dźwięku , najważniejsze by nam się podobało .

Otóż to

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...

Dzien dobry @Lete czy zostaly Panu jakies elementy elektorniczne po tym projekcie moze z czesco Pan zrezygnowal i mozna je odkupic w jakiejs sensownej kasie ? Mam Hegla H1 wydaje sie pierwszej generacji, ktory jest de facto prekursorem H100 wyglada niemal blizniaczo i myslalem o jakis modyfikacjach 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@lakatus       @lete

Jeśli chcesz przywołać, to po "małpie" z kolejnymi literami wyskakują opcje nick'ów

i wybierając poszukiwany z listy otrzymasz kpl. - wtedy będzie powiadomienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lakatus napisał:

Dzien dobry @Lete czy zostaly Panu jakies elementy elektorniczne po tym projekcie moze z czesco Pan zrezygnowal i mozna je odkupic w jakiejs sensownej kasie ? Mam Hegla H1 wydaje sie pierwszej generacji, ktory jest de facto prekursorem H100 wyglada niemal blizniaczo i myslalem o jakis modyfikacjach 

@lete

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.10.2023 o 09:53, lakatus napisał:

Po tych kilku latach powiem tak... Jak chcecie się bawić, to można. Ale jak dla mnie i po wszystkich doświadczeniach, zainwestowanie tych 9-10k w dobrą lampę rozwiązało wiele bolączek. Wymieniłem tu jedynie lampy mocy i słucham od dłuższego czasu bez poczucia potrzeby jakichkolwiek zmian...

Ps. Części z upgrade i zbędnych gratów już nie mam. W sumie to zapomniałem już o Hegel'u - od dłuższego czasu słucham na Unison Research Italy i nic więcej nie potrzebuję - z ciekawości zajrzałem tu pod obudowę, ale.. nic bym sam tu nie grzebał, bo jest ładnie, czysto i pięknie poukładane, na solidnych elementach. Takie wzmaki warto kupować po to, aby potem nie musieć w nich grzebać.

Ps. Lutownicę sprzedam 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.10.2023 o 23:50, lete napisał:

Po tych kilku latach powiem tak... Jak chcecie się bawić, to można. Ale jak dla mnie i po wszystkich doświadczeniach, zainwestowanie tych 9-10k w dobrą lampę rozwiązało wiele bolączek. Wymieniłem tu jedynie lampy mocy i słucham od dłuższego czasu bez poczucia potrzeby jakichkolwiek zmian...

Ps. Części z upgrade i zbędnych gratów już nie mam. W sumie to zapomniałem już o Hegel'u - od dłuższego czasu słucham na Unison Research Italy i nic więcej nie potrzebuję - z ciekawości zajrzałem tu pod obudowę, ale.. nic bym sam tu nie grzebał, bo jest ładnie, czysto i pięknie poukładane, na solidnych elementach. Takie wzmaki warto kupować po to, aby potem nie musieć w nich grzebać.

Ps. Lutownicę sprzedam 😉

@lete reasumujac chrzanić te modyfikacje 🙂 zorbie w takim razie pomiar kondensatorów w torze audio pod kątem pojemności i ESR i w razie w wymienię elektrolity na jakieś nichicony muse, żeby nie ugrząść w tym heglu na dłuższy czas 🙂 Lampa nie dla mnie ja nie siedzę na kanapie godzinami dokonuję dużo spontanicznego odłsuchi nie mam czasu zanim nagrzeje sie piec 😄 

Dzięki za lutownicę mam juz 😄

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lakatus napisał:

@lete reasumujac chrzanić te modyfikacje 🙂 zorbie w takim razie pomiar kondensatorów w torze audio pod kątem pojemności i ESR i w razie w wymienię elektrolity na jakieś nichicony muse, żeby nie ugrząść w tym heglu na dłuższy czas 🙂 Lampa nie dla mnie ja nie siedzę na kanapie godzinami dokonuję dużo spontanicznego odłsuchi nie mam czasu zanim nagrzeje sie piec 😄 

Dzięki za lutownicę mam juz 😄

W sumie, to jak będziesz wymieniał te mniejsze kondy, to raczej sugeruję na wyjściu Nichicon ES BP (zielone), a w torze raczej pakowałbym ponownie Rubycon (np. YK lub zgodnie z dotychczasową serią), bo chyba nie szedłbym w zmianę barwy. Jak czytałeś mój wątek, to na kondy sprzęgające dałbym tym razem ekonomicznie - Clarity Cap CSA (te fioletowe), które będą aż nadto.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 18.01.2020 o 12:58, lete napisał:

Wszystkiego, poza Rubycon XYA <> Nichicon Muse ES, jestem w sumie pewien.

Mundorfy M-Lytic i Supreme - tu pudła być nie może. Wyjścia solid core Mundorfa 1mm na terminale - również będzie ok (były zwykłe druty).

Ale fakt, z ilością Nichiconów poszedłem na bogato - szczęście w nieszczęściu, że wymieniam tylko jedną wartość, tj. 47uF 25V. Reszty Rubyconów YK i XYA przy Sound Engine i tranzystorach nie ruszam. I chyba na tym zakończę.

Liczę na to, że Mundorfy nieco "dociążą" mi pasmo na dole, a góra nie ulegnie szczególnie spektakularnym zmianom - no, może pojawi się więcej szczegółu, ale nie rozjaśnień (Mundorfy nie są "rozjaśniające" w przeciwieństwie np. do SCRów, które znam ze zwrotnic i które mają nijaki bas). I to byłoby OK. Ale masz rację i dzięki za kubeł zimnej wody. Na początek ucieszę się, jeżeli sprzęt przeżyje pierwsze odpalenie ? 

Ten temat już przerabiał @Klecha86 w H200 i powrócił do oryginalnych, więc nie będę tu nic grzebał. Hegel pewnie wiedział co robi.

Mundorfy M-Lytic rozjaśniają góre

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.12.2023 o 09:37, meligz napisał:

Mundorfy M-Lytic rozjaśniają góre

Yhmmm ,u mnie kiedyś tam z początku był efekt wow 😁 oczywiście forum ,cena  itd .,od dawna nie mam żadnego ,radzę się każdemu  zastanowic przy upgradzie klocków audio , czego to oczekuje od dźwięku po  wymianie kondensatorów , a czy w ogóle zachodzi taka potrzeba . Mlitic zabiera z dźwięku naturalność !!! Środek jest szary nijaki techniczny , powstaje wrażenie jak kolega pisze rozjaśnienia góry ,dużo przestrzeni   .Bas z początku wydaje się efektowny ( wrażenia po wygrzaniu )  nisko schodzący ,jednak jest monotonny ,wystarczy posłuchać dobrych realizacji z udziałem kontrabasu ,ogólnie w dźwięku słychać dziury w paśmie .Dobrze jest mieć do porównania trochę kondesatorow i słuchać ,słuchać 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, tedi02 napisał:

Yhmmm ,u mnie kiedyś tam z początku był efekt wow 😁 oczywiście forum ,cena  itd .,od dawna nie mam żadnego ,radzę się każdemu  zastanowic przy upgradzie klocków audio , czego to oczekuje od dźwięku po  wymianie kondensatorów , a czy w ogóle zachodzi taka potrzeba . Mlitic zabiera z dźwięku naturalność !!! Środek jest szary nijaki techniczny , powstaje wrażenie jak kolega pisze rozjaśnienia góry ,dużo przestrzeni   .Bas z początku wydaje się efektowny ( wrażenia po wygrzaniu )  nisko schodzący ,jednak jest monotonny ,wystarczy posłuchać dobrych realizacji z udziałem kontrabasu ,ogólnie w dźwięku słychać dziury w paśmie .Dobrze jest mieć do porównania trochę kondesatorow i słuchać ,słuchać 🙂

Zaproponuj współcześnie dostępne lepsze kondensatory.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówimy o większych pojemnościach  ,więc równiejsze w paśmie  , są nippony kmh  ,jeden z najczęściej używanych kondensatorów w high end.Ja osobiście używam , niestety coraz trudniej dostępnych SIEMENSOW SIKOREL ,czy Epcos SIKOREL.  Świetna szybkość ,bardzo niski ESR , wielki prąd w impulsie ,  sonicznie  idealny ,barwa kolor .Minusy to też cena ,i wymiar .Mowa o kondacg z zaciskami śrubowymi,taki ,10000 uf na 125' to 11 cm x7 cm.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, tedi02 napisał:

Mówimy o większych pojemnościach  ,więc równiejsze w paśmie  , są nippony kmh  ,jeden z najczęściej używanych kondensatorów w high end.Ja osobiście używam , niestety coraz trudniej dostępnych SIEMENSOW SIKOREL ,czy Epcos SIKOREL.  Świetna szybkość ,bardzo niski ESR , wielki prąd w impulsie ,  sonicznie  idealny ,barwa kolor .Minusy to też cena ,i wymiar .Mowa o kondacg z zaciskami śrubowymi,taki ,10000 uf na 125' to 11 cm x7 cm.

Możesz podać konkretną serię tego Sikorela?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.