Jump to content
Mieciu

Jeden czy dwa subwoofery?

Recommended Posts

Witam! 

Mam pewien dylemat. Otóż zastanawiam się nad tym, czy lepiej kupić kupić jeden mocniejszy sub czy może dwa słabsze. 

Na oku mam Klipsch R112Sw lub dwa R110SW. 

Na tą chwilę na stanie jest Klipsch RP260F + RP404C napędzane Onkyo 656. Aktualny sub to stary STX. 

Co myślicie w tym temacie? 

Pozdrawiam
Mietek

13 minut temu, Mieciu napisał:

Mam pewien dylemat. Otóż zastanawiam się nad tym, czy lepiej kupić kupić jeden mocniejszy sub czy może dwa słabsze. 

Na oku mam Klipsch R112Sw lub dwa R110SW. 

oba są słabe, jeśli już się zdecydowałeś na te modele to dozbieraj  do dwóch wyższych a najlepiej rozważ inne produkty. Najtańszy sensowny to chyba R-115SW, eewentualnie pomyśl o svs sb12-nsd, którego możesz kupić poniżej 2200 zł.

dwa suby to lepsze granie, mniejsze obciążenia itd.

SVS również dwa, łatwiej walczyć modami, lepsze walnięcie, więcej db, lepsza praca  i zachowanie symetrii

raczej za słaby do kina i tej powierzchni, zwłaszcza że to ciepła klucha (opinie z internetu)

Edited by fetek

115 SW jest bardzo duży i to jedyna jego wada. Mam go (1 sztukę choć chętnie wypróbowałbym dwie -tylko miejsca brak) w pokoju 30m2 i ma bardzo dobre zejście,

poprzednio miałem Magnata 302a - za słaby, R112SW - bardzo dobry ale nie zejdzie tak nisko jak 115 SW.

Ustawienia dwóch subów u siebie nie testowałem choć wszyscy polecają, pewnie bas się polepszy ale pytanie co z zejsciem w bardzo niskie rejestry-

te mniejsze suby nie zejdą tak nisko jak 115 z 15calowym glosnikiem i 400watowym wzmakiem.

Moim zdaniem nie ma lepszego suba do kina w cenie do 3tyś. -zastanów sie :)

Onkyo Rz830, Klipsch RP280F, RP450, R115SW, Canton Inceiling 865, Atmos 7.1.2

54 minuty temu, Mieciu napisał:

115sw na 25m2 to przegięcie. 

Absolutnie nie.

Nie podałeś ile masz na nie kasy ale zasada jest prosta . Nawet 2 słabsze i gorsze suby są lepszym pomysłem niż jeden a mocny i większy.  Jak zadzwonisz w parę miejsc to 115( 150spl) dostaniesz za około 2600/2700 czyli mniejszego 112(120spl) za jakieś pińcet mniej o ile nie chcesz ryzykować np z xtz edge . Dla mnie jw jeżeli chodzi o kino czyli klipsch 150spl(115r).

Miałem u siebie 2 X SW 115b (czarna membrana) na 25m2 

Bardzo dobra kontrola , zejście i wypełnienie . Tak jak wspomniał kolega wyżej , jedyna wada to rozmiar małej lodówki 🙂

Polecam chociaż przetestowanie w swoich warunkach 

Wszystko kwestia, najwyżej kup teraz jednego  potem drugiego. O 200W popierdółkach zapomnij

SPL-150 może konkurować z PB-2000 a to już trochę inna liga.

Edited by fetek

5 minut temu, fetek napisał:

SPL-150 może konkurować z PB-2000 a to już trochę inna liga.

Jak i cena...

Póki co mam kwotę ok 2 tyś. do wydania. 

Dlatego zastanawiam się czy kupić 112, czy może kupić np używany 110, poczekać i dołożyć do drugiego 110. 

115 odpada. Za drogi jak na tą chwilę, po drugie przeraża mnie jego wielkość. 

Nie za bardzo biorę pod uwagę inne firmy, ponieważ zawsze chciałem mieć komplet miedzianych membran z przodu. Wizualnie także oko ma to cieszyć :) 

Aczkolwiek te SVS wg opinii są mocno kuszące! 

Póki co mam kwotę ok 2 tyś. do wydania. 
Dlatego zastanawiam się czy kupić 112, czy może kupić np używany 110, poczekać i dołożyć do drugiego 110. 
115 odpada. Za drogi jak na tą chwilę, po drugie przeraża mnie jego wielkość. 
Nie za bardzo biorę pod uwagę inne firmy, ponieważ zawsze chciałem mieć komplet miedzianych membran z przodu. Wizualnie także oko ma to cieszyć :) 
Aczkolwiek te SVS wg opinii są mocno kuszące! 
Jeśli masz swoje wybory i pułap cenowy to lepiej kup jeden R-112sw. Później dokup ewentualnie drugi. Ja mam dwa na 17m2. Jest lepiej. Niestety gabaryty 115 przekreśliły ten wybór. A to by było już coś. Zamknìęte obudowy są kompaktowe ale ja ich brzmienia jeszcze nie poznałam. Ale Ty i tak chcesz miedziankę z przodu. Aha. 110 będzie niedosyt.
  • Like 1

Z tego co widzę, to 110 i 112 mają taką samą wielkość obudowy, tylko w 112 upchany jest większy głośnik. 

Może w takim razie poczekam i na OLX upoluje jakieś dwie używki. 

Ktoś tu wspominał o marce XTZ. Nie znam jej, ale na allegro jest jedna sztuka tylko:

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Cena zachęcająca, tylko wydaje się mieć dosyć małą moc. 

no to pozostaje jedyna słuszna opcja w tej cenie -czyli 2x112SW :) 

potarguj się u sprzedawców,  zapytaj też o cene u kikiego - bywa że konkretnie schodzą z ceny i można mieć w dobrej cenie wyższy model

Bardziej myślimy o tym.968279d7389bcd4a518558d43d2dc03f.jpg

Nowe R-112 będzie ciężko. Wcześniej widziałem ale zawsze mniej lub więcej obtuczone. Używki pare było.

Jest używka 112 na olx, ale w strasznym stanie.

Wysłałem zapytanie do Nautiliusa2, ale chyba mają remanent. Wcześniej u nich kupowałem pozostałe kolumny i rzeczywiście propozycje otrzymywałem niezłe. Po długim weekendzie podzwonię i popytam. 

I chyba rzeczywiście zacznę od jednego 112. Jak będzie mało, to zacznę zbierać na drugi. 

Wysłałem zapytanie do Nautiliusa2, ale chyba mają remanent. Wcześniej u nich kupowałem pozostałe kolumny i rzeczywiście propozycje otrzymywałem niezłe. Po długim weekendzie podzwonię i popytam. 
I chyba rzeczywiście zacznę od jednego 112. Jak będzie mało, to zacznę zbierać na drugi. 
Też u nich kupowałem już. Tego suba nie mają. Wiele sklepów ma zdjęcia ale jak dzwonisz to towaru brak. Mają tylko nowe modele.

30 minut temu, Mieciu napisał:

I to jest słuszna droga :)

No coś będę kombinował. Jak nie oni to są inni. Ale przynajmniej wiem w jakim kierunku iść. 

No coś będę kombinował. Jak nie oni to są inni. Ale przynajmniej wiem w jakim kierunku iść. 
Coś się udało wybrać? Jak tak to czy się sprawdziło?

Nie kupowałbym od razu 2 subów. Efekt końcowy decyduje 1) pokój, 2) integracja i tylko potem 3) właściwości subwoofera. Najbardziej kapitalny subwoofer zagra źle w nieodpowiednim miejscu w pokoju. Trzeba nad tym mocno się zastanowić, gdy nie masz dużo różnych opcji gdzie będziesz mógł postawić subwoofer. Musisz być gotowy że trzeba będzie kombinować z pozycją subu w pokoju. Bywa tak, że lepiej bez basu niż z kiepskim basem.

Będziesz też potrzebował czym zrobić opóźnienie dla frontów. Nawet gdy ustawisz kolumny i suby na jednej linii, suby będą mieli opóźnienie kilka milisekund.

Testować trzeba na kilku utworach.

Zacząłbym z jednego subwoofera i tej instrukcji:

Nie kupowałbym od razu 2 subów. Efekt końcowy decyduje 1) pokój, 2) integracja i tylko potem 3) właściwości subwoofera. Najbardziej kapitalny subwoofer zagra źle w nieodpowiednim miejscu w pokoju. Trzeba nad tym mocno się zastanowić, gdy nie masz dużo różnych opcji gdzie będziesz mógł postawić subwoofer. Musisz być gotowy że trzeba będzie kombinować z pozycją subu w pokoju. Bywa tak, że lepiej bez basu niż z kiepskim basem.

Będziesz też potrzebował czym zrobić opóźnienie dla frontów. Nawet gdy ustawisz kolumny i suby na jednej linii, suby będą mieli opóźnienie kilka milisekund.

Testować trzeba na kilku utworach.

Zacząłbym z jednego subwoofera i tej instrukcji:

Przecież nikt chyba nie mówił aby kupìć od razu dwa suby. Każdy sam musi to przerobić/sprawdzić. Ale przeważnie kończy się to właśnie tak.

Klipsch R-120SW w takich pomieszczeniach powinien być wystarczający.  Schodzi nisko i świetnie różnicuje bas. Jedynie o czym warto pamiętać to użyć do podłączenia kabla Y, nie stosować LFE. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

53 minuty temu, Q21 napisał:

Jedynie o czym warto pamiętać to użyć do podłączenia kabla Y, nie stosować LFE. 

kabel Y jak najbardziej,  ale  co to znaczy nie stosowac LFE?

kabel Y - Gniazda LineIn jeden wtyk do czerwonego gniazda R a drugi wlasnie do bialego gniazda LFE/L

Edited by donsalieri
literki

12 godzin temu, Ivan Nikitin napisał:

elektronika amplitunera nie rozwiązuje tego problemu ?

Może nie do końca się zrozumieliśmy. Warto stosować kabel Y, a nie jednożyłowy ( z jednej strony RCA i z drugiej RCA). Jest większa dynamika i większa moc na RCA-2xRCA.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

No ale to tylko dlatego że sygnał jest wzmocniony czyli po prostu głośniej, i tak w efekcie musimy ten poziom głośności zredukować dostosować do reszty kolumn. Nie wierzę w różnice ponieważ była by to prawda objawiona w każdej instrukcji amplitunera albo sub a tak nie jest wszędzie poleca się jednożyłowy.