Skocz do zawartości
IGNORED

przetworniki cyfrowo-analogowe diy - opinie


arturp

Rekomendowane odpowiedzi

Temat dac-ów wzbudza ostatnio spore zainteresowanie . Dostępnych jest wiele płytek , gotowych układów i elementów do ich budowy .  Warto wymienić się opiniami o ich brzmieniu . Oczywiście bierzemy poprawkę na to jak różne są aplikacje - od modyfikowanych fabrycznych odtwarzaczy do układów z różnorakimi odbiornikami , filtrami cyfrowymi , rozbudowanym zasilaniem czy skomplikowanym analogiem ... ale są cechy charakterystyczne poszczególnych dac-ów i o tym warto podyskutować . Ważne jest także jakie rozwiązania przynoszą określone rezultaty brzmieniowe dla danego przetwornika - np filtr SM5843 czy DF1704 , nos czy oversampling , analog lampowy czy dyskretny itd itp . 

Chodzi o to jakie są różnice w brzmieniu a nie o stwierdzenie , który lepszy czy gorszy bo to kwestia gustu .

Proszę jednak o zachowanie kultury i merytorycznego charakteru wypowiedzi . To ,że opinie się różnią nie oznacza ,że nie należy ich szanować .

Na początek opiszę przetwornik cyfrowo-analogowy zaprojektowany przez kolegę Traxmana . Mój ulubiony , łatwo dostępny i dobrze znany układ z odbiornikiem WM8804 , przetwornikiem TDA1541A , konwersja pasywną I/U i analogiem lampowym SRPP na lampach 6N2P-EW . Załączam opis , schemat , rys.płytek - ja zmieniłem tylko analog na lampowy .

Brzmienie 

Bas: potężny , dość szybki i zróżnicowany - lekko się gubi  gdy kilka instrumentów pracuje w tym zakresie ( np kontrabas , gitara basowa , stopa perkusji itp )

Średnica : najmocniejsza strona przetwornika , ma coś czego nie znalazłem w innych dac-ach - wyjątkowe ciepło i wypełnienie przy wysokiej detaliczności  i plastyczności , słychać więcej niż z innych dac-ów i to szczególnie w zakresie niższej średnicy , świetne barwy - szczególnie wokali i instrumentów z pudłem rezonansowym 

Wysokie tony : przeciętne ale bez wyraźnych wad , czasem nieco agresji na przełomie góry i średnicy ( może to wpływ niedrogich kondensatów na wyjściu SRPP )

Przestrzeń : pierwszy plan bliżej słuchacza niż z innych dac-ów , głębia bardzo realistyczna , scena wychodzi trochę na boki po za kolumny , dźwięk oderwany od głośników , bardzo dobra lokalizacja , źródła pozorne , plankton , wybrzmienia , pogłos itp 

Dynamika :  kolejny wielki plus tego przetwornika - dynamit , żywiołowość ale bez nerwowości 

Muzykalność 1 klasa - wciąga , zmusza do przytupywania , umiejętnie oddaje nastrój , klimat itp .

Modyfikowane odtwarzacze Philipsa, Marantza , Grundiga z TDA1541A  nigdy nie zbliżyły się do tego dac-a , pewnie stąd powszechna opinia o plastykowym brzmieniu tego przetwornika , 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

20150210_151035.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest względne, wobec tego zapytam, względem czego te cechy powyżej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Kris_54701 napisał:

Wszystko jest względne,

Tak . Napisz coś względem własnych preferencji . Parę dac-ów miałeś .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zważywszy, że temat każdego daca składa się z opinii na temat każdego innego daca, czy było koniecznie zakładać KOLEJNY temat??

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Kopczas napisał:

Zważywszy, że temat każdego daca składa się z opinii na temat każdego innego daca, czy było koniecznie zakładać KOLEJNY temat??

Odpowiedź jest w Twoim pytaniu . Nie ma wątku , który to zbiera . Każdy pisze swoje opinie w rozrzuconych wątkach . Wystarczy poczytać wątek Nieprzeciętniaka . Zabałaganiony ( sam się do tego przyczyniłem ) i w sumie nic nie wyszło z ciekawej koncepcji zrobienia dac-a na AD1860 .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku myśle że warto powiedzieć sobie jedno: nie ma jednej drogi do nirwany. Znam sporo przetworników z którymi mógłbym żyć. Obecnie jest to Chord Qutest, zobaczymy co później.

Dodatkowo niezwykle istotne jest, żeby mieć jakiś punkt odniesienia, referencję. Modyfikując, budując sprzęt „na ucho” możemy mocno zbłądzić, zwłaszcza jeżeli ktoś dopiero zaczyna zabawę. Dlatego ja nie sprzedam obecnego DAC dopóki nowy nie będzie w 100% gotowy. Spowalnia to pracę, ale moim zdaniem jest kluczowe.

Co do samych przetworników, to wybór jest przeogromny: stare multibit, nowe DS, drabinki R2R. Moim zdaniem każda z tych topologii potrafi dostarczyć dźwięk najwyższej klasy. Ja mam słabość do układów AKM, za to nie przepadam za Sabre.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, SomekPoland napisał:

nie ma jednej drogi do nirwany

Oczywiście - chociażby z tego względu ,że każdy z nas co innego rozumie pod tym hasłem  i czego innego szuka w brzmieniu .

 

Godzinę temu, SomekPoland napisał:

Ja mam słabość do układów AKM, za to nie przepadam za Sabre.

I tu dochodzimy do sedna sprawy - dlaczego ? Ja nie znam Sabre i dla mnie jest cenna informacja co ci w nich odpowiada a co nie . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minutes ago, arturp said:

Oczywiście - chociażby z tego względu ,że każdy z nas co innego rozumie pod tym hasłem  i czego innego szuka w brzmieniu .

 

I tu dochodzimy do sedna sprawy - dlaczego ? Ja nie znam Sabre i dla mnie jest cenna informacja co ci w nich odpowiada a co nie . 

1. Raczej mam na myśli, że pomimo naszej indywidualności i różnic w systemach nie ma jednego wybranego DAC. Wiele przetworników się sprawdzi.

2. ESS dla mnie ma jedną zaletę i jedną wadę. Bas z tych kości jest niezrównany, ale dźwięk nie ma ciała i nasycenia. 90% DAC z tymi układami tak ma. AKM mi się podoba bo brzmi neutralnie, równo i spójnie. Rozdzielczość jest doskonała, a to jedna z najważniejszych dla mnie rzeczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, arturp napisał:

Tak . Napisz coś względem własnych preferencji . Parę dac-ów miałeś .

Zazwyczaj mój hiend gra trzy dni, tydzień, najdłużej miesiąc. Później przestaję dostrzegać jego wady/zalety. Po prostu gra. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ten łatwo dostępny układ na WM8804/TDA1541A to gdzie można kupić płytkę lub poskładany ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, TUX napisał:

A ten łatwo dostępny układ na WM8804/TDA1541A to gdzie można kupić płytkę lub poskładany ?

płytkę AVT sprzedaje, a kosci to już z drugiej ręki, zodzysku albo z niepewnego żródła. Zasilanie od Muzga proponuję.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, SomekPoland napisał:

AKM mi się podoba bo brzmi neutralnie, równo i spójnie. Rozdzielczość jest doskonała, a to jedna z najważniejszych dla mnie rzeczy.

Mam podobne wrażenia chociaż znam tylko AK4396 . Najciekawszy ,w moim odczuciu , dźwięk uzyskałem stosując na wyjściu transformatory symetryzujące sygnał z wyjść napięciowych . To był nasz forumowy Nimbledac . W brew pozorom trafa Monacora wypadły równie dobrze jak Lundahle . Chyba najbliższy prawdzie przetwornik w wyjściami napięciowymi jaki miałem . Niestety barwa w porównaniu z R2R wyraźnie mniej realistyczna . Nie pomogło zastosowanie ocieplaczy lampowych na wyjściu - nawet było gorzej . Ale reszta pierwsza klasa . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Kris_54701 napisał:

Zazwyczaj mój hiend gra trzy dni, tydzień, najdłużej miesiąc. Później przestaję dostrzegać jego wady/zalety. Po prostu gra. 

Mam to samo ,po trzech dniach czasem nawet trochę nudzi i chce się znowu czegoś ciekawego w dzwięku.

Jednak średnia jakość dzwięku zawsze po modyfikacjach wzrasta i to słychać już cały czas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Acccuphase 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.01.2020 o 18:30, arturp napisał:

Chodzi o to jakie są różnice w brzmieniu a nie o stwierdzenie , który lepszy czy gorszy bo to kwestia gustu .

Różnice w brzmieniu oprócz charakterystycznej sygnatury dla danego przetwornika mogą być też powodowane cechami reszty toru, bo zakładam że diy-owskie konstrukcje powstały w jak najlepszej intencji ich twórców i zastosowania przez nich dużej wiedzy inżyniersko-elektronicznej. Inaczej mówiąc - w każdej konstrukcji - dali z siebie wszystko co w danym czasie umieli - i tym się dzielili. Czy odbiorcy są uszczęśliwieni dźwiękiem - i już nie szukają - nie wiem. Zapewne jedni tak, inni nie. I właśnie ze względu na to uważam, że temat nowych konstrukcji diyowskich przetworników c/a - nie powinien być zamknięty definitywnie. Uważam tak dlatego, że jest jeszcze trochę "kostek", które nie przeszły w Polsce przez diyowskie projekty, a niosą ze sobą duży potencjał (jeśli się nie mylę) np. AD1860, AD1862. (Owszem jest projekt Holgina PCM56/AD1860/PCM61 - ale nie był on ostatecznie całościowo "zrecenzowany" przez użytkowników - mam nadzieję, że będę mógł w niedalekiej przyszłości się z nim zapoznać). Poza tym właśnie np. odbiornik,  filtry czy analogówka mogą przesądzić o tym czy potencjał daca jest wykorzystany maksymalnie czy nie, więc pole twórcze dla konstruktorów diy-owskich konstrukcji, nawet na użytych już wcześniej przetwornikach c/a, jest moim zdaniem ciągle duży, nie mówiąc już o tych kościach, które mają potencjał (a bezdyskusyjnie wśród przetworników c/a różnych producentów są lepsze i gorsze - i to nie jest kwestia gustu), a nie były wcześniej przez konstruktorów w użyciu. Nie spodziewam się po tym wątku zbyt wiele. Śmiem twierdzić, że brać forumową zapaliłby do działania i dawno nie widzianego entuzjazmu nowy fajny, jakiś oryginalny  projekt - w szacowanych przystępnych kosztach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga recenzja w moim skromnym wykonaniu ? 

Znany chiński dac na PCM1794 z odbiornikiem AK4118 i analogiem lampowym . Ten przetwornik to delta-sigma z symetrycznymi wyjściami prądowymi . Dla przeciętnego użytkownika (takiego jak ja ) problemem jest symetryzacja wyjść . Oryginał ma analog na opampach ale nie brzmiał wystarczająco dobrze . Zastosowałem więc transformatory Lundahl'a LL1527 i dopiero sygnał podawany jest na SRPP . 

Bas : poteżny i bardzo nisko schodzący ale wyraźny niedostatek wyższego basu , kontrola też mogłaby być lepsza 

Średnica : niebywale detaliczna , czysta i klarowna , barwy realistyczne i nie ustępują tym z dac-ów R2R , wszystko słychać bez skupiania się i doszukiwania , lekko rozjaśniona w stosunku do TDA1541A  ale nie jest to męczące , mimo że czuć brak płynnego przejścia między średnica i basem ( przełom basu i średnicy lekko cofnięty przez co wokale żeńskie brzmią spektakularnie ale męskie nieco zbyt lekko ) 

Góra piękna  - szczegółowa , błyszcząca i wcale nie podbita , sybilanty na przeciętnym poziomie 

Przestrzeń : największy atut tego przetwornika , hektary , doskonała lokalizacja , głębia i szerokość , każdy instrument można wskazać palcem , nie podaje ,, na twarz " ale też niczego nie ukrywa 

Dynamika : dynamit , rwie się do grania , aż czasem lekko nerwowo , koncerty rockowe brzmią ,, jak na żywo " , zaskakująca werwa i żywiołowość , gęsia skórka na koncertach rockowych ale np nagrania kameralne tez ekscytujące . 

Muzykalność : bardziej nastawiony na ekscytację niż klimaty ale słucha się tego z dużą przyjemnością 

Ostatnia uwaga . Postanowiłem zrezygnować z symetryzacji , pominąć transformatory symetryzujące  i podłączyłem analog lampowy tylko do wyjść + sygnału każdego z kanałów . Pierwszy moment to lekki szok bo wszystkie aspekty opisywanego wcześniej dźwięku stały się jeszcze lepsze ale po pewnym czasie stwierdziłem ,że na dłuższą metę jest to nieco zbyt kliniczne . Ja słucham głośno więc lekko zmniejszyłem wzmocnienie i to nieco uspokoiło granie . W systemach o brzmieniu ocieplonym i zaokrąglonym to może być strzał w 10  . Zdecydowanie wprowadzi życie i detale .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 hours ago, arturp said:

Znany chiński dac na PCM1794 z odbiornikiem AK4118 i analogiem lampowym . Ten przetwornik to delta-sigma z symetrycznymi wyjściami prądowymi . Dla przeciętnego użytkownika (takiego jak ja ) problemem jest symetryzacja wyjść . Oryginał ma analog na opampach ale nie brzmiał wystarczająco dobrze

To chyba najlepsza (przynajmniej na papierze) kość TI. Przerabiałem go z analogówką na opampach OPA134. Dźwięk bardzo sterylny i nie dziwię się, że podpasowal ci dopiero po zamulenie go trafkami. Może to drażnić zwłaszcza na metalowych lub innych nie miekkich WT. Mnie dużo bardziej podszedł braciszek 1794 o mniej wyżyłowanych parametrach PCM1798 na podobnej analogówce. Nie jestem piewcą, ale okreslilbym że gra spokojniej, i nie męczy po czasie. Kostka znana zdaje się z którejś wersji lampucery.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, januss73 napisał:

Mnie dużo bardziej podszedł braciszek 1794 o mniej wyżyłowanych parametrach PCM1798

Zwróciłeś uwagę na pewien aspekt współczesnej techniki audio , który w różnych konfiguracjach jest poruszany przez słuchaczy - wyśrubowane parametry kosztem przyjemności z odbioru dźwięku . Coś tu jest ,, nie tak" . Typowy przykład - wielu uważa ,że urządzenia lampowe są przyjemniejsze w odbiorze od urządzeń tranzystorowych . Podobnie z dac-ami . Czytam opinie internetowych budowniczych dac-ów i większość stwierdza ,że stare przetworniki R2R brzmią bardziej naturalnie kosztem utraty mikrodetali w stosunku do współczesnych delta-sigma ( np Pavouk, Ciuffoli , Juaneda ) . Tu trochę teorii

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  .

Chyba wyścig za parametrami dobrze wyglądającymi w materiałach reklamowych jest nakręcany przez tendencję do obniżania kosztów produkcji . A może to tylko moja , domowej roboty , teoria spiskowa ?

Ja uległem fascynacji przetwornikiem PCM1794 i nadal uważam ,że jest wybitny ale kiedy włączam nos-a na TDA1541A z analogiem lampowym to stwierdzam ,że w większości aspektów nie ustępuje PCM-owi a dźwięk jest bardziej namacalny , obecny i barwny . To się dzieje na granicy percepcji i chyba już raczej fizjologicznie niż świadomie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JanF

(Konto usunięte)
20 minut temu, arturp napisał:

Chyba wyścig za parametrami dobrze wyglądającymi w materiałach reklamowych jest nakręcany przez tendencję do obniżania kosztów produkcji . A może to tylko moja , domowej roboty , teoria spiskowa ?

Ja też tak myślę.

W 1954 roku Drucker wydał książkę poświęconą praktyce zarządzania, która zmieniła świat organizacji (niestety nie w Polsce), w jednym z rozdziałów tego dzieła, zastanawia się, co ludzie kupują, kiedy kupują? Odpowiedź nie jest wcale oczywista, jakby się wydawało, w każdym razie nie kupują TYLKO towaru!
W odniesieniu do DAC'ów wygląda to tak 'Kupiłem najlepszy na świecie DAC, zobacz Pan jakie ma NISKIE zniekształcenia, Pan schowaj ten swój pokraczny TDA 1541, bo się porzygam z wrażenia!'. Czy coś w tym stylu? 

Spece od marketingu doskonale to rozgrywają ten czynnik psychiczny związany z prestiżem, podkreśleniem własnej kompetencji, ukrywania gołodupstwa za fasadą 'ja się przecież znam na rzeczy', etc. etc        
 

 

Edytowane przez JanF
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka ciekawostka z forum diyaudio :https://www.diyaudio.com/forums/pass-labs/347298-passlabs-d1-pcm63-vs-threshold-dac-2-ultra-analog-d20400a-heard-2.html#post6036442

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  , stwierdzam, że ΔΣ - to jakieś "czary-mary" i w związku z tym nie jestem ostatecznie tym "wynalazkiem" w ogóle zainteresowany, co potwierdza i utwierdza mnie w tym przekonaniu, brzmienie moich TDA1541A i AD1860 poprzez "wzmacniaczyk" na TPA3116

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość JanF

(Konto usunięte)
4 minuty temu, (nie)przecietniak napisał:

Po lekturze: https://najlepszeodtwarzacze.pl/r2r-nos-dac.php , stwierdzam, że ΔΣ - to jakieś "czary-mary" i w związku z tym nie jestem ostatecznie tym "wynalazkiem" w ogóle zainteresowany, co potwierdza i utwierdza mnie w tym przekonaniu, brzmienie moich TDA1541A i AD1860 poprzez "wzmacniaczyk" na TPA3116

TPA 3116 nie jest do słuchania, tylko do grania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, JanF napisał:

TPA 3116 nie jest do słuchania, tylko do grania

Tak gra, że aż chce się słuchać tego co w niego wchodzi, a potem wychodzi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez (nie)przecietniak

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, (nie)przecietniak napisał:

Po lekturze: 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  , stwierdzam, że ΔΣ - to jakieś "czary-mary"

Lepiej zaczerpnij informacji na ten temat również z innych źródeł. Bo linkowany artykuł jest jedynie subiektywną opinią jego autora, a jego wnioski... cóż... IMHO na podstawie niewystarczających przesłanek wyciąga zbyt daleko idące wnioski. Żeby nie powiedzieć że nawet tendencyjne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.01.2020 o 02:10, SomekPoland napisał:

2. ESS dla mnie ma jedną zaletę i jedną wadę. Bas z tych kości jest niezrównany, ale dźwięk nie ma ciała i nasycenia. 90% DAC z tymi układami tak ma. 

To się zgadza. Rzeczywiście w większości moich kontaktów z przetwornikami opartymi o kości Sabre odnosiłem wrażenie, że brakuje w ich dźwięku wypełnienia. Jest bas, są wysokie, bardzo czytelny środek, ale brak jest masy dźwięków i homogeniczności przekazu. Taki szkielet muzyki, na dłuższą metę niestrawny.

Pierwszą zmianę nastawienia do kości es9018 zaliczyłem przy kontakcie z odtwarzaczem cd/dac'em cd5 od C.E.C.'a.  

Ich aplikacja es'a zrobiła na mnie na tyle dobre wrażenie, że aktualnie gram też na Sabre, tyle, że es9038pro.

Zdecydowałem się zaryzykować projekt Muzg'a w wersji "na full". Tak więc kwestie zasilania mam zrealizowaną na max. Mam możliwość użycia części cyfrowej do zasilenia zarówno sekcji analogowej opartej o opampy jak i o lampy. Wykorzystując lampowe analogówki mogę użyć opartą o komplet 6n2p/6n6p lub ecc81/6n30p.

No i fakty są takie, że straciłem motywację do poszukiwań idealnego dźwięku realizowanych drogą budowy kolejnych przetworników i/lub ich modyfikacji.

Na razie nie mam się czego przyczepić. Chociaż bardzo się starałem nie wyłapałem w dźwięku żadnej jazgotliwości, chudości, bezbarwności. DAC świetnie łączy ultra szczegółowość i przejrzystość dźwięku z wypełnieniem i barwą. Muzyka płynie gładko i spokojnie, z pełną kulturą, ale jak jest taka potrzeba to potrafi brutalnie skopać, jednak krew z uszu nie popłynie.

Wszystkie inne przetworniki, których używałem coś tam uśredniały/upraszczały.

Zbudowałem i używałem kilka projektów z tego forum jak i kilka powstało z własnej inicjatywy. Było tez kilka komercyjnych produktów.

Tak więc ograniczając temat do DIY były.:

- dac na komplecie kości od Wolfson'a z analogówką a'la MBL by Robertus,

- PCM1794 +Spencer by Waaldi_06,

- AD1685/DF1704 by Robertus + analog DAC-ENDw by A. Ciuffoli + analog PCM63 by Waldi_06,

- Soekris Dam1201 + lampowy bufor wyjściowy BCF na 6n30p,

- PCM1704 balanced + dedykowana analogówka by Waldi_06,

- PCM1794 china PCB + WKWA na lampach e88cc,    

Dobrze zrealizowany przetwornik na kości Sabre jest niebezpieczny bo po przyzwyczajeniu się do jego dźwięku bardziej słychać niedostatki innych.

W moim przypadku na "polu walki" został ostatni z wymienionych powyżej. Dobrze zasilony PCM1794a z lampowym analogiem ustępuje Sabre w kilku aspektach, ale naprawdę nieznacznie. Dźwięk jest mniej gładki i bas mniej zróżnicowany, ale ogólne wrażenie jest na tyle dobre, że można o tym zapomnieć.

 

  

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, McGyver napisał:

linkowany artykuł jest jedynie subiektywną opinią jego autora,

Podrzuć jakiegoś alternatywnego linka jak możesz, chętnie przeczytam, może rzeczywiście nie jest to tak jednoznaczne, ale powiedz od siebie tak "z ręka na sercu" - naprawdę uważasz, że PCM1794 przewyższa klasą swojego brzmienia wg Ciebie, bardzo dobre starsze R2R ? I bardziej ten dźwiek Ci sie podoba i trafia do "serca"?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, (nie)przecietniak napisał:

powiedz od siebie tak "z ręka na sercu" - naprawdę uważasz, że PCM1794 przewyższa klasą swojego brzmienia wg Ciebie, bardzo dobre starsze R2R ? I bardziej ten dźwiek Ci sie podoba i trafia do "serca"?

Wszystko zależy od jakości aplikacji, ale ogólnie to tak, PCM1794, 1792 to jest DAC o bardzo dużych możliwościach którego brzmienie w odpowiedniej aplikacji do mnie osobiście trafia najbardziej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problemy z opiniami na temat daców diy są następujące:

1. Nawet na tych samych pcb, złożone przez kilka osób często różnią się brzmieniem z uwagi na zastosowanie różnych elementów, prowadzenia mas itd.

2. Brak punktu odniesienia - testowania tego samego egzemplarza w różnych systemach, w odniesieniu do dobrych daców fabrycznych.

3. Często wydawane są bardzo pochopne opinie - z uwagi np na mało optymalny projekt czy wykonanie samego pcb np. opinia o AD797. Bo jak się popatrzy na dobrze grające daci fabryczne nie ma tam najczęstszej  audiofilskich komponentów ( po za dacami lampowymi)

Tu należy zaznaczyć że z nowych generacji daców AK i ESS trudno jest uzyskać dobry dźwięk bez 4-warstwowej płytki  i przemyślanego pcb - co oznacza ze 2 prototypy = bardzo wysokie koszty.

Sabre jest już całkiem specyficznym układem zawierającym błedów i ma sporo dziwnych zachowań - wystarczy poczytać diyaudio.com

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez emc_emc
rozswzerzenie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, McGyver napisał:

Wszystko zależy od jakości aplikacji, ale ogólnie to tak, PCM1794,

Miałem troszkę czasu więc postanowiłem porównać na szybko trzy dac-ki z identycznym analogiem i skupic się tylko na wadach :

- TDA1541A - podkreślone sybilanty 

- AD1862 - coś jest z barwą , chyba uwypukla średnicę i brzmi to lekko nosowo

- PCM1794 ( tylko wyjścia + ) - nie tworzy nastroju 

Moje subiektywne odczucia .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 hour ago, arturp said:

Chyba wyścig za parametrami dobrze wyglądającymi w materiałach reklamowych jest nakręcany przez tendencję do obniżania kosztów produkcji . A może to tylko moja , domowej roboty , teoria spiskowa

Powtórzę tylko opinię osoby, która to badała a pochodzi ze świata muzyki cyfrowej i to wg tej osoby sposób tworzenia muzyki cyfrowej wymógł na świecie tą zmianę. Podobno syntetyzatory potrzebują obrabiać muzykę w znacznie większych częstotliwościach z racji na jakieś zjawisko. Pamiętajmy, że D/A działa też w 2gą stronę.

Drugi powód szukania nowych rozwiązań jak delta-sigma czy klasa D to efektywność energetyczna. (tda1543 50ma vs 10ma w pcm1794).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 22

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.