Skocz do zawartości
IGNORED

przetworniki cyfrowo-analogowe diy - opinie


arturp
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dlaczego nie zrobisz dwustopniowego zasilania albo chociaż powielacza pojemności na jakimś tranzystorze?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, arturp napisał:

Fakt , ten dac jest jakiś dziwny - za dobry jak na swoją stronę techniczną ?  Nie powinien dobrze grac bo :

- zasilacz jak do golarki elektrycznej 

- odbiornik SPDIF z minionej epoki

- filtr cyfrowy z oversamplingiem ( na dodatek nieznanej jakości bo sieci o nim mało ) 

- przetworniki (AD1860 ) , które nie mają cudownych parametrów i nie zdobyły uznania ,, moderów i audiofilów "

- wyjście sygnału napięciowe (!) 

- filtr dolnoprzepustowy na opampie 

Gdybym go nie słuchał to nawet nie chciałbym go oglądać bo jest zbiorem wszystkiego czego nie lubię w dac-ach ? 

A tak zupełnie serio to jest na tyle dobry ,że po prostu zamówiłem u Chińczyków te kości bo skoro tak gra w konfiguracji ,, low end " to jak zagra w układzie na wypasie ? No i zacząłem nieudolnie projektować płytkę ... ale idzie jak po grudzie bo nie mam doświadczenia i wiedzy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) 1090155335_schemat13_03_2020.thumb.jpg.73b876c05d0f3746b953d0d52701c955.jpg

Wygląda całkiem ok. Tylko pamiętaj, że odsprzęganie powinno spinać jak najkrócej dwie nogi układu "+" i "-" i tu nie powinno być kompromisów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

?Będzie nowy projekt daczka. Będzie daczek, będzie daczek kluczyk.jpg.f5b76ee55b379b86aded0e3710254b63.jpg (albo dac, albo daaaac) na Ad1860.

Jak się cieszę ???. @arturp - nie zaniechaj, idź na całość, walcz do końca.....

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Kopczas napisał:

Dlaczego nie zrobisz dwustopniowego zasilania albo chociaż powielacza pojemności na jakimś tranzystorze?

Bo się dopiero uczę projektowania płytek i zajmuje mi to za dużo czasu . Pewnie narobiłem błędów od diabła ... . A ten program lekko niegramotny . Dobrze by było żeby ktoś doświadczony to obejrzał , sprawdził , poprawił ale nikomu się pewnie nie będzie chciało . Mam problem z ustawieniem DIR9001 do współpracy z AD1860 . Przerysowałem żywcem schemat odbiornika i rejestr przesuwny z projektu Pavouka dla AD1865 bo obydwa ( AD1860 i AD1865 ) są 18-bitowe ale czy gdzieś czegoś nie pominąłem ? Program nie chce zrobić automatycznie wylewki masy więc cośtam porzeźbiłem ale wygląda to jak robota dziecka . Brakuje jeszcze soldermaski po obydwu stronach płytki . 

Strach to wysyłać do producenta płytek , do Chin . Bo jak ich koronawirus nie wybił to na ten widok na pewno kilku umrze ze śmiechu ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

zdjęcie bottom.jpg

zdjęcie top.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minutes ago, arturp said:

Przerysowałem żywcem schemat odbiornika i rejestr przesuwny z projektu Pavouka dla AD1865 bo obydwa ( AD1860 i AD1865 ) są 18-bitowe

Zapewne pytanie bez sensu ale czy jeśli u Pavouka jest jedna kość stereo to czy te przesunięcia są nadal ok dla 2 kości mono?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program którego używasz uniemożliwia połączenie na pcb jest w schemacie takie nie występuje? Jeśli tak, to raczej nie ma się jak zrobić błędu ?

9 minut temu, arturp napisał:

Program nie chce zrobić automatycznie wylewki masy więc cośtam porzeźbiłem ale wygląda to jak robota dziecka . Brakuje jeszcze soldermaski po obydwu stronach płytki . 

Poważnie spróbuj KiCad, obsługę ogarniesz w 10 minut jeśli z jakiegoś cada korzystasz już. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, Kopczas napisał:

KiCad,

próbowałem ściągnąć . system poinformował , że zajmie mu to 7 dni 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, arturp napisał:

próbowałem ściągnąć . system poinformował , że zajmie mu to 7 dni 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

20-30min. max

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Świetna poglądowa galeria (nie moja) dot. TDA1541(A):

www.maxdat.eu/_galeria/Foto%20TDA1541.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rejestr przesuwny jest uzależniony od sposobu działania kości i choć kostki są tego samego producenta, z reguły nie będą kompatybilne wejściem. Chodzi tu odpowiednie pozycje względem siebie zegara bitowego, danych i zatrzasku. Każda kostka ma dataszicie rozrysowane na wykresie czasy. Trzeba to uwzględnić. W przeciwnym razie układ może nawet zagrać, ale może też ucinać ileś bitów czy nawet mieć poprzestawiane bity. Trzeba się temu przyjrzeć.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 miesięcy temu...

PCM1702 którego po pierwszych godzinach a raczej minutach odsłuchu, wczoraj wskoczył jako ostatnia deska ratunku i z pozytywnym skutkiem. 

Po kilku godzinach muszę stwierdzić, że to mega precyzyjny przetwornik, do bólu ujawniający niedoskonałości nagrania, przez co za pierwszym podejściem pół roku temu nie przypadł mi do gustu, a wręcz kazałem go na szufladę. 

Dobre realizacje wypadają na prawdę ekscytująco z ogromną ilością emocji. Wszystko jest podane z życiem i właściwą energią. 

Kostka godna uwagi, a w relacji do ceny i dostępności to chyba jedyny słuszny wybór dla każdego. 

Inne przetworniki grają w pewien swój charakterystyczny sposób. PCM1702 gra prawdziwe i neutralnie. Jest przejrzysty, bez własnego charakteru. Gra to co na płycie.

Pędzony 176.4 kHz bez filtra i z lampą na wyjściu. Konwersja 100R.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Kris_54701 napisał:

Jest przejrzysty, bez własnego charakteru. Gra to co na płycie.

 

 

No nie wiem, raczej się z tym nie zgodzę ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedź jest prosta "wstrzelił" się koledze w gust w wyobrażenie dobrego brzmienia i w system. U kogoś innego równie dobrze może zagrać tak sobie. Wszyscy to znamy. Tak było jest i będzie ze wszystkim, a ja ciągle szukam i jeszcze nie mam i nie miałem takiego z którym mógłbym już zostać na stałe. Zawsze coś nie tak. Pierwsze ochy i achy, a potem jak zwykle coś nie tak z czymś

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Krzych 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie nie. Każdemu do tej pory mogę przypisać wady. Są to wady, nie cechy brzmienia, na myśli mam niedoskonałości w odtwarzaniu. 

Pcm1702 wydaje się być bez wad póki co. Mało go jeszcze słyszałem, bo dopiero kilka godzin, ale ma mu co zarzucić. Nie ma też ochów achów, nie szczególnego sposobu grania. Jest taki jakby go nie było. Obejmuje cały zakres odtwarzanego dźwięku i jest w tym tak dobry, że za nic robi sobie każdy gatunek. Jest natomiast bezlitosny i przez to może zmylić na pierwszych odsłuchach, bo tak zagra jaki materiał dostanie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Kris_54701 napisał:

Pcm1702 wydaje się być bez wad póki co.

Jest świetny ale ten przetwornik jest tak rzetelny  jak dobry rzemieślnik - nie potrafi oddać (czy inaczej mówiąc ) budować klimatu . Trochę magii by się przydało - tak jak to robi TDA1541A . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, Krzych 2 napisał:

Odpowiedź jest prosta "wstrzelił" się koledze w gust w wyobrażenie dobrego brzmienia i w system. 

 

Najlepsze są takie wystrzały po kilku godzinach słuchania ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, arturp napisał:

Jest świetny ale ten przetwornik jest tak rzetelny  jak dobry rzemieślnik - nie potrafi oddać (czy inaczej mówiąc ) budować klimatu . Trochę magii by się przydało - tak jak to robi TDA1541A . 

Przetwornik nigdy nie będzie budował klimatu to urządzenie techniczne, może tylko "budować"/wprowadzać zniekształcenia i zmiany w liniowości charakterystyki na wyjściu analogowym. Jak masz jakieś inne pomysły na budowę "klimatu" przez przetwornik to powinieneś je sprecyzować technicznie.   

4 godziny temu, daris666 napisał:

Najlepsze są takie wystrzały po kilku godzinach słuchania

Np. uwertura 1812 Czajkowskiego? ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość JanF

(Konto usunięte)
12 minut temu, Lech36 napisał:

Przetwornik nigdy nie będzie budował klimatu to urządzenie techniczne, może tylko "budować"/wprowadzać zniekształcenia i zmiany w liniowości charakterystyki na wyjściu analogowym. Jak masz jakieś inne pomysły na budowę "klimatu" przez przetwornik to powinieneś je sprecyzować technicznie.    

Tiaa, pewnie skrzypce to też 'urządzenie techniczne'? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Lech36 napisał:

Przetwornik nigdy nie będzie budował klimatu to urządzenie techniczne,

Może nie każdy to słyszy czy odczuwa ale ja tak . Przetwornik ( jak każdy element toru sygnałowego ) zawsze dodaje coś do oryginalnego brzmienia - zmienia je . Najlepszym przykładem są tu lampy .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, arturp napisał:

Może nie każdy to słyszy czy odczuwa ale ja tak . Przetwornik ( jak każdy element toru sygnałowego ) zawsze dodaje coś do oryginalnego brzmienia - zmienia je . Najlepszym przykładem są tu lampy .

W lampach to "dodawanie" od siebie można wytłumaczyć technicznie, więc nie jest to chyba najlepszy przykład.

2 godziny temu, JanF napisał:

Tiaa, pewnie skrzypce to też 'urządzenie techniczne'? 

Skrzypce o ile wiem to instrument, a np. taki przetwornik instrumentem nie jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Lech36

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Lech36 napisał:

W lampach to "dodawanie" od siebie można wytłumaczyć technicznie

Ala obydwaj zgadzamy się ,że dodaje/zmienia/kształtuje . Czasem w sposób , który eksponuje wrażenie ,, klimatu " ( TDA1541A ) , namacalności i naturalnych barw . Czasem w sposób , który podkreśla  detale , przestrzeń , kontrolę itd ( PCM1702 ) . Innym razem dynamikę , detale i przestrzeń kosztem barw i tzw. muzykalności ( PCM1794) . 

To ,że można to ,,dodawanie" wytłumaczyć budową lub zasadami działania - to w zasadzie prawda . Ale dla słuchacza najważniejsze jest to , że słyszy te różnice . Że faktycznie istnieją . Pozostaje tylko wybrać co słuchaczowi odpowiada bardziej . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdyby tak stworzyć system w znaczny sposób przekraczający wymagania audio. System, ktory w żaden sposób nie ogranicza pasma audio ani danych po stronie cyfrowej. System, który z powodzeniem w całości odtworzy muzykę jaka jest w nagraniu? Czy taki system miałby wpływ na dźwięk?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspomnieć też muszę, że ostatnim razem słuchałem tych peceemów na sansujach. Brzmiało bardzo technicznie, jaskrawo i chaotycznie. Teraz słucham na szeokopasmówkach AN. Doskonale wypełniony środek, jest twardy bas i wysokie w sam raz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Kris_54701 napisał:

A gdyby tak stworzyć system w znaczny sposób przekraczający wymagania audio. System, ktory w żaden sposób nie ogranicza pasma audio ani danych po stronie cyfrowej. System, który z powodzeniem w całości odtworzy muzykę jaka jest w nagraniu? Czy taki system miałby wpływ na dźwięk?

Każdy będzie miał wpływ na dźwięk. Nie ma systemu doskonale przezroczystego. Jeśli wogule taki powstanie kiedykolwiek. Każdy w jakimś stopniu wykrzywia pod upodobania słuchacza, albo wbrew upodoboniom i wtedy wnerwia draźni i męczy. Zasada dotyczy każdego systemu czy kosztuje 1kzł czy 100kzł. Koniec i kropka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, arturp napisał:

Ala obydwaj zgadzamy się ,że dodaje/zmienia/kształtuje .

Najwięcej kształtują takie zjawiska jak np. akustyczna filtracja grzebieniowa, to poza techniką a z technicznych przy słuchawkach zgranie impedancji wyjściowej wzmacniacz z charakterystyką impedancji słuchawek. W kolumnach też może to mieć znaczenie. Zmiany wprowadzane przez akustyczną filtrację grzebieniową były prezentowane na świetnym filmie prezentującym to zjawisko, był tu na forum. Wielu hobbystów może być zaskoczonych. Generalnie zauważa się w audio hobby brak zainteresowania takimi jak w/w zjawiska a przypisywanie słyszanych zmian tylko i wyłącznie sprzętowi. Ciężko to zrozumieć (brak dociekliwości), ale cóż trudno, taki jest świat audio hobby. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoglądając na sprzęt audio w sposób jaki postrzega się przesyłanie prądu, bo i w rzeczywistości każdy sprzęt audio oparty na elektronice temu służy. 

Do przesłania strumienia elektronów o określonym napięciu, natężeniu, a nawet częstotliwości w przepadku prądu przemiennego, wystarczy względnie prosty w budowie przewód, i nie jest problemem stworzyć taki w obecnych czasach. Przesyła się ogromne sięgające kilkuset tysięcy voltów napięcia, przesyła ogromne prądy i gigahercowe częstotliwości, daleko przekraczające wymagania audio. Nie jest też problemem stworzyć system umożliwiający przesył prądu w częstotliwościach słyszalnych, bez jego uszczerbku i doskonałym przykładem takiego jednego z wielu elementów w systemie jest układ scalony DAC PCM1702.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.