Skocz do zawartości
IGNORED

Heco Aurora 700.


AndrzejPiaseczno

Rekomendowane odpowiedzi

Witam po "małej przerwie"

Jako że z czasem zazwyczaj jest problem, a i do tego dochodzą różne inne tematy, które toczą się równolegle do tego, to i posty się rozciągają. Nie mniej jednak postaram się coś dodać.  Może nie wszystkich to interesuje, ale zawsze znajdzie się osoba, która skorzysta z zamieszczonych informacji.

Zrobiłem kilka prostych pomiarów kilku kolumn w kontekście pracy na basie i bass reflex.  Zaznaczam, że pomiary są bardzo uproszczone  i mają tylko za zadanie niejako pokazać orientacyjnie, jak zachowuje się kolumna. Korzystałem z programu REW i prostego inerfejsu (kabelki, rezystor, .....). Karta nie była kalibrowana. Sygnały testowe były tylko niejako w prawidłowym zakresie, który akceptował program. Piszę w kontekście ewentualnych niedomówień. Nie mniej jednak już ten prosty pomiar ukazuje, co "w trawie piszczy" i dla czego jest taka opinia, a nie inna co do Heco Aurora 700.

Fotka-Heco_Aurora_700 ukazuje pomiar kolumny, jako całość

Fotki Heco_Aurora_1_otwór i 1_otwór_2 ukazują pomiar z jednym zatkanym otworem i następnie z naprzemiennie drugim zatkanym otworem.

Fotka Heco_Aurora_otwory_zatkane ukazuje przenoszenie przy obu otworach zasłoniętych całkowicie.

Fotka Phonar ukazuje przenoszenie tej kolumny.

Fotka Altus_110 również

Kolumny były podłączane bezpośrednio do karty dźwiękowej poprzez w/w interfejs. To nie to samo, co końcówka mocy, ale wiele mówi i podpowiada, co można z tym zrobić.

Mam również pomiar kolumny z odległości 1 metra mikrofonem UMIK-1 DSP kalibrowanym. Pomiar jest bardzo zbliżony do tego, który zamieścił ktoś wcześniej, a wiec go nie wrzucam. Jedyne, czego jeszcze nie zrobiłem, to pomiar fazy, co najbardziej mnie interesuje i powie najwięcej, ale niebawem zrobię.

W uproszczeniu widać, że z zatkanym jednym otworem przebieg zaczyna być prawidłowy. Z stąd niektóre opinie forumowiczów, że przy zatkaniu jednego otworu bass reflex jest lepiej. Trzeba z tym poeksperymentować, jeśli ktoś chce w miarę poprawnie.

Jeśli ktoś chce się odnieść do tematu, dołożyć coś od siebie, zinterpretować obrazki, to będzie miło. Każdemu się przyda. Pozdrowionka.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Heco_Aurora_700 _1_otwór.jpg

Heco_Aurora_700 _1_otwór_2.jpg

Heco_Aurora_700_otwory_zatkane.jpg

Phonar.jpg

Altus_110_tweeter_w_przeciwfazie.jpg

Czy jest możliwość wstawić opis, a następnie fotka i pod ta fotką kolejny opis i kolejna fotka ?

Wszystkie zdjęcia wchodzą do kupy i nie mogę ich rozdzielić teksem. Nie wiadomo które jest które. W każdym bądź razie fotki od góry idą zgodnie z wypunktowaniem w tekście. Pierwsza fota, to heco, jako całość (lewy pik za wysoki i wyeksponowany bas), a dwie następne foty, to zatkany jeden bass refleks ( o wiele lepiej ) i td...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa takie pomiary.

Prosze napisz co znaczą te 2 wykresy.. zielony ty referencja? Niebieski to pomiar?

Nie widac też skali - kreski sa co 5 dB?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj.

Nie wiem, o które pomiary konkretnie pytasz.

Kolory mogą przekłamywać, ponieważ robiłem zdjęcia ekranu telefonem. Co do interpretacji, to zapraszam tutaj:

https://ssl.diyaudio.pl/content.php/49

Jak przewiniesz pasek do dołu, to jest ładnie opisane strojenie portu bass reflex. W Heco jest klasyczne podbicie basu w celu uzyskania takiego efektu, jaki mamy w oryginale, czyli dudnienie i zamulenie. Myślę, że to celowa zagrywka producenta i z drugiej strony można powiedzieć, że trafiona... Jeżeli ktoś lubi taki bas, to go ma bez dodatkowego suba  -:)

Natomiast jeżeli ktoś nagle zachce posłuchać muzy nazwijmy to "poprawnie", to wystarczy zatkać korkiem jeden otwór i jest inaczej.

Przecież fabryka na pewno robiła pomiary i wie, co wypuściła na rynek hi. Tutaj można się pobawić otworami i ewentualnie pojemnością wkładając np. cukier, czy mąkę w paczkach kilogramowych i dostroić do własnych potrzeb (jeśli ktoś oczywiście lubi zabawę). Również gdzieś było napisane, że zbyt duże wytłumienie może dawać taki efekt. Pisane było, że takie obudowy powinny być wytłumione tylko na tylnej ściance, dół i góra. Boki nie (tak mam w Phonarach). Tutaj wszędzie jest wata. Ale ja tylko powtarzam, co czytałem. To nie moja główna dziedzina zainteresowań, aczkolwiek ostatnio trochę się nią zainteresowałem.

Reasumując, jeśli patrzysz na dowolne zdjęcie, to zawiera ono dwa wykresy. Ten z dołkami i górkami pokazuje rezonans głośnika, obudowy, strojenie portu, przebieg impedancji. Ten drugi wykres, to faza. Pozdrawiam.

Zapomniałem. Pytałeś o skalę i td...

Ja zrobiłem fotki nie dokładnie. Pisałem, że nawet nie kalibrowałem dokładnie poziomów karty. Chodziło mi tylko o pokazanie samego wykresu, co i jak się ma, czyli złe strojenie portu, a co za tym idzie takie granie, jakie mamy (dla tych którym to przeszkadza). Jedno, co jest wiarygodne, to częstotliwość na skali i w przybliżeniu impedancja, ale dla mnie istotny był kształt wykresu na tą chwilę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że pomiar Altus 110 został zrobiony przy odwrotnej polaryzacji tweetera, niż jest w oryginale.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam . To mój pierwszy post na forum i nie wiem od czego zacząć...hmm może od początku . Chciałbym się wypowiedzieć na temat HECO AURORA 700 . W styczniu bodajze kupiłem te kolumny wymieniając TAGI harmony sl 90 na właśnie HECO. Czytałem o nich duzo dobrego na forum i róznych opinii ,pozytywnych w większości  i bez odsłuchu wziąłem je,,w ciemno,,.Były tanie ,myśle aaaa zaryzykuje najwyżej odsprzedam ,Mam dość duży salon otwarty i kuchnia + antresola 40m .kw moze 50 m. Podłaczyłem do wzmacniacza XINDAK A 06 ,kable jakies Klotze ,cd arcam 73. Zapuściłem Dire STRAITS ,, On Every Street,,remaster , to płyta którą testuje sprzęt i bardzo dobrze ją znam..

Nie jestem audiofilem ale słuch mam dobry i szkołe muzyczną za soba ;] Mysle jest ok. jest moc, duży niski bas , srednica do przodu ,a tak lubię ,tylko z wysokimi tonami coś nie tak...Były jakieś matowe ,trochę przymglone ,jakby w tle. Cos mi nie pasowało . Mysle- kolumny nowe to się jeszcze ,,wygrzeją, .Ale minęło kilkadziesiąt godzin grania kolumny zaczęły fajniej grać ale wysokie tony  się nie zmieniły .Potem czytam, że xindak ma takie ciepłe granie i aurory również. Mało tego wzmacniacz nie ma regulacji tonalnej , Więc bedzie kluchowato i mdło . Postanowiłem na poczatek wymienić kable klotza na inne i nabyłem Jantzeny audio solid core. Jest lepiej ,nie dużo ale lepiej na górze ,odłaczyłem oryginalne blaszki i zastosowałem bi wire. Jeszcze było mało , brakowało nieco detaliczności i rozdzielczości w górnych rejestrach. Postanowiłem nabyć inny wzmacniacz wybór padł na rotela  ra 06. Tak w skrócie , duża róznica na plus ,rotel wyostrzył brzmienie ,bas  nie był już  bucząco- dudniący wokale czytelne i góra o wiele lepsza ale ...cos prądowo chyba nie podołał bo musialem podkręcac na 11 tą, Xindak dawał tu lepiej radę. I wtedy poczytałem posty pana ROBI NOWY, ze spróbował wymienić tweeterki na seasy . Zadzwoniłem do pana ROberta porozmawiałem z człowiekiem, który jest elektronikiem  i doradził mi wymiane wysokotonowców.  Kupiłem identyczne SEASY i stał się cud .Alleluja ;] ! Kolumny zaczęły duuużo lepiej grać .Góra się odkryła, pokazała blachy perkusji wokale damskie rewelacja .Spadł przysłowiowy koc z kolumn. To Jest to czego szukałem .Kolumny teraz grają jak zestaw duuużo droższy. Na koniec dodam dobrze ze Rotel ma wyscie pre out to spiąłem go jeszcze z xindakiem  niby jako końcówkę mocy . I przyszedł brat i kopara mu opadła , a ma  B&W nautilliusy za paręnascie tys.

Podsumowując dzięki forum i panu Robertowi i jego wskazówkom mam zestaw o jaki mi chodziło . tylko niestety trzeba było zmodyfikować troche heco aurory .To nie są złe kolumny jak za cenę 2400 za parę . Może z Onkyo czy Yamahą nie trzeba by było wymieniać tweeterków ,ale 300 zl. dodatkowo i jest git . Dziekuję za uwagę

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj cepiano

Tweetery, o które pytasz, to Głośnik SEAS PRESTIGE TWEETER H 0831-06 ( 27TFF )

Link masz tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Proszę nie traktować tego, jako reklamę. Gość pyta, to dostał.

Dzięki bravo7, że zechciałeś się podzielić swoimi doświadczeniami z tą małą modyfikacją. Mimo tego, że słoń nadepnął mi na ucho, to jednak potwierdza się opinia, że ten głośniczek robi robotę na plus. I to nawet bez modyfikacji zwrotnicy, co oczywiście kłuci się z poprawnością i mam tego świadomość. Skoro jest tylko lepiej, stereofonia się nie pogorszyła, scena również, to znaczy, że nie jest tak źle i zgranie całości jest w miarę poprawne.

Oczywiście można to dopieścić, zrobić dokładne pomiary, skorygować filtr, itd, ale prawdę mówiąc nie chce mi się...Zaczynam budowę własnych paczek i na tym się teraz skupiam. Skoro nie widać żadnych minusów, to stracony czas na dalsze dłubanie być może poprawiłby tylko samopoczucie, a w dźwięku już nic więcej.

Jako ciekawostkę dodam, że porównywałem średniaka z heco aurora do średniaka stx z linku:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dwa głośniki podłączane na przemian, bez zwrotnicy na żywca. Efekt jest taki, że stx gra klarowniej, jaśniej, detaliczniej. Heco gra matowo, puszkowo, tak bez życia i barwy. Heco gra trochę głośniej.

Przykręciłem w miejsce oryginału tego stx-a w jednej kolumnie. Jest mniejszy średnicą, ale opiera się o wyfrezowanie w skrzynce, a pierścień go dociska, a więc dało się go jakoś zamontować  na chwilę. Efekt był taki, że brzmienie wokali jeszcze lepsze. Jaśniejsze, przyjemniejsze. Struny gitary, wokal męski na prawdę lepszy. Niestety ten średniak ma za małą skuteczność i jest za cichy. Tweeter go przykrywa. Głośnik podłączyłem tylko z ciekawości, ale utwierdziło mnie to w przekonaniu, że ta matowość wynika z tego średniaka.

To chyba na tyle, co mogę napisać odnośnie heco. Więcej nie mam zamiaru do nich zaglądać, ani modyfikować. Gra teraz super, ale i tak nakręciłem się na własne paczki....Ot hobby nigdy nie ma końca. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Robi_nowy napisał:

Witaj cepiano

Tweetery, o które pytasz, to Głośnik SEAS PRESTIGE TWEETER H 0831-06 ( 27TFF )

Link masz tutaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W sumie nie duży koszt chyba je sprawdzę ? pasują dobrze w oryginalne otwory?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak. Pasują idealnie.

Jak wcześniej pisałem. Można kupić, delikatnie przykręcić. Kabelki są na wsuwki, a więc nie lutujesz, a jeżeli już w swoich lutowałeś, to ponownie dolutować wsuwki i sprawdzić. Jeśli będziesz zadowolony (a zapewne tak będzie), to zostawiasz, a jak nie, to odsyłasz. Tracisz tylko koszt przesyłki. Możesz pograć tydzień spokojnie. Założę się, że nie odeślesz ?

A tak na marginesie. Wszędzie piszą np. o scan speak, że głośniki selekcjonowane, parowane w komplety po dwa (piszę tu akurat o tweeterach) i tylko tak sprzedają, a jak zrobiłem proste pomiary, to dalej nie napiszę... Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie. Staram się skompletować swój pierwszy mały zestaw stereo. Padło na amplituner Yamahy 803, zostały kolumny. Zastanawiam się nad tymi właśnie aurorami lub pylonami sapphire 25. Muzyka szeroko pojętym metal, hard rock, wrażenia podczas oglądania meczów;) pokój do 20m. Dzisiaj słuchałem pylonów i nawet fajnie to grało, szkoda że z nadmiaru wrażeń zapomniałem jeszcze o aurorach. Ktoś doradzi mniej więcej?

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mniej czy więcej? 

Wpadnij do salonu jeszcze raz i sobie zdanie wyrobisz. Pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pomoc dla Alana 1%KRS 0000037904(32459 MAŁECKI ALAN)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Thunderbolt. Jeszcze kilka miesięcy temu sam zadawałem podobne pytania i co często słyszałem, a w zasadzie czytałem:

"Idź do salonu lub do kogoś, kto ma i sam posłuchaj". powiem Tobie, że z perspektywy czasu podpisuje się pod tym obiema rekami.

A najlepiej ze swoim wzmacniaczem. To jedyna słuszna alternatywa. Owszem, czytając różne posty można wstępnie coś wybrać, wytypować kilka modeli w stosunku do posiadanego budżetu, ale ostatecznie tylko odsłuch. I nie sugeruj się zbytnio rankingami i testami, ponieważ w większości to ściema na potrzeby marketingu.

Pisałem z jednym forumowiczem i przytoczyłem przykład. Kolega pojechał do salonu ze swoim wzmacniaczem i przewalił wszystko, co było. Pół dnia przesiedział, a jest strasznie marudny i wybredny. Były B&W i inne różne....... ostatecznie skończyło się na Magnatach. niezbadane są ścieżki .... Taki styl grania mu akurat podpasował i tyle. Tak że masz do myślenia :) Pozdro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba tak zrobię ale wtedy będę musiał mocno negocjować cenę bo skoro u nich słucham, to u nich wypada kupić:) oferty w q21 nie mają szans raczej przebić. Do S4home mogę podjechać bo do Oświęcimia z Krk bardzo blisko.

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to trzeba jechać. U S4home można się dogadać. Idzie ludiom na rękę. Pisałem z nim swego czasu i dał mi dobry rabat z przesyłką w cenie, ale potem z zupełnie innych względów kupiłem gdzie indziej. Każdy swoje chwali. ja mam heco i też mógłbym napisać, że super i bierz w ciemno, ale tak się nie kupuje kolumn niestety. Powodzenia w odsłuchach i ewentualnie napisz po fakcie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę bo wpadłem w jakąś chorą zajawkę, że godzinami siedzę, czytam, szukam. W przyszłym tygodniu mam urlop to się tam wybiorę. A może jeszcze w tym po kolejne pomysły rodzą się w głowie. Tak czy siak, trzeba jechać, słuchać. Dzięki:)

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, EmilioE napisał:

To nie zajawka ale nervosa audiofilia. Stan normalny, dzięki niemu wiesz, że żyjesz ?

Święta racja :)

58 minut temu, Thunderbolt napisał:

Napiszę bo wpadłem w jakąś chorą zajawkę, że godzinami siedzę, czytam, szukam

A to ma czasami odwrotny skutek HI. Ja też tak mam i im więcej nieraz czytam, tym bardziej mam problem, co dalej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie znalazłem mega promke na kefy q750

Wysłane z mojego SM-N975F przy użyciu Tapatalka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem i kurier już jedzie z tweeterami SEAS.  Zobaczmy czy gra warta świeczki? . Dodam że ja posiadam Heco Aurora 1000 +cxa80 i jestem z nich bardzo zadowolony góry mi nie brakuje ale z racji tego że mam teraz trochę czasu to z czystej ciekawości sprawdzę jak zagra to z SEAS.  

Otwory czekają ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, rafal735r napisał:

Wymiana tweeterow bez żadnego strojenia? 

Tak narazie bez strojenia zwykła podmiana . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.05.2020 o 11:52, Oskar09 napisał:

Zamówiłem i kurier już jedzie z tweeterami SEAS.  Zobaczmy czy gra warta świeczki? . Dodam że ja posiadam Heco Aurora 1000 +cxa80 i jestem z nich bardzo zadowolony góry mi nie brakuje ale z racji tego że mam teraz trochę czasu to z czystej ciekawości sprawdzę jak zagra to z SEAS.  

Otwory czekają ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie wiem, jak będzie w Twoim przypadku. Nie czytałem o tych kolumnach i nie wiem, jakie tam są przetworniki, ale jak sprawdzisz, to się przekonasz. Ważne, a żebyś nie pomylił biegunowości. Seas ma dwie blaszki takie same. Inaczej będzie granie w przeciwfazie. Możesz wziąć bateryjkę 1,5 volta i sprawdzić. Podłączenie jest bardzo istotne.

W dniu 15.05.2020 o 11:59, rafal735r napisał:

Wymiana tweeterow bez żadnego strojenia? 

Nie wiem, czy czytałeś wcześniejsze posty, ale niejednokrotnie było wspomniane, że powinno się wykonać pomiary i strojenie. Na 100% korekta zwrotnicy by się przydała.

Ale patrząc na to z trochę innej strony zauważam ciągle podobne trendy. Przerost nie kończącej się teorii nad praktyką. Jeszcze sam nie sprawdziłem, nie posłuchałem, ale z góry zakładam, że to jest beee. A skąd wiesz,że te kolumny fabrycznie są idealnie zestrojone, zgrane, itd... Tylu jest guru na tym forum, którzy podpierają się teorią, ale nikt nie pomierzył, nie sprawdził organoleptycznie i nie zademonstrował swoich wyników. To, co któryś z kolegów wcześniej wrzucił, to były pomiary z niemieckiej strony, może dla jednego egzemplarza. I to była charakterystyka przenoszenia zestawu, gdzie nie ma bardziej istotnych pomiarów.

Ja mógłbym to zrobić, ponieważ na dzień dzisiejszy posiadam odpowiedni sprzęt i mikrofon z plikiem kalibracyjnym za parę stówek, tylko raz, że brakuję trochę czasu, a dwa, że zbytnio mi się nie chce grzebać w tych paczkach. A może lepiej, ponieważ mógłbym się przekonać, że nie jest tak różowo i trzeba to i owo poprawiać...Tak, jak ktoś wcześniej napisał, to grają ile kosztują. Z perspektywy czasu uważam, ze grają może nawet trochę lepiej niż kosztują i nie ma sensu się w to zagłębiać. Może przez tą wymianę tweetera ?

Reasumując nie jestem jedyny, który tak stwierdził. Stereofonia się nie pogorszyła. Scena również. Brzmienie dla mnie lepsze. Może dla tego, że efektywność tego tweetera akurat w tej aplikacji jest lepsza i wybija się on przytłumiając jednocześnie grający matem średniak, przez co wokale są lepsze. Basu i tak jest w nadmiarze, a więc całościowo nie ma za dużo sopranów. Oczywiście to głośniejsze granie sopranu jest niemal nie zauważalne, ale na tyle inne, że granie jest lepsze.

Proszę sobie zasłonić czymś tweetera i posłuchać samego średniaka, jak to gra. Mi się osobiście nie podoba, ale to tylko moje granie. Już lepiej mi się słucha z przysłoniętym średniakiem. A było kilka opinii innych forumowiczów, że w większości różnych utworów dla nich te kolumny grają jakoś tak matowo, bez życia, czyli coś w tym jest.

Wcześniej pisałem, że podpiąłem na chwilę średniaka stx i gra mi to jaśniej i dźwięczniej. Miałem możliwość sprawdzić, ponieważ zacząłem budowę własnych kolumn i zakupiłem trochę przetworników.

Oczywiście nadal zwrotnica pozostaje bez zmian i jest to absurdem, ale czasami warto oprzeć się na uszach i wrażeniach odsłuchowych niż jak mantrę powtarzać, że to nie ma prawa grać. Przecież to są zwykłe budżetówki i co tu można bardziej popsuć :)

Pozdrowionka i czekam na opinię innych, którzy przetestują podmiankę. A może są tacy, tylko nie chcą się podzielić doświadczeniami.:)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Robi_nowy napisał:

Ważne, a żebyś nie pomylił biegunowości. Seas ma dwie blaszki takie same. Inaczej będzie granie w przeciwfazie. Możesz wziąć bateryjkę 1,5 volta i sprawdzić. Podłączenie jest bardzo istotne.

Ok ale czy bateryjka sprawdze napewno biegunowosc tweetera  bedzie to widoczne? Pytam bo juz dawno sie w to nie bawiłem ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Oskar09 napisał:

Ok ale czy bateryjka sprawdze napewno biegunowosc tweetera  bedzie to widoczne? Pytam bo juz dawno sie w to nie bawiłem ?

jaki to głośnik , chyba nic nie trzeba ''bateryjkować'' jest uszczelka ? jak tak to pod nią na kołnierzu  przy konektorach powinno być zaznaczone + - , tak było w 27 tffc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, jarekb napisał:

jaki to głośnik , chyba nic nie trzeba ''bateryjkować'' jest uszczelka ? jak tak to pod nią na kołnierzu  przy konektorach powinno być zaznaczone + - , tak było w 27 tffc

Jutro będę je miec to sprawdzę . Dzieki za info.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko sprawdziłem na orginalnych tweeterach bateryjką. Kopuła idzie do góry więc wiadomo gdzie plus także luzik. Jutro sprawdzę jak przyjdą seas.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Oskar09
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co pamiętam, to + w tweeterze Heco jest tam, gdzie jest szersza wtyczka. W seasie już teraz nie pamiętam, czy było oznaczenie. Generalnie ja dla pewności sprawdzałem oba głośniki, a żeby nie było pomyłki.

Bierzesz bateryjkę 1,5 volt, przyklejasz nawet taśmą w koło biegunów dwa kabelki. Jeśli są jednakowego koloru, to zawiązujesz sobie supełek, czy zaznaczasz, jak chcesz ten, który jest na + bateryjki. I teraz dotykasz złącza głośnika dwoma kabelkami. Jeśli membrana cofnie się do środka, to tam, gdzie przyłożyłeś + z baterii, to będzie - głośnika. Analogicznie, jeśli przy tym samym podłączeniu membrana wychyli się do góry, na zewnątrz, to tam, gdzie jest + z baterii, to jest + głośnika i wszystko. Porównujesz dla pewności sprawdzając tweeter heco i podłączasz nowy głośnik.

WAŻNE !!!

Nie trzymaj długo głośnika pod bateryjką. Pół sekundy wystarczy, a żeby zobaczyć, jak wychyla się membrana. Tak zwane pocieranie jednym kabelkiem i jest ok. Patrzysz na głośnik w jego płaszczyźnie poziomej, a nie na wprost, czy pod kątem. nie obawiaj się. Moment i sprawdzone :) Powodzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zgadza się w heco ta szersza wtyczka to plus czyli żółty kabelek jak na zdjęciu wyżej (Heco 1000).

Jeśli chodzi o sprawdzenie bateryjką też tak kiedyś robiłem tylko człowiek się już dawno nie bawił. Spoko to jest dobry sprawdzony sposób ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Oskar09
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i ja np. najpierw zamieniłem tylko w jednej kolumnie.

Postawiłem obok siebie obie paczki i bawiłem się balansem L-P. Różnica ewidentna na + dla moich uszu oczywiście. Mam trochę nagrań z telefonu, ale coś mi nie szło wstawienie do forum i odpuściłem. Chciałem pokazać, jak to wychodzi w praktyce. Z telefonu super różnicy nie słychać, ale jednak coś da radę wywnioskować. A znowu komwetowac na mniejsze pliki, to było według mnie bez sensu. Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 20

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.