Jump to content
restimek

Kolumny do Sony TA-F590ES

Recommended Posts

Cześć.

Chciałbym prosić was o pomoc przy wyborze kolumn do mojego wzmacniacza.   Sony Ta-F590ES

Obecnie podłączone mam do niego  ATL-703  i dzwiek z nich strasznie mi sie nie podoba.   Głośniki nie mają praktycznie wcale basu.  Jest on słabo słyszalny, i do tego grają dość ostro i... "sucho" na domiar złego  muzyki słucham przez podpięty DAC Cambridge Audio Magic100  który  też za ciepły nie jest. 

Dlatego szukam  kolumn które nieco ociepliłyby mi dźwięk. Zmniejszyły ostrość na górze - nie tracąc możliwie dużo na detalach  oraz  dodały basu i głębi.  Ale też z drugiej strony nie do przesady - nie lubię zamulonego i ciągnącego się basu. 

Czy kwota  jaka chce przeznaczyć na głosniki  - 1500 zl  - jest adekwatna do klasy tego wzmacniacza? 

Muzyki  na tym wzmacniaczu słucham głównie z serwisów streamingowych z laptopa i telefonu poprzez wpięty DAC.  (Ale jak podłączam  laptopa analogowo przez jacka to też jest sucho i bez basu) oraz z Mam podłączony toslinkiem Apple  TV

Wzmacniacz jest po przeglądzie i "odgermanizowaniu"  przez jednego z forumowiczów.  (Przed przeglądem wzmacniacza te głośniki też grały bez basu i sucho) 

Kable jakich używam to:  

-głośnikowe Prolink CAV 1001 2 x 2.5 mm2

- Chinch  z DACa do wzmacniacza - Prolink Exclusive

W jednym z wątków o tym wzmacniaczu polecane były kolumny Dali450   ale  czytając inny wątek o tych kolumnach  znalazłem info że grają one dość ostro  - ja nie lubię "żyletki"  na górze.  Pomożecie? 

Metrażu  specjalnie nie podałem gdyż  w przeciagu najbliższych 2 mies bede zmieniał mieszkanie w chwili obecnej jest to mały pokój 10m2 ale nie chcę by ta informacja była brana pod uwagę gdyż bede zmieniał na większe.

xavian

Ale to jest b. istotna informacja, nie można jej nie uwzględniać. Chyba nie chcesz kupić kolumn teraz i za 2 miesiące znowu wymieniać? Czy to zakup tak "na słowo",  w ciemno,  bez odsłuchania w docelowym pomieszczeniu? - to prawie zawsze błąd. Ja bym zaczekał do nowego lokum i wrócił do tematu jak poznasz akustykę nowego pomieszczenia.

Ale generalnie jak nie lubisz żyletek to zwróciłbym uwagę na kolumny na jedwabnych kopułkach, detaliczność  i atak ale bez żyletek. Np. kolumny na scan speak-ach.

Nie wiem jak gra 590ES ale jeśli gra tak jak może zagrać dopieszczony 690ES to ten wzmacniacz nie jest suchy/jasny sam w sobie, także z kolumnami na wysokotonowcach aluminiowych jak wysokie modele Heco (Superior, Ascada itp.), Cantony (np. serie Ergo) zgrywa się bardzo dobrze. To tylko kilka tipów generalnych w którą stronę patrzeć w Twoim budżecie, ale nic konkretnego bo nie wiem w jakim metrażu będziesz to ustawiał.

Hmm tak naprawdę nie wiem jak bedzie wyglądało nastepne mieszkanie.  Ale ono też nie będzie na stale.   Mogę jak najbardziej sie wstrzymać te 2 miesiące.  Nie śpieszy mi się ;).   Ale czy po zmianie mieszkania nowe głośniki beda tam graly rok-dwa czy dłużej to tak naprawdę tez nie wiem ;)

17 godzin temu, Airmike napisał:

Nie wiem jak gra 590ES ale jeśli gra tak jak może zagrać dopieszczony 690ES to ten wzmacniacz nie jest suchy/jasny sam w sobie, także z kolumnami na wysokotonowcach aluminiowych jak wysokie modele Heco (Superior, Ascada itp.), Cantony (np. serie Ergo) zgrywa się bardzo dobrze.

Mam bardzo podobnego 570ES  i Canton Ergo 91DC. Potwierdzam, że zgrywają się dobrze, choć wysokich tonów jest sporo i nie każdemu może to pasować.  Przez miesiąc miałem też Infinity Reference 61 MK2 - bardzo fajnie to grało, Soniacz dawał radę, było więcej basu i średnicy, choć trochę mniejsza szczegółowość.

Cześć,
Kwota jaką przeznaczyłeś jest jak najbardziej adekwatna i nie ma sensu więcej inwestować w tym przypadku. Dobrym wyborem może się okazać Pylon Audio Opal 23, który sprawdzi się także w większych pomieszczeniach. 
Zapraszamy do indywidualnej wyceny. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

1 godzinę temu, Geoffrey napisał:

Mam bardzo podobnego 570ES  i Canton Ergo 91DC. Potwierdzam, że zgrywają się dobrze, choć wysokich tonów jest sporo i nie każdemu może to pasować.  Przez miesiąc miałem też Infinity Reference 61 MK2 - bardzo fajnie to grało, Soniacz dawał radę, było więcej basu i średnicy, choć trochę mniejsza szczegółowość.

Hmm ale jak patrze na fotki twojego 570Es to faktycznie wyglądają wewnątrz podobnie ale u ciebie sa tranzystory Sanken a u mnie mosfet Toshiby wiec możliwe że jednak trochę inaczej brzmią.  Ale dzieki za info - poczytam o tych Cantonach

2 godziny temu, restimek napisał:

Hmm ale jak patrze na fotki twojego 570Es to faktycznie wyglądają wewnątrz podobnie ale u ciebie sa tranzystory Sanken a u mnie mosfet Toshiby wiec możliwe że jednak trochę inaczej brzmią.  Ale dzieki za info - poczytam o tych Cantonach

To prawda, mój jest na Sankenach. Ale z tego co czytałem, to jest bardzo podobne granie. W ogóle Sony grają w charakterystyczny, neutralny sposób, nie podbarwiając średnicy - co jednym może się podobać, a inni powiedzą że "sucho" i mało "muzykalnie" 🙂