Jump to content
draco20051

Selektor wejść, wzmacniacza, głośników

Recommended Posts

Z racji, że to mój pierwszy post, witam wszystkich forumowiczów. 

Na wstępie zaznaczę, że w tematyce audio jestem raczej początkujący i nie obsłuchany w sprzęcie. Zaczynam kompletować jakiś tani zestaw audio i natknąłem się na problem związany z przełączaniem sprzętów na wejściu i wyjściu całego zestawu.  

Chciałbym skonstruować w miarę uniwersalny selektor wejść, z wyjściem na dwa wzmacniacze i do tego wszystkiego podłączyć na razie jeden zestaw kolumn. Technicznie od strony elektrycznej, programowej jestem w stanie to ogarnąć.

 

Założenia

- 4 wejścia stereo

- 2 wyjścia na wzmacniacze

- powrót sygnału głośnikowego z obu wzmacniaczy do selektora

- 2 wyjścia stereo na kolumny głośnikowe

- sterowanie na bazie atmega - przyciski + pilot

- sygnalizacja używanych wejść/ wyjść - diody led

W selektorze wejść przekaźniki sygnałowe 5V, na wyjściach przekaźniki RELPOL.   

Pytania: 

1. Czy jest sens rozłączać masę na wejściach sygnału. Jeśli tak to czy ktoś spotkał się z przekaźnikami sygnałowymi 3P. Ewentualnie zostaje zastosowanie dwóch przekaźników w każdym torze.

2. Czy w przypadku rozłączania masy trzeba stosować zwłokę czasową między rozłączeniem sygnału a rozłączeniem masy i odwrotnie?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od końca.

Zwłoki to sobie programowo załatwisz jak będziesz chciał. Pamiętaj, ze nim przełączysz wyjście to wejścia muszą być ustalone. No i wejścia odłączone od sygnału łączy się z masą. To oczywiście zależy od aplikacji urządzeń. Nie powinny mieć składowych stałych na wejściach/wyjściach. Istnienie kondensatorów na wejściach i wyjściach rozmaitych pre nie oznacza, ze przy przełączaniu nie pojawią się prądy ładujące owe kondensatory a co za tym idzie stuki... Ale te zagadnienia musisz po prostu znać albo poznać.

Jak ma być to zrobione dobrze to masa sygnałowa powinna być ustalona i niezmienna. I niczego w masie nie komutujesz. Powinieneś rozrysować schemat podłączeń sprzętów i dociec co się może dziać z masami. Owszem można wyobrazić sobie system wielu klocków zasilanych z dowolnych miejsc i dowolnie przełączanych, wiszących na rozmaitych potencjałach... 

Samo komutowanie wejść i wyjść to zadanie proste albo pozornie proste. Spotkasz się być może z problemami ale wówczas na bieżąco opisuj swoje działania a zapewne Koledzy z Forum pomogą.

No i jak bawisz się w komutowanie to musisz przewidzieć stan początkowy, czy ponowne włączenie ma wprowadzić stan w którym ostatnio wyłączyłeś. Wszystko to załatwiasz sterownikiem. Pamiętaj, że istnieją przekaźniki monostabilne (stan podtrzymywany napięciem) i bistabilne (stan stabilny styków po krótkim impulsie sterującym). Jak nie znajdziesz to mogę podać Ci kilka typów.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Restore formatting

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.