Skocz do zawartości
IGNORED

kwartety smyczkowe


tomecz

Rekomendowane odpowiedzi

w temacie muzyki poważnej jestem zupełnie zielony. chcialem sie jednak zaintrygowac tą muzyką w jakims kameralnym wykonaniu.

 

a moze kwartety nie oddają ducha muzyki powaznej?

 

moglibyscie mi cos polecic na dobry poczatek????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobry początek dobre jest Radio Klasyka (103,7). Posłuchaj i sam zdecyduj co ci najbardziej leży. Przecież każdy ma własny gust. POtem można kupić płytę z tym co lubisz.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnei kwartety sa kwintesencja muzyki kameralnej i tzw powaznej takze - wiec bez obaw. Jedynie to zastanow sie od jakich chcesz zaczac - odradzam klasyke wspolczesnosci czyli Weberna, a raczej bym rozpoczal od srodkowego Mozarta, badz wczesnego Beethovena - swietlistosc muzyczna w kazdym calu. Troche balbym sie kwartetow romantycznych (podobnie jak i poznego Beethovena) bo te potrafia byc niezle strukturalnie skomplikowane - co moze odstraszyc.

I nie moge sie zgodzic ze Radio Klasyk moze pomoc w znalezieniu odpowiedzi na te poszukiwania - to niestety bardzo komercyjna stacja.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sonaty Vivaldiego - absolutnie oddaja klimat - byly kiedys w sprzedazy na winylu (Hungaroton) a teraz na CD grane przez ( przesliczna!) wiolonczelistke z Izraela - zapomnialem jak sie nazywa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie znasz klasyki spróbój też coś innego niż kwartety. Małe orkiestry kameralne grające Bacha czy Haydna mogą się podobać. Mozarta też nie można ominąć.

Uważaj przede wszystkim na marne interpretacje - tu najczęściej sie można zrazić do klasyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zachęcił (dawno temu jeszcze na winylu) do słuchania klasyki, Beethoven a zwłaszcza jego symfonie. Szczególnie III, i VII. Zwłaszcza ich drugie części są "przyjazne" i bardzo poruszające. Pamiętam jak z ogromnym zdziwieniem stwierdziłem wtedy, jak wiele z Bacha czy właśnie Beethovena jest we współczesnej muzyce zwłaszcza rozrywkowej. Słuchając po raz pierwszy niektórych koncertów fortepianowych (stare radzieckie wydania na winylu) miałem wrażenie że wszystko to już gdzieś słyszałem . Dlatego polecam tę muzykę na początek. Nie jestem muzykiem ani człowiekiem wykształconym muzycznie ale wiem, że są takie chwile w których nic nie zastąpi wrażeń jakich się doznaje podczas słuchania niektórych utworów muzyki klasycznej w odpowiednich warunkach Pozdrawiam.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwartety są super, ale - rzeczywiście - to raczej zabawa dla bardziej zaawansowanych. Na początek polecam barok: Haendel, Vivaldi i Bach(koncerty brandenburskie, skrzpcowe, klawesynowe, itd.). Jeśli słuchasz jazzu - może być Glenn Gould(suity angielskie i francuskie, Wariacje Goldbergowskie) od razu złapiesz bakcyla. Romantyzm też może się nadać: zwłaszcza Czajkowski, Schumann, Chopin. Sam zaczynałem słuchać poważki - jakieś 15 lat temu - od opery włoskiej(lubię wokale - zwłaszcza głosy tenorowe), potem był Wagner(polecam tylko dla zaawansowanych!) i Richard Staruss. Dziś słucham wszystkiego od Bacha, poprzez Brahmasa i Mahlera, aż po dodekafonię.

Barok jest o tyle dobry, że w ostatnich 20 latach panuje prawdziwy boom wykonawczy i wiele z tych nagrań jest bardzo dobrej jakości. Tymczasem epoka opery i romantyzmu kończy się na latach 60-tych, góra 70-tych. Wiele genialnych wykonań nagranych zostało z dość kiepską jakością, np. większość najlepszych śpiewaków wagnerowskich istnieje na płytach na przedwojennych(pirackich!) nagraniach w mono. Z kwartetami smyczkowymi jest dużo lepiej - ale, jak wspomnieli moi przedmówcy do większości z nich trzeba się niego wyrobić...

Życzę wielu owocnych poszukiwań!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość PauluS -> dzarro

(Konto usunięte)

Zdradz mi prosze, co takiego jazzowego widzisz w Glenie Guldzie ? ;-) (to taka intelektualna zaczepka :-)

Zgadzam sie ze faktycznie rozpoczecie przygody od baroku, a szczegolnie opery barokowej to dobry pomysl - wlasnie ta dzire glownie zapelniaja ostatnie nagrania tzw historyczne. Jesli cos mozna polecac to ... ha czemu nie chronologicznie - niech to bedzie "Orfeusz" Monteverdiego - znany mit, piekna opowiesc i wybitna muzyka, a poza tym sztandarowe dzielo poczatku gatunku opery ( przepraszam za te historyczne wtrety, ale tomecz jak sam zaznaczyl poptrzebuje wprowadzenia)

 

Do tomecz: jesli nie kameralistyka a opera bedzie twoim przewodnikiem, to koniecznie zapoznaj sie z librettem, mitologicznymi odniesieniami, podzialem glosow i rol - dzieki temu otrzyjasz tego "ducha muzyki powaznej" ( cokolwiek to by znaczylo, bo ja sam nie wiem czy cos takiego istnieje). Trzeba pamietac ze to nie jest tworczosc autonomiczna.

 

Do dzarro jeszcze raz : zdradz mi prosze przepis na Ryszarda Straussa ? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość dzarro-> PauluS

(Konto usunięte)

Mogę powiedzieć tylko tyle: "Salome", a zwłaszcza "Elektra" to jedne z najbardziej odjechanych oper w dziejach. Pierwsza ma kilka dobrych nagrań - np. pod dyrekcją Leinsdorfa(RCA), Soltiego(DECCA), Karajana(EMI) i ...od biedy... Sinopolego(DG). Z "Elektrą" jest dużo gorzej - liczy się tylko edycja Soltiego z lat 60-tych. Należy wystrzegać się najnowszych realizacji(jeśli już to wersja Sawalischa - ujdzie w tłoku). Inne dzieła Straussa są juz bardziej "lightowe" ale też jak najbardziej godne uwagi. Oczywiście, prawdziwa jazda zaczyna się dopiero przy Wozzecku Berga...

Generalnie nie słucham teraz wiele oper, głównie kameralistykę, fortepian solo; cóż, w moim kalendarzu magiczna liczba trzydzieści została przekroczona, starość nie radość...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Robson -> tomecz

(Konto usunięte)

Przypomniałeś mi moje pierwsze przygody z muzyką poważną ...

Ale do rzeczy. Oczywistym wyborem są "Cztery Pory Roku" (niekoniecznie jako kwartet np. Anne Sophie Mutter i filharmonicy wiedeńscy). Z innych rzeczy Vivaldiego - ostatnio pokazały się koncerty skrzypcowe "La Stravaganza" (Antonio Vivaldi: La Stravaganza" Rachel Podger, Arte dei Suonatori. Channel Classics 2003) - polecam, można dostać w EMPIKu. Na początek świetne są też uwertury Rossiniego (wyszło kilka płyt z samymi uwerturami). Poza tym dołączam się do opinii opoprzedników: Bach, Mozart, Haendel, Beethoveen.

 

Bardzo istotna uwaga: nie daj się złapac na jakieś składanki zalegajace w koszach w supermarketach! Nie ma nic bardziej zabójczego dla muzyki poważnej niz badziewne wykonanie, do tego fatalnie nagrane - to może zniechęcić do klasyki skutecznie. Staraj sie trzymać dobrych wykonawców i sprawdzonych wytwórni. Jakby co - pytaj - na pewno wielu forumowiczów Ci doradzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

serdecznie dziekuje za te wszystkie wpisy. Nawet wiedząc od jakiego kompozytora zacząć (polecacie tu kilku), uwierzcie, ze trudno jakoś rozeznac sie człowiekowi początkującemu w tej całej ofercie rynkowej. Kompozycje Bacha np na stereo.pl znajdują sie na kilkudziesięciu plytach, jezeli nie setkach.

 

Dlatego, jezeli moge was prosic, podajcie mi jakies konkretne, kameralne wykonanie (nalepiej w postaci linka do konkretnej plyty na stereo.pl). Kameralne, gdyz boje sie ze moj sprzet wysypie sie na tych kokudziesieciu instrumentach. Wiec wolałbym zacząć od czegoś skromnego jezeli chodzi o skład grający.

 

A moze zamiast linka do konkretnej podalibyscie jakies w miare dokladne wskazówki, jakich wykonawców/wytwórni szukać, jak w ogóle rozpoznac czy dane wykonanie jest na kwartet czy na całą orkiestre??

 

sorki za te proste dla was pytania ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cztery Pory Roku" moze byc Nigel Kennedy albo plyta wydana przez HI Fi i Muzyke, Bach-Koncerty Brandenburskie, Haendel - Muzyka na Wodzie, Mesjasz. To na poczatek z zakresu muzyki barokowej...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówisz - masz (tylko nie ze stereo a z giganta - maja duży wybór klasyki)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

(Rossini "14 Overtures"; Chailly / National Philharmonic Orchestra; DECCA 4438502)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

(Vivaldi "Four Seasons"; Mutter / Karajan / Wiener Philharmoniker ; EMI Classics 7470432)

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

(Bach "Brandenburg Concertos Nos. 1-6"; Akademie Fur Alte Musik Berlin; Harmonia Mundi HMA1951634.35)

 

Tyle na początek. Jeżeli linki by nie zadziałały to spróbuj wyszukać te tytuły na www.gigant.pl (sprawdz numery katalogowe)

 

Jeżeli chodzi o wytwórnie to nie zawiodłem się dotąd na Decca i na Harmonia Mundi - jeśli chodzi o jakość to od nich mogę kupować w ciemno.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

Z wyworni mozna polecac jeszcze Erato - dobry repertuar, zwlaszcza wlasnie kameralny, i dobre rejestracje. Z konkretnych to np. jeden z moich ulubionych: J.S.Bach, Koncert Klawesynowy BWV 1052, w wykonaniu Tona Koopmana i Amsterdam Baroque Orchestra.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ho, ho... no to się już zaczęło...Robson niepotrzebnie podałeś tego Karajana...to kontrowersyjny temat w muzyce :)))))))) Mam propozycję: niech każdy zarekomenduje od 1-3 płyt koledze tomeczowi, nie koniecznie "najlepszych", ale takich do których każdy z nas chętnie wraca. Ode mnie:

 

JSBach: Goldberg Variations BWV988/Glen Gould sesja z 1955 roku

FChopin: Waltzes Nos. 1-14/Dinu Lipatti

A.Ramirez Misa Criolla/JCarreras

 

Pzdr.

 

 

PS Przypominam, że gusty i kolory nie podlegają dyskusji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie poleciłem Karajana jako takiego tylko konkretną płytę. Ta akurat należy do moich ulubionych - lubię wykonanie symfoniczne Czterech Pór Roku z "czadem" tam gdzie trzeba. Jak po tej płycie słucham kameralnego wykonania Presto z "Lata" to zwyczajnie brakuje mi "poweru".

 

A poza tym kocham być kontrowersyjny :))))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ktoś lubi równo i rytmicznie to Karajan nie jest zły :-)

 

Niezłe są oryginalne zestawienia instrumentów, np. Wynton Marsalis na trąbce grający barok z orkiestrą kameralną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

posluchaj wiolonczelisty Yo-Yo Ma - najlepiej jakieś barokowe kawałki. tylko nie solo bo trochę zbyt ciezkawo. polecam sonaty bethovena nagrane z emanuelem axem. wydane chyba przez sony.

z wytwórni to polecam chandos records, sony clasic, no i oczywiście niemieckie gramofony.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

No dobra. Bylo ze trzy, tak? Ja juz jedna zdaje sie polecilem. To teraz "Baroque Duets" - Kathleen Battle i Wynton Marsalis. Z jednej strony latwo przyswajalne, ale z drugiej co za wykonanie! A z Glenna Goulda dla uspokojenia po wersji z 1955 - nagranie z 1981.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Redaktorzy

W 81' tez mruczal, tylko wolniej. Nie wiem co jest, Jarret tez mamrocze, to chyba zarazliwe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli "Cztery pory roku" to na pewno nie Karajan, ale np. Gardino Armonico(Teldec) albo Fabio Biondi i Europa Galante(OPUS111) itd. [sorry, za ortografię; nie pamiętam jak to sie pisze w orginale] Ten pierwszy zespół ma tesz zajebiste, prawdziwie rock-and-rollowe nagranie "Koncertów brandenburskich"(również Teldec).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzarro, zadziwiasz mnie - z jednej strony wspominasz o Straussie i Wozzecku, a z drugiej zachwycasz sie "rock and rollowym" nagraniem Bacha i to przez kogo ?!! przez Wlochow ;-))) Coz za poglady estetyczne wyznajesz ;-)

 

A powazniej, chyba wlasnie lekki baroczek jest swietny na poczatek - ja ze swej strony dorzuce :Antonio Vivaldi 6 koncertow fletowych op. 10 ( np w wykonaniu Patrick Gallois i Orpheus Orchestra, DG). Cudowna, swietnie brzmiaca muzyka, na letnie popoludnia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

postanowilem zacząć swoją przygode od A Vivaldiego:

taka mała skladanka na dwie płyty w cenie 52 zł:

 

Double Decca

The Essential Vivaldi

 

Jakosc nagrania chyba nie powinna byc najgorsza.

Co sądzicie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Cztery Pory" są w ciekawym wykonaniu na złocie wydanym przez DUX

Gra Camerata Quartet - płyta jest niedroga - chodzi o tą z motylem i skrzypcami na okładce - ona jest właśnie na 24k. Nagrania dokonano w sali w Bydgoszczy. Świetne wnętrze do nagrań a Toporowski udowadnia że jest w pierwszej lidze klawesynistów - I skrzypce to Kabara.

Świetna płyta a do tego polska.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 14

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.