Skocz do zawartości
IGNORED

Co zamiast posiadanego zestawu 5.1 ?


klosz007
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To mój pierwszy post na tym forum a więc witam wszystkich ? I przepraszam za ew. niedociągnięcia ?

 

Obecnie posiadam zestaw głośników KD 5.1 Magnat: 2x Quantum 677, Center 67, 2x Quantum 673, sub 6725A.

Mam go ok. 5 lat. Wiem, że nie jest to nic wysokich lotów ale kiedyś na taki mnie było stać.

Podłączone jest to do receivera Onkyo TX-RZ740 który sobie niedawno kupiłem sobie "na gwiazdkę". Wcześniej było podłączone do poprzednio posiadanej Yamahy RX-A850.

Zestaw znajduje się w salonie o pow. ok. 30 m2. W tym czego jest używany najczęściej czyli oglądanie TV oraz filmów sprawdza się bardzo dobrze. Natomiast zupełnie nie podoba mi się to jak na tym gra muzyka - dźwięk jest zupełnie płaski i bez wyrazu, brakuje niskich tonów. Żeby to jakoś zagrało, trzeba odtwarzać dość głośno. Tęsknie za takim dzwiękiem jaki dają u jednego kolegi kolumny Mission (nie pamiętam modelu) z receiverem TX-NR646 czy u innego kolegi B&W (też nie pamiętam modelu) ze wzmacniaczem stereo Yamaha (i znów - nie pamiętam modelu). Warunki odtwarzania podobne a dźwięk zupełnie inny - miękki, zrównoważony, nawet przy niskich natężeniach nie ma wrażenia że brakuje basu.

Problem jest zapewne przede wszystkim w przednich kolumnach - Quantum 677 to nie jest sprzęt wysokich lotów. 

 

Skoro "odnowiłem" amplituner to postanowiłem coś zrobić i z kolumnami. Problem jest taki, że nie mam swobody w ustawieniu - kolumny muszą stać dość blisko ściany a Magnaty mają wyloty bass-reflex z tyłu.

Pierwszy pomysł jaki miałem to wymiana samych przodów na inne/lepsze Magnaty. Wpadł mi w oko modle Signature 507. Czy on ma szansę grać lepiej/inaczej niż moje stare 677 ?

Inna opcja to wymiana w szerszym zakresie - żeby zachować jakąś zgodność wizualną w takim wypadku na początek przynajmniej obie przednie kolumny i centralny, resztę mógłby wymienić stopniowo później. Tu już miałem kilka pomysłów typu:

- Klipsch R-620F (niestety bass-reflex znów z tyłu)

- Dali Zensor 7

- Polk Audio (np. S55)

- co jeszcze ?

B&W jednak torchę za drogie. Wpadły mi w oko też takie kolumny jak PSB X1T.

 

I jeszcze drugie pytanie - tą Yamahę Aventage RX-A850 z 2015 nadal jeszcze mam. Jakiej realistycznie ceny można oczekiwać na rynku wtórnym za amplituner z połowy 2015 ? 

Pozdrawiam,

Zbyszek

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Magnaty mają dużo basu, wręcz za dużo dla niektórych. Jesteś pewny że wszystko dobrze ustawiłeś w amplitunerze? Może kolumny pracują jako małe (small) i są odcięte od dołu. Albo odwrotnie polaryzacja. Albo kalibracja / włączone jakieś ulepszacze / korektory, inne opóźnienie (różne odległości) ustawione dla lewego i prawego kanału.

Zmiana kolumn tu nic nie wniesie jeśli chodzi o większą ilość basu, problem leży w ustawieniu amplitunera / podłączeniu lub w akustyce pokoju / ustawieniu kolumn w pokoju. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o amplituner to na pewno wszystko jest ustawione OK.

Nie napisałem, że w drugim pokoju (12 m2) mam "komputerowy" zestaw 5.1 Logitech z906 i on jak dla mnie gra o wiele lepiej i ładniej niż te Magnaty (!). Dźwięk jest zrównoważony, bas jest soczysty, miękki i ma "tupnięcie" którego brakuje w Magnatach. A to tylko 5 małych satelitów i subwoofer w rogu pokoju pod stołem (czyli generalnie źle).

Salon w którym mam kino domowe (32 m2) nie jest korzystny akustycznie, szczególnie że jest połączony w rogu z długim korytarzem mieszkania, na pewno jest sporo odbić i rezonansów (które to jednak powinny podbarwiać basy a nie wytłumiać). Próbowałem przestawiać kolumny na próbę (nawet w miejsca w których docelowo by stać nie mogły) a i tak to nie pomaga. Dodam, że wspomniani koledzy też bynajmniej nie mają dobrych warunków akustycznych.

Przenieść na próbę z906 do głównego salonu to trochę problem, choćby z podłączeniem do amplitunera, jeszcze nie próbowałem. Miałem za to od kolegi pożyczony wzmacniacz stereo i podłączałem zarówno te 677 jak i 673 w tym mniejszym pokoju (choć ustawienie było dalekie od optymalnego ze względu na brak miejsca na takie kolumny) i grają równie słabo jak w salonie. Więc jednak problem postrzegał bym w kolumnach. Też słyszałem, że Magnaty mają dużo basu ale chyba nie dotyczy to tego modelu. Powiedział bym, że ten bas jest ale tylko w najniższych rejestrach gdzie dudni i robi hałas ale w zakresie gdzie odpowiada za "soczystość" (czyli powiedzmy powyżej 50-100Hz) jest go za mało.

Myślałem jeszcze żeby od wcześniej wspomnianych kolegów pożyczyć ich kolumny Mission lub B&W ale za dużo komplikacji z tym. Łatwiej było by chyba kupić coś przez Internet na próbę i w razie czego zwrócić w ciągu 14 dni lub udać się na jakiś odsłuch ale to zawsze ryzyko, że w innym miejscu będzie grać zupełnie inaczej niż u mnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez klosz007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Sf_svs napisał:

Tak to jest jak prundu brakuje ...

To rzeczywiście tak wygląda, ale ten 740 to nie jest jakiś słabiak. No i w innym pokoju na wzmacniaczu też było słabo.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słabe pomieszczenie to dudni..

Ta muzyka to gra słabo w trybie pure stereo, tak?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bl4ck
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Nie pozostaje nic innego jak tylko spróbować z innymi kolumnami, ponieważ nie uważam  aby onkyo miał za mało mocy. Jest to mocny amplituner, który powinien sobie poradzić z mocniejszymi kolumnami. Spróbuj posłuchać Pylon Audio Sapphire 25/31 lub Polk Audio S55e. W takich przypadkach nie powinno być już problemu o którym pisałeś.

zapraszamy do kontaktu w sprawie wyceny lub umówienia się na odsłuch.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuch ale tylko u siebie w pokoju. Co do 'soczystości' basu to odpowiada za to najniższy zakres poniżej 50hz, powyżej tego bardziej chodzi o rytmikę, szybkość.ale wyeksponowanie tego zakresu zmniejsza soczystość i dodaje twardości, zwartości do dźwięku, takie kolumny grają bardziej twardo i płasko (choć to mocne uogólnienie bo wiele innych rzeczy też ma na to wpływ). Spróbuj jeszcze zatkać jeden bas reflex co obniży strojenie basu. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zatkanie nawet części wylotu basreflex spowoduje zmiany w całym paśmie i nie polecam zatykać tych otworów. Odsłuch jest także możliwy w swoim zaciszu. 

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Próbowałem z zatykaniem kanałów B-R i to tylko pogarsza sprawę. Kolumny są podłączone grubymi kablami (to chyba 4 mm2) o długości 3m i to jeszcze w bi-wiringu. Prawdopodbnie po prostu ich brzmienie mi nie odpowiada i żadne cuda tego nie zmienią.

Q21, dziękują za propozycję odsłuchu - jestem z Łodzi więc mam do was rzut kamieniem. Czy trzeba się umawiać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, klosz007 napisał:

Q21, dziękują za propozycję odsłuchu - jestem z Łodzi więc mam do was rzut kamieniem. Czy trzeba się umawiać ?

Odsłuchy mamy umawiane także proszę o kontakt w wiadomości prywatnej to ustalimy dogodny Dla Ciebie termin.

Pomagamy, doradzamy, wypożyczamy, zapraszamy na indywidualne odsłuchy.

Najlepsze ceny dla forumowiczów magazynu Audiostereo - zapytaj o ofertę! Pełna oferta na stronie www.Q21.pl.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na frontach jeszcze sprawdź Melodika BL40MK3 - w Q21 na pewno mają na odsłuch

https://sklep.rms.pl/melodika-bl40-mk3-bl40mk3-nowa-wersja-kolumny-podlogowe-stereo-2-szt 

Sprawdź nasze wyprzedaże, zapytaj o rabaty dla forumowiczów. 

https://sklep.rms.pl/wyprzedaz-promocje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.