Skocz do zawartości
IGNORED

GRAMOFON - Kupic czy dac sobie spokoj?


robsonic
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, bolo_senor napisał:

też korzystam z tidala z dac-iem  mqa gra świetnie ale winyla lubię se w weekend puścić do kieliszka czegoś wyjątkowego. Takie małe święto.

No ja już odstawiłem te 'kieliszki' to i może dlatego mniej mnie do winyla ciągnie. To zresztą moja ciekawa obserwacja - eliminujesz z równania miłe piwko/drinka/winko i nagle jakoś mniej się chce siedzieć i słuchać wieczorami ;)) warto sprawdzić na sobie na ile chodzi o muzę a na ile o 'całokształt' spędzania czasu w określony sposób...

21 minut temu, tadeo napisał:

Senator Tyszkiewicz twierdzi ,ze PiS wyłączy internet ,więc co wtedy zrobisz jak nie będziesz miał nośników fizycznych ? ?

A kto powiedział, że ich nie mam tych nośników - po prostu gdyby taki Tidal był dostępny np. 15 lat temu i nie dałbym sobie sam wmówić, że 'tylko winyl ma sens' to zaoszczędziłbym mnóstwo czasu, nerwów, zmieniania sprzętu i kasy jakie utopiłem w 'analogu' w zasadzie bez sensu jak na to patrzę...

21 minut temu, tadeo napisał:

Senator Tyszkiewicz twierdzi ,ze PiS wyłączy internet ,więc co wtedy zrobisz jak nie będziesz miał nośników fizycznych ? ?

A kto powiedział, że ich nie mam tych nośników - po prostu gdyby taki Tidal był dostępny np. 15 lat temu i nie dałbym sobie sam wmówić, że 'tylko winyl ma sens' to zaoszczędziłbym mnóstwo czasu, nerwów, zmieniania sprzętu i kasy jakie utopiłem w 'analogu' w zasadzie bez sensu jak na to patrzę...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, tadeo napisał:

Teraz słuchanie płyt winylowych to jak czytanie książek a te całe streamowanie to jak czytanie  na ekranie ? 

No tak - ale na koniec zostaje ta sama zawartość (muzyka) tylko doświadczenie organoleptyczne (czy też psychoakustyczne) jest inne albo się sugerujemy i psychoakustyka jeszcze dokłada swoje pięć groszy i nagle jak talerz się nie kręci a igły nie w rowku a jeszcze na dodatek nie ma single malt w ręce to Miles Davis jakoś 'nie wchodzi'... ciekawe cy gdyby żył teraz i nagrywał Kind Of Blue to też by celował w winyl ;))))

Jak to kiedyś mi ktoś powiedzieł - 'idziesz tam odganiać pająki po płytach, panie kustoszu? ' ;))))

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, adam3city napisał:

a jeszcze na dodatek nie ma single malt w ręce to Miles Davis jakoś 'nie wchodzi'...

Chyba dlatego tak się dzieje, że jesteśmy "zaprogramowani" na poszukiwanie coraz to nowych bodźców i doznać, gdyż to, co kręciło nas przed chwilą, przestaje już działać. To czynnik ewolucyjny, bez niego wciąż siedzielibyśmy na drzewach i balibyśmy się wyjść na sawannę. Niestety, w ostatnich czasach, i w ogóle w ostatnich latach, to zjawisko przyspiesza i zaczyna prowadzić nasz gatunek do destrukcji... chcemy więcej, szybciej, mocniej, coraz to coś nowego, a dostawcy usług i sprzętu z radością spełniają nasze zachcianki. Taki świat, nic na to nie poradzimy.

P.s. Miles Davis z kieliszkiem SM jest świetny, ale z kubkiem herbaty też ładnie wchodzi ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
14 godzin temu, adam3city napisał:

No tak - ale na koniec zostaje ta sama zawartość (muzyka) tylko doświadczenie organoleptyczne (czy też psychoakustyczne) jest inne albo się sugerujemy i psychoakustyka jeszcze dokłada swoje pięć groszy i nagle jak talerz się nie kręci a igły nie w rowku a jeszcze na dodatek nie ma single malt w ręce to Miles Davis jakoś 'nie wchodzi'... ciekawe cy gdyby żył teraz i nagrywał Kind Of Blue to też by celował w winyl ;))))

Słuchać na trzeźwo, łyżeczką a nie chochlą i prędko nie znudzi się, o ile w ogóle..... I nie kupować kolejnych płyt, z zamiarem posłuchania, aby potem stały na półce przez rok.      

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie później...

Jeśli już kupiłeś gramofon (?) to wpadnij do mnie po winyle - jedno kliknięcie i 180 winyli z prywatnej kolekcji czeka na Ciebie i czeka... od teraz w opcji dostawy Smart - allegro płaci ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tanio, warto, kupować !!! ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 1.03.2021 o 13:44, tadeo napisał:

Senator Tyszkiewicz twierdzi ,ze PiS wyłączy internet ,więc co wtedy zrobisz jak nie będziesz miał nośników fizycznych ? ?

A po co niby mamy bezstratne zapisywanie danych audio na przyklad FLAC? Sciagac ile sie da a jak wylacza internet to wystarczy jeden dysk HDD a nie tona plastiku 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 1.03.2021 o 12:17, bolo_senor napisał:

też korzystam z tidala z dac-iem  mqa gra świetnie ale winyla lubię se w weekend puścić do kieliszka czegoś wyjątkowego. Takie małe święto.

Jak widac ludzie sie lubia oklamywac... Z tego wpisu wynika, ze winyla najlepiej sluchac bedac deko albo mocno wstawionym bo na trzezwo sie juz nie da 😉

W dniu 1.03.2021 o 16:47, tadeo napisał:

Teraz słuchanie płyt winylowych to jak czytanie książek a te całe streamowanie to jak czytanie  na ekranie ? 

Statystycznie dzisiaj coraz mniej sie czyta - niestety.. za to zdecydowanie czesciej sie oglada filmiki... Na YT jest chyba wszystko o czym mozemy pomyslec..

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, robsonic napisał:

Jak widac ludzie sie lubia oklamywac... Z tego wpisu wynika, ze winyla najlepiej sluchac bedac deko albo mocno wstawionym bo na trzezwo sie juz nie da 😉

nic z tego wpisu nie wynika .

Winyl to niestety taki nośnik którego odtworzenie kosztuje więcej niż inne nośniki , poza prądem zużywa się igła i sama płyta. Koszty są jeszcze większe jak igła lub płyta jest droga. Poza tym nie chcę żeby mi spowszedniał.

Nie uważam za mądre , puszczanie muzyki z winyla tylko aby coś grało.  Podchodzę to tego raczej jak do dobrego wina , byle kiedy z byle kim go nie chcę wypić (chyba , że ktoś stawia - ale to jego sprawa)

Godzinę temu, robsonic napisał:

A po co niby mamy bezstratne zapisywanie danych audio na przyklad FLAC? Sciagac ile sie da a jak wylacza internet to wystarczy jeden dysk HDD a nie tona plastiku 😉

zawsze można zgrać winyl na medium cyfrowe , ale to już nie będzie analog. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, bolo_senor napisał:

Nie uważam za mądre , puszczanie muzyki z winyla tylko aby coś grało.  Podchodzę to tego raczej jak do dobrego wina(...)

A co winyl jest jakimś jednorożcem, że to coś wyjątkowego i trzeba specjalnie przeżywać jego odtworzenie? Byli tu tacy co pisali o religijnym orgazmie spowodowanym słuchaniem płyt gramofonowych.

 

Jak dla mnie płyta gramofonowa to nic wyjątkowego a dla codziennego, potocznego słuchania to takie same medium jak pozostałe. No może bardziej upierdliwe i gorsze jakościowo. Zero mistyki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Są audiofile i melomani jak i audiodebile..."  -  darkul w wątku 11299 "Co ma w sobie Garrard ?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, rochu napisał:

A co winyl jest jakimś jednorożcem, że to coś wyjątkowego i trzeba specjalnie przeżywać jego odtworzenie? Byli tu tacy co pisali o religijnym orgazmie spowodowanym słuchaniem płyt gramofonowych.

nie ma nic z religijności , z orgazmem też nic nie ma , w tym co napisałem. 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, nakdragon napisał:

Mistyki w tym z pewnością nie ma, ale jest rytuał, do którego część osób ma skłonności.

w moim wypadku raczej o rytuał też nie chodzi , bo akurat jego nie lubię. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minutes ago, bolo_senor said:

w moim wypadku raczej o rytuał też nie chodzi , bo akurat jego nie lubię. 

Powiem szczerze, że rozumiem takie podejście, bo jeśli mam słuchać winyla to absolutnie nie jako tła i bardzo się denerwuję jeśli ktoś mi wtedy przeszkadza. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, bolo_senor napisał:

nic z tego wpisu nie wynika .

 

Wszystko wynika! Poprostu zrozumialem, ze sluchajac wynyli sie nie da bedac trzezwym 😉

13 godzin temu, bolo_senor napisał:

Winyl to niestety taki nośnik którego odtworzenie kosztuje więcej niż inne nośniki , poza prądem zużywa się igła i sama płyta. Koszty są jeszcze większe jak igła lub płyta jest droga. Poza tym nie chcę żeby mi spowszedniał.

Dla mnie to kopanie sie ze sciana. Po co wydawac krocie "na odtworzenie" i tak zuzytej juz plyty, bo nie oszukujmy sie ulubione nasze albumy chyba nie leza na szafie dla picu? jak mozna w 2021 roku inaczej i co wazne lepiej i taniej? Plyta gramofonowa to nic innego jak lans czy moda i nie ma w XXI zbyt wiele wspolnego z wysoka jakoscia dzwieku. Od jakosci HI-FI czy HI-END sa dzis inne urzadzenia, ktore mieszcza sie czasem w dloni.

13 godzin temu, bolo_senor napisał:

Nie uważam za mądre , puszczanie muzyki z winyla tylko aby coś grało.  Podchodzę to tego raczej jak do dobrego wina , byle kiedy z byle kim go nie chcę wypić (chyba , że ktoś stawia - ale to jego sprawa)

Przeciez to jest jakis fanatyzm co napisales. A moze chcesz sie jeszcze modlic i przezegnac przed kazdym nastawieniem krazka, by oby przypadkiem wszystko odpalilo bez przeszkod? 😛

Bez przesady. Muzyka, zwlaszcza ulubiona powinna byc dostepna od reki i zawsze mozliwa do uruchomienia czyli niezawodny dostep. Dzis to jest mozliwe z najwyzsza mozliwa jakoscia bez koniecznosci zaprzegania magii i woodoo. U mnie to jeden klik i mam to co chce co moze grac non stop bez koniecznosci wykonywania egzorcyzmow...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, robsonic napisał:

Plyta gramofonowa to nic innego jak lans czy moda i nie ma w XXI zbyt wiele wspolnego z wysoka jakoscia dzwieku.

Jak by nie patrzeć masz rację - nie o jakość tu chodzi , ale jak ktoś sobie chce dla relaksu płyty posłuchać od czasu do czasu , to kto mu zabroni ?

Poza tym zaczynamy rozmawiać o gustach , a gust każdy ma inny , jak i słowo jakość dla każdego co innego znaczy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, robsonic napisał:

Przeciez to jest jakis fanatyzm co napisales. A moze chcesz sie jeszcze modlic i przezegnac przed kazdym nastawieniem krazka, by oby przypadkiem wszystko odpalilo bez przeszkod? 😛

gdzie tu fanatyzm , w tym , że nie zawsze chce się mi winyla słuchać ? Zrozum , że płacąc miesięczny abonament za tidala , chce mi się go jak najskuteczniej wykorzystać i jak mam rezać płyty i zarzynać igłę do kotleta czy browara to wolę tidala puścić. Ale są dni , że człowiek , chce trochę luksusu , kupuje se jakiś fajny trunek i puszcza winyla - i nie robi tego dla religii i orgazmów. Robi tak bo mu się chce.

Ot i cała filozofia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bolo_senor - czyli poprostu nic innego tylko sentyment. Dlatego tez jesli ktos nie mial do czynienia w przeszlosci z winylem lepiej odradzic. Mnie to ominelo (mialem glownie kaseciaki) dlatego tez nie widze sensu w uprzykrzaniu sobie zycia. Odpalam cyfre i mam jakosc i niezawodnosc w jednym. Jesli mamy wysokiej klasy przetwornik C/A to naprawde zaden analog nie podskoczy i nie ma co na sile komus cos udowadniac. Co do jednego masz 100% racji:

4 godziny temu, bolo_senor napisał:

ale jak ktoś sobie chce dla relaksu płyty posłuchać od czasu do czasu , to kto mu zabroni ?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, robsonic napisał:

bolo_senor - czyli poprostu nic innego tylko sentyment.

raczej hobby albo zachcianka .

7 minut temu, robsonic napisał:

Dlatego tez jesli ktos nie mial do czynienia w przeszlosci z winylem lepiej odradzic.

Jak kogoś nie stać to - to odradzam .

Jak ma kupić byle co -  też.

Dla kogoś co ceni spokój i ma dość smarfonów , telewizorów - które o meile proszą i całego tego informatycznego szumu to polecam , bo żadne źródło nie daje takiego samopoczucia jak gramofon.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, bolo_senor napisał:

bo żadne źródło nie daje takiego samopoczucia jak gramofon

zwlaszcza po kieliszku 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, bolo_senor napisał:

Jak kogoś nie stać to - to odradzam .

Jak ma kupić byle co -  też.

Dla kogoś co ceni spokój i ma dość smarfonów , telewizorów - które o meile proszą i całego tego informatycznego szumu to polecam , bo żadne źródło nie daje takiego samopoczucia jak gramofon.

Lepiej nie da się ująć.

9 minut temu, robsonic napisał:

zwlaszcza po kieliszku 😉

He he położenie gałki potencjometru zwiększa się wraz z ilością wypitego alkoholu i przy winylu trza uważać😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, robsonic napisał:

zwlaszcza po kieliszku 😉

niektóre osobniki lubią malować pazury , a niektórzy nic nie robią. Kwestia indywidualna , ja lubię to co lubię.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, bolo_senor napisał:

niektóre osobniki lubią malować pazury , a niektórzy nic nie robią. Kwestia indywidualna , ja lubię to co lubię.

Haha, a kto nie lubi wypic, zwlaszcza w tych dziwacznych czasach ograniczajacych nasza wolnosc 😉 Tylko, ze wtedy nie ma juz znaczenia z czego jaki grajek plumka 😉

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minuty temu, robsonic napisał:

Tylko, ze wtedy nie ma juz znaczenia z czego jaki grajek plumka 😉

dalej nie rozumiesz , co innego wypić kieliszek czy dwa dobrego wina , lub pluskwiaka , a co innego nachlać się tak by było już wszystko jedno.

Alkohol w nadmiarze + gramofon , to połączenie typu "tylko dla orłów".

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez bolo_senor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przebrnąłem przez ten cały wątek z zaciekawieniem i mam wrażenie, że jego autor popada ze skrajności w skrajność próbując pod sam jego koniec przekonać wszystkich do swoich racji i wyborów. Sorry, ale gusta są różne, tak samo jak jakość płyt cd czy winyla, a twierdzenie, że cd czy źródło cyfrowe jest zawsze lepsze od winyla to już absurd. Sam osobiście uważam, że odtwarzanie muzy z plików/"streamingu" jest mega wygodna ale dla mnie jest nie do zaakceptowania.

Pozdrawiam serdecznie i gratuluję wyboru 🙂

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy sporej, a już przesadzonej ilości alko to nie ma znaczenia z czego gra byle głośno. A gramofon z trunkami nie idzie w parze. Jak w automacie to pół biedy włączy się wyłączy. Manual to już loteria z trafieniem na płytę, a igły drogie,  i zdarzało się przysnąć w trakcie słuchania, no i parę godzin płyta się kręciła, a igła po niej szla. Lubię czarną płytę, ale  co raz częściej myślę o pozbyciu się zbioru płyt no i samego gramiaka. I nie chodzi tu o alkohol, poprostu coraz  rzadziej go słucham, zwykłe wygodnictwo. Z jednej strony sprzedał bym to wszystko, z drugiej trochę żal.  Sporo zainwestowanych środków i czasu w szukanie płyt, gramofonu. Myślę, że drugi raz bym w to nie wszedł. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, piku bb napisał:

Robsonic-nie czytałem wszystkich wpisów,ale w końcu kupiłeś gramofon czy nie?

Nie. Kupilem tylko kilka winyli (znanych mi na pamiec albumow z dawnych lat kilku roznych wykonawcow) i posluchalem u kumpla z czystej ciekawosci. W miedzyczasie natomiast skonstruowalem kilka wzmacniaczy lampowych i totalnie sie przesiadlem z tranzystora na lampe 😉 Takze dla fanow milego bzmienia i wogole poszukiwania nowego bzmienia radze poeksperymentowac z lampami a z winylami dac sobie spokoj. Cyfrowe zrodlo bezstratnych plikow audio naprawde jest niezawodne i zaden winyl nigdy tego swoja jakoscia nie przebije.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez robsonic
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.