Skocz do zawartości
IGNORED

Kolumny ZG 40 - czy da sie cos poprawic?


Luki27

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Obecnie korzystam z kolumn Tonsil ZG 40 c/5 (1979 r) + wzmacniacza Unitra Fonica PA-1801. Niestety nie mam pieniedzy na nic lepszego i w najblizszym czasie sie na to nie zapowiada.

Podobno jak juz gdzies czytalem sa to calkiem przyzwoite kolumny (jak na lata 80-te :) ) ale denerwuje mnie w nich bas, ktory jest chyba miekki (nie bijcie jestem laikiem, ale ja bym to tak okreslil), tak jakby buczy.

Zakladajac ze kolumna juz troche latek ma i jest to dosc stara konstrukcja :), zastanawialem sie czy nie mozna by ich troche malym kosztem jakos poprawic ? czy moze "rozszczelnienie" jej poprzez wstawienie tuby cos by dalo i czy to w ogole ma sens ?

A moze trzeba by wymienic glosniki niskotonowe - ale to by sie juz chyba nie oplacalo za bardzo. A moze membrany pomalowac lakierem zeby byly bardziej sztywne ? ... chyba troche za bardzo kombinuje :)

 

No chyba, ze jeszcze cos mozna zrobic ze wzmacniaczem, ale niesadze...

 

W zalaczeniu zdjecia owych zabytkow.

 

Za wszelkie sugestie z gory dziekuje.

[obrazekLUKASZ-247785_1.jpg] [obrazekLUKASZ-247785_2.jpg]

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

post-5966-100000271 1170263759_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrastalem przy tych kolumnach, ojciec ma je do dzis (rocznik 78' chyba) W ostatnie swieta jak wpadlem do rodzicow wymienilem w nich cale okablowanie na zwykle grubsze miedziane bo te firmowe sa delikatnie mowiac malo ciekawe, mozesz rowniez zmienic wytlumienie... wywal te gabki i wstaw jakas welne/maty...pokombinuj troche.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wymienić membranę w niskotonowcu (niskotonowy jest jeden, drugi to membrana bierna) jeśli jest na piankowym zawieszeniu. Jak na materiale to nie ruszaj.

 

Jak bas ma być twardszy to:

-wymiana kabli wewnątrz obowiązkowa

-wstaw do skrzyń jakieś listwy, które usztywną pudło. Ja dałem wręgę na środku i bas się skrócił, ale i nabrał mocy

-wywal w diabły gąbkę ze środka, ona strasznie kasani dźwięk. Zastąp ją watą, wełną...lub niczym - jak kto lubi

-uszczelnij skrzynie: zalej wikolem wszystkie łaczenia, bo mogły się rozleźć

-szczelność sprawdzasz tak: naciskasz na niskotonowiec przytrzymojąc membranę bierną - jeśli wejdzie szybko i szybko wróci to skrzynia jest nieszczelna i membrana bierna nie pracuje jak należy (kaszani bas)

 

poza tym:

-możesz dać lepsze (foliowe) kondensatory, to "doda powietrza" do dźwięku

 

wzmacniacz ma też już swoje lata. Może warto zmienić kondensatory na nowe? Bedzie miał czym "walnąć" jak będzie trzeba. Przesledź wątki odnośnie renowacji/tuningu innych starych radmorów, unitr, fishera - tam jest wszystko na ten temat

 

kolumny masz dobre. Ponoć to jedyne kolumny, które najlepszy bas prezentują leżąc na szafie :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki za tak wyczerpujaca odpowiedz !

Co do membran to sa raczej na materiale (nie wiem jak wyglada piankowe mocowanie) - taki jakby czarny mocny material.

Zalezy mi na twardzszym basie bo obecny wydaje mi sie bardzo miekki.

Jak rozumiem te listy powinny najlepiej lekko rozpierac pudlo tak aby je usztywnic ?

Zauwazylem ze gabki jest tam bardzo duzo i jakby "luzno lata" wiec to chyba niezbyt dobrze ? Ma byc na sciankach czy ma po prostu wypelniac wnetrze ?

Co do szczelnosci to sprawdzalem i naciskajac na niskotonowiec jest lekki opor i wraca dosc wolno jakas 1 sek. (po otwarciu membrana rusza sie wyraznie szybciej)

 

W zalaczniku zblizenie membran. Tak w ogole to przypuszczam ze te kolumny byly dosc malo uzywane.

Jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc.

 

Pozdrawiam

Łukasz

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

[obrazekLUKASZ-248329_1.jpg]

post-5966-100000257 1170263779_thumb.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te zawieszenia są najlepsze, praktycznie niezniszczalne.

Jak usztywnisz obudowy to energia nie pójdzie na ich drgania tylko na membranę bierną. Ta gąbka powinna być przymocowana do ścianek, ale wywal ją w diabły. Na Twoim miejsci kupiłbym jednak wikol za 4 zł i zalał łączenia w obudowie, to ją dodatkowo usztywni.

 

Daj znać czy coś się poprawiło jak je poprawisz!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wiec wywalilem gabke i wydaje mi sie ze kolumna bardziej dzwoni/dudni czy jak kto woli czyli wiecej rezonansow itp.

Jest za to mniej basu i nie jest on taki gleboki. Moze ja troche rozszczelnilem ? Mysle ze najwiecej 'przeciekow" jest na laczeniu glosnikow z obudowa.

Myslelm jakby ja usztywnic, ale nic sensownego nie przychodzi mi do glowy.

Pisales, ze usztywniales ja wrega - z czego ja zrobiles i jak ja umiejscowiles ?

Wydaje mi sie, ze trzeba usztywnic tylna scianke bo ona najbardziej narazona na drgania. Z drugiej strony tam jest plytka, wiec nie bardzo jest jak.

 

Aha i jeszcze jedno pytanko jak sie dostac do kolumny bo ja nie moge zdjac niskotonowcow ??

 

Ewentualnie prosze o kontakt na priv: [email protected]

 

Pozdrawiam

Łukasz

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

    Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Słuchawki

    Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

    W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

    audiostereo.pl
    audiostereo.pl
    Muzyka 34

    Marantz Cinema 30

    Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Systemy

    Indiana Line Diva 5

    Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

    Fr@ntz
    Fr@ntz
    Kolumny

    Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

    O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

    AudioNews
    AudioNews
    Newsy
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.