Skocz do zawartości
IGNORED

TDA1541 NOS DAC


Kris_54701
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pcm1794 również prosto z kości do wzmacniacza podłączałem i grało. Słabo, cicho, bez dynamiki ale grało. A to również wyjścia prądowe.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródło prądowe łatwo przekształca się w źródło napięciowe 😉

W przypadku braku zewnętrznego rezystora obciążeniem jest rezystancja wewnętrzną źródła. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, arturp napisał:

Nie ma takiego rezystora . między wyjściem prądowym dac-a a siatką nie ma nic . nie było nawet rezystora konwersji . sygnał poszedł bezpośrednio z wyjścia prądowego dac-a na siatkę .

Nie dawałeś rezystora siatkowego? To jak polaryzowana jest siatka dolnej triody w tym układzie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Calyer napisał:

Nie dawałeś rezystora siatkowego? To jak polaryzowana jest siatka dolnej triody w tym układzie?

Potencjałem wyjścia źródła prądowego. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Analog do tego dac-a to zwykłe/klasyczne SRPP . Przez chwilę ( przez pomyłkę ) nie wlutowałem rezystora konwersji ale dźwięk był . Brzmiało to fatalnie więc spojrzałem na układ i zauważyłem ,że w pośpiechu nie wstawiłem rezystorów konwersji .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, przemak napisał:

Potencjałem wyjścia źródła prądowego. 

Czyli napięciem ujemnym [offsetem] na wyjściu z daca?

2 minuty temu, arturp napisał:

Analog do tego dac-a to zwykłe/klasyczne SRPP . Przez chwilę ( przez pomyłkę ) nie wlutowałem rezystora konwersji ale dźwięk był . Brzmiało to fatalnie więc spojrzałem na układ i zauważyłem ,że w pośpiechu nie wstawiłem rezystorów konwersji .

Nie chodziło mi o rezystor konwercji tylko rezystor siatkowy [np.1M] w układzie SRPP do ujemnej polaryzacji siatki względem katody dolnej triody. Ale przemak coś tu podpowiedział w tej kwestii.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Calyer napisał:

Nie chodziło mi o rezystor konwercji tylko rezystor siatkowy [np.1M] w układzie SRPP do ujemnej polaryzacji siatki względem katody dolnej triody.

A rezystor konwersji to niby gdzie jest? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, arturp napisał:

Analog do tego dac-a to zwykłe/klasyczne SRPP

A propos SRPP które stosujesz. Czy rezyrstory katodowe dla lamp 6N2P dobierasz tak jak na schemacie który podałeś w wątku o płytce SRPP czy innej wartości. Na tym schemacie były chyba 200R , czy 470R , co dla lamp 6N2P wydaje się bardzo dziwną wartością.

5 minut temu, McGyver napisał:

A rezystor konwersji to niby gdzie jest? 

Wiesz dobrze gdzie jest więc po co pytasz. Pisał przecież , że go nie dał i nie dał też nie dał siatkowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Calyer napisał:

co dla lamp 6N2P wydaje się bardzo dziwną wartością.

Dlaczego dziwną ? Przy napięciu 200V podawanym na anodę ,, górnej triody " mam rezystory katodowe 390R. Idealne .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, arturp napisał:

Dlaczego dziwną ? Przy napięciu 200V podawanym na anodę ,, górnej triody " mam rezystory katodowe 390R. Idealne .

To jaki prąd masz na tych rezystorach? Jakie spadki napięć?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Calyer napisał:

To jaki prąd masz na tych rezystorach? Jakie spadki napięć?

Nie pamiętam takich rzeczy a nie mam teraz czasu na mierzenie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
30 minut temu, Calyer napisał:

nie dał też nie dał siatkowego.

Nie dał siatkowego bo jak jest rez. konwersji to siatkowego nie potrzeba. A rezów konwersji nie dał przez przypadek, bo zapomniał. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, McGyver napisał:

Nie dał siatkowego bo jak jest rez. konwersji to siatkowego nie potrzeba. A rezów konwersji nie dał przez przypadek, bo zapomniał. 

Zgadza się , dlatego pytałem jak mu to działało jeżeli nie dał ani rez. konwersji , ani siatkowego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Calyer napisał:

dlatego pytałem jak mu to działało jeżeli nie dał ani rez. konwersji , ani siatkowego.

No i właśnie nas też to zastanawia .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, arturp napisał:

Nie pamiętam takich rzeczy a nie mam teraz czasu na mierzenie .

Dla lampy 6N2P i napięcia 200V na górnej triodzie , czyli ok. 100V anodowego to będą bardzo małe prądy - 0,4 - 0,5mA , więc spadki napięć na rezystorach katodowych 390R to ok. 0,15V więc dużo za mało dla właściwej polaryzacji siatki. Musi więc tam być na siatce dodatkowe napięcie ujemne  polaryzujące siatkę. Ciekawe , że dobieracie doświadczalnie  rezystory katodowe [ w wypadku 6N2P wartości teoretycznie  dużo za małe] i nikt tu nie analizuje wpływu napięcia ujemnego[offsetu] z daca. Nie widziałem , żeby ktoś o tym tu wspominał jakiej wielkości jest to napięcie np z pcm1794 i jak je uwzględnić w przypadku SRPP.

 

Godzinę temu, Calyer napisał:
Godzinę temu, przemak napisał:

Potencjałem wyjścia źródła prądowego. 

Czyli napięciem ujemnym [offsetem] na wyjściu z daca?

 

Godzinę temu, przemak napisał:

Potencjałem wyjścia źródła prądowego. 

Przemak , czy mógłbyś rozwinąć trochę temat.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Calyer napisał:

nikt tu nie analizuje wpływu napięcia ujemnego[offsetu] z daca. Nie widziałem , żeby ktoś o tym tu wspominał jakiej wielkości jest to napięcie np z pcm1794

Akurat PCM1794 ma dodatni, a nie ujemny offset. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
29 minut temu, Calyer napisał:

 

1 godzinę temu, przemak napisał:

Potencjałem wyjścia źródła prądowego. 

Przemak , czy mógłbyś rozwinąć trochę temat.

Jakieś napięcie na wyjściu w stosunku do masy jest zawsze (zero też może być). Bez sygnału też.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Calyer napisał:

Dla lampy 6N2P i napięcia 200V na górnej triodzie , czyli ok. 100V anodowego to będą bardzo małe prądy - 0,4 - 0,5mA , więc spadki napięć na rezystorach katodowych 390R to ok. 0,15V więc dużo za mało dla właściwej polaryzacji siatki.

Pomierzyłem bo mnie zdenerwowałeś . Napięcie na anodzie dolnej triody czyli na katodzie górnej wynosi około 100V . Spadek napięcia na rez. katodowych około 400mV . Z charakterystyki lampy wynika że prąd w takich warunkach wynosi około 1,5 mA . Max power dissipation dla 6N2P-EW to tylko 0,8W . Czyli w zasadzie można zmienić wartość rez. katodowych i uzyskać większy prąd - np 4 mA. Tylko po co ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez arturp

...there is no spoon...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, arturp napisał:

Napięcie na anodzie dolnej triody czyli na katodzie górnej wynosi około 100V . Spadek napięcia na rez. katodowych około 400mV . Z charakterystyki lampy wynika że prąd w takich warunkach wynosi około 1,5 mA .

Jeżeli spadek jest 0,4V to przy rez. 390R prąd będzie 1mA.

Nie chodzi o większe prądy 1mA to i tak dużo dla tej lampy. Chodzi o to czy te 0,4V wystarczą na spolaryzowanie siatki górnej triody?

26 minut temu, przemak napisał:

Jakieś napięcie na wyjściu w stosunku do masy jest zawsze (zero też może być). Bez sygnału też.

I to jest całe rozwinięcie tematu? Mógłbyś coś więcej?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Calyer napisał:

I to jest całe rozwinięcie tematu? Mógłbyś coś więcej?

No ale co konkretnie, bo nie rozumiem?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, przemak napisał:

Potencjałem wyjścia źródła prądowego. 

 

3 minuty temu, przemak napisał:

No ale co konkretnie, bo nie rozumiem?

Pytałem jak jest polaryzowana siatka przy braku rezystora od siatki do masy - napisałeś , że "potencjałem wyjścia prądowego".  To chciałbym żebyś rozwinął - jaki to potencjał , czy to napięcie ujemne jeśli może spolaryzować siatkę?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Calyer napisał:

czy to napięcie ujemne jeśli może spolaryzować siatkę?

Żeby spolaryzować siatkę napięcie niekoniecznie musi być ujemne.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, McGyver napisał:

Żeby spolaryzować siatkę napięcie niekoniecznie musi być ujemne.

Niekoniecznie ? To jakie może być to napięcie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, Calyer napisał:

 

Pytałem jak jest polaryzowana siatka przy braku rezystora od siatki do masy - napisałeś , że "potencjałem wyjścia prądowego".  To chciałbym żebyś rozwinął - jaki to potencjał , czy to napięcie ujemne jeśli może spolaryzować siatkę?

Nie wiem, jaki potencjał. Jakiś. Nie napisałem, że jest optymalnie spolaryzowana, tylko, że w ogóle jest, bo siatka nie wisi w powietrzu. 

2 minuty temu, Calyer napisał:

Niekoniecznie ? To jakie może być to napięcie ?

Do poprawnej pracy zasadniczo powinno być niższe niż na katodzie. We wtórniku katodowym na siatce jest plus 100V przecież. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, przemak napisał:

Do poprawnej pracy zasadniczo powinno być niższe niż na katodzie. We wtórniku katodowym na siatce jest plus 100V przecież. 

To się zgadza - siatka będzie spolaryzowana ujemnie względem katody , bo na katodzie będzie 102V np. Ale chodzi o wielkość tej polaryzacji.

W przypadku SRPP arturpa  na siatce górnej triody też będzie prawie 100V[ 99,6V] , a na katodzie 100V czyli 0,4Vwięcej.

Ale czy w tym wypadku taka polaryzacja - 0,4V jest wystarczająca? Jakiej wielkości sygnał pojawi się na siatce górnej triody. Czy ktoś to analizował

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Calyer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Calyer napisał:

To się zgadza - siatka będzie spolaryzowana ujemnie względem katody , bo na katodzie będzie 102V np. Ale chodzi o wielkość tej polaryzacji.

W przypadku SRPP arturpa  na siatce górnej triody też będzie prawie 100V[ 99,6V] , a na katodzie 100V czyli 0,4Vwięcej.

Ale czy w tym wypadku taka polaryzacja - 0,4V jest wystarczająca? Jakiej wielkości sygnał pojawi się na siatce górnej triody. Czy ktoś to analizował

Niskie napięcia są ok ale ograniczają headroom, dlatego niskie napięcia albo wręcz praca z polaryzacją prądem wybiegu są stosowane rzadko i w układach z małymi poziomami wejściowymi, np. wzmacniacze odczytu w magnetofonach (czy nieszczęsny wzmacniacz reduktora szumów). Przy większych poziomach wejściowych zaczyna się praca z prądem siatki i mogą powstać zniekształcenia, ale w przypadku niskich rezystancji wejściowych bo rezystor konwersji jest mały) i niskich sygnałów problemu raczej nie ma. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, przemak napisał:

Niskie napięcia są ok ale ograniczają headroom, dlatego niskie napięcia albo wręcz praca z polaryzacją prądem wybiegu są stosowane rzadko i w układach z małymi poziomami wejściowymi, np. wzmacniacze odczytu w magnetofonach (czy nieszczęsny wzmacniacz reduktora szumów). Przy większych poziomach wejściowych zaczyna się praca z prądem siatki i mogą powstać zniekształcenia, ale w przypadku niskich rezystancji wejściowych bo rezystor konwersji jest mały) i niskich sygnałów problemu raczej nie ma. 

No i właśnie o tym mówię , czy tak niskie napięcie polaryzacji wystarcza by zapewnić pełny swing sygnału.

Dla dolnej lampy 0,4V pewnie wystarczy bo sygnał przy niskim rezystorze konwersji będzie rzędu dziesiątek mV.

Ale czy 0,4V wystarczy dla górnej triody. Jaki sygnał pojawi się na górnej siatce ile razy wzmocniony w stosunku do wejściowego? Czy teoretycznie 90-100 razy dla 6N2P?

Dla lamp np. ECC88 sprawa wydaje się prosta bo rezystor katodowy 200R przy prądzie 7mA zapewni polaryzację -1,5V, ale jak będzie z lampą 6N2P.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
32 minuty temu, Calyer napisał:

No i właśnie o tym mówię , czy tak niskie napięcie polaryzacji wystarcza by zapewnić pełny swing sygnału.

Dla dolnej lampy 0,4V pewnie wystarczy bo sygnał przy niskim rezystorze konwersji będzie rzędu dziesiątek mV.

Ale czy 0,4V wystarczy dla górnej triody. Jaki sygnał pojawi się na górnej siatce ile razy wzmocniony w stosunku do wejściowego? Czy teoretycznie 90-100 razy dla 6N2P?

Dla lamp np. ECC88 sprawa wydaje się prosta bo rezystor katodowy 200R przy prądzie 7mA zapewni polaryzację -1,5V, ale jak będzie z lampą 6N2P.

Na siatce górnej lampy pojawi się sygnał ze spadku napięcia na rezystorze katodowym, czyli taki sam, jak na wejściu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, przemak napisał:

Na siatce górnej lampy pojawi się sygnał ze spadku napięcia na rezystorze katodowym, czyli taki sam, jak na wejściu. 

Na siatce górnej triody pojawi się sygnał taki jak na anodzie dolnej lampy. Nie będzie to sygnał wzmocniony na dolnej triodzie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.