Skocz do zawartości
IGNORED

Koronawirus Covid-19 (alfa, delta, omikron, kraken) i szczepienia


witek_z
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zachorowało:

0

+0

Zmarło:

0

+0

Zmarło 0
0 kobiet i 0 mężczyzn.
Zakres wiekowy:(wiek -> ilość)

Wyzdrowiało:

0

+0

Dziś zaszczepiono:
0 osób.

Wykonane testy: 0

+0
Testy pozytywe:
Testy poz:

Na kwarantannie: 0

Aktualizacja 2024-04-25 19:58
https://dane.gov.pl/pl
18 minut temu, soundchaser napisał:

Kuźwa...też jesteś lekarzem, nie daj Panie Boże?

Co Ty z tym lekarzem?

Wszędzie lekarzy widzisz?

Sound ogarnij się!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A te zwłoki nie trafiają szybko do krematorium? Paradowanie z trumnami po kościele to nie jest zagrożenie epidemiologiczne? Takie ciało nie trafia do urn po kremacji? Jak to jest?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, soundchaser napisał:

Nieprawdę piszesz. Kuźwa...też jesteś lekarzem, nie daj Panie Boże?
Ktoś, kto choruje na to co piszesz nie jest zdrowy, tylko chory.
...

Ile Ty masz Sound lat?

Tak do 55 myślałem, że jestem nieśmiertelny.

Potem zaczęło się pojawiać. 

Nie, nie tak abym narzekał. Daję spoko radę ale już wiem, że nie jestem nieśmiertelny.  

Nie biorąc pod uwagę chorób od urodzenia (są takie), sądzisz, że większość ludzi rodzi się chorymi?

Nie! A jednak większość dopada jakaś/jakieś choroby mimo, że byli aktywni, nie mieli nałogów, byli dobrymi ludźmi, dobrze się odżywiali,... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
46 minut temu, Piotr_1 napisał:

Facet z tyłu niesie wieko trumny pionowo. Trzyma je tak że by mu wypadło.

Faceci z trumną na pierwszym planie zostali raczej wklejeni, ta trumna jest inna niż pozostałe, ma inny wzór.

Majaczysz?

https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-italy-coffins/italy-small-town-priest-deals-with-death-on-industrial-scale-idUSKBN21F0M6

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Ile Ty masz Sound lat?

Tak do 55 myślałem, że jestem nieśmiertelny.

Potem zaczęło się pojawiać. 

Przeczytałeś to co napisałem? Z czym się nie zgadzasz? Coś jest nieczytelne?

Mam 58 lat, ale dobre zdrowie, bo sam o nie dbam, a nie powierzam lekarzom, którym nie ufam.
Tyle się nasłuchałem od moich znajomych jak postępują lekarze gdy przyjdziesz do nich w ramach NFZ, a nie prywatnie, że mi wystarczy. Ja byłem raz 2 lata temu, bo zrobiłem sobie test krwi na prostatę i zwieńczeniem tego miało być badanie palpacyjne.
Facet wsadził mi palec w dupę z taką siłą, że prawie się przewróciłem, a mnie się ciemno zrobiło i wyjął od razu, mówiąc: "ja tu nic nie widzę". Przez sekundę może zbadać prostatę?
Ja z bólu na chwilę skuliłem się i dochodziłem do siebie chyba przez 5 minut.
Nikt mi nie wmówi, że zachowanie tego lekarza nie było podyktowane wizytą z NFZ.
 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Fajnie powoływać się na takie osobistości. 

Jakiś kosmonauta amerykański widział Ufoludków, zresztą 60% Amerykanów ma wszczepione chipy przez Kosmitów. Co jakiś czas jakiś noblista starczymi rewelacjami niszczy dorobek swojej kariery naukowej...

Ot starzejemy się i odbija nam najzwyczajniej. 

Mnie nie odbija.

Jedyna teoria spiskowa, w którą lata całe wierzyłem, to to, że w liceum baba od ruskiego się na mnie uwzięła i waliła mi lufy bez opamiętania. Bywało, że w listopadzie miałem już 12-15.???

 

Choć prawda jest taka, że język rosyjski miałem w głębokim poważaniu, nie cierpiałem go i nigdy nie chciałem się go uczyć. 

Dziś żałuję.

A fakt, że coś tam po rusku gadam, zawdzięczam Wani, który u mnie pracował. Białorusin zresztą.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze Ci odbije. Spoko.

Ja z ruskiego jak był diktand to miałem kartkę czerwoną. W każdym wyrazie błąd.

Ale Kolega Jan miał po dwa błędy.

Kazik z kolei miał do połowy czerwono bo dalej już nie rozumiał co pani dyktowała i zostawiał pusto...

Po półroczu, Janek zmienił się nie  do poznania.  Z ruskiego zaczynał dostawać trójki... Zwykł odtąd mawiać; znać język wroga to połowa sukcesu...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Bezlitosna Niusia napisał:

Jedyna teoria spiskowa, w którą lata całe wierzyłem, to to, że w liceum baba od ruskiego się na mnie uwzięła i waliła mi lufy bez opamiętania. Bywało, że w listopadzie miałem już 12-15.???

Może wymagała od Ciebie więcej, boś inteligentny? A może po prostu chciała zwrócić na Ciebie swoją uwagę, bo wpadłeś jej w oko?
Taka to teoria spiskowa. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzegorz -

Na razie to mi odbijało z nieróbstwa przez dwa miesiące.

Nagle sobie cztery baby (właścicielki butików) uprzytomniły, że dobra pora na remont i renowację tychże.

Brat jest wciąż "nieczynny" po motokraksie, stąd zaprdalam sam na czterech budowach naraz. O tyle dobrze, że niezbyt odległe są od siebie.

No i właśnie zaczyna mi powoli odwalać, tym razem z nadmiaru roboty.

 

No qwa - nie dogodzisz!???

7 minut temu, soundchaser napisał:

Może wymagała od Ciebie więcej, boś inteligentny? A może po prostu chciała zwrócić na Ciebie swoją uwagę, bo wpadłeś jej w oko?
Taka to teoria spiskowa. ?

Może i wpadłem, stara torba była...

(zresztą - do dziś pindę w Krakowie pamiętają, jako babsko mocno szurnięte)

 

Jedyna osoba na świecie, którą - gdybym jeździł walcem - przejechałbym z radością. Po fakcie zajarałbym szluga, splunął i włączył wsteczny bieg.

Tak dla pewności.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Bezlitosna Niusia
Marzenia o walcu drogowym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takich drgawek dostał kolega na kompanii w czasach służby wojskowej.  Z bólu...

Zapalenie nerki.

Wyszedł na to z wojska.

Ta grupa zawodowa debili pracująca w mediach takie kawałki kolportuje w Internecie a pelikany to łykają.

Mogę wam opowiedzieć jak umierał mój Ojciec, mi na rękach.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Piotr nie ma co się naśmiewać z takich sytuacji.

Śmierć bywa, że jest przerażająca.

A to co robią teraz media to przestępstwo. 

Ale nie ironizujmy więcej.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Grzegorz7 napisał:

Wiesz Piotr nie ma co się naśmiewać z takich sytuacji.

Śmierć bywa, że jest przerażająca.

A to co robią teraz media to przestępstwo. 

Ale nie ironizujmy więcej.

 

Pomyślę o tym. Oby nie spotkały nas faktyczne problemy z tej całej medycznej nadgorliwości. Idę, dobranoc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stronka o dezinformacjach ( korona)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, JuG napisał:

Według której bocznicowe wyznawcy teorii spiskowych to ofiary kremlowskiej propagandy. ?

Ta stronka to dezinformacja o dezinformacji. ?

Oj wiem, że niezbyt pochlebnie piszą o Rosji, co robić ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, JuG napisał:

Kontrpropaganda to też propaganda, z prawdą zwykle ma niewiele wspólnego.

Trudno się z tym zgodzić, bo to nie jest propaganda lecz ujawnianie kulis powstawania fejkow, dezinformacji, za która stoją Rosjanie, Chińczycy i inni. Masz tam konkretne nazwy( tytuły prasowe, organizacje ).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.."W mediach prezentowane są dane ilości zarażonych, zmarłych i śmiertelność na podstawie absurdalnych założeń. Głębiej szukając (choćby na wikipedii) dowiemy się jeszcze jaką liczebność ma populacja badana i ile testów przeprowadzono.

Podam łatwy do przeanalizowania fikcyjny przykład, by nawet humanista zrozumiał na czym polega medialna manipulacja.

W kraju Dziwlandia mieszka milion obywateli. Media donoszą, że stwierdzono 1000 zachorowań i 30 zgonów. Wyliczono na tej podstawie śmiertelność 3%. Dużo bo na typową klasę szkolną przypada jeden trup. Obywateli Dziwlandii jest jednak milion, nie tysiąc, więc faktyczna śmiertelność wynosi 1000 razy mniej dla kraju, więc czemu wylicza sie ją w mediach na podstawie tylko tego przebananego tysiąca chorych? Ta śmiertelność dotyczy tylko przebadanej według pewnych kryteriów specyficznej grupy. Testowani są najstarsi i najbardziej chorzy. W tak dobranej grupie nawet nie chorzy na koronawirusa mają podobną śmiertelność coroczną.

Takie uproszczenie zakłada, że w nieprzebadanym społeczeństwie nie ma żadnych chorych, co wiemy, że nie może być prawdą, skoro choruje się często bezobjawowo.

Manipulacja jednak sie nie kończy, bo dla określenia zachorowalności robi sie już przeciwną sztuczkę. Jeśli w Dziwlandii przebadano 10 tys. osób, a 1000 okazał się chorych to media nie podają 10% zachorowalności, porównując jak przy śmiertelności tylko grupy osób badanych, ale tu odnoszą sie do całej populacji, czyli w naszym przypadku Dziwlandii podana zachorowalność ogłaszana jest na poziomie 0,1 %. Takie założenie też byłoby słuszne tylko pod warunkiem, że nieprzebadana część społeczeństwa jest w 100% zdrowa, co wiemy, że jest nieprawdą.

 

Czemu to służy?

Zaniżanie ilości chorych ma ukryć powszechność tej choroby, pospolitość wirusa w społeczeństwie, bo w końcu jest to przeziębienie. Mając świadomość, że co któryś jest chory, a nie widzimy śmierci na ulicy i wśód znajomych, szybko wyciągnąć można by wnioski o małej szkodliwości wirusa i nic byśmy nie oddali ze swoich wolności dla walki z nim.

Zawyżanie natomiast śmiertelności ma na celu straszenie, że w razie rozprzestrzenienia się wirusa, każdy może stracić kogoś bliskiego. Taka świadomość ma nas sparaliżować moralnie, byśmy pokornie przyjmowali nawet najgłupsze zakazy i nakazy, inaczej będziemy mieli na sumieniu naszego dziadka, matkę lub wujka.

Jakim cudem ludzie nie dostrzegają tych manipulacji w obliczeniach i logicznych błędów zestawiania danych? Odpowiedź jest smutna. Mało kto miał z matematyki lub innego logicznego przedmiotu piątkę lub szóstkę, a to okazuje sie podstawowy wymóg, by poprawnie zinterpretować taką sytuację. Skoro niewiele jest osób, co widzi ten przekręt, łatwo w mediach zrobić z nich wariatów, a przeciętny Kowalski nawet mając podany na tacy przykład, jak w tej notce, i tak nic nie zrozumie. Można to zweryfikować w komentarzach tu (jeśli redakcja sama zrozumie i to wypromuje na głównej stronie) lub w podobnych notkach, które już sie pojawiały bez większego zrozumienia u większości odbiorców."...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piramidon
literówki

JAK FACET Z DWIEMA ZDROWYMI NERKAMI MOŻE NIE MIEĆ KASY NA AUDIOFILSKIE KABLE

TROLLE -istnieli zawsze, a przed wynalezieniem internetu wyżywali się na ścianach publicznych klozetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezaleznie od tego, jak te wszystkie liczby sa manipulowane, na pewno w kazdym kraju inaczej (nie wierze zadnej statystyce, ktorej sam nie falszowalem), interesujaca informacja jest obserwowanie trendow, bo (mysle) sama metoda falszowania sie raczej z czasem nie zmienia

 

Ciekawa jest ta „strzalka“ obrazujaca trend.

Polska zatrzymala sie na poziomie Angli i Szwecji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..."

 

spacer.png

Jest to mało wyraźne i mało profesjonalne, bo robiłem to na szybko. Mimo to wyniki są ciekawe, przynajmniej dla mnie.Kolor czarny wyniki z PZH, kolor czerwony dane sumaryczne.

Jak na moje niewprawne oko, gdy się doda do siebie wyniki dla Grypy i koronawirusa otrzymuje się wyniki zbliżone do zapadalności na grypę do lat poprzednich.

Dla bardziej dociekliwych można byłoby popatrzeć na dane zapadalności dla grypy wiekowej 65+ w latach poprzednich i w tym roku.

Jak dla mnie, to mamy zwykła grypę jak co roku, a koronawirus jest jednym z wirusów grypowych (wiem, nie jest to fachowe określenie:)). Do tego kwarantanna nie spełnia swoich oczekiwań, bo zapadalność jest bliska temu, co było w latach poprzednich. A wtedy kwarantanny nie było."...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez piramidon

JAK FACET Z DWIEMA ZDROWYMI NERKAMI MOŻE NIE MIEĆ KASY NA AUDIOFILSKIE KABLE

TROLLE -istnieli zawsze, a przed wynalezieniem internetu wyżywali się na ścianach publicznych klozetów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
6 minut temu, notoryczny napisał:

Trudno się z tym zgodzić, bo to nie jest propaganda lecz ujawnianie kulis powstawania fejkow, dezinformacji, za która stoją Rosjanie, Chińczycy i inni. Masz tam konkretne nazwy( tytuły prasowe, organizacje ).

Nie da się zgodzić z przypisywaniem wszystkich teorii spiskowych jednemu źródłu. Dowolnemu. Np. na przypisywaniu całego zła światowego jakiemuś jednemu źródłu bazują wszystkie teorie spiskowe. A ta stronka jest akurat "monoźródłową" - więc propagandową i spiskową. Co nie oznacza, że w niektórych przypadkach ma rację - tak samo jak w teoriach spiskowych nie wszystko jest paranoją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trump seems to suggest this as a possible coronavirus treatment: "And then I see the disinfectant, where knocks it out in a minute. One minute. And is there a way we can do something like that, by injection inside or almost a cleaning ... It'll be interesting to check that."

wklejam bo tu takie pomysły znajda wyznawców

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Szanuj zdrowie należycie, bo jak umrzesz, stracisz życie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, JuG napisał:

Nie da się zgodzić z przypisywaniem wszystkich teorii spiskowych jednemu źródłu. Dowolnemu. Np. na przypisywaniu całego zła światowego jakiemuś jednemu źródłu bazują wszystkie teorie spiskowe. A ta stronka jest akurat "monoźródłową" - więc propagandową i spiskową. Co nie oznacza, że w niektórych przypadkach ma rację - tak samo jak w teoriach spiskowych nie wszystko jest paranoją.

„Monoźrodłową” bo zajmuje się analizą powstawania dezinformacji w konkretnym państwie-ach. Raczej demaskującą, a nie propagandową. Myślę sobie, że gdyby demaskowali działania instytucji w Canadzie, nie miałbyś zastrzeżeń ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Podczas konferencji Donald Trump zasugerował, że "warto sprawdzić", czy można wstrzyknąć środek dezynfekujący do organizmu osoby chorej na COVID-19. Eksperci do spraw zdrowia mówią, że to niebezpieczny pomysł. - Jest to powszechna metoda stosowana przez ludzi, gdy chcą się zabić - skwitował jeden z nich.

Polityk powiedział to po tym, jak Bill Bryan, kierownik działu nauki i technologii Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, przedstawił prezentację na temat badań przeprowadzonych przez jego zespół, które pokazują, że wirus żyje krócej w cieplejszych i bardziej wilgotnych warunkach. W efekcie Trump - jak sam stwierdził - zaczął się zastanawiać, czy można "wprowadzić światło do organizmu".

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jezz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, jezz napisał:

"Podczas konferencji Donald Trump zasugerował, że "warto sprawdzić", czy można wstrzyknąć środek dezynfekujący do organizmu osoby chorej na COVID-19. Eksperci do spraw zdrowia mówią, że to niebezpieczny pomysł. - Jest to powszechna metoda stosowana przez ludzi, gdy chcą się zabić - skwitował jeden z nich.

Polityk powiedział to po tym, jak Bill Bryan, kierownik działu nauki i technologii Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, przedstawił prezentację na temat badań przeprowadzonych przez jego zespół, które pokazują, że wirus żyje krócej w cieplejszych i bardziej wilgotnych warunkach. W efekcie Trump - jak sam stwierdził - zaczął się zastanawiać, czy można "wprowadzić światło do organizmu".

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To to samo co wyżej cir wkleił ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Nie należy mylić prawdy z opinią większości .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, notoryczny napisał:

To to samo co wyżej cir wkleił ?

Teraz zauważyłem. Zajęty byłem czytaniem tej fantastycznej wiadomości?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez jezz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.