Jump to content
Ape

Kolumny DIY na szerokopasmowcu Visaton B200

Recommended Posts

Witam

Po dłuższym czasie w nausznikach postanowiłem powrócic do systemu "stacjonarnego". 

Kilka kolumn tzw "markowych" w zyciu już miałem dawniej i obecnie.

Nie jestem tzw baso-lubem, obecnie gram na Castle Richmond III z głosnikiem 13cm i reprodukcja niskich jest jak dla mnie bardzo dobra.

Co począć jednak - tęsknota do dźwięku dobrych szerokopasmowców nakazała mi zakup tytułowych Visatonów B200

W sieci jest kilka gotowych konstrukcji, , którymi potencjalnie jestem zainteresowany, są to

Solo 50, Solo 100, obudowa Aperiodic zaprojektowana i wykonana przez Amerykańców z Omega Speakers

spacer.png

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Hidden Content

Hidden Content

oraz TL  zaprojektowana przez Niemców z Hobby HiFi Daedalus TL (tu brak dokładnych  planów) może ktos ma Hobby HiFi 5/2015?

mi udało się tylko znaleść na jakimś Rosyjskim forum zdjęcia 

spacer.png

spacer.png

Czy ktoś z forumowiczów ma doświadczenie z tymi szerokopasmowcami?, testował, słuchał, lub przechodził już ta drogę?

Jestem otwarty na dyskusje, zaznaczając od razu, że Pentaton i Nobox mnie nie intersują w tym przypadku ze względów lokalowo-użytkowych.

Edited by Ape

Daphile  |  iFi iDSD Nano LE  |  Takstar TS-671

No to jest nas już dwóch zainteresowanych. Za mną chodzą aperiodic. Genialnie wyglądają te duże monitory. Co do b200 jest wiele różnorakich opinii. Tak wiec  chętnie również poobserwuję wątek. Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na dalsze posty.

Też penetruję sieć i szukam najlepszych projektów DIY pod głośniki szeroko-pasmowe. Przy szukaniu odpowiednich napędów natknąłem się na chińskie głośniki Lii Audio 

Hidden Content

Estetyka jest dla mnie ważna tak samo jak jakość dźwięku i propozycje tej firmy bardzo mnie zaciekawiły. Zastanawiam się czy ktokolwiek z forum miał styczność z tymi napędami? Prezentują się wyjątkowo dobrze, parametry na papierze mają niezłe, opinie na amerykańskich forach audio też zachęcają. Cena jest wysoka, ale jakość materiałów i dbałość o estetykę może świadczyć o tym, że cały głośnik został stworzony zgodnie z najwyższymi standardami. 

Ciekawi mnie opinia użytkownika, który już sprawdził działanie tych głośników w praktyce, poza warstwą estetyczną jest jeszcze empiryczny odsłuch, a napędy nie produkowane masowo, nie występujące w ogólnodostępnych zestawach nie posiadają obszernych testów.

xavian

plany TL Daedalus, musze przyznac, że filtr mocno skomplikowany.

IMG_20150730_110401881_m.jpg

IMG_20150730_110446778_m.jpg

IMG_20150730_110753986_m.jpg

IMG_20150730_110728507_mm.jpg

i jeszcze wytłumienie

f4872da361.jpg

zapewne można przetestować prostszy filtr ze strony Visatona z projektów Solo 50, Solo 100

spacer.pngspacer.png

Edited by Ape

16 minut temu, Ape napisał:

plany TL Daedalus, musze przyznac, że filtr mocno skomplikowany.

sama konstrukcja także, jak widać, ciekawe czy te wszystkie załamania tunelu będą mocno słyszalne?

Wygląda trochę jak linia transmisyjna, a ta musi mieć swoją długość.

• Like 1

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Dla odmiany wspomniany wcześniej Aperiodic od Omega Speakers z USA w akcji.

Nie wiem na co się zdecydować,

doświadczony kolega zasugerował zaprojektowanie MLTL, ale sam tego nie ogarnę 

Edited by Ape

Wiele lat temu wykonałem sobie kolumny na b200. To był mój taki wstęp do hi endowych przetworników. Grają do dzisiaj. Obecnie u teścia bo ja już nie miałem gdzie tego trzymać.

spacer.png

Kolumny pierwotnie jako prototypy były w obudowie zamkniętej o objętości 65L (o ile dobrze pamiętam). Nim pokryłem je okleiną, przerobiłem na układ nisko strojonego bass refelxu. Zwyczajnie w tamtym czasie brakowało mi w nich basu a taki układ pozwalał na subtelne podciągnięcie tego zakresu. Teraz być może zostawiłbym OZ, trudno powiedzieć. Przyzwyczajenia się trochę zmieniają ;-). Rozważałem też przez jakiś czas przebudowę projektu na linię transmisyjną bo głośnik się do tego nadaje ale ostatecznie porzuciłem ten pomysł. Chyba wychodziła większa niż bas refelx który i tak jest bardzo duży. Zwrotnica oczywiście mojego autorstwa, kilkukrotnie delikatnie dostrajana w zakresie najwyższego pasma. Nie wiem czy obecnie nie wymagałaby sprawdzenia bo cholera wie o ile się zmieniły same przetworniki na przestrzeni tych około 15 lat.

Czy b200 daje rade, czy to gra dobrze? I tak i nie. Szerokopasmowce to jedna z filozofii audio i w tej kategorii b200  całkiem dobrze sobie radzi. Drugi aspekt na plus to za w sumie niewielkie pieniądze mamy już jedno z topowych rozwiązań w tej klasie. Ja swoje kolumny zbudowałem własnoręcznie naprawdę śmieszne pieniądze. Relacja jakości do ceny była druzgocąca. Ale to było 15 lat temu, b200 miały inną cenę, wszystko miało inną cenę a własnej pracy nie liczyłem. 

W porównaniu do układu 3 drożnego na który się potem przesiadłem (opartego o seas excel i morel supreme)  to niestety b200 nie wypadał już zbyt konkurencyjnie ale nie jest to dla niego ujma. Po prostu to inna kategoria kolumn i inny wymiar dźwięku. Ktoś kto kupuje 3 drożne paczki ma inne oczekiwania od kogoś kto kupuje 1 drożne szerokopasmowce. Porównywanie tych dwóch rzeczy nie zawsze ma uzasadnienie. Dla mnie szerkopasmówki to rozdział zamknięty aczkolwiek miło wspominam ten dźwięk, zresztą czasem jak teść odpali sprzęt to mam okazję sobie przypomnieć ;-).

• Like 8

No i super wyglądają! 

"Zwei Din­ge sind unen­dlich, das Uni­ver­sum und die men­schliche Dum­mheit, aber beim Uni­ver­sum bin ich mir nicht ganz sicher."

@Yoshi_80 piękna robota, ciekawie wyglądają te dokładki. Masz jakieś foto dokładniejsze, jak to wygląda?
Czy dysponujesz gdzieś schematem Twojego filtra?

1 godzinę temu, Ape napisał:

@Yoshi_80 piękna robota, ciekawie wyglądają te dokładki. Masz jakieś foto dokładniejsze, jak to wygląda?
Czy dysponujesz gdzieś schematem Twojego filtra?

Zdjęcia mogę zrobić. Te fronty były wykonane z płyty MDF 18mm, doklejone jako osobny element. Kształt zrobiony w pewnym sensie od ręki, wtedy jeszcze nie robiłem sobie rysunków cadowskich, wizualizacji itp. Wszystko było w głowie albo narysowane ołówkiem na kartce ;-).

Projekt zwrotnicy powinien gdzieś być na dysku. O ile pamiętam była chyba dość podobna do koncepcji visatona. 

Poćwiczyłem trochę ta obudowe Daedalus TL, (skan z Hobby HiFi 5/2015),
tak aby linia transmisyjna nie posiadała aż tylu załamań

Wyszło mi coś takiego jak na zamieszczonym obrazku.
Obudowa ma netto 100 L objętości, (wymiary zewnętrzne praktycznie bez zmian)

SD głośnika Visaton B200 wynosi 214 cm2
wyjściowe wyszło O,77 SD (165 cm2)
a wejściowe 2,26 SD (484 cm2)

rect10.jpgIMG_20150730_110401881_m.thumb.jpg.29a2b4a5e99b6cdbdaa15918027c7e37.jpg

Edited by Ape