Skocz do zawartości
IGNORED

DAC - nie słyszę różnic - POMOCY!!!


lete
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tytuł trochę prowokacyjny, clickbaitowy ?

Ale problem jest poważny...

Otóż, sam siebie próbuję przekonać, że w moim systemie zachodzą jakiekolwiek różnice w przypadku zastosowania różnych DAC...
Wnioski u mnie są takie, że nawet jeżeli te różnice są, to są na granicy percepcji... W jaki sposób "słuchać", aby usłyszeć te różnice? ?
I to nie dotyczy jedynie aktualnego mojego systemu, bo takie same spostrzeżenia miałem także wcześniej.

System:

  • Kolumny Harpia Acoustics 300B mini (po upgrade zwrotnicy - bardzo dobrej klasy elementy - i okablowania kolumn);
  • Wzmacniacz Hegel H100 - po upgrade (bardzo dobrej klasy kondensatory Mundorf i Audyn);
  • Transport Pioneer DV-420 po upgrade (zgodnie z kierunkiem, jak w propozycji Lampizatora dla Pioneera DV-300 - słowem, granie jak z Goldmund'a);
  • Okablowanie głośnikowe: Chord ClearWay
  • Okablowanie sieciowe: wszystko za pomocą KacSa KC-FP25 UP-OFC miedź 6N na wtykach z miedzi, złoconych Viborg, Neotech, Furutech (średnia półka);
  • Okablowanie sygnałowe: RCA Groneberg Quattro Reference na wtykach WireWorld, XLR Alphard Da Vinci (tani, a zaskakująco przyjemny w graniu);

DAC, które używałem:

  • Xindak DAC-5 (wyjście tranzystorowe oraz alternatywnie wyjście z lampą w buforze)
  • Topping D10
  • Topping D30

Przełączałem sygnał zarówno poprzez kabel coaxialny (Neotech), jak i optyczny. Bez względu na to, czy sygnał szedł z płyty CD, czy poprzez USB (z plików) - te same utwory.

Efekt? Żaden z tych 3 DAC nie dawał WYRAŹNYCH i dających się wyłapać (choćby w dłuższej perspektywie) różnic w brzmieniu...
Jedynie może Xindak DAC-5 na wyjściu tranzystorowym grał nieco bardziej precyzyjnie, konturowo, subtelniej. Ale... to były różnice ABSOLUTNIE MINIMALNE!

Większe różnice, aniżeli w przypadku każdego z tych DAC wyłapywałem już np. poprzez zamianę kabli sieciowych pomiędzy DAC, a wzmacniaczem (raz kabel z Viborgiem złoconym, a potem Viborgiem rodowanym).

O co chodzi? Czy te DAC naprawdę aż tak mało się różnią? Czy może system u mnie jest mało wrażliwy na kwestię użytego DAC'a? Dodam, że jakość dźwięku w każdym przypadku - jak dla mnie - jest bardzo dobra, wręcz rewelacyjna. Nie mam się do czego przyczepić. Na każdym z tych DAC wszystko brzmi świetnie... Ale chyba nie powinno tak być? ?
Jaki sens ma u mnie inwestowanie w lepszy DAC? Wydaje się, że DAC jest teraz najsłabszym jakościowo (innej klasy, aniżeli reszta toru) i najtańszym elementem systemu. Acz "boję się", że nawet, jeżeli kupiłbym DAC za 10-20 tys., to grałby u mnie TAK SAMO, jak Topping D10 za 400 zł... ?

WTF? ?

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaraz mnie zhejtują, ale 

7 minut temu, lete napisał:

Wnioski u mnie są takie, że nawet jeżeli te różnice są, to są na granicy percepcji... W jaki sposób "słuchać", aby usłyszeć te różnice?

jak kostka w środku jest sensowna, to jedyne słyszalne różnice będą między urządzeniami z gorszymi układami... Takie moje zdanie

a resztę robi autosugestia i przekonanie, że +1k musi grać lepiej

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o porównanie, to mówię oczywiście o standardowym sygnale 44,1kHz/16. Różnice pomiędzy "gęstymi" plikami, a standardem CD oczywiście są - zwłaszcza, jeżeli chodzi o składy orkiestrowe i dokładność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
16 minut temu, lete napisał:

Większe różnice, aniżeli w przypadku każdego z tych DAC wyłapywałem już np. poprzez zamianę kabli sieciowych pomiędzy DAC, a wzmacniaczem (raz kabel z Viborgiem złoconym, a potem Viborgiem rodowanym).

W czym widzisz problem? Kable słyszysz a daca nie.
Wniosek,inwestuj te 10-20 tyś w kable. ?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo to hobby tylko dla wybranych (z audiofilskim sluchem).Zwyklego czosnka bardziej porwa uderzenia z boomboxa.Starsi,osluchani,piszacy tu koledzy,po latach dochodza do wniosku ze to bledne kolo i zaczynaja sluchac muzyki a nie sprzetu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozgryzlem jeszcze, dlaczego niektorzy kupuja dac za ciezkie pieniadze, skoro i tanie dac graja dobrze. Inne elementy toru - zgoda, roznice slyszalne od razu. Ale dac u mnie... za cholere nie slysze ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam 2szt - jeden chińczyk, chyba na kości 1794, drugi soekris, porządnie wykonany. Różnice są słyszalne, ale nie jest to gigantyczny przeskok. Dlatego zawsze twierdziłem, że kluczowe są kolumny i wzmacniacz. Tymi elementami kształtuje się system. Później źródło i kabelki. Reszta to dopieszczenie. O akustyce nie wspominam, bo mam nadzieję, że to oczywiste.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę przejaskrawię. Skoro DAC ma najmniejszy wpływ, to po co ludzie kupują DAC np. za 15 kpln i łączą go z systemem w którym mają wzmacniacz za 30 tys. i np. kolumny za 20 tys...? Czy nie lepiej kupić DAC za 3 kpln, a kolumny za 50 kpln?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dziwię się że nie slyszysz różnic między tymi toppingami za 300-500 zł. Nawet w gazetkach audio pisali że może nie być różnic między poszczególnymi modelami tego samego producenta

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Audio.Japan napisał:

Nie dziwię się że nie slyszysz różnic między tymi toppingami za 300-500 zł. Nawet w gazetkach audio pisali że może nie być różnic między poszczególnymi modelami tego samego producenta

Ale DAC-5 Xindaka gra tak samo... W Audio zebrał bardzo przyjemna opinię. Zasilanie i 2x trafo, dobre kondy Elna Cerafine w torze analogowym, sygnał zbalansowany, etc. A gra, jak toppingi za 400 zł?

23 minuty temu, Moontan napisał:

Nie nie lepiej.....po prostu nie wiesz o co chodzi w tej zabawie Jesli system pierwotnie nie gra muzyki to zmiany zrodla nie slychac.Poza tym te dac...to kiepskie sa raczej.

Ale gra... I to rewelacyjnie! Tylko nie chwytam różnicy pomiędzy DAC za 400 zł, a DAC za 3200 zł... To jest to wyzwanie.

Kolumny są OK - jeden z recenzentów pisał o , że grają bardzo dobrze i śmiało konkurują w dobrym systemie z każdymi kolumnami, bez względu na budżet. 

Wzmak też spoko. Kable również.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, McGyver napisał:

Przyczyną braku różnic w dźwięku jest DVD Pioneera jako źródło sygnału cyfrowego. 

Patrząc na to, tylko jak na transport, to mamy kopię Goldmund Eidos'a - 100% zgodności układowej. Sygnał "zabrany" wprost przy kości i wypuszczony cyfrowo na dedykowane gniazdo. Wszystko wg przepisu Lampizatora.

Co więcej, gdy sygnał idzie z pasywnego miniPC przez USB (dobry kabel), więc z pominięciem Pioneera, to dźwięk jest taki sam ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Równie prowokacyjnie polecam:

takie same IC pomiędzy DAC a wzmacniaczem wykonane z shitowego drutu 0,5

kable głośnikowe do prób - również solid o małym przekroju.

DAC'e na różnych wejściach Hegla z tymi samymi plikami uruchamiane jednocześnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, lete napisał:

Patrząc na to, tylko jak na transport, to mamy kopię Goldmund Eidos'a - 100% zgodności układowej.

A kto powiedział że ten Eidos jest dobry? 
Swego czasu próbowałem użyć Linna Genki jako transportu. Sprowadził bardzo dobry DAC do brzmienia budżetówki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, McGyver napisał:

A kto powiedział że ten Eidos jest dobry? 
Swego czasu próbowałem użyć Linna Genki jako transportu. Sprowadził bardzo dobry DAC do brzmienia budżetówki.

W sumie muszę potestować jeszcze coś innego. Ale generalnie transport mam zrobiony dokładnie tak:

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam, czytałem i testowałem. U mnie żadne DVD (również Pioneer) potraktowane w ten sposób nie sprawdziło się w roli transportu. To już zwykły cedek za 100zł. Grundig CD1 był lepszy, nawet bez żadnych przeróbek.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, McGyver napisał:

Znam, czytałem i testowałem. U mnie żadne DVD (również Pioneer) potraktowane w ten sposób nie sprawdziło się w roli transportu. To już zwykły cedek za 100zł. Grundig CD1 był lepszy, nawet bez żadnych przeróbek.

A gdybym miał coś przetestować, to co byś polecał z niedrogich używek, jeżeli chodzi o transport i wyjście cyfrowe coax? Idealnie, aby wizualnie było to coś prostego, z alu płytą czołową - pod wzór Hegla H100 i Xindaka Dac-5.
Wtedy będę wiedział, czy jest jeszcze potencjał. Ale... podoba mi się nawet obecne granie, co nie znaczy, że nie sprawdziłbym, jak bardzo można lepiej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nei słyszysz wyrażnej różnicy to dobrze to znaczy że z tobą psychicznie i fizycznie wszystko w porządku...?....Nie da się usłyszeć różnicy i wyłapać tego w ślepym teście..albo...dotyczny to komponentów gdzie nie ma różnic technicznych - fizycznych - mierzalnych. Zresztą na takiego magika czeka wysoka nagroda za odgadywanie..;) ...Fajne kable ..kondensatory ...albo prztworniki A/D są potrzebne na rynku bo po pierwsze niektóre fajnie wyglądaja a to ważne...no i po drugie dają radość psychiczną wielu użytkownikom..co myśle że jest tez bardzo wazne...bo skoro człowiek może sie cieszyć z urlopu nad zimnym Bałtykiem za 3 tysiące to dlaczego nie z kabli...za podobne pieniądze..dajmy ludziom cieszyć sie zyciem ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez front247
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
47 minut temu, McGyver napisał:

U mnie żadne DVD (również Pioneer) potraktowane w ten sposób nie sprawdziło się w roli transportu. To już zwykły cedek za 100zł. Grundig CD1 był lepszy, nawet bez żadnych przeróbek.

DVD nawet za kilka tysięcy gra fatalnie, one grają nieźle sygnał próbkowany 48kHz i wielokrotność , a z CD 44.1 nie da się słuchać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W trakcie usuwania konta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Moontan napisał:

Ja lubie CDM 9pro, zaraz bedzie awantura....:)))))) Audiolab CDM 8000 pierwsza wersja czy Rotel RCD 990.....

Chodzą słuchy, że nowy Audiolab 6000CDT za około 2kpln jest wystarczający, jeżeli chodzi o sam transport.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez lete
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje dwie rzeczy pierwsza to mizerny transport.
Co za różnica jaki dac jak już taki topping jest dużo powyżej tego co otrzyma z Pioneera.
To tak jakbyś do aerodynamiki ala ferrari założył silnik od Poloneza i zastanawiał się dlaczego nie pojedzie 300 skoro masz świetną areodynamike.
Druga sprawa jaka wydaje mi się i Ciebie to akustyka.
Jak masz fatalną akustykę ( tego nie wiem) to wszystko zagra tak samo, sprzęt może być za pierdylion złotych a różnice będą nieznaczne przy dużym poglosie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, lete napisał:

Tylko nie chwytam różnicy pomiędzy DAC za 400 zł, a DAC za 3200 zł... To jest to wyzwanie.

Właśnie w tym zdaniu wymieniłeś najbardziej charakterystyczną i znaczącą różnicę ;-). Reszta różnic jest wymieniana w danych technicznych sprzętów lub można obejrzeć sobie na portalu zajmującym się pomiarami ASR o ile znajdą się tam te urządzenia. Można też wykonać test różnicowy i dowiedzieć się czy technika dwóch porównywanych urządzeń np. DAC-ów może coś zmienić w odbiorze muzyki z nich. Ten test odbywa się na sygnale muzycznym, słucha się pozostałości po odjęciu od siebie dwóch porównywanych sygnałów z dwóch testowanych urządzeń. Przykładowe porównanie jest przedstawione w sieci i pokazuje porównanie kabli. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Moontan napisał:

To pewnie.....Radio Erewań podalo.....wiadomosci o testach roznicowych pewnie tez....:)))))))))))))))))))))))))))))))

Oglądałem testy na YT - pewien brytyjczyk dostał orgazmu omawiając to urządzenie... ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, lete napisał:

dlaczego niektorzy kupuja dac za ciezkie pieniadze, skoro i tanie dac graja dobrze.

Taka jest prawda że nie tylko dac-a to dotyczy:)
Ale to trzeba chcieć się o tym przekonać i pofatygować się zrobić ślepe testy.

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.