Skocz do zawartości
IGNORED

Ustawienia / Kalibracja kino domowe


Bali79
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

Kiedyś, kiedyś znalazłem taki poradnik do ustawień kolumn po kalibracji w kinie domowym, mam nadzieję iż kolega z innego forum nie obrazi się że przekazuje dalej wiedzę nabytą Połowa info jest ogólna i zasady ustawień dla KD, a reszta to opis dla opcji, może też macie jakieś swoje ustawienia, te tu były robione generalnie pod 5.1 ale w dobie Dolby Atmos czy DtsX to może wszystko się zmieniło? Napiszcie swoje ustawienia podając pod jaką markę one są

.......

Przystępujemy do automatycznej kalibracji zestawu Kina domowego w konfiguracji z subwooferem oraz w trybie filmowym (nie stereo).

Poniższe ustawienia zapewniają osiągnięcie referencyjnego poziomu ścieżki audio na płycie z filmem. Oczywiście każdy może ustawić wszystko nieco inaczej, pod własne ucho, lecz pamiętajmy, że nie będzie już to oryginalny zamysł twórców, lecz to co nam się bardziej podoba (np. więcej basu), czyli nasze własne preferencje.

 

1. Ustawiamy głośność w samym subwooferze na połowę skali (np. godzina 12. Po kalibracji sub nie powinien być mocno ścięty, np. -6, czy -12 dB. Jeśli zostanie ścięty, zmniejszamy Volume na subie i powtarzamy kalibrację by uzyskać poziom najbliższy "zeru") a crossover na max, ewentulanie wylączamy filtr w subwooferze, faza - 0

 

2. Ustawiamy go w miejscu gdzie brzmi on najlepiej. Jednym ze sposobów jest ustawienie subwoofera w miejscu gdzie będziemy siedzieć, a my "czołgając" sie po pokoju znajdujemy miejsce gdzie subwoofer jest najlepiej słyszalny, następnie ustawiamy w tym miejscu Subwoofer. Następnie próbujemy ustalić w jakiej fazie sub gra bardziej "mięsiście"

 

3. Włączamy proces kalibracji z poziomu amplitunera. Czasami mimo, że kolumny mamy podłączone prawidłowo system wyświetla błąd fazy. O ile kolumny mamy podłączone prawidłowo nie zwracamy na to uwagi.

 

4. Po przeprowadzonej kalibracji wprowadzamy poprawki:

a.) ustawiamy wszystkie kolumny jako SMALL

b.) ustawiamy crossover DLA WSZYSTKICH KOLUMN w amplitunerze na 80 Hz

c.) ustawiamy crossover dla kanalu LFE (w zależności od amplitunera różnie sie ta opcja nazywa, najczęściej LPF for LFE) czyli subwoofera na 120 Hz bo tyle pasma jest zapisane dla niego na płycie. Ustawiając poniżej tej wartości de facto pozbywamy sie części pasma (80-120 Hz). Na szczęście w niektórych amplitunerach ustawienia tej funkcji są zablokowane.

d). Bass Mode ustawiamy LFE (nie LFE plus MAIN, BOTH itp)

e.) Poziomy poszczególnych kolumn jak i odległości (opóżnienia) powinny byc ustawione prawidłowo, aczkolwiek dla pewności zalecam sprawdzenie.

 

W przypadku kiedy posiadamy zestaw 5.0 czyli bez subwoofera, system podczas kalibracji go nie aktywuje i po calym procesie należy ustawić kolumny przednie (fronty) jako DUŻE (Large, Full Band) a głośnik centralny i surround jako MAŁE (Small) z crossoverem 80Hz

 

Wytłumaczenie najczęściej spotykanych systemów optymalizacji brzmienia:

 

- Audyssey MultEQ jest technologią, która pozwala na uzyskanie korekcji pomieszczenia dla wielu słuchaczy, dla dużego obszarze odsłuchu. Korekcje minimalizujące akustyczne efekty oddziaływania pomieszczenia wyznaczane są na podstawie analizy danych uzyskiwanych z kilku punktów, jak również optymalizowane są dla częstotliwości rozróżnianych przez ucho ludzkie (określanych jako psychoakustykę). Dodatkowo, korekcja MultiEQ odnosi się zarówno do częstotliwości jak i czasu, dzięki czemu unika się zjawisk (takich jak nieostrość dźwięku lub kodalne dzwonienie), które niekiedy występują przy tradycyjnych metodach korekcji. Podsumowując; właśnie po to robiliśmy przed chwilą kalibracje, np. by zmierzyć odległości, ustawić opóźnienia. Funkcja ta powinna zostać włączona, by wszystkie zmierzone pomiary zostały teraz zaimplementowane.

 

- Audyssey Dynamic EQ rozwiązuje problemy spadku jakości dźwięku w miarę wzrostu poziomu głośności, biorąc pod uwagę percepcję ucha ludzkiego oraz akustykę pomieszczenia. Audyssey Dynamic EQ działa w połączeniu z Audyssey MultEQ w celu zapewnienia dobrze zrównoważonego dźwięku dla każdego ze słuchaczy przy każdym ze stosowanych poziomów głośności. Funkcja ta powinna zostać włączona.

 

- Audyssey Dynamic Volume nieustannie kontroluje poziom głośności odtwarzanego materiału i reguluje poziom głośności tak, aby znajdował się on w ramach określonego zakresu dla wszystkich typów programów. Pozwala to na uniknięcie dużych skoków poziomu głośności. Jednocześnie optymalizowany jest zakres dynamiczny, co pozwala na zachowanie efektów dźwiękowych. Jeśli nam, innym domownikom lub sąsiadom nie przeszkadzają nagłe i duże zmiany głośności zalecane jest jej wyłączenie.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Bali79 Ja to mam teraz standardowe ustawienia tak jak podałeś. Ciekaw jestem czy się dużo zmieni po profesjonalnej kalibracji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kalibracje w amplitunerach względem profesjonalnych pomiarów i ustawień to duża różnica.  Poziomy głośności to pierwsza różnica,  odległości następna no i odciecie też zawsze trzeba poprawiać. Po dokładnych pomiarach masz dużo dokladniejszy obraz głośników surround jak i np atmos i ich zdolności do odtwarzania np od 80hz ( choć w przypadku atmosów czasem wynosi to aż 110 -120hz ) . Generalizowanie wszystkich głośników na 80hz to duży błąd bo niektóre surroundy męczą się przy tej częstotliwości i to bardzo. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Kobiety są jak dziki , lecą na żołędzie "  - Arystoteles 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego jestem ciekaw kto jak ma ustawione swoje zestawy, może być ciekawie i fajne info dla innych jak ustawić sprzęt aby fajnie w kd grał. Rozpisywać się nie ma i czym bo temat wałkowany niejednokrotnie, ale nie ma strikte tematu z ustawieniami dla "laików" jak ma pod Atmosa ustawić kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, Bali79 napisał:

 nie ma strikte tematu z ustawieniami dla "laików" jak ma pod Atmosa ustawić kolumny.

Sory ale wy tzn stali bywalcy wiecie jak ustawić kolumny ? Chcecie laików edukować mając np takie rozmieszczenia jak w temacie ze zdjęciami? Wytyczne są bardzo proste , to żadna tajemnica a i tak ludzie robią po swojemu . Właśnie laik zrobił by to lepiej bo nie wiedząc jak umieścić głośniki sugerował by się wytycznymi z Dolby Atmos 1:1 a ci którym się wydaje że mogą iść na ustępstwa montują atmosy jak kolega z kurtynami po bokach ( nie pamiętam nicku) , nie dość że zabił pierwsze odbicia to atmosy ma 1m od siebie gdzie pierwszy rząd jest wprost nad głową,  drugi przed nim . Chcecie kogoś pouczać a sami macie takie cuda w salonach ? Skromności trochę panowie .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Kobiety są jak dziki , lecą na żołędzie "  - Arystoteles 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie chcę nikogo pouczać i nie wspominałem nic o tym i proszę syfu tu nie robić!!!
Napisałem: Masz Amp AV, masz ustawienia, to napisz co masz i podziel się tymi ustawieniami z krótką adnotacja bez zbędnych przepychanek bo to aż żygac się chce na tą patalogie jak się ludzie jawnie kłócą.
Nie masz mówić jak ktoś ma czy dobrze czy źle, masz po prostu podzielić się tym co Ty masz. Uwierz laik który nie ma pojęcia to pierwsze kroki na forum robi i szuka pomocy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Bali79 napisał:

 Rozpisywać się nie ma i czym bo temat wałkowany niejednokrotnie, ale nie ma strikte tematu z ustawieniami dla "laików" jak ma pod Atmosa ustawić kolumny.

Więc cytuję raz jeszcze i co najciekawsze to co sam napisałeś. 

Temat ogólnie jest bez sensu z uwagi na różne systemy kalibracji w amplitunerach bo od tego się zaczyna i każdy z nich ma swoje tajniki,  tricki,  niuanse i sposoby ustawień.  Tematów powinno być tyle ile systemów kalibracji , wtedy ma to sens .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Kobiety są jak dziki , lecą na żołędzie "  - Arystoteles 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to o tym mówię przecież i po co piszesz o tym bo nie rozumiem. Każdy ma swój sprzęt swoje kolumny i swoje zabawki i swoje ustawienia to fajnie by było aby się podzielić z innymi tym info a nie rozpisywać się czy walczyć na słowa kto ma rację, nie o to tu chodzi czy mówić kto co ma lepsze.
Nie wiem jak to mam wytłumaczyć inaczej.
Wiadomo każdy ma inne warunki w domu ale jakieś standardy są, i jeśli nie moje czy Twoje to innego kolegi ustawienia podpasuja zwykłemu Laikowi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby skorzystać z moich ustawień to trzeba mieć mój zestaw i nie chodzi mi o ampli tylko o zestaw głośników a takich jeszcze na żadnym forum (polskim ) nie spotkałem więc nie pomogę.  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

" Kobiety są jak dziki , lecą na żołędzie "  - Arystoteles 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Xpedite999 napisał:

Żeby skorzystać z moich ustawień to trzeba mieć mój zestaw i nie chodzi mi o ampli tylko o zestaw głośników a takich jeszcze na żadnym forum (polskim ) nie spotkałem więc nie pomogę.  

A to wrzuć zdjęcia swojego systemu jak taki nie typowy jest czy rzadki. Podejrzewam że wielu chciałoby to zobaczyć. Może coś wniesie dla forum. Oczywiście nie w tym wątku. Są inne do tego.?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stelvio nie masz co obserwować wiadomo, że to ja. Nadążam za najnowszymi trendami. Nick ''Pan tu nie stał'' to mnie dopiero rozwalił. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

k**wa panowie nie tu ok
A co do setu kolumn to powiem Tobie że nawet ludzie z UK czy z DE też się tu pytają o sety, kto wie a może kiedyś ktoś będzie miał to samo. Ale ok. Nie chcesz podzielić się info co do ustawień to ok, ale nic innego tu nie piszcie ok. Dzięki

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło na to, że do każdej kalibracji potrzebny jest nowy temat. Zamknij ten i otwórz trzy nowe. Twój pomysł to bierz się do roboty.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zawsze na polskich forach , jest pytanie zamiast pomocy lub sensownej odpowiedzi jest hejt.
Ja pierd.... zawsze i wszędzie to samo !!!
Gość pyta o ustawienia bo chce spróbować innych może lepszych , chce coś zmienić A tu co - jazda . Czy to tak trudno odpowiedzieć na pytanie a nie pisać głupoty ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Wyszło na to, że do każdej kalibracji potrzebny jest nowy temat. Zamknij ten i otwórz trzy nowe. Twój pomysł to bierz się do roboty.
Haha
No i wszytko w pizdu. Chyba tak będzie najlepiej, co ktoś będzie się pytać o to samo. To jest trochę irytujące, co dziennie po dwa tematy powstają o tej samej tematyce bo ludzie nie mogą znaleźć info bo wszędzie bajzel zamiast info.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Bali79 napisał:

Ustawiając poniżej tej wartości de facto pozbywamy sie części pasma (80-120 Hz).

nie pozbawiamy tylko przenosimy na fronty, można to zrobić z całym LFE.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Bali ja piszę całkiem poważnie. Mało to tematy powinny być przypięte.
Ja wiem. No nic chialem dobrze ale nie wyszło. Zresztą teraz jak na to patrzę to sam nie wiem czy to ma jakiś sens. Nowi użytkownicy wolą walnąć posta niż poświęcić 10min na szukanie tematu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.