Skocz do zawartości
IGNORED

Rodzaj konstrukcji kolumn a akustyka pomieszczenia


hellios

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam takie pytanie. Mam duży nieregularny salon około 36m2 dodatkowo otwarty na kuchnie i korytarz. Sprawdziłem już kilka rodzajów kolumn (Bass reflex z tyłu z przodu, z dołu u góry itp. ) kolumny były mniejsze większe, min Tannoy V4, Jamo 606, Jamo Classic 10, Dali 450, Dali 850 ale efekt przeważnie podobny bas raczej ubogi niknący wśród innych dźwięków. Wzmacniacze też były różne np. Marantz Pm80, Sony Taf670, Nad 319 (niezła elektrownia),  Pioneer A400 a ostatnio Denon PMA 1520 (ten z 1986r) całkiem mocny 120 uczciwych W na kanał. Przeważnie kończy się na tym, że muszę basu sztucznie dodawać regulacją. Poza tym bas jest raczej kiepski, rozmyty nierzeczywisty, mało zróżnicowany. Czy szukać innych rozwiązań typu linia transmisyjna czy obudowa zamknięta. Czy to może być rozwiązanie bolączki. Z góry wspomnę, że na ustroje akustyczne raczej nie mam miejsca. kolumny ustawiam prawidłowo z oddaleniem przynajmniej 0,6 m od ścian i nie w rogach

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, hellios napisał:

kolumny ustawiam prawidłowo z oddaleniem przynajmniej 0,6 m od ścian i nie w rogach

A co z miejscem odsłuchu? Jeździłeś fotelem po pokoju? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, hellios napisał:

Czy to może być rozwiązanie bolączki.

Rozwiązaniem może być zmiana pomieszczenia odsłuchowego lub jeżeli jesteś skłonny do kompromisów możesz spróbować rozwiązania z subwooferem. Sam rodzaj konstrukcji kolumn nic nie wniesie, chyba, że będą to kolumny z głośnikiem np. 10 cali.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zaprzestań ustawiania "prawidłowo" ? i sprawdź choćby Quadrale Argentum 550.

Chodzi nie tylko o BR z tyłu, ale duży - proporcjonalny do wooferów i położony możliwie nisko.

Wtedy masz możliwość regulacji jakości i ilości basu właśnie odległością od ściany.

Wszelkie kolumny z tunelem jak dziurka  od klucza odpadają - to tylko udawany BR.

Zamknięte też musiały by mieć woofery 12-15" żeby jakoś zagrać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ring radiator rules

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam rodzaj konstrukcji kolumn nic nie wniesie, chyba, że będą to kolumny z głośnikiem np. 10 cali.

 Ja tez mysle ze typ konstrukcji nic nie zmieni. Nawet ich wielkosc np. 10“ albo 12“ nic nie zmieni. To najprowdopodobniej kwestja miejsca ustawienia i miejsca SIEDZENIA -> patrz efekt nazywany distructive interference (mozesz siedziec w miejscu, w ktorym fala bezposrednia i odbita od tylnej sciany sie nakladaja i wzajemnie kasuja/niweluja).

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

To zjawisko jest niezalezne od typu/wielkosci glosnika.

Probowales zmienic miejsce siedzenia przesuwajac je do przodu albo do tylu?

 

Inna opcja kest uzycie dwoch odpowiednio ustawionych subwooferow.

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo duzo takich sytuacji w obecnych czasach sie slyszy,nic sie nie da zrobic.trzeba sie przyzwyczaic.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon pma-1520ae to jest dobry wzmacniacz ale nie aż tak aby napędził duże kolumny. Miałem tego Denona i słabo dawał sobie radę z Monitor Audio Silver10, chialem zmienić na pma,-2020ae ale niestety nigdzie na tamten czas nie było używek i znalazłem Roksan K3. Zmiana na lepsze zdecydowanie. Do takiego pomieszczenia jak Ty masz to polecam przetestować kolumny jak Dali Opticon8, Monitor Audio Silver500, Klipsch RP-8000F, Focal Aria928, Tannoy Xt8f. Ona mają minimum 20cm membrany. Wzmacniacze to Roksan K3, Atoll In200, Music Fidelity Mi6, Krell S300i, Creek A100, Denon pma-2020ae, Cambrige Audio CXA81.
A może faktycznie dodać suba coś w obudowie zamkniętej Rel T9i, SvS sb-3000.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się szkic ustawienia względem ścian, to wskazówka do modelowania i skutecznej porady.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

~Way hay and up she rises early in the morning~("Morskie opowieści")

~Braterstwo narodu buduje się na kiczu~("Nieznośna lekkość bytu" Milan Kundera)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak problemy z falą stojącą to dipole podobno dobrze sobie z tym problemem radzą.

Minimalnie lepiej, ale musisz miec duzo miejsca / duza odleglosc od tylnej sciany.
Uzywam obydwa systemy (zamkniete i dipole) i mam porownawcze pomiary

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, hellios napisał:

bas jest raczej kiepski, rozmyty nierzeczywisty, mało zróżnicowany

ripol albo dipol,odgroda pewnie będzie za duża-u mnie w podobnym metrażu sprawdził się ripol ,bas ma bardziej kierunkowy i nie powoduje takiej interakcji z pomieszczeniem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie w podobnym metrażu sprawdził się ripol ,bas ma bardziej kierunkowy i nie powoduje takiej interakcji z pomieszczeniem



Interesuje mi taka konstrukcja.

O jakich częstotliwościach chodzi? 50hz, 100? Robiłeś pomiary przed i po?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież autor bas ma

11 godzin temu, hellios napisał:

Przeważnie kończy się na tym, że muszę basu sztucznie dodawać regulacją.

problem polega na tym, że zapewne chciałby, go mieć przy pokrętle ustawionym na zero, bo się naczytał tu na forum, że prawdziwy audiofil regulacji barw nie używa, a audiofilski sprzęt gra pięknie sam z siebie i tu jak zwykle pojawia się problem, co dla kogo oznacza bas ?. Wielkość pomieszczenia, którym dysponuje, to żaden problem, przereklamowana akustyka też, problemem jest jak zwykle zła konfiguracja sprzętu, zwłaszcza wzmacniaczy, jeśli ktoś chce mieć bas bez regulacji, to musi inne zestawienie skonfigurować i wtedy bas nie będzie

11 godzin temu, hellios napisał:

raczej kiepski, rozmyty nierzeczywisty, mało zróżnicowany.

choć dla każdego, co innego to znaczy. No i nie widziałem, żeby ktoś zapytał, jaki zestaw obecnie gra, bo na pewno, nie wszystkie na raz, które wymienił, a jak ma np. TAF670 z Jamo606, to jakiego basu ma się spodziewać.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez radmorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę gorzkiej prawdy: kiedyś słuchałem Jamo 606 - tego się nie da słuchać, jedno wielkie dudnienie. Jeżeli pozostałe wymienione przez Ciebie kolumny grają na takim poziomie to nie dziw się, że masz taki efekt.

Do takich dylematów fizyka już dawno znalazła rozwiązanie - duży woofer + wydajny wzmacniacz. Ja np. mam 10" alu scan speaka w podobnym metrażu, obudowa zamknięta i bas jest taki jak trzeba i tam gdzie trzeba. I nie ma co kombinować z jakimiś kosmicznymi technologiami.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ivan Nikitin napisał:


Interesuje mi taka konstrukcja.

O jakich częstotliwościach chodzi? 50hz, 100? Robiłeś pomiary przed i po?

 

 

Hi,

 

poszukaj hasla Ripol (Ridtahler Dipol) -> jest wiele projektow i roznych wariantow tej konstrukcji

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

Najbardziej odjazdowy zbudowal moj znajomy -> 2x18" w formie stolika kawowego stojacego przed tapczanem/fotelem.

Czysty odjazd

 

 

 

 

 

57 minut temu, Allmr napisał:

Trochę gorzkiej prawdy: kiedyś słuchałem Jamo 606 - tego się nie da słuchać, jedno wielkie dudnienie. Jeżeli pozostałe wymienione przez Ciebie kolumny grają na takim poziomie to nie dziw się, że masz taki efekt.

Do takich dylematów fizyka już dawno znalazła rozwiązanie - duży woofer + wydajny wzmacniacz. Ja np. mam 10" alu scan speaka w podobnym metrażu, obudowa zamknięta i bas jest taki jak trzeba i tam gdzie trzeba. I nie ma co kombinować z jakimiś kosmicznymi technologiami.

Troche gorzkiej prawdy

Dudnienie to kwestja pomieszczenia a nie glosnikow. Obojetnie jakiej klasy i jakiej wielkosci glosniki wstawisz, jessli beda staly w tym samym pomieszczeniu w tym samym miejscu i bedziesz siedzial w tym samym miejscu, dudnienie (i brak basu) bedzie zawsze takie same ?  

 

Tak dziala fizyka i duzy woofer albo wydajny wzmacniacz nic w tym nie zmieni

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O akustyce nie wspominam, bo to jest mam nadzieję oczywiste. Ale jeżeli twierdzisz, że w zadanym pomieszczeniu rodzaj głośników, wzmacniacza nic nie zmienia to się nie dogadamy.

Dudnienie to nie tylko pomieszczenie, posłuchaj np. wspomnianych tutaj Jamo606 i wtedy wrócimy do rozmowy.

A Ty dlaczego budujesz swoje kolumny w oparciu o duże głośniki?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, Allmr napisał:

O akustyce nie wspominam, bo to jest mam nadzieję oczywiste. Ale jeżeli twierdzisz, że w zadanym pomieszczeniu rodzaj głośników, wzmacniacza nic nie zmienia to się nie dogadamy.

Dudnienie to nie tylko pomieszczenie, posłuchaj np. wspomnianych tutaj Jamo606 i wtedy wrócimy do rozmowy.

A Ty dlaczego budujesz swoje kolumny w oparciu o duże głośniki?

Ze wzgledu na jakosc basu (max osiagalny poziom, znieksztalcenia, kompresja, impuls,....), ale problem dudnienie i braku basu mam bardzo podobny i to niezaleznie od tego, czy uzywam male zestawy B&W804 z przetwornikami 2x16cm czy wielkie zestawy z przetwornikami 30cm+45cm i to napedzane wzmacniaczem 4x400W. Czyli wielkosc i moc nie rozwiazuje problemu.

Zrob jakikolwiek sensowny pomiar, to wtedy  zobaczymy czy wypowiedz "...obudowa zamknięta i bas jest taki jak trzeba i tam gdzie trzeba.." sie sprawdza. "Na ucho" trudno cos takiego precyzyjnie ocenic.

Poza tym, zapominasz ze kazdy ma inne ustawieniie, inne pomieszczenie itd. (np. nawet  przy tej samej powierzchni/wielkosci beton brzmi inaczej niz plyta gipsowa) 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, hellios napisał:

Witam

 

Mam takie pytanie. Mam duży nieregularny salon około 36m2 dodatkowo otwarty na kuchnie i korytarz. Sprawdziłem już kilka rodzajów kolumn (Bass reflex z tyłu z przodu, z dołu u góry itp. ) kolumny były mniejsze większe, min Tannoy V4, Jamo 606, Jamo Classic 10, Dali 450, Dali 850 ale efekt przeważnie podobny bas raczej ubogi niknący wśród innych dźwięków. Wzmacniacze też były różne np. Marantz Pm80, Sony Taf670, Nad 319 (niezła elektrownia),  Pioneer A400 a ostatnio Denon PMA 1520 (ten z 1986r) całkiem mocny 120 uczciwych W na kanał. Przeważnie kończy się na tym, że muszę basu sztucznie dodawać regulacją. Poza tym bas jest raczej kiepski, rozmyty nierzeczywisty, mało zróżnicowany. Czy szukać innych rozwiązań typu linia transmisyjna czy obudowa zamknięta. Czy to może być rozwiązanie bolączki. Z góry wspomnę, że na ustroje akustyczne raczej nie mam miejsca. kolumny ustawiam prawidłowo z oddaleniem przynajmniej 0,6 m od ścian i nie w rogach

Wspomniano już o problemach z nakładaniem się fali odbitej na falę bezpośrednią i kolejno z następną odbitą. Najpewniej masz silne wiązania i znoszenie się fal w zakresie basu, zatem paradoksalnie musisz wytłumić ten zakres, którego Ci brakuje. Lekerstwo na to, to silne tłumienie pierwszego odbicia w miejscu, gdzie jest największa energia a więc ściana za kolumnami. Prawdopodobnie będziesz miał problemy w zakresie 70-300Hz, musisz zaopatrzyć się w odpowiednio gęste i grube panele, które działają w tym zakresie. Zanim jednak wydasz kasę, weź wszystkie materace z domu : ) i postaw przy tej ścianie, ale na całości, od dołu po sufit, powinieneś zobaczyć wstępny efekt (wiadomo wstępny bo materac nie ma takiej gęstości i najprawdopodobniej grubości, ale pewien pogląd na sytacje będziesz miał). Dodatkowo pomoże ustawienie co do cm kolumn wg siatki basu, pamiętaj ustawiając kolumny że jej miejsce wyznacza środek głośnika, nie środek obudowy czy tym bardziej jej tył.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez opteron

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrob jakikolwiek sensowny pomiar, to wtedy  zobaczymy czy wypowiedz "...obudowa zamknięta i bas jest taki jak trzeba i tam gdzie trzeba.." sie sprawdza. "Na ucho" trudno cos takiego precyzyjnie ocenic.

 

Zmierzone - mam lekkie mody w dolnym zakresie i co z tego?

Z każdego problemu użytkownicy tego forum potrafią zrobić węzeł gordyjski. Za chwilę Pytający się dowie, że musi przebudować całe pomieszczenie, wywalić cały sprzęt, zamówić firmę do pomiarów, itd.

Proste rozwiązania są najlepsze.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Allmr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Allmr napisał:

A Ty dlaczego budujesz swoje kolumny w oparciu o duże głośniki?

Bo łatwiej się doradza komuś, żeby cały miesiąc przestawiał meble, inwestował w perskie dywany i kotary w okna tak grube, że trzeba silnik elektryczny zamontować do ich przesuwania, niż samemu to robić, poza tym słowo akustyka, to taki klucz do wszystkiego na forum. Niestety większość uważa, że dzisiaj wystarczy zainstalować sobie aplikacje na telefon lub program na komputer i od razu jest się inżynierem, a wujek google, jest lepszy niż skończenie Politechniki. Łatwość dostępu do, czy to programów, czy opracowań papierowych itp. sprawia, że ludzie robią np. pomiary, czy doświadczenia i otrzymują wyniki, które wydaje im się, że tylko rozumieją, używają pojęć, o których wiedzą tyle ile przeczytają, a najlepiej widać to właśnie po tego typu tematach, gdzie chętnie diagnozuje się problemy innych, a nie potrafi się rozwiązać własnych. Oczywiście, że akustyka ma znaczenie i "jest obecna" i wie to każdy kto chociażby prowadził rozmowy w pustym mieszkaniu przed kupnem, a potem po wprowadzeniu się i zagradzeniu go i codziennym użytkowaniu ale nawet pomijając to, odpowiednio dobrany sprzęt poradzi sobie z typowymi warunkami mieszkaniowymi, w jakich na co dzień żyjemy. No ale właśnie ale trzeba przestać udawać audiofila i wierzyć w mity z tym związane i przestać myśleć, że korekcje barw we wzmacniaczach czy pre itp. wymyślili "tępi inżynierowie", którzy chcieli na złość audiofilom zrobić, zastanawiał się ktoś, kiedyś nad tym, a może ktoś odpowie na pytanie, skoro akustyką można wszystko załatwić, to po co w studiach nagrań czy koncertach, a obecnie już standardowo nawet u dj-i i "weselnych grajków" występują takie urządzenia jak ...., no właśnie, ciężko audiofilom to wymówić.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez radmorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Allmr napisał:

Proste rozwiązania są najlepsze.

Jakie rozwiazania sa proste?

Moc i wielkosc przetwornika nie jest rowiazaniem.

10 minut temu, Allmr napisał:

Zrob jakikolwiek sensowny pomiar, to wtedy  zobaczymy czy wypowiedz "...obudowa zamknięta i bas jest taki jak trzeba i tam gdzie trzeba.." sie sprawdza. "Na ucho" trudno cos takiego precyzyjnie ocenic.

 

Zmierzone - mam lekkie mody w dolnym zakresie i co z tego?

Jak zobaczymy taki pomiar, to zrozumiemy co dla ciebie oznacza "... bas jest taki jak trzeba i tam gdzie trzeba.."

Moze kazdy ma inne wyobrazenie/oczekiwania odnosnie tego, co to jest ".. taki jak trzeba i tam gdzie trzeba.." 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez xajas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobrażenie nie ma tu nic do rzeczy. Cyfry nie kłamią. 

Skupcie się na dalszym wymyślaniu cudów na kiju.

Proponuję jeszcze raz przeczytać wpis autora wątku.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobrażenie nie ma tu nic do rzeczy. Cyfry nie kłamią. 

 

Jestem tego samego zdania. Pomiar to cyfry, nie klamie i jest „neutralny/objektywny“

 

A wyobraznia to kwestja indywidualnej subjektywnej interpretacji tych cyfr. Dla jednego te cyfry sa zadawalajace a dla innego (te same cyfry) ponizej oczekiwan

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

autor watku,nie dopuszcza adaptacji akustycznej(moze byc ona bardzo kosztowna),wiec musi sie pogodzic z tym co ma,ewentualnie zrezygnowac ze sluchania.

tyle w tym temacie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie odstraszajmy autora wątku od rozwiązania problemu, że się nie da itd..,  przecież napisał jasno jaki ma problem i wielokrotne zmiany wzmacniaczy i kolumn go nie rozwiązały. Niech zdiagnozuje problem możliwie tanio, a nie kupując kolejne kolumny i wzmacniacze. Rozwiązanie polegające na zrezygnowaniu ze słuchania to przecież też nie to czego autor wątku oczekuje? Przecież tylko niektórzy kochają tu sprzęt, reszta kocha muzykę, wiec jak tu z niej zrezygnować?

Jest prawdopodobnie tak jak @opteron pisze, silnie wytłum ścianę za kolumnami, najlepiej również tę za plecami jeśli jest taka możliwość (nawet na chwilę na czas diagnostyki ) oraz narożniki. Czy miejsce Twojego odsłuchu to aby nie połowa odległości między ścianą przednią i tylną? Staraj się unikać tego miejsca jako sweet spotu. Spacerowałeś po pomieszczeniu? czy jest w nim takie miejsce w którym odczuwasz że bas jest w odpowiedniej ilości i jakości (bez względu na to jaki jest w tym samym miejscu odbiór pozostałych zakresów mid/high?

Dipole mają większa kierunkowość nie tylko długiej fali, odczuwalna kierunkowość dipoli wzrasta na ogół wraz ze wzrostem częstotliwości, odczuwalna dlatego że kierunkowości długich fal ucho ludzkie już dobrze nie wychwytuje bo ona się nie zamyka w większości pomieszczeń tylko wielokrotnie odbija i nakłada wzmacniając lub znosząc, a poniżej pewnych częstotliwosci to nawet w dużej sali czy w terenie otwartym nie wychwyci się kierunku.. Natomiast kierunkowość częstotliwości średnich i wysokich jest oczywiście większa z dipoli niż z innych "typowych" konstrukcji

@helliosŻadną konstrukcją głośnikową nie poprawisz problemów z pomieszczeniem/ustawieniem/akustyką a to jest moim zdaniem Twój podstawowy problemem (zakładając brak problemów ze słuchem)

Nie jestem przeciwko nieaudiofilskiemu  kręceniu gałami, w niektórych sytuacjach, szczególnie gdy nie ma zgody/możliwości na stosowanie innych rozwiązań takie jest najprostsze, w miarę skuteczne i daje znaczącą subiektywną poprawę. Ale i tak trzeba wiedzieć którą gałą kręcić, czyli co do czego równać. Puryści i posiadacze liniowych systemów muszą posiadać również pomieszczenia o liniowej odpowiedzi i liniową krzywą (a więc w tym przypadku raczej prostą) słyszenia żeby ich odbiór był obiektywnie liniowy...chwała temu kto spełnia wszystkie warunki. A na koniec wpuszczamy jakiś nieliniowy materiał i znowu złość...więcej luzu!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest prawdopodobnie tak jak[mention=1122]opteron[/mention] pisze, silnie wytłum ścianę za kolumnami, najlepiej również tę za plecami jeśli jest taka możliwość (nawet na chwilę na czas diagnostyki  .....

 

 Spacerowałeś po pomieszczeniu? czy jest w nim takie miejsce w którym odczuwasz że bas jest w odpowiedniej ilości i jakości (bez względu na to jaki jest w tym samym miejscu odbiór pozostałych zakresów mid/high?

 

.....

 

Dipole mają większa kierunkowość nie tylko długiej fali, odczuwalna kierunkowość dipoli wzrasta na ogół wraz ze wzrostem częstotliwości, odczuwalna dlatego że kierunkowości długich fal ucho ludzkie już dobrze nie wychwytuje bo ona się nie zamyka w większości pomieszczeń tylko wielokrotnie odbija i nakłada wzmacniając

 

 

 

 Teoretycznie akustyczna adaptacja jest optymalna, ale de facto w zakresie niskiego basu nie realistyczna i bez efektu. Musial bys uzyc extremalnie duzych ustrojow, bo osiagnac jakiekolwiek efekty. Smiem twierdzic, ze jestem tutaj jedynym, ktory to wszystko PRAKTYCZNIE wyprobowal, wlacznie z wspomnianymi materacami  

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

i jestem w stanie porownac/ocenic skutecznosc takich adaptacji i rozwiazan.

Zapomnij adaptacje w zakresie basu. Tego typu ustrojstwa (i to WIELKIE) zaczynaja dzialac powyzej 100Hz

 

dobrym pomyslem jest chodzenie po pokoju i szkanie miejsca z zrownowazonym poziomem basu

 

PS

 

brak lokalizacji niskich czestotliwosci to nie problem „nie zamykanis sie w pomieszczeniu“ tylko odstepu miedzy naszymi uszami ( jakie minimalne przesuniecie fazowe/czasowe miedzy lewym a prawym uchem jestesmy w stanie rozpoznac)

 

patrz lokalizacja fazowa i natezeniowa albo ITD i IID

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

 

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

materacem takich częstotliwosci nie wytłumisz, szkoda nawet wklejać takie próby. potrzebny jest materiał o wyższej gęstości. Robiłem z 10 lat temu takie ustrojowe próby z materiałami o gęstosci >160kg/m3 i faktycznie dużo tego trzeba aby uzyskać poprawę ale efekt jest słyszalny. Tylko ze jak się komuś wzbudza np. 30hz to ciężko coś takiego wytłumić, lepiej tłumić trochę ale bardziej walczyć z ustawieniem zestawu vs. miejsca odsłuchu a tłumić inny zakres i w innym miejscu w pomieszczeniu. Zresztą nie samym tłumieniem się z takimi problemami walczy, należy też rozpraszać, więc to skomplikowane zależnosci, tym bardziej że w każdym przypadku są inne = indywidualne i unikalne.

Ad przesuniecie fazowe - owszem także. Ale w większości pomieszczeń szalejące fale i węzły mają większe znaczenie niż przesuniecia fazowe zw. z odstępem między uszami. Odstępu miedzy uszami i tak nie zmienisz, więc obracajmy się w sferze dostępnych realnych rozwiązań.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 26

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.