Skocz do zawartości
IGNORED

Dookólne głośniki wysokotonowe


TOM AUDIO
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

9 godzin temu, daris666 napisał:

Ciekawe czy dałoby się zrobić taki głośnik, tylko że szerokopasmowy ? ?

Nie ma nic prostszego. Wystarczy głośnik zamontować w górnej ściance kolumny, a nad jego membraną zawiesić okrągły klin rozpraszający. Oczywiście charakterystyka takiego głośnika regulowana odległością klina od membrany i jego kształtem.

8 godzin temu, TOM AUDIO napisał:

Krzem jest tam, gdzie ma być... 

Co do szerokopasmowych mam inny pomysł. Fizyki nie oszukasz. 

Ps. Mówi się, że jak coś jest do wszystkiego, to jest do .... niczego

Można mieć zimną wyrachowaną żonę + kochankę + dziewczynę za pieniądze, albo można mieć wspaniałą kobietę ze wszystkimi ww. cechami.

Nigdy nie zapomnę min ludzi na AVS łykających na zamówienie stworzoną teorię o wyższości głośników dookólnych.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko się zgadza... dlatego zawsze warto posłuchać. Zawsze Ktoś coś tam słyszał, albo i nie słyszał (mówię o kolegach audiofilach i muzykach) i podpowiadał czego mu brakuje, a czego za dużo. Więc po kilku latach poszukiwań zrobiło się na tyle dobrze, że można słuchać godzinami.. Co do aranżacji akustycznej pomieszczenia to nie mam wielkiego pola manewru, ale mam świadomość co jeszcze mógłbym osiągnąć. 

Wszystko się zgadza... dlatego zawsze warto posłuchać. Zawsze Ktoś coś tam słyszał, albo i nie słyszał (mówię o kolegach audiofilach i muzykach) i podpowiadał czego mu brakuje, a czego za dużo. Więc po kilku latach poszukiwań zrobiło się na tyle dobrze, że można słuchać godzinami.. Co do aranżacji akustycznej pomieszczenia to nie mam wielkiego pola manewru, ale mam świadomość co jeszcze mógłbym osiągnąć. 

Tak, tylko dźwięki odbite od tego "klina" są już na samym początku odbite, czyli jakby odwrócone.. Dźwięk z tego mnie nie zadowolił. Myślisz, że nie robiłem tego "cuda"? Później musiałem "klinem" się z tego wyleczyć... 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, TOM AUDIO napisał:

Co do aranżacji akustycznej pomieszczenia to nie mam wielkiego pola manewru, ale mam świadomość co jeszcze mógłbym osiągnąć. 

A niestety, w tym przypadku powinieneś mieć. Glosniki dookólne są wymagające. Bardziej, jak tradycyjne, bo tu dźwięk (powyżej basu) idzie na twarz i dla zakresu średnio- wysokotonowego, tylko ten kierunek jest istotny, może jeszcze pierwsze odbicia boczne w kierunku sluchacza. W dookólnych trzeba uważać na prostopadłe boczne w linii bazy, bo grozi nam interferencja, natomiastza kolumnami, pod kątem rozproszenia dźwięków, nie można pozwolić sobie na znaczące różnice za kolumnami, bo może to rozbić symetrię i wyjdzie sieczka, zamiast pieknej i glebokiej przestrzeni. Zaniknie swoboda, którą można by uzyskać. Omnipolary to trudne kolumny, jeśli zależy nam na perfekcyjnym ustawieniu, pewnie dlatego nie przyjęły się powszechnie.

Sam też nie mogę sobie pozwolić na tego rodzaju kolumny, więc używam "kierunkowych".

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Kris_54701 napisał:

Nie ma nic prostszego. Wystarczy głośnik zamontować w górnej ściance kolumny, a nad jego membraną zawiesić okrągły klin rozpraszający. Oczywiście charakterystyka takiego głośnika regulowana odległością klina od membrany i jego kształtem.

To nie est takie proste ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Zero krzemu w torze, to grać nie może ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, porlick napisał:

A niestety, w tym przypadku powinieneś mieć. Glosniki dookólne są wymagające. Bardziej, jak tradycyjne, bo tu dźwięk (powyżej basu) idzie na twarz i dla zakresu średnio- wysokotonowego, tylko ten kierunek jest istotny, może jeszcze pierwsze odbicia boczne w kierunku sluchacza. W dookólnych trzeba uważać na prostopadłe boczne w linii bazy, bo grozi nam interferencja, natomiastza kolumnami, pod kątem rozproszenia dźwięków, nie można pozwolić sobie na znaczące różnice za kolumnami, bo może to rozbić symetrię i wyjdzie sieczka, zamiast pieknej i glebokiej przestrzeni. Zaniknie swoboda, którą można by uzyskać. Omnipolary to trudne kolumny, jeśli zależy nam na perfekcyjnym ustawieniu, pewnie dlatego nie przyjęły się powszechnie.

Sam też nie mogę sobie pozwolić na tego rodzaju kolumny, więc używam "kierunkowych".

No tak.. Nikt przecież nie słucha zespołu, instrumentów w swoim pokoju na żywo. Perkusja chociażby też nie zagra kierunkowo i pewnie by się kocioł zrobił.. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja tam wierzę, że może się podobać. Czy to rodzaj dźwięku jak w otwartej przestrzeni?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli materiał był tam nagrywany.... ? Chodzi o to, że jak wyłączę, to jakby jakaś kotara opadła na scenę.. Wiem. To kwestia przywyczajenia słuchu.. Ale kurczę... no czegoś brakuje w tych najwyższych rejestrach, ale i każdy instrument i wokal zyskuje. No i jest trójwymiarowo... 

Zapewne nie byłoby to potrzebne przy jakich lepszych zestawach głośnikowych.. U mnie tylko SS2905/9500

... A to od razu słychać, że ma dużo więcej detali, mikrodetali, i tak dali.. ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez TOM AUDIO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak słuchałem duuużo droższych systemów.... i była porażka. 

Bodajże 5 albo lat temu na AVShow była prezentacja - nagranie z taśmy matki z magnetofonu STUDERA z wokalistką na żywo... Właśnie pojawiło się coś w najwyższych rejestrach (oczywiście nie tylko) czego nie było nawet z czarnej płyty... Coś takiego właśnie wyciągam tymi wysokotonowymi nadstawkami... 

Uściślając.. To są wstęgi, a dokładniej "wstęgowe wysokotonowe głośniki dookólne działające na zasadzie elektrostrykcji" 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą ( wadą ) głośników dookólnych jest odwzorowanie przestrzeni, przy kiepskich realizacjach płytowych, występuje brak ciągłości akustyki wokół instrumentów.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może to bardziej chodzi o zwykłe uzupełnienie pasma w najwyższych rejestrach, a nie że są one dookólne?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"A ci, którzy tańczyli, zostali uznani za szalonych przez tych, którzy nie słyszeli muzyki" — Friedrich Nietzsche 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaletą kolumn dookólnych jest przede wszystkim przestrzeń , a wadą niska skuteczność i w przypadku trudnych pomieszczeń ( o kiepskiej akustyce ) zbyt duża ilość odbić ( co powoduję mix wszystkich dźwięków ) . Z niską skutecznością można sobie poradzić montuj odpowiednie głośniki , ale z odbiciami jest gorzej , bo w przypadku stożków kolumny powinny mieć odpowiednią przestrzeń wokół siebie , żeby dobrze zagrać ( słuchałem Venus-ów Duevela u siebie i blisko ściany było słabo ). Są jeszcze dyfuzory kuliste ,  te mają inna charakterystykę ( odbicia fal ) niżeli stożki , są bardziej  przyjazne w małych pomieszczeniach i łatwiej je ustawić , żeby jakoś sensownie to zagrało . W kolumnach dookólnych chodzi przede wszystkim o wypełnianie pomieszczenia dźwiękiem . Wszystkie instrumenty mają być słyszalne tak jakby grały w Twoim pokoju na żywo .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 2 lata później...
W dniu 14.03.2020 o 19:04, omnidirectional napisał:

W kolumnach dookólnych chodzi przede wszystkim o wypełnianie pomieszczenia dźwiękiem .

O co chodzi w przypadku użycia tradycyjnych zestawów ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to samo , ale w przypadku tradycyjne kolumn dźwięk jest bardziej ukierunkowany , natomiast w dookólnych jest  o wiele bardziej rozproszony i potrafi się ułożyć w pomieszczeniu w różny sposób w zależności od utworu ( np. po włączeniu utworu Another Brick in the Wall , jest tam bardzo dużo dźwięków mniej lub bardziej słyszalnych , u mnie wokal jest centralnie pomiędzy kolumnami , głosy dzieci są słyszalne raz z lewej raz z prawej ale nad dyfuzorami , nadlatujący helikopter natomiast zaczyna być słyszalny po prawej stronie bardzo blisko sufitu , i faktycznie jest wrażenie jakby się do nas zbliżał ) . Jeśli miałbym w skrócie opisać jaka jest różnica pomiędzy tradycyjnym zestawem a dookólnym , to różnica jest w scenie jaką jest wstanie stworzyć zestaw dookólny oraz w głębi . Natomiast tradycyjne zestawy maja o wiele większą uniwersalność , można je ustawić jak się chce , i w jakim pomieszczeniu się chce , przy dookólnych zbyt małe pomieszczenie może skutkować chaosem dźwięków w trakcie odsłuchu . 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie chodzi o powiększenie źródeł pozornych, oddanie masy i ciężaru.

Przy odsłuchu kierunkowym wszystko jest pomniejszone i bardziej wymuszany jest jeden punkt odsłuchu.

Liczba odbić nie jest problemem, bo... nagrywa się mikrofonami przystawionymi blisko do źródeł. Mało jest akustyki w samych nagraniach (poza muzyką klasyczną), więc dodatkowa dawka od kolumn szeroko promieniujących - jest korzystna.

Ma to poparcie w praktyce, bo do nagrań klasycznych przygotowuje się pomieszczenia o dłuższym pogłosie, jaśniejsze akustycznie. Czyli więcej dźwięków pośrednich daje lekkość i wszechobecność. Do rocka pomieszczenie powinno być bardziej wygłuszone. I chyba realizatorzy płyt sądzą, że ludzie to u siebie realizują, bo tak piskliwie i nerwowo wydają szarpidrutów. W Polsce Zeta Zero promowało i wdrożyło dookólne projekty. A facet dobrze zna muzykę od strony studyjnej.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.