Skocz do zawartości
IGNORED

nowe projektory benq


slud

Rekomendowane odpowiedzi

Pojawiły się już nowe benqi, następca 6100- 6110, który jest znacznie cichszy(30-26db ekono), ma poprawione koło kolorów, więcej wejść, prostrza obsługa, i 5120 dedykowany do kina, cichy, pięciosegmentowe kółeczko!!, rozdzielczośc nienajwyższa(480-850), ale do dvd wystarcza, no i wszystkie wyścia włącznie z dvi i component, obydwa kosztują w granicach 4000-4500. W lidze ekonomicznej są to bardzo mocne pozycje.Dla krytykujących DLP podaje linka z testem porównawczym projektorów DLP i LCD, w skrócie wynika z niego że po 5000H pracy LCD do niczego się już nie nadaje(najbardzej traci kontrast, natomiast DLP praktycznie się nie zmienia!!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Codziennie przegladałem forum i byłem pewien ożywionej dyskusji na temat nowych projektorów benq,

zwłaszcza modelu PE5120.Koszt 4500zł ,super kontrast 2000:1,zlikwidowany efekt tęczy itd.Jednak nikt się nie

wypowiedział (z wyjatkiem Mateuszka-zwolennika benq,ktory zakupił toshibę),czy jest to za nowy produkt,jakie

porównanie z projektorem panasonic 500/700.Osobiście odczekam jeszcze trochę z zakupem tego modelu,ale

moim zdaniem w tej cenie niema konkurencji.A cena lampy do tego projektora~1700zł.Proszę o opinie na temat

projektora PE5120.Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że mało ludzi jeszcze o nim wie i go widziało, choć na szczęście jest już dostępny w Polsce i w to w bardzo dobrej cenie!!! która niespecjalnie odbiega od cen zachodnich,(widziałem go już za niecałe 4200 na stronce euroagd) jeszcze niedawno ten projektorek w stanach kosztował 2295$, Benq jest znany z bardzo dobrego obrazu( model 6100 który zrobił furorę na zachodzie i nie tylko) a ten 5120 jest ponoć znacznie lepszy i dedykowany do kina(16:9), o jego jakości mogą świadczyć pełne zachwytu wypowiedzi ludzi na stronce projectorcentral, użytkownicy dają mu maksymalne noty z jakość obrazu i wyposarzenie, słyszałem od dystrybutora że znakomity jest też nowy benQ6110 który ma znacznie poprawiony obraz w stosunku do poprzednika, oba projektorki są bardzo ciche. Ja osobiście widziałem w akcji benqa 6100 i obraz był znakomity, a te dwie nowości mają być znacznie lepsze, osobiście wątpię by panas 700 mógł uzyskać lepszą jakość obrazu a cena różni się diametralnie, dla większości która używa dvd jako źródła rozdzielczość wyższa i tak nie ma żadnego znaczenia.

Zachęcam też do przeczytania linka który podałem wcześniej, jednoznacznie udowadnia wyższość DLP nad LCD

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronce

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) benq 5120 jest na pierwszym miejscu w top 10, oczywiście nie oznacza to że jest najlepszy wśród wymienionych tam projektorów, ale napewno ma najlepszy stosunek jakość -cena, w opisie piszą że nie jest on może wyposażony w super bajery typu pipy, lens shifty itp, ale za to ma doskonałą jakość obrazu, jesli chodzi o pikselozę widoczną z małej odległości to wypada znacznie lepiej np. od sanyo Z 1 który ma wyższą rozdzielczość. Osobiście byłem już niemal zdecydowany na benq 6100, ale naszczęście wyszedł 5120 i chyba napewno kupię teraz właśnie jego, wydaję mi się że nie ma sensu porywac się na bardzo drogie projektorki , bo technika idzie niesamowicie szybko do przodu , jakość rośnie a ceny spadają pod strzechy, prawdopodobnie za dwa lata mniej mi będzie szkoda wydanyxh 4kz na benqa niż 6,5 na panasa który się szybciej zestarzeje i straci na jakości.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos

Czy ktoś się orientuje jaka jest różnica pomiędzy BenQ 5120

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

a 6110?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I który z nich wart jest większego zainteresowania?

Bo ceny m/w są zblizone.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oladalem obraz z tego projektorka i wszystko bylo by naprawde extra: kontrast, kolory,poziom szumow, DVI itp

ale tecza jaka mozna obejrzec przy okazji jest nie do przyjecia

pisalem na ten temat juz na tym forum

jezeli jednak tecza komus nie przeszkadza zbyt mocno to jedyna jego wada bedzie brak mozliwosci oddzielnego regulowania kolorow RGB

poza tym zabawka warta swoich pieniedzy

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podstawowa różnica między 5120 a 6110 jest taka że ten pierwszy posiada matrycę 16:9 i właśnie przy takim formacie będzie miał większa rozdzielczość o 54 linie w pionie, posiada pięcosegmentowe kółeczko, i niższą jasnośc co w kinie jest k0rzystniejsze, ponadto posiada komplecik wejść łącznie z dvi, 6110 natomiast ma matrycę 4:3 która z kolei będzię dawała większość rozdzielczość przy takim właśnie formacie, natomiast przy 16: 9 traci niewiele(właśnie te 54 linie), nie jest to dedykowany projektor wyłacznie do kina , ale swietnie się w nim sprawuje, posiada więcej możliweości regulacji( kolory rgb, pip i td) uboższy w wyjścia ale jest możliwość podpięcia componentu ( bardzo zbliżona jakość do dvi), czterosegmentowe koło kolorów(chyba, przynajmniej takie miał 6100, choć słyszałem ze jest poprawione i kolory są lepsze niż u poprzednika)aha i z 6110 uzyskamy mniejszy obraz z małych odległości ale można sobie to sprawdzić kalkulatorem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A i jeszcze jeśli chodzi o tęczę to nie jest zjawisko powszechne , widziane przez wszystkich, ale przez mały procent wybrańców, większość ludzi jej nie dostrzega wcale, dlatego najlepiej sprawdzić samemu żeby nie było później rozczarowania, ja osobiście na szczęcie do tych wybrańców nie należę i zadnej tęczy nie widziałem przynajmniej w modelu 6100.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

benq w nowej lini projektorow zastosowal dosc nietypowe rozwiazanie pieciosegmentowe kolo ale obracajace sie tylko z predkoscia x2 efektem tego jest tecza nie miejsza niz w 6100.osobiscie nie widzialem 6100 ale infocusa x1 i toshibe mt100 - oba oparte na tej samej technologii. moim zdaniem tecza byla w nich mniejsza

co do ozdzielczosci nieco sceptycznie obserwowalem nowy wynalazek z rozdzielczoscia 852x460. nie miej jednak efekt przerosl moje najsmielsze oczekiwania - obraz lepszy niz z matryc 800x600

kupowanie matrycy 4:3 tylko do kina domowego jest troche sprawa kieska bo caly czas mamy dwa olbrzymie pasy na dole i na gorze obrazu ale mozna tego projektorka uzyc np do gier czy do telewizji - dla kazdego cos milego. generalnie mozna uzyc maski czyli odpowiedniej ramki powieszonej jakies 30 cm przed obiektywem projektora do przyslonienia tych czarrnych pasow - patent sprawdza sie znakomicie

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem przed zakupem projektora i ciągle nie wiem jaki. Benq 5120 to ciekawa propozycja. Jednakże problemem jest rozdzielczość.

 

Trzy pytania do slud:

 

1.Napisałeś, że w przypadku 5120 mamy extra 54 linie. Mi wychodzi, że tracimi (w przypadku obrazu PAL 16/9) 96 linii (576-480).

 

2.W matrycy 4:3 (6110 jest 800:600, 6210 jest 1024:768) przypuszczam (ale nie jestem pewnien) wszystko zależy od "układu skalowania" i nie starcimy żadnej linii ze żródła DVd PAL 16/9. Tylko niestety pozostaną pasy.

 

Który więc kupić, 6110 jest za tyle samo co 5120, a 6210 kosztuje około 200 Euro więcej.

 

3.Pierwszy raz słyszę, że projektor LCD gra 5000 godzin. Jeśli faktycznie tak jest to dziękuję niedoszłemu sprzedawcy PT-AE700, że w ostatniej chwili podniósł jego cenę, tak że zrezygnowałem z zakupu.

 

 

No i apel do producentów. Dlaczego nie ma w miarę tanich DLP przystosowanych do PAL. Najtańszy Toshiba MT500 nie zbiera pochlebnych opinii o obrazie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaję mi sie , ale jeszcze sprawdzę że 576 lini jest przy formacie 4:3 w palu a nie 16:9, wszędzie gdzie czytałem podają że obraz dvd nie posiada wyższej rozdzielczości, i właśnie przy formacie 16: 9 mamy w 5120 854-480 lini( z tego co wiem dvd nie ma wyższej rozdzielczości), przy formacie 4:3 mając 800-600 lini, obraz po przekonwertowaniu do 16:9 zmniejsza się proporcjonalnie w poziomie zostawiając maksymalną szerokość czyli właśnie te 800 lini, natomiast do tej szrokości proporcjonalnie musi dostować się również wysokość, w rezultacie wychodzi nam jakieś 800-450 w przybliżeniu,mamy wtedy czarne pasy u góry i na dole (bardzo dużo matryc 16:9 to właśnie obcięte 4:3, czyli wycięty jest obszar czarnych pasów) ale z kolei obraz 4:3 mamy proporcjonalnie większy.Widziałem obraz 6100 o podstawie 2m, i nie miał on najmniejszych problemów z rozdzielczością i pikselami czego z kolei nie mogę powiedzieć o żadnym projektorze LCD dostępnym np. w M1, nawet nie ma co porównywać. Jeśli ktoś ma problemy z tęczą to w pixmanii jest dostępna Optoma H 30, 6 segmentowe koło i 4-krotna prędkość, na tęczę nie ma szans.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obraz w palu jest przesyłany z rozdielczością 768x576 natomiast w ntsc jest mniejszy 640x480, z proporcji łatwo obliczyć że jest to 4:3, po przekonwerowaniu do 16:9 zmniejsza nam się proporcjonalnie niższa wartość, w związku z powyżym w zupełności wystarcza matryca 800:600, która nawet po przekonwertowaniu nic nie traci

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he, pozyjemy - zobaczymy. Osobiscie nie podniecalbym sie tak na podstawie jednego artykulu... bo:

 

1. (Prawie) kazda teze mozna udowodnic, jesli bardzo komus na tym zalezy - czytaj: ma w tym interes... (ciekawe jaki interes ma Texas Instruments).

 

2. A artykule napisano, ze testowano projektory 24h przez 7 dni w tygodniu... Czy ktokolwiek uzytkuje w ten sposob urzadzenia domowe? To to koszmar dla nich. Sprobuj w ten sposob potraktowac, ot chocby pralke... ciekawe jak dlugo Ci posluzy. Czy bedziesz w ten sposob wnioskowal, ze ktos sprzedal Ci bubel?

 

3. Malo mnie obchodzi, czy moj projektor LCD bedzie dzialal za lat 16 czy nie (takie male wyliczanko: 3 filmy w tygodniu czyli 6 h, razy 52 tygodnie w roku... itd.). Zebym tylko ja dozyl tego momentu, juz bede Bozie chwalil za laskawosc :)

 

a poza tym... ja jednak wole projektor o rozdzielczosci HDTV (chocby podstawowej 720p). Juz w tym roku w USA pojawia sie zarowno odtwarzacze jak i filmy nowego standardu DVD (HD-DVD, blu-ray). U nas pewnie pojawia sie dopiero w roku nastepnym, minie takze troche czasu, zanim nowy standard sie zadomowi, ale szacuje ze bedzie to za 2, 3 lata. A nie mam zamiaru kupowac nastepnego projektora w tym okresie. Czyli moj Panas bedzie w sam raz :)

 

Oczywiscie czas pokaze jak to wszystko bedzie wygladac w rzeczywistosci, ale z pewnoscia ten artykulik na razie mna nie wstrzasnal :)

 

pzdr,

Zibi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>oko

mam toshibe mt200 - zero teczy ktora zabijala po prostu z benq5210

>>>slud

porownywalem do mojej toshiby optome h30 i jednak tecza tam byla - moze nie tak duza jak z 5210 ale wciaz

 

poza tym rozdzielczosc w mt200 w zupelnosci wystarcza

napisalbym chetnie opinie ale to jeszcze nie mozliwe w dziale projektory

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem toshiba zapowiada się znakomicie jeśli chodzi o parametry, zbiera niezłe recenzje, ale niestety nie jest to jeszcze przedział cenowy w Polsce ten sam co Benqi, Toshiba jest u nas do dostania od 5500-6500, a w tej cenie to można ją porównywać z Hitachi 100, panasem 500, 700 też jest już blisko, cały czas podkreślam że benqi są świetnym wyborem dla ludzi którzy tęczy nie widzą, nie mniej jednak dyskusja cieszy, bo im więcej ludzi będzie sie dzielić doświadczeniem i mówić o nowinkach, a jest ich sporo, tym lepiej dla nas wszystkich. W niemczech toshiba najtaniej jest za 1252 euro, hitachi pjtx 100 który był znacznie lepiej oceniany o tośki 500 jest za1330 euro.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do OKO

Czy ten efekt tęczy występuje w większości projektorów DLP ?

Efekt tęczy jest zależny o prędkości obrotowej koła kolorów, dla ludzi wrażliwych prędkośc od 4x w górę jest już praktycznie niezauwazalna.infokus4805 -4x, tośka mt200-5x, benqi najtańsze 2x, optoma h 30 -4x

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do Mateuszka

Pozwole sobie Ciebie zacytować

przed zakupem projektora:

 

"oto firma benq robi nam mila niespodzianke i prezentuje nowy projektor PE5120

wszystkie potrzebne lacza, cichy, BEZ EFEKTU TĘCZY, 16:9, bez zbednych bajerow i przede wszystkim tani - prywatny import wyniesie prawdopodobnie okolo 4000pln lub nawet mniej. W skandynawi jest juz dostepny za okolo 5000pln"

 

Po zakupie Tośki:

"mam toshibe mt200 - zero teczy ktora zabijala po prostu z benq5210"

 

??????????????????????????????????????????????????????????

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slud-dobrze że to napisałeś, bo inaczej to ja bym niewytrzymał.Ten orendownik firmy benq,wszędzie go było pełno ,kto by się nie spytał o projektor ,padała odpowiedz Mateuszka tylko benq. Na potwierdzenie moich slów

prosze prześledzenie wypowiedzi FACHOWCA Mateuszka w tym forum.Sprzet w opini wielu fachowców zajmuje czołowe miejsca, a tu się okazuje że efekt tęczy nie do przyjęcia.Czy ktoś mniej stronniczy moglby się wypowiedzieć na ten temat,napewno wielu osobom by to pomogło,w podjęciu decyzji.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam poczytać opinie użytkowników na

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

np.:

 

Throw all the research out the window if you are like me and have been looking at projectors for over a year. I have seen some great units come and go (eg: Infocus 4805, Panasonic PAE500) but this BENQ is an absolute winner. As it stands in January of 2005, there is no other unit that comes near this thing. Dont hesitate. You will not be disappointed

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SLUD >

w swoich wcześniejszych postach mylisz 2 pojęcia: tzw. "rozdzielczości poziomej" obrazu

oraz

liczby linii dla PAL i NTSC (czyli rozdzielczości pionowej).

 

Dla wyjaśnienia:

 

1. rozdzielczość PIONOWA obrazu, czyli inaczej liczba POZIOMYCH (tak,tak) linii obrazu dla standardu

- PAL wynosi 576 linii (plus 49 linii informacyjnych, na początek ramki i na jej koniec daje często spotykaną w praktyce liczbę 625 linii na całą ramkę, tj. 2 półobrazy)

- NTSC wynosi 480 linii (plus 45 linii informacyjnych, na początek ramki i na jej koniec daje często spotykaną w praktyce liczbę 525 linii na całą ramkę, tj. 2 półobrazy)

 

2. zaś rozdzielczość POZIOMA obrazu, czyli "teoretycznie" liczba punktów (ja to bym nazwał dla sygnału analogowego - "szczegółow") zalezy wyłącznie od pasma dochodzącego do monitora sygnału wizyjnego. I tak: im większa częstotliwość tego sygnału tym większa rozdzielczość pozioma (przy stałej wartości rozdzielczości pionowej, czyli liczby poziomych linii, o których wspominam wcześniej).

 

W związku z tym warto pamiętać że:

- przy wyświetlaniu formatów 16:9 i 4:3 > rozdzielczości poziomej) analogowy sygnał wideo np. component nie będzie miał odzwierciedlenia w obrazie, jeśli zastosowany projektor albo tv nie będą w stanie wyświetlić wszystkich przenoszonych w każdej linii obrazu szczegółach. I tak jeśli np. ktoś decyduje się na projektor który ma matrycę np. 640 x 480, a doprowadzi sygnał wizyjny który przenosi np. 720 szczegółów w każdej linii obrazu, to z oczywistych względów układy elektronicznie projektora/tv będą musiały "ścisnąć" te 720 punktów w 640-tu i część szczegółów ucieknie. Na szczęście w praktyce wizyjny sygnał analogowy nie zawiera więcej niż 500 szczegółów na 1 linię (dla płyt DVD) , podobnie jest dla zapisu na taśmie SVHS (ok. 350-400) i najgorszej VHS (ok.250). Toteż nie martwcie się.

 

Z powyższej analizy wynika dość jasno, że dla kogoś kto chce korzystać z analogowych źródeł wideo (np. wyjście compoment odtw.DVD), najlepszy będzie projektor z matrycą o rozdzielczości pionowej (po Y) 576 punktów dla PAL a dla NTSC w zupełności wystarczy 480 punktów w pionie. Stąd rozdzielczośc pozioma (przy założeniu kwadratowego piksla matrycy LCD albo lustra DLP) powinna takiego sprzętu powinna wynieść:

- 1024 dla PAL (czyli 1024 x 576)

i

- 853 dla NTSC (czyli 853 x 480)

 

Zauważcie że np. dla płyt DVD przy jej maksymalnej rozdzielczości poziomej na poziomie 500 linii wyświetlanej na projektorze o typowej dla PAL matrycy 1024 x 576, każdy "szczegół" w poziomej linii trzeba wyświetlić na 2 pikslach - czy to nie istne marnotrawstwo ? A no nie bardzo ze względu na to że "mądre" układy poprawiające jakość obrazu znajdujące się z reguły w takim projektorze wykorzystują te dodatkowe piksele do "wygładzania" (aproskymacji punktu na podstawie sąsiednich) obrazu - nie mylić z "usuwaniem przeplotu" czyli "deincerlacją" albo "progresywym skanowaniem" - to co innego. Jedne robią to lepiej inne gorzej, to widać.

Więcej wycisnąc sie nie da, przynajmniej dla płyt zapisanych w panujących obecnie standardzie DVD.

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------

I na koniec mały słowniczek dot. analogowych wyjść wideo:

 

- sygnał kompozyt: to ten najniższej jakości dostarczany z "żółtego" czincza (dla wścibskich: cały sygnał wideo, czyli luminancja (Y) albo inaczej jasność oraz chrominancja © albo inaczej informacja o kolorze, jest dostarczana jednym przewodem + masa oczywiście, stąd potrzebne jedno gniazdo czincz)

 

- sygnał s-video: jest dostępny z mini-din'a (takie okrągłe czarne gniazdo z 4 dziurkami, tutaj sygnał wideo dostarczany jest dwoma osobnymi przewodami + masy do każdego oczywiście - osobno sygnał luminancji (Y) i osobno chrominancji © stąd lepsza jakość w odbiorniku )

 

- sygnał component: dostępny z 3 osobnych gniaz czincz: czerwonego (Cr), niebieskiego (Cb) i zielonego (Y) , to także rozdzielony (jak dla S-video) sygnał luminancji (Y) i chrominancji © która to jednak w tym przypadku jest dodatkowo rozdzielona na tzw. sygnały różnicowe: czerwonego (Cr) oraz niebieskiego (Cb) koloru z których w odbiorniku mądry układ - tzw. "dekoder"- wyodrębnia także składową koloru zielonego (G). Stąd tylko 3 przewody a nie 4-ry.

 

Kiedyś japończycy doszli do wniosku że standardy PAL i NTSC to za mało jeśli chodzi o rodzielczość i zrobili standard HDTV, który tak naprawdę rządzi się podobnymi prawami jak opisałem wczesniej z tym że:

- rozdzielczośc pionowa obrazu (liczba poziomych linii) wynosi tu 1080 linii (a nie 625/525)

- pasmo sygnału wizyjnego jest o wiele wieksze niż dla PAL/NTSC co umożliwia przeniesienie do 1920 "szczegółów" w kazdej linii obrazu.

Dlatego widząc w literaturze literki "1080" wiedzmy, że oznacza to rozdzielczośc pionową, i przy tej okazji rozdzielczośc pełnego HDTV to 1920 x 1080.

 

Istnieje jeszcze okrojony standard HDTV, który ostatnio tu i ówdzie w światku kina domowego objawia się cyferkami "720" itp. Podobnie jak poprzednio dotyczy to rodzielczości pionowej obrazu, w tym przypadku 720 linii. Toteż wynalazki w stylu "1280x1080" albo "1280x720" to tzw. "niepełne" HDTV, choć znacznie przewyższające jakością standsrdy PAL czy NTSC. Paminętajmy więc o tym że nawet przy posiadaniu super projektora HDTV z "aproksymacją" oraz odtwarzacza DVD z super "progresywnym skanowaniem" (deincerlatorem) korzystając z płyty DVD której maksymalna rodzielczośc zapisanego materiały wynosi jak wspomniałem ok. 500 x 576 , efekt będzie mniej zauważalny. Dlatego posiadając projekto mogący pracować z niepełnym (1/4) HDTV czekam z niecierpliwością na pojawienie się płyt HD-DVD które z pewnością poprawią obraz oderując znacznie więcej niż obecne nawet na matrycy LCD czy DLP 1024 x 576.

 

 

Pozdro ;-)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eskwadrat

Dzięki za obszerny wykład na temat rozdzielczośi, choć prawdę mówiąc muszę go przeczytać jeszcze raz poniważ trochę mi namieszał w głowie, do tej pory wrzyscy tzw. fachowcy z którymi rozmawiałem twierdzili że matrca 800-600 absolutnie wystarcza aby odtworzyć obraz z dvd gdyż nie posiada on wyższej rozdzielczości, podobne informacje wyczytałem też na stronie projectorcentral.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eskwadrat

Dzięki za obszerny wykład na temat rozdzielczośi, choć prawdę mówiąc muszę go przeczytać jeszcze raz poniważ trochę mi namieszał w głowie, do tej pory wrzyscy tzw. fachowcy z którymi rozmawiałem twierdzili że matrca 800-600 absolutnie wystarcza aby odtworzyć obraz z dvd gdyż nie posiada on wyższej rozdzielczości, podobne informacje wyczytałem też na stronie projectorcentral.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeglądając prasę natknałem się na coś takiego :

 

"W najnowszej generacji projektorów DLP, które mają się pojawić w 2005 r., ma być zastosowany filtr barwny o nowej konstrukcji. Pola barwne mają mieć kształt nie prostokątny, lecz "łezkowaty", nieco nachodzący na siebie. Jak zapowiadają producenci, ma to praktycznie wyeliminować problem braku zbieżności barw. Warto pamiętać, że "efekt tęczy" jest także mniej widoczny przy oglądaniu obrazu z odtwarzacza DVD z progresywnym skanowaniem lub podłączonego cyfrowo (złącze DVI bądź HDMI). W projektorach najwyższej klasy wyposażonych w 3 przetworniki DLP nie stosuje się już wirującego kolorowego układu optycznego. Każdy przetwornik odpowiada bowiem za przetwarzanie jednego z 3 kolorów podstawowych - czerwonego, niebieskiego i zielonego"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzenio,

 

no wlasnie eskwadrat wyraznie to napisal: rozdzielczosc pionowa PAL to 576 linii, przyjmujac stosunek bokow obrazu 16 do 9 wychodzi nam 1024 punktow w kazdej linii. Czyli obecnie do ogladania DVD najbardziej dopasowana matryca jest matryca o rozdzielczosci 1024 x 576. Ale HD juz za progiem.. :)

 

Zibi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    • House of Marley Positive Vibration Frequency Rasta

      Patrząc na to, co lada moment zacznie wyprawiać się za oknem aż chciałoby się zanucić za nieodżałowanym Markiem Grechutą chociażby fragment niezwykle będącego na czasie utworu „Wiosna – ach to ty”. Dlatego też powoli, acz konsekwentnie warto przygotować się na prawdziwy wybuch zieleni a tym samym niemożność wysiedzenia w czterech „betonowych” ścianach. Jak to jednak w życiu bywa jeszcze się taki nie urodził, co … więc doskonale zdaję sobie sprawę, iż nie dla wszystkich pierwszy świergot ptaków j

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Słuchawki

      Czy płyty CD cieszą się jeszcze odpowiednią popularnością?

      W dzisiejszych czasach, ludzie coraz więcej rzeczy chętniej robią online. Odchodzi się od klasycznych rozwiązań, na rzecz nowatorskich rozwiązań. Ten stan rzeczy dotknął również branżę muzyczną. Normą jest, że artysta wydając nowy album, wypuszcza go również w wersji fizycznej, najczęściej w postaci płyt CD, które można zakupić w wielu sklepach. W opozycji do takich zakupów stoi oczywiście internet i rozmaite serwisy streamingowe, takie jak YouTube, czy Spotify. Warto się zastanowić czy, a jeśli

      audiostereo.pl
      audiostereo.pl
      Muzyka 22

      Marantz Cinema 30

      Choć z pewnością większość śledzących dział recenzencki czytelników zdążyła przyzwyczaić się do tego, że kino domowe gości u nas nad wyraz sporadycznie, to o ile tylko światło dzienne ujrzy coś ciekawego, to czysto okazjonalnie takowym rodzynkiem potrafimy się zainteresować. Oczywiście nie zawsze jest to klasyczny, przeprowadzany w zaciszu domowych czterech kątów test, jak m.in. w przypadku budżetowego, acz bezapelacyjnie wartego uwagi i po prostu świetnego Denona AVR-S770H, lecz również nieco m

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Systemy

      Indiana Line Diva 5

      Śmiem twierdzić, ze nikogo mającego choćby blade pojęcie o tym, co dzieję się wokół, jak wygląda rynek mieszkaniowy uświadamiać nie trzeba. Po prostu jest drogo, podobno będzie jeszcze drożej i tanio, to już było i nie wróci, a skoro jest drogo, to do łask wracają mieszkania o metrażach zgodnych z założeniami speców z lat 50-70 minionego tysiąclecia. Znaczy się znów aktualnym staje się powiedzenie „ciasne ale własne”. Dlatego też logicznym wydaje się popularność wszelkich rozwiązań możliwie komp

      Fr@ntz
      Fr@ntz
      Kolumny

      Bilety | DŻEM koncert urodzinowy| Koncert

      O wydarzeniu Kup bilet na koncert jednego z najważniejszych polskich zespołów bluesowych - zespołu Dżem! Grupa świętuje 40-lecie działalności, w związku z czym na koncertach na pewno nie zabraknie dobrze znanych przebojów, takich jak Wehikuł czasu, Whisky, Czerwony jak cegła czy Sen o Victorii. Dżem bilety na jubileuszowe koncerty już dostępne! O zespole Dżem Połączyli rocka, bluesa, reggae, country. Nagrali piosenki, które uwielbiają zarówno koneserzy, jak i niedzielni słuchacze

      AudioNews
      AudioNews
      Newsy
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.