Skocz do zawartości
IGNORED

nowe projektory benq


slud

Rekomendowane odpowiedzi

SLUD >

 

Idac dalej "tropem" moich wcześniejszych rozważań można zauważyć, że:

- matryca 800 x 600 ma format 4:3,

- rozdzielczośc pionowa matrycy (600) z nawiązką wystarcza aby poprawinie bez kompresji pionowej wyświetlić 576 linii PAL i to jest OK, ale

- jednak w tym miejscu zauważ, że rozdzielczośc pozioma (800) będąca 4/3 (czwartą/trzecią) rodzielczości pionowej ze swojej natury pozwoli na poprawne wyświetlenie obrazu w formacie 4:3

- dla formatu 16:9 już tak NIE BĘDZIE, gdyż aby obraz miał właściwe proporcje (tj. 16x9) i był wyświetlony w całości, trzeba:

>>> dopasować obraz w pionie tak aby cała linia pozioma obrazu zmieściła się w 800 pkt, czyli po prostu przeliczając 800*9/16= 450 linii rozdzielczości pionowej będzie wykorzystanych

- 450 linii w tym wypadku to za mało aby zmieścić 576 linii standardu PAL (dla 480 NTSC jest lepiej ale i tak brakuje 30 linii) toteż układy wizyjne projektora będą musiały "ścisnąć" 576 linii do 450 linii aby obraz był w proporcjach 16:9, czyli w praktyce obraz w pionie utraci aż 126 linii co stanowi ponasw 20% rozdzielczości pionowej - czyli bardzo DUŻO.

 

Dlatego posiadacze projektorów z matryca 800x600 muszą pójść na kompromis i

- albo będą oglądać obraz anamorficzny 16:9 w trybie "letterbox" (czyli z odciętymi bokami obrazu)

- albo pogodzą się z utratą 1/5 obrazu i bedą oglądać film 16:9 tylko na części matrycy (z czarnymi pasami na dole i górze) ale za to "cały" i o właściwych proporcjach

 

Tu muszę nadmienić, że wcześniejsze wywody niektórych forumowiczów na temat wyższości matrycy 4:3 (takich 800x600) do 16:9 w projektorach dla kina domowego są oczywiście wzięte "z powietrza" - co chyba jasno wyjaśniłem w poprzednim i niniejszym wpisie. Sceptykom polecam kartkę papieru i kalkulator - z pewnością więcej one powiedzą nić niejeden mądry wykład "sprzedawcy" ze sklepu.

 

--------------------------------

wniosek:

- chcesz kupić projektor z matrycą 4:3 "też" do kina domowego > kup co najmniej 1024x768 (960x720)

- chcesz kupić projektor z matrycą 16:9 > wystarczy 1024x576 (960x540)

Wszystko to oczywiście dla materiału nagranego w PAL (PAL-DVD).

 

W nawiasach podałem "tańsze" ale także doskonale spisujące się alternatywy gdyż te pozostałe "marginesy" nie są najczęściej widoczne na ekranie zwykłego TV i moga być pominięte. No chyba że będziemy trzymać się ścisle tego o czym napisałem wcześniej.

 

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie lepiej zastanowić się nad kupnem trochę starszej kostrukcji projektora na wyprzedaży np. w niemczech w sklepach typu Media, Saturn itp czy w necie HiFicomponent itp. Takie można kupić za połowę ceny nowego a jakość będzie taka jakiej oczekujecie. Ja wiem jasność czy kontrast nie ten ale.

Ja osobiście mam Sony VPL VW 10HT ma on roździelczość 1365 x 768 Pix jasność na poziomie 1000 ANSI Lumen, kotrast 700:1 ale za to zaawansowaną obróbkę obrazu, progresywne skanowanie, przyłącza 2 x component + composyt + SVHS, wysokiej jakości optykę, matryce 16/9, brak uszkodoznych pikseli, itp. Obraz jest naprawdę fantastyczny. A co do trwałości żarówki. Mam go już 1,5 roku i na razie wypatrzyłem 450h. Z czego 300h miał jak go kupowałem.

Oczywiście na wspomnianym rynku można jeszcze znaleźć inne ciekawe znaleziska, wystarczy tylko poszukać. Nowe nie zawsze znaczy lepsze. W końcu zauważcie, który z nowych budżetowych projektorów ma PS?. Niewiele. A należy pamiętać że nikt nie daje nic za darmo. Więc jeśli projektor ma super parametry a nowy kosztuje 5k to znaczy że gdzieś musiano oszczędzać. Zapewniam was że nie są to oszczętności na kartonie. Zauwazcie co się dzieje na rynku aparatów cyfrowych. Ile kosztują cyfrówki z mediona itp. A z czego mają soczewki? A czy widzicie jakie mają rozdzielczości 5-6 Mp za 600 zł?! Tyle że te 5-6 Mp dotyczy każdego koloru z osobna, obrazu interpolowanego (zapisywanego na nośniku) a nie żeczywistej rozdzielczości otrzymanego zdjęcia. A jaka jest jakość zdjęć to pewnie sami wiecie. Przecież należy pamiętać że o jakości projektora nie świadczy tylko rozdzielcozść. Jest jeszcze optyka (równie ważna jak matryce czy panele DLP), układy przetwarzania obrazu (konwesji, interpolacji) itp.

To moje trzy słowa w temacie.

Jeśli ktoś z was używa projektora w domu do oglądania filmu nie będzie się ścigał do super jasności czy żywotności żarówki 5000h bo to nie ma wpływu na jakość obrazu!

Mirzaw

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>eskwadrat<

Dzięki za rozjaśnienie tematu rozdzielczości, dobrze że stało się się to teraz a nie po zakupie którego byłem już bardzo bliski, to znacznie zmienia połozenie punktu wyjściowego moich poszukiwań, zabawa zaczyna się od nowa, z benq zostaje teraz 6210 ale ma dość mocną żarówkę( choć w trybie ekono schodzi chyba dość nisko), dość śmieszne wydaje się w powyższym aspekcie kupowanie takich projektorów jak optoma h 30, czy infokus 4805 które są tak zachwalane przez polską "fachową prasę"np.Audio i reklamy w sklepach typu top hi-fi, czy audioklan i jeszcze kilka innych jako idealne do kina domowego na polskim rynku, okazuje się że nadają się jedynie do ntsc, lub optoma do formatu 4:3, biorąc pod uwagę jak wysokie kwoty liczą sobie jeszcze za te projektory w porównaniu do śmiesznie niskich na zachodzie, cisną się na usta niezbyt cenzuralne słowa.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slud napisał:

> dość śmieszne wydaje się w powyższym aspekcie kupowanie takich

>projektorów jak optoma h 30, czy infokus 4805 które są tak zachwalane przez polską "fachową

>prasę"np.Audio i reklamy w sklepach typu top hi-fi, czy audioklan i jeszcze kilka innych jako

>idealne do kina domowego na polskim rynku, okazuje się że nadają się jedynie do ntsc, lub optoma do

>formatu 4:3, biorąc pod uwagę jak wysokie kwoty liczą sobie jeszcze za te projektory w porównaniu

>do śmiesznie niskich na zachodzie, cisną się na usta niezbyt cenzuralne słowa.

 

Święte słowa, Slud.

Jak dotąd miałem zawsze podobne odczucia.

Udanego wyboru.

 

Pzdr

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>>slud

swoja opinie pisalem kiedy o nowym benq nie bylo jeszcze mowy na tym forum i nie mozna go bylo jeszcze ani kupic anie tym bardziej obejrzec czy przetestowac. poniewaz bylem nim wyjatkowo zainteresowany w miare szybko doszlo do konfrontacji. nie opisalem tego na tym forum bo watekl wygasl wiec stwierdzliem brak zainteresowania tymze projektorem. porownaj tez daty obu wpisowz data pojawiena sie na 5210 na rynku bo przede wszystkim musze powiedziec ze dosc dokladnie opisuje cos co ogladalem i zaznaczam tez kiedy pisze cos na podstawie materialow przeczytanych w necie

moj zachwyt nad benq nie wygasl bo sa to BARDZO DOBRE projektory nie mniej jednak JA widze w 5210 tecze poprzednio widzialem jedynie benq6100 i w dalszym cagu podkreslam ze MOIM zdaniem ma on mniejsza tecze niz 5210. w toshibie jej po prostu nie widze i juz.

>>>blokier41

chetnie bym opisal wszystkie projektory ktore dane mi bylo ogladac ale nie jest to mozliwe - patrz dzial opinie

chetnie tez podziele sie z forumowiczami moimi odkryciami na temat tych ktore testowalem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

> Mateuszek

NIe mam Ciebie pretensji, postawiłem tylko znak zapytania nad dwoma sprzecznymi tezami które mogły świadczyć o braku obiektywizmu, zjawisko chwalenia swojego sprzętu jest dość powszechne , w moim mniemaniu każdy szuka uzasadnienia i ptwierdzenia (np.na forum) że jego wybór był tym najlepszym i stosunek jakości do wydanych pieniędzy był najkorzystniejszy, poprawia to samopoczucie jeżeli znajdzie się grono które słuszność tego wyboru potwierdza, pewnie dla każdego z nas jest to miłe, problem w tym żeby zachować przy tym obiektywizm, i potrafić pisać również o wadach a nie tylko zaletach sprzętu. Często jest też tak że tych wad, pomimo tego że one są to wcale nie chce się widzieć.Bardzo łatwo można zauważyć , zwłaszcza na różnych forach, że wśród użytkowników danego sprzętu niezmiernie rzadko pojawiają się opinie krytyczne, ale to właśnie one są najbardziej cenne, co nie znaczy też że jakiś produkt nie może być na tyle udany że wszyscy go zasłużenie chwalą.( panas 700? poza americano nikt go nie krytykował)

W kontekści tego co zostało napisane powyżej napisz jak Twoja tośka radzi sobie z rozdzielczością, czy nie brakuje Ci te1/5 utrconej rozdzielczości lub obrazu?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>eskwadrat<

Czy te kolumienki podłączone do Y AX2 jako frontefect "robią"coś ciekawego w systemie KD?

(Pytam,bo sam mam Y tylko AX1 a jeszcze nie sprawdzałem tego wzmaka z frontefect ami)

Pozostałych przepraszam za prywatę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CZONKIN >

te dodatkowe "frony efekty" poprawiły mi "górę" , ustawione na +3,5dB (setup DSP) wypełniły mi po prostu górną-przednią część pomieszczenia. Szczegolnie daje to o sobie znac kiedy ogladam dobrze zrealizowane koncerty w jakiejs sali, np. w Albert Hall (R.Williams) ale i w filmach jest przyjemniej (szczegolnie jak cos wybucha na 1-szym planie, pada deszcz albo coś "lata" nad głową. Wg. mnie na "ucho" roznica jest jakies 10% z tym co bylo poprzednio a wiec niewielka, nie zwala jednak to z nóg - ale chyba o to chodzi zeby nie zaburzac sceny dziwkowej a jedynie ja delikatnie dopelniac. Warto było do CM-ków dorzuć za "drobne" parkę najmniejszych DM-ków. Jeśli masz wolne środki i chęć na "rycie w ścianie" aby schować kabelki ;-) to dokup front efekty, jeśli nie to mozesz olać.

Pozdro

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z efektem tęczy polega na tym ,że nawet przy kółeczkach *5 i tak w pełni go nie wyeliminowano - wystarczy spojrzeć na test obrazu wg specyfikacji THX zamieszczonego np. na Ataku klonów . Moim jednak skromnym zdaniem problem ten jest jednak trochę wyolbrzymiany . Ja sam mam projektor z kółeczkiem *2 i praktycznie dostrzegałem go od początku - podobnie jak większość moich znajomych ( dlatego jakoś trudno jest mi uwierzyć , że tylko znikoma grupa osób go dostrzega ) , tym niemniej po początkowym okresie fobii z nim związanym problem jakoś zniknął pewnie jak ktoś wcześniej zauważył wpłynał na to nowy odtwarzacz z progresive scan , który rzeczywiście zmniejsza ilość występowanych tęcz ,ale przede wszystkim po prostu ja sam przestałem je dostrzegać - czytaj szukać na każdym kroku - podobnie ajk wcześniej przestałem dostrzegać na swoim 32 calowym TV beznadziejnej jakości obrazu z Cyfry + spowodowanego totalną kompresją obrazu. Trochę to po prostu za bardzo wyolbrzymiamy - poszukując ideału - który na tym pułapie cenowym nie istnieje zamiast się cieszyć z naprawdę kinowego obrazu . I jedna rzecz jest jeszcze pewna za kilka miesięcy za te same pieniądze będziemy mogli kupić znacznie lepsze projektory , ale jak poczekamy to za kolejnych kilka pojawią się jeszcze lepsze itd itd , tylko czy warto czekać ??? Pzdr.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

adamenty,

 

swiete slowa, amen! Mysle podbnie w kontekscie sasiedniego watku o znieksztalceniach geometrycznych obrazu w Panasonicu AE700. To jak z nowymi spodniami, pierwsza plamka na "nowiznach" strasznie wkurza i kluje w oczy, ale po tygodniu przechodzi.. :))))

 

Zibi

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

slud>>>

najchetniej napisalbym opinie na stemat toski ale lukar jakos nie daje mozliwosci

obecnie wypalilo mi kompa w domu (piorun) wiec musz poczekac az upraja sie z nim w serwisie bo jak na razie mam net tylko w pracy

co do utraconych linii to raczej ciezko mi sie wypowiedziec bo z tego co zaobserwowalem caly ekran jest uzywany wiec nie ma czarnych pasow (oczywiscie jesli obraz jest 16:9)

postaram sie wrzucic jakies foty zeby pokazac ze rozdzielczosc 854x480 jest w pelni wystraczajaca

co do teczy to faktm jest ze zrobilemslepy test wsrod mioch zajomych i przy optomie h30 byli jeszcze delikwenci ktorzy tyecze widzieli. przy tosce nie bylo nikogo. sam bylem tym szczegolnie zainteresowany bo tecza mnie po prostu wkurza ale po 3tyg uzywaniu toski po prostu o teczy zapomnialem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Zarchiwizowany

    Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.