Skocz do zawartości
IGNORED

Kino domowe do pokoju 12m


InFamous
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

W związku z przymusem spędzania większej ilości czasu w domu zacząłem się zastanawiać nad zakupem kina domowego. Kino miałoby grać w pokoju o metrażu 12m (4x3m) gdzie telewizor umieszczony jest na dłuższej ścianie. Audio wykorzystywane będzie głównie do filmów, do muzyki bardzo sporadycznie. Dopuszczam możliwość wykorzystania używanych elementów, jedynie zależy mi na w miarę świeżym amplitunerze który posiada już jakieś funkcje sieciowe i obsługuje 4K.

Chciałem zapytać czy ktoś mógłby polecić mi jakiś ciekawy zestaw, który w miarę dobrze zagra i poprawi odbiór filmów. Cenowo chciałbym się zmieścić poniżej 2000zł ze wszystkim, wiadomo im mniej tym lepiej. Rozważam także ewentualny zakup amlpi + 2 frontów teraz a centralki i tyłu w przyszłości. Oczywiście zdaję sobie sprawę, że do tak małego metrażu nie ma sensu pakować podłogówek tylko same monitory.

Po wstępnym rozeznaniu zastanawiam się nad zestawem: 2x Taga 808B + 2xTaga 806S + Taga 806C, do tego dobrać jakiś ciekawy używany amlituner i w przyszłości niewielki sub. Mógłby się ktoś wypowiedzieć na temat tego pomysłu a może zaproponować coś ciekawszego? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w takim metrażu to lepiej słuchawki. Nigdy nie osiągniesz niskiego basu w takich warunkach. Ja bym zainwestował w zestaw słuchawkowy.

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
35 minut temu, InFamous napisał:

Po wstępnym rozeznaniu zastanawiam się nad zestawem: 2x Taga 808B + 2xTaga 806S + Taga 806C, do tego dobrać jakiś ciekawy używany amlituner i w przyszłości niewielki sub. Mógłby się ktoś wypowiedzieć na temat tego pomysłu a może zaproponować coś ciekawszego? 

Ciekawy pomysł, ale sądzę i może skorzystać z nie co innych kolumn z innej półki. Popatrz na Monitor Audio Monitor 100(4 sztuki) + Monitor C150. Będzie to koszt około dwójki i sądzę iż lepiej się to spisze. Do tego cieplejsza elektronika Denona. Nie co droższą opcją będzie kino na Heco Aurora 300 + Center 30 w tym wypadku lepiej podejdzie efektowe granie Onkyo ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, Martin Rejek napisał:

Wy tak na serio czy na głowę dziś upadliscie???

serio ? 

 

Ogólnopolska sieć salonów audio-video Top Hi-Fi & Video Design
30 lat doświadczenia | 20 salonów na terenie Polski | Profesjonalni doradcy | Sale odsłuchowe w każdym salonie
www.tophifi.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do słuchawek to niestety nie ma takiej opcji. Nie wyobrażam sobie wspólnego oglądania filmów gdzie każdy musiałby mieć swoje słuchawki.

Wymiary pokoju szacowałem, po dokładnym zmierzeniu wyszło około 15m (3,3x4,6m)

A jeśli chodzi o określoną przeze mnie cenę 2k to chciałbym się w niej zmieścić ze wszystkim tj glośniki+ampli, ewentualnie bardzo nieznacznie ją przekroczyć.

1 godzinę temu, S4Home napisał:

Ciekawy pomysł, ale sądzę i może skorzystać z nie co innych kolumn z innej półki. Popatrz na Monitor Audio Monitor 100(4 sztuki) + Monitor C150. Będzie to koszt około dwójki i sądzę iż lepiej się to spisze. Do tego cieplejsza elektronika Denona. Nie co droższą opcją będzie kino na Heco Aurora 300 + Center 30 w tym wypadku lepiej podejdzie efektowe granie Onkyo ? 

Propozycja z Monitor Audio wydaje się ciekawa ale niestety chyba dość mocno wykracza poza mój budżet. Chyba że zdecydował bym się narazie na sam apli + 2x monitor, ale nawet w takim wypadku nie chciałbym znacząco wykraczać poza kwotę 2k.

Zainteresowałem się Taga 808B jako frontowy ponieważ w porównaniu z innymi podstawkowymi ma dość dużą średnicę głośnika co może dawać nadzieję na dość dobre niskie tony? w porównaniu z innymi monitorami? Mam rację czy raczej niezbyt ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
46 minut temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

serio ? 

 

Ja mam pokój 5x3,25m i wydzieliłem se powierzchnie 2,85x3,25m na projekcje i mam Heco Celan GT302 przód, centralny Celan GTCenter42,  tylnie Celan GT202 i Atmos Victa Pime 202 i subwoofera nie potrzebuje bo mam przód i centralny jako full band i jest tak pięknie ze aż miło... brakuje najniższych częstotliwości powiedzmy od 40hz w dół gdzie subwoofer sprawdził się idealnie... nic nie stoi na przeszkodzie... myśli są ale o subie na 25 cm głośniku i obudowie zamkniętej do 6 tys... Jest monitor audio apex120 chyba ale nie wiem jak to gra...SVS nie ma 25?cm a szkoda bo tak by już pewnie stał... na razie nie potrzebuje, rozglądam się... ujmę to tak jest wystarczająco... wiec nie piszcie ze się nie da!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Top Hi-Fi & Video Design napisał:

w takim metrażu to lepiej słuchawki. Nigdy nie osiągniesz niskiego basu w takich warunkach. Ja bym zainwestował w zestaw słuchawkowy.

Mam podobny metraż pod audio &video,

Monitor audio Pl100 

Plc350 

Rxfx 

W środku Dwa subwoofery na 10cio calowych głośnikach , atmosa czyli 5,2,2 

Wzmacniacz lampowy  na frontach i inny  tyłach

Centralny napędza monoblok marantza

Dźwięk który osiągnąłem w tym malym pomieszczeniu przeszedł moje najśmielsze oczekiwania.

Zanim podeszedłem do przerabiania tego pokoju ,miałem obawy po przeczytaniu wielu bzdur jak powyżej ,jednak ani trochę się z tym nie zgadzam .. 

W kinie jak przycisnę kapcie spadają , owszem musiałem dodać basstrapów w rogachi ,kanapą wyjechać pół metra od tylnej ściany, na bokach i u góry również  wełna ,Efekt miażdżąco bardzo dobry , oczywiście po kalibracji audyssey xt32.

Sugeruję nie wahać się tylko działać 

Pozdrawiam

 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nad używanym Ampli myślałem, mam możliwość kupić w miarę niedaleko Onkyo TX-NR609 lub 616 za około 800zl ewentualnie jeszcze Yamahę RX V773. Modele warte uwagi czy raczej niebardzo? Co można ciekawego do nich dobrać aby dobrze brzmiało?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Część

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Pojechał bym posłuchać, jeszcze coś z takich zestawów znajdziesz. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
4 godziny temu, Edgard1985 napisał:

Ty jesteś normalny czy na głowę upadłeś??? Jest to największy szrot jaki można mieć...!!! Kasa wydana w „Błoto”!!!! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Martin Rejek napisał:

Ty jesteś normalny czy na głowę upadłeś??? Jest to największy szrot jaki można mieć...!!! Kasa wydana w „Błoto”!!!! 

To ja nie wiem co można kupić za 2 tyś. Napewno nic dobrze grającego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie spokojnie ? proszę o różnie propozycję i możliwe rozwiązania. W plastiki nie mam zamiaru iść, jak bym chciał to bym nie robił wątku na forum. Dzięki za propozycję ale taki zestaw niestety odpada. Po prostu chciałbym skomponować jakiś ciekawy zestaw w rozsądnych pieniądzach, nie oczekuje nie wiadomo jakich fajerwerków w tym budżecie, jestem realistą. Wydaje mi się jednak, że za takie pieniądze już można coś fajnego złożyć do takiego pokoju, co będzie grało dużo lepiej od plastików z marketu. Nawet jeśli kompletowanie będzie musiało chwilę potrwać. Nie mam doświadczenia z audio dlatego poprosiłem o pomoc

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
22 minuty temu, InFamous napisał:

Wydaje mi się jednak, że za takie pieniądze już można coś fajnego złożyć do takiego pokoju, co będzie grało dużo lepiej od plastików z marketu.

Oczywiście, że można w używce, kwestia jak długo podziała (zwłaszcza ampli, gdzie przy awarii praktycznie naprawa nieopłacalna) i jak przetransportować np.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

i masz na szybko cały zestaw z bardzo dobrym ampli i wystarczającym zestawem głośników. Jeżeli poświęcisz trochę czasu, to kupując na sztuki można trafić/skompletować lepsze kolumny, tego ampli raczej nie przepijesz w Twoim budżecie, jeśli chodzi o jakość/wydajność, cenę można by targować jeszcze, bo tanio nie jest, jeśli odpowiada Ci jego wyposażenie, to ja bym się targował i brał.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli mam rozumieć że, te amplitunery które podałem wcześniej:

13 godzin temu, InFamous napisał:

mam możliwość kupić w miarę niedaleko Onkyo TX-NR609 lub 616 za około 800zl ewentualnie jeszcze Yamahę RX V773

nie są warte uwagi ? Szczerze mówiąc bardziej by mnie interesowały ponieważ są trochę bardziej współczesnymi konstrukcjami obsługującymi większość nowych formatów dźwięku i obrazu. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są warte, jeśli interesuje Cię ich wyposażenie, z którego będziesz korzystał, bo jeśli tylko mają je mieć, żeby mieć, to Yamahe sobie odpuść, TX-NR609 jest dobry, 616-tki nie słuchałem, natomiast jeśli chodzi o jakość dźwięku, wydajność, to 804 jest lepsza, ewentualnie w tej samej cenie masz obecnie używanego

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

ale też bez bajerów typu 4k ale za to z lepszym dac.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez radmorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, miał ktoś styczność z kolumnami Heco victa prime 302 lub 202 zastanawiam się nad złożeniem zestawu z tych właśnie glosnikow? Są warte uwagi czy raczej dać sobie spokój?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są to dobre głośniki tyle, że jeśli chcesz zbudować system 5.1 i oprzeć system o 4 szt. takie, to będziesz musiał kupić bardzo dobry sub do tego, a co się z tym wiąże dość drogi, który może kosztować tyle co reszta zestawu, no chyba że nie masz żadnych wymagań i chcesz mieć sztukę dla sztuki ale w takim przypadku bez sensu jest składać zestaw, bo można kupić jakikolwiek "gotowiec" mieszczący się w cenie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez radmorek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)
5 godzin temu, RAF77 napisał:

Są ok.
Za tą cenę, co kosztują, to chyba lepszych nie Kupisz.

Dokładnie, popieram @RAF77 dobrze prawi...

Sam używałem Heco Victa Prime 202 jako tylnie i Atmos i w tej cenie to sa najlepsze kolumny... ja za używki dałem 50€ bez kartona i 70€ z kartonem... tylnie zmieniłem na Heco Celan GT202 

Tobie polecam na przód Victa 302, centralny 102 i tylnie 202 do tego ampli Denona/Marantza i masz zajebiste kino... w późniejszym czasie kupisz se suba na głośniku 25 cm i będziesz pan zadowolony...

3 godziny temu, radmorek napisał:

Są to dobre głośniki tyle, że jeśli chcesz zbudować system 5.1 i oprzeć system o 4 szt. takie, to będziesz musiał kupić bardzo dobry sub do tego, a co się z tym wiąże dość drogi, który może kosztować tyle co reszta zestawu, no chyba że nie masz żadnych wymagań i chcesz mieć sztukę dla sztuki ale w takim przypadku bez sensu jest składać zestaw, bo można kupić jakikolwiek "gotowiec" mieszczący się w cenie.

Bez przesady, miałeś te głośniki wogóle ze tak piszesz??? Każdy jeden sub z 25 cm głośnikiem będzie idealny... nie ważne czy będzie kosztował 600 czy 1600... swoja role spełni idealnie...

Ale tylko w kinie, natomiast w stereo 302 sprawdza się idealnie na takim metrażu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Godzinę temu, Martin Rejek napisał:

Tobie polecam na przód Victa 302, centralny 102 i tylnie 202

Tak właśnie planowałem zrobic, w nocy na euro RTV była promocja i cały komplet wychodził 1300zl więc w sumie całkiem dobra cena.

Do tego muszę znaleźć jakiś Ampli za około 700zl i gotowe. Miał ktoś styczność z amplitunerami Sony? W okolicy mam w dobrej cenie SONY STR-DH770 za 750zl. Współczesny ampli więc nie ukrywam że by mi odpowiadał, tylko pytanie czy nadaje się do czegokolwiek?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Martin Rejek napisał:

Bez przesady, miałeś te głośniki wogóle ze tak piszesz??? Każdy jeden sub z 25 cm głośnikiem będzie idealny... nie ważne czy będzie kosztował 600 czy 1600... swoja role spełni idealnie...

Ale tylko w kinie, natomiast w stereo 302 sprawdza się idealnie na takim metrażu...

W przeciwieństwie do wielu bajkopisarzy i "czytaczy gazet" na tym forum, kupiłem/sprzedałem/odsłuchałem/naprawiłem jako elektronik setki sprzętu audio i jeśli piszę to wiem o czym piszę, oczywiście jest to zawsze moje zdanie/opinia i jak czytam porady, że ktoś ma kupić sobie dobre głośniki, a do nich bylejaki subwoofer, bo każdy zagra tak samo, a już w ogóle, że

2 godziny temu, Martin Rejek napisał:

w stereo 302 sprawdza się idealnie na takim metrażu...

w dodatku z tanim amplitunerem av, na jaki tylko zostanie autorowi, to życzę powodzenia, bawcie się dalej Panowie.

Godzinę temu, InFamous napisał:

W okolicy mam w dobrej cenie SONY STR-DH770 za 750zl. Współczesny ampli więc nie ukrywam że by mi odpowiadał, tylko pytanie czy nadaje się do czegokolwiek?

Niech Ci kolega doradzi, zawsze potem możesz mu podziękować.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Gość

(Konto usunięte)

@radmorek ty się chyba wychowałeś na sprzęcie Radmora... i Unitry...naprawiasz twierdzisz tak jak ten koleś z YT Polak co tez naprawia szroty... 

Życzę powodzenia w naprawach... 

Ja bym nie kupował tego Soniacza... dołóż  i kup pożądny ampli Denona lub Marantza  albo Onkyo( tylko tu trzeba uważać na padające HDMI) co prawda bez 4K ale wydajniejszy... 

W dniu 28.03.2020 o 12:12, radmorek napisał:

Oczywiście, że można w używce, kwestia jak długo podziała (zwłaszcza ampli, gdzie przy awarii praktycznie naprawa nieopłacalna) i jak przetransportować np.

https://allegro.pl/oferta/onkyo-tx-sr804e-topowy-amplituner-7x170w-z-hdmi-7754948205

https://www.olx.pl/oferta/zestaw-kolumn-kina-domowego-koda-706f-subwoofer-aktywny-koda-sw700-CID99-IDDiLfA.html#33b5ee0491

i masz na szybko cały zestaw z bardzo dobrym ampli i wystarczającym zestawem głośników. Jeżeli poświęcisz trochę czasu, to kupując na sztuki można trafić/skompletować lepsze kolumny, tego ampli raczej nie przepijesz w Twoim budżecie, jeśli chodzi o jakość/wydajność, cenę można by targować jeszcze, bo tanio nie jest, jeśli odpowiada Ci jego wyposażenie, to ja bym się targował i brał.

Najlepszy szrot jaki widziałem to te kolumny... ampli w swoich czasach był dobry... ale to już staroć kupisz pogra tydzień i siądzie płytka od hdmi i w tedy guzik masz...

Edytowane przez Gość
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 27.03.2020 o 18:32, InFamous napisał:

Propozycja z Monitor Audio wydaje się ciekawa ale niestety chyba dość mocno wykracza poza mój budżet. Chyba że zdecydował bym się narazie na sam apli + 2x monitor, ale nawet w takim wypadku nie chciałbym znacząco wykraczać poza kwotę 2k.

Zainteresowałem się Taga 808B jako frontowy ponieważ w porównaniu z innymi podstawkowymi ma dość dużą średnicę głośnika co może dawać nadzieję na dość dobre niskie tony? w porównaniu z innymi monitorami? Mam rację czy raczej niezbyt ?

Może lepiej wstrzymać się jeszcze trochę i dozbierać jakąś większą kwotę? W tym budżecie 1000zł więcej robi sporą różnicę. ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się że tu nie chodzi o dozbieranie funduszy ale raczej o przekonanie drugiej połówki ? mysle że większość słyszała "wymyślasz" , "na co Ci to", "będzie tylko zagracać pokój". Tak że no.. próbować można ale ciężko będzie coś wskórać ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, InFamous napisał:

Obawiam się że tu nie chodzi o dozbieranie funduszy ale raczej o przekonanie drugiej połówki ? mysle że większość słyszała "wymyślasz" , "na co Ci to", "będzie tylko zagracać pokój". Tak że no.. próbować można ale ciężko będzie coś wskórać ?

Jest tak, znamy to z autopsji ? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.