Skocz do zawartości
IGNORED

Podłączenie monobloków do kolumn


VreidSogndal
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Też tak myślę.

Na forach czasami ludziska nie mogą się nadziwić dlaczego zasilacz jest taki przerośnięty. Właśnie dlatego, ze przewidziano mostkowanie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, porlick napisał:

I tu jest pies pogrzebany.

Z drugiej strony- jak producent pisze o mostkowaniu, to pewnie o zasilacz jest spokojny.

To jest jedyny powód dla którego w ogóle przyszedł mi taki pomysł do głowy. Że ten model z góry jest założony do pracy w obu trybach, co stosuje wiele osób. Na wielu brzmienie AW120 jest stawiane wyżej od AW180 a nawet AW400 jeśli chodzi o pewne aspekty. A, że w okolicy trafił się właśnie dostępny AW120, identyczny jak mój, do tego w bardzo dobrej cenie, szybko więc naszła mnie myśl aby wypróbować takiej konfiguracji. Stąd właśnie wzięły się moje pytania bo nie wiedziałem jak się za to zabrać.  A w instrukcji producenta jest pokazane podpięcie jednej sztuki. Dopiero tutaj dowiedziałem się, że obie końcówki podpinamy identycznie a rozdział na kanały odbywa się w przedwzmacniaczu gdzie obie konstrukcje są podpięte pod L oraz R.

I tak jak napisał Grzegorz7 zdaję sobie sprawę, że będę dysponował dużo większą mocą, rzędu 400 W i będę musiał ostrożniej obchodzić się z gałką głośności. Wiedząc przy tym, że widełki producenta podają moc dopuszczalnego wzmacniacza w granicach 25-300 W

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym się nie przejmuj. Dla systemu zdrowsza jest sytuacja, gdy wzmacniacz jest mocniejszy od kolumn. Wbrew pozorom, łatwiej uszkodzić kolumnę dużo słabszym wzmacniaczem, którego właściciel zmusza do głośnego grania, niż takim o mocy 2x takiej, jak podłączonej kolumny.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, porlick napisał:

Tym się nie przejmuj. Dla systemu zdrowsza jest sytuacja, gdy wzmacniacz jest mocniejszy od kolumn. Wbrew pozorom, łatwiej uszkodzić kolumnę dużo słabszym wzmacniaczem, którego właściciel zmusza do głośnego grania, niż takim o mocy 2x takiej, jak podłączonej kolumny.

To ciekawe, nie wiedziałem o tym. Zawsze myślałem, że jak podepnę 25 W wzmacniacz to tyle wykrzesam z kolumn i tylko na nadwyżkę mocy trzeba uważać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, VreidSogndal napisał:

To ciekawe, nie wiedziałem o tym. Zawsze myślałem, że jak podepnę 25 W wzmacniacz to tyle wykrzesam z kolumn i tylko na nadwyżkę mocy trzeba uważać

 jak pisano za słabym wzmacniaczem szybciej wykończysz kolumny będziesz chciał głośniej a wzmacniacz zamiast ''zdrowy'' impuls poda kolumnom niekontrolowane zniekształcenia , za ''mocny'' wzmacniacz , zdrowy rozsądek !! , 

ja mam kolumny ok 2 x 60 w RMS wzmacniacz ok  2 x 270 RMS 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, Moontan napisał:

Sprawność kolumn jest bardzo mała średnio 2% ...tubowa do 20 a inne poniżej 0,1%
poczytaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Dziękuję, zaraz poczytam

8 minut temu, jarekb napisał:

 jak pisano za słabym wzmacniaczem szybciej wykończysz kolumny będziesz chciał głośniej a wzmacniacz zamiast ''zdrowy'' impuls poda kolumnom niekontrolowane zniekształcenia , za ''mocny'' wzmacniacz , zdrowy rozsądek !! , 

ja mam kolumny ok 2 x 60 w RMS wzmacniacz ok  2 x 270 RMS 

To dosyć pokaźny zapas :)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
27 minut temu, Moontan napisał:

Sprawność kolumn jest bardzo mała średnio 2% ...tubowa do 20 a inne poniżej 0,1%
poczytaj

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Poczytałem. Faktycznie nie ma się czego bać w moim przypadku. Regulację głośności mam 200 stopniową, ograniczyłem ją do 80 procent a chyba tylko raz przekroczyłem 61 procent. Przy podłączeniu dwóch końcówek chyba rzadko będę przekraczał 30-35

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.03.2020 o 14:55, VreidSogndal napisał:

Witam. Posiadam dwa wzmacniacze Electrocompaniet AW120 DMB. Jest nożliwość podłączenia ich jako monobloki do przedwzmacniacza, tylko nie wiem jak się za to zabrać. Czy ktoś mógłby narysować schemat wszystkich połączeń pomiędzy monoblokami a przedwzmacniaczem oraz pomiędzy monoblokami i kolumnami? 

A tylko dodam swoją historię z końcówkami stereo. Były to dwie końcówki mocy stereo Abrahamsen V2.0Up które to w trybie stereo mają 70/140W. W trybie Mono natomiast moc wzrasta 4 krotnie odpowiednio 280/560W. Dodajmy że każda dysponuje potężnym Trafo 1kVA. I to właśnie mnie skusiło plus oczywiście forumowe zabobony "im więcej mocy tym lepiej" Moje kolumny są 8 ohm z min imimpedancji w okolicy 5ohm i skuteczność 88db. Dodatkowo mieszkam w bloku salon ok30m2 więc głośno nie gram. Co się okazało. Abrahamsen w trybie stereo z 4krotnie niższą mocą grał identyko. Nie mogłem odróżnić. Wniosek- zastanów się jeszcze. 

Sam mam tą samą końcówkę i jest to genialna maszyna. Porownywalem z wieloma. Aw120 ma wszystko czego szukałem. Fantastyczną przestrzeń, wokale, łączy cechy które Szukałem. Gra ciepło a zarazem bardzo detalicznie że świetną barwa.

P.S.  Ostatnio zmieniłem DaC . Poprawa jest spora. Dac nie był kiepski.

Powodzenia

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez adams84
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, adams84 napisał:

Co się okazało. Abrahamsen w trybie stereo z 4krotnie niższą mocą grał identyko.

No a czego się spodziewałeś? Że wykorzystasz w bloku taką moc? 

W dniu 31.03.2020 o 19:32, VreidSogndal napisał:

Przy podłączeniu dwóch końcówek chyba rzadko będę przekraczał 30-35

Nie wiem jak to tam jest wyskalowane, ale 4x większą moc to tylko 6dB, to jest niewiele. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, przemak napisał:

No a czego się spodziewałeś? Że wykorzystasz w bloku taką moc? 

Absolutnie nie. Chciałem tylko organoleptycznie sprawdzic jedną z audio mitów "Mocniejszy wzmacniacz zagra lepiej"

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, adams84 napisał:

Absolutnie nie. Chciałem tylko organoleptycznie sprawdzic jedną z audio mitów "Mocniejszy wzmacniacz zagra lepiej"

Aha, to sprawdziłeś ?

Dziwne by było, gdyby było inaczej. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, adams84 napisał:

A tylko dodam swoją historię z końcówkami stereo. Były to dwie końcówki mocy stereo Abrahamsen V2.0Up które to w trybie stereo mają 70/140W. W trybie Mono natomiast moc wzrasta 4 krotnie odpowiednio 280/560W. Dodajmy że każda dysponuje potężnym Trafo 1kVA. I to właśnie mnie skusiło plus oczywiście forumowe zabobony "im więcej mocy tym lepiej" Moje kolumny są 8 ohm z min imimpedancji w okolicy 5ohm i skuteczność 88db. Dodatkowo mieszkam w bloku salon ok30m2 więc głośno nie gram. Co się okazało. Abrahamsen w trybie stereo z 4krotnie niższą mocą grał identyko. Nie mogłem odróżnić. Wniosek- zastanów się jeszcze. 

Sam mam tą samą końcówkę i jest to genialna maszyna. Porownywalem z wieloma. Aw120 ma wszystko czego szukałem. Fantastyczną przestrzeń, wokale, łączy cechy które Szukałem. Gra ciepło a zarazem bardzo detalicznie że świetną barwa.

P.S.  Ostatnio zmieniłem DaC . Poprawa jest spora. Dac nie był kiepski.

Powodzenia

Dziękuję za ciekawy opis. Tak naprawdę to spodziewałem się tego, że może tak być, że zagra tak samo tyle, że z większa mocą. Ale po coś EC umieścił tą opcję w instruckcji, więc dlaczego by nie spróbować aby się przekonać. Zastanawiać to już nie mam się nad czym bo mam fizycznie te dwie końcówki w domu. Podpiąłem nawet wszystko dwa dni temu ale nie zagrało, była kompletna cisza. Myślę, że coś skopałem w wyborze lub podłączeniu źródła. Spróbuję może w weekend jeszcze raz, ale myślę, że skończy się tak jak mówisz. Pozbędę się jednej sztuki a drugi AW120 zostanie ze mną. Mam takie samo odczucie w jego odsłuchu, ma wszystko czego szukałem. Jest o wiele wyżej ceniony od AW100, który jes tdwa razy tańszy, a znalazłem również wiele opinii, że gra lepiej niż AW180 a nawet AW400, jak już wspomniałem wyżej. DAC mam do niego McIntosh ale ostatnio bardzo mało go używam. 99 procent muzyki gram z odtwarzacza CD. 

Mam nadzieję, że w weekend mi to zagra i będę mógł coś więcej powiedzieć

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, VreidSogndal napisał:

Podpiąłem nawet wszystko dwa dni temu ale nie zagrało, była kompletna cisza.

Pamiętaj, że kabel xlr do łączenia obu kanałów w mostek ma być "krosowany", to znaczy połączone 2 z 3 i 3 z 2.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, przemak napisał:

Pamiętaj, że kabel xlr do łączenia obu kanałów w mostek ma być "krosowany", to znaczy połączone 2 z 3 i 3 z 2.

Używałem zwykłe kable xlr, Van Damme. I podłączyłem tak jak w instrukcji Electrocopmaniet. Ten wzmacniacz jest tak chyba skonstruowany, że jak odwraca się fazę po podłączeniu kablem xlr to 2 łączy się z 3. Albo faktycznie namieszałem i nie miało prawa zagrać

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, VreidSogndal napisał:

Używałem zwykłe kable xlr, Van Damme. I podłączyłem tak jak w instrukcji Electrocopmaniet. Ten wzmacniacz jest tak chyba skonstruowany, że jak odwraca się fazę po podłączeniu kablem xlr to 2 łączy się z 3. Albo faktycznie namieszałem i nie miało prawa zagrać

To nie mogą być zwykle kable. Sam w drugim czy trzecim poście pokazałeś odpowiedni rysunek. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, przemak napisał:

To nie mogą być zwykle kable. Sam w drugim czy trzecim poście pokazałeś odpowiedni rysunek. 

Tak, wiem który rysunek. Byłem przekonany, że to się łączy zwykłym kablem xlr. Że skoro lewe wejście ma układ 1,3,2 a prawe 2,3,1 to te zewnętrzne piny po połączeniu są odwrotnie so siebie, czyli odwrócona faza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez VreidSogndal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, VreidSogndal napisał:

Tak, wiem który rysunek. Byłem przekonany, że to się łączy zwykłym kablem xlr. Że skoro lewe wejście ma układ 1,3,2 a praee 2,3,1 to te zewnętrzne piny po połączeniu są odwrotnie so siebie, czyli odwrócona faza

No nie, bo wtedy przy normalnym graniu w stereo łzy by leciały od razu za uszy ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, przemak napisał:

To nie mogą być zwykle kable. Sam w drugim czy trzecim poście pokazałeś odpowiedni rysunek. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

To jest tutaj dokładnie pokazane

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być "odwrócony" kabel. 

Balanced bridget mode (Mono)

Use an XLR interconnect from the

preamplifiers balanced output left or right to

the power amplifiers right input.

Link from the power amplifiers right XLR

output to the power amplifiers left XLR

input.

This link must turn the phase of + and - 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, przemak napisał:

Musi być "odwrócony" kabel. 

Dzięki wielkie, pewnie dlatego nie zagrało. Nie wiem czy będzie mi się chciało w to bawić i kolejny zestaw kabli kupować. Kupiłem już trzy komplety xlr do tego celu i widać, że na marne

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Teraz, VreidSogndal napisał:

Dzięki wielkie, pewnie dlatego nie zagrało. Nie wiem czy będzie mi się chciało w to bawić i kolejny zestaw kabli kupować. Kupiłem już trzy komplety xlr do tego celu i widać, że na marne

Na pewno dlatego nie zagrało ?

Te kable nie muszą kosztować 50pln, wystarczą zwykle, obsługa lutownicy by się przydała... Swoją drogą zamiast głupiego pstryczka we wzmacniaczu sugeruje się klientowi zakup kabla za grube pliki tatusiów. Słabe IMO. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, przemak napisał:

Na pewno dlatego nie zagrało ?

Te kable nie muszą kosztować 50pln, wystarczą zwykle, obsługa lutownicy by się przydała... Swoją drogą zamiast głupiego pstryczka we wzmacniaczu sugeruje się klientowi zakup kabla za grube pliki tatusiów. Słabe IMO. 

 

Tu się zgodzę. Jeśli coś ma być stworzone do obu funkcji powinno to być czytelne i w miarę bezobsługowe. W takim wypadku nie chce mi się w to zupełnie dalej brnąć. Wybiorę lepszy egzemplarz a drugi wystawię na sprzedaż. I przynajmniej zwolni się miejsce na jakiś inny przydatny sprzęt. Dziękuję za pomoc, to już rozwiało moje wszelkie wątpliwości na temat zabawy z tym połączeniem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, VreidSogndal napisał:

Tu się zgodzę. Jeśli coś ma być stworzone do obu funkcji powinno to być czytelne i w miarę bezobsługowe. W takim wypadku nie chce mi się w to zupełnie dalej brnąć. Wybiorę lepszy egzemplarz a drugi wystawię na sprzedaż. I przynajmniej zwolni się miejsce na jakiś inny przydatny sprzęt. Dziękuję za pomoc, to już rozwiało moje wszelkie wątpliwości na temat zabawy z tym połączenie

Szkoda że nie doprowadzisz sprawy do końca. Jednak pomimo własnych negatywnych doświadczeń bardzo ciekawi mnie czy może jednak ec w mono zagra inaczej. A moze jeszcze spróbujesz? Skoro już tyle starań poczyniłeś.....a końcówki już stoją u ciebie ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, adams84 napisał:

Szkoda że nie doprowadzisz sprawy do końca. Jednak pomimo własnych negatywnych doświadczeń bardzo ciekawi mnie czy może jednak ec w mono zagra inaczej. A moze jeszcze spróbujesz? Skoro już tyle starań poczyniłeś.....a końcówki już stoją u ciebie ?

Szkoda mi niszczyć tych kabli, które kupiłem, tanie nie były. Choć wiem, że wystarczą najzwyklejsze w świecie. A jak Ty podłączałeś swoje Abrahamsen? Używałeś kabli xlr do odwrócenia fazy czy Abrahamsen pomyślał o tym lepiej i po prostu był przełącznik pomiędzy trybami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, VreidSogndal napisał:

Abrahamsen pomyślał o tym lepiej i po prostu był przełącznik pomiędzy trybami?

Dokładnie tak

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 3.04.2020 o 21:18, adams84 napisał:

Absolutnie nie. Chciałem tylko organoleptycznie sprawdzic jedną z audio mitów "Mocniejszy wzmacniacz zagra lepiej"

Zagra lepiej, jeśli zestawy głośnikowe na to pozwolą ? i nie chodzi tu o głośność.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

pre lampowe Adagio Sound, końcówka Sugden Au51 P MKII, AVI Laboratory Series, strojenie kolumn Adagio Sound - wszystko spięte kabelkami ;-)) żeby grało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minut temu, Kazik II napisał:

Zagra lepiej, jeśli zestawy głośnikowe na to pozwolą ? i nie chodzi tu o głośność.

Mógłbyś rozwinąć. W moim przypadku nie było tego słuchać a kolumny mam dobre więc jednak zostanę przy swoim.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiągnąłeś właśnie HI-End. 

Skoro nie usłyszałeś różnicy miedzy dobrym a lepszym.

Gratulacje...

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.