Jump to content
Bogdan

ukryte skarby Volvo

Recommended Posts

Przypadkiem natrafiłem na opis fabrycznego wzmacniacza samochodowego Volvo 8673135,

który okazał się prawdziwym ewenementem , bo zawiera przetwornicę DC/DC o mocy

około 200 wat i 4 kanały zbudowane o TDA7294 !!! za grosze można kupić przyzwoity 

wzmacniacz do samochodu lub np. do kolumn aktywnych...

Wymyśliłem sobie , że w Volvo XC90 będzie może jeszcze coś lepszego ,

ale niestety tu już są typowe kości z car audio , ale za to jest wbudowane dsp .

Ciekawe co jeszcze kryje się w innych instalacjach fabrycznych....2.thumb.jpg.2ee8cdfb734b4dc803fb7a540716d629.jpg

1.jpg

3.jpg

4.jpg

Lexus ma 8 kanałowego Marka Levinsona :-)

ML Lexus.jpg

• Like 1
  • Thanks 1

4 godziny temu, Bogdan napisał:

Przypadkiem natrafiłem na opis fabrycznego wzmacniacza samochodowego Volvo 8673135,

około 200 wat i 4 kanały zbudowane o TDA7294 !!!

Posiadam ten wzmacniacz w Volvo S80 mkI. Napędza 10 głośników z 11-u (centralny posiada 25W wzmacniacz w HU-801/HU850). Twórca to Alpine.
Całość gra fajnie, ale dopiero wytłumienie kufra i drzwi pokazała potencjał 😉

Edited by AudioAddicted

Wzmacniacz PP krzemowy i wzmacniacz SET lampowy; Pre lampowe; DAC nie lampowy; CD nie lampowy; PC nie lampowy; Decki nie lampowe; Kable. Też nie lampowe, bo węglowe 😉 Kolumny własnoręcznie rzeźbione - AudioAddicted AAC250 😛 Własnoręcznie wyryty "Amplifier Switch" - ale nie pamiętam czy aby lampowy 😄 Stolik Atacama Evoque Custom+Mod - nie lampowy, ale na pewno analogowy 🙂 www.audioaddicted.co.uk 

xavian
11 godzin temu, Bogdan napisał:

około 200 wat i 4 kanały zbudowane o TDA7294 !!! za grosze można kupić przyzwoity 

wzmacniacz do samochodu lub np. do kolumn aktywnych...

Wymyśliłem sobie , że w Volvo XC90 będzie może jeszcze coś lepszego ,

ale niestety tu już są typowe kości z car audio , ale za to jest wbudowane dsp .

Ciekawe co jeszcze kryje się w innych instalacjach fabrycznych....2.thumb.jpg.2ee8cdfb734b4dc803fb7a540716d629.jpg

1.jpg

3.jpg

4.jpg

Lexus ma 8 kanałowego Marka Levinsona 🙂

ML Lexus.jpg

Od razu uprzedzę, rozmawiasz z żółtodziobem w temacie 😉 Czyli co, kupuję 

Hidden Content

Give reaction or reply to this topic to see the hidden content.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )  i jak łączę to z instalacją car audio?

Nie tak szybko z tym podłączeniem. Po pierwsze ten wzmacniacz to żaden cud techniki, po drugie jego uruchomienie wymaga odrobiny wiedzy, no i przydałby się schemat wyprowadzeń. Kupić i poeksperymentować zawsze można bo cena śmieszna. Jak będziesz kupował to poproś sprzedającego żeby dorzucił oryginalne kostki przyłączeniowe z kawałkami kabelków, to znacznie ułatwi potem eksperymenty.

Edited by frobek

"Mój panie, po cóż tłumaczyć durniowi, że jest durniem. Przecież jego dureństwo na tym właśnie polega, że nie ma o nim pojęcia." - Bernard le Bovier de Fontenelle

te skomplikowane z xc90 z procesorem i dacami będzie trudno wykorzystać w całości - ten prosty z przetwornicą bardzo łatwo da się uruchomić - do użytku domowego można odłączyć przetwornicę i podać nacięcia symetryczne ok 2 x 30 DC z zewnętrznego zasilacza

O ktorym roczniku wesji mowa?

Mialem XC90 przez 15 lat a przy zakupie moglem wybrac 3 wersje systemu audio, od stereo az do wielokanalowej wersji surround z dodatkowym subwooferem (summum, momemtum,...). Glosniki byly pochodzenia Dynaudio.

Ale najlepsza wersja/rozwiazaniem bylo pobranie sygnalu z koncowki wielokanalowej na wyjsciu glosnikowym, wejscie do dodatkowego procesora DSP (Mosconi) i uzycie solidnych dodatkowych koncowek mocy Alpine.

Fabryczne glosniki niskotonowe w drzwiach Dynaudio byly niezle/wystarczajace, ale gwizdki i subwoofer zastapily nowe przetworniki (Ground Zeero i Kicker).

BTW. Najnowsze XC90 ma najlepszy fabryczny system audio jaki kiedykolwiek slyszalem. Wszystkie inne Levinsony w Lexusach, Burmestery w Mercedesie, Harmany, Bose, B&O,... w Audi, BWM,... ) odpadaja.

Mniejszy Harman Kardon mam w Caymanie i zastapilem wlasnym systemem. Wiekszy Bose w Macanie jest OK, ale tez bym wolal wymienic. Jedyny system porownywalny z nowym XC90 to wielki Burmester w Porsche.

BTW. Ten nowy XC90 jest oparty o B&W i znakomity procesor DSP z korekcja akustyki

BTW. Ten nowy XC90 jest oparty o B&W i znakomity procesor DSP z korekcja akustyki 

Szwedzi są nieliczni, którzy sami opracowują akustykę w samochodzie i nawet mają własny pokój referencyjny.

26cdaa4b81382bc60d835367a96430b8.jpg

Tam jeden wzmacniacz kosztuje tyle co cały zestaw w V90.

Dla DSP używają Dirac Unison. Głośniki i wzmacniacze produkuje harman. B&W pożycza imię.

18 minut temu, wstach1 napisał:

faktycznie jak za 30 plnów to żal nie brać.

załączam link bo są trzy wersje.

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wersje są dwie - PA-200 (4x50W) i PA-300 (4x75W). Rożne oznaczenia kodowe wynikają z tego czy to był wzmak sprzed czy po liftingu.
Ale dobrze, że wspomniałeś o tym ponieważ PA-200 w wyniku oszczędności poczynionych w audio po lifcie posiadał tranzystory TDA1514A, zamiast TDA7294.

Oszczędności nie dotyczyły tylko wzmacniacza, ale również samych głośników (włókno szklane większe przed, papier i mniejsze magnesy po lifcie). Głośniki z tylnej półki S80 - po lewej polift:

Hidden Content

Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

W moim polifcie zmieniłem zarówno wzmacniacz, jak i wszystkie głośniki na te sprzed liftu.
Wzmacniacz PA-300 zestawiany był głośnikami Dynaudio.

Edited by AudioAddicted

Wzmacniacz PP krzemowy i wzmacniacz SET lampowy; Pre lampowe; DAC nie lampowy; CD nie lampowy; PC nie lampowy; Decki nie lampowe; Kable. Też nie lampowe, bo węglowe 😉 Kolumny własnoręcznie rzeźbione - AudioAddicted AAC250 😛 Własnoręcznie wyryty "Amplifier Switch" - ale nie pamiętam czy aby lampowy 😄 Stolik Atacama Evoque Custom+Mod - nie lampowy, ale na pewno analogowy 🙂 www.audioaddicted.co.uk 

Zacząłem "rozgryzać" złącza w module. Zastanawia mnie przełącznik przetwornicy trigger +12V czy to włącza przetwornicę czy wyłącza?

20200426_222204.jpg

Edited by wstach1
.

Zapewne tak jak normalne wzmacniacze samochodowe potrzebuje Remote jak wzbudzenie. Tutaj nazywa się Triger