Skocz do zawartości
IGNORED

Brum na słuchawkowcu AVT2744


ArturR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

jak w temacie - przy skonstruowaniu AVT2744 słychać delikatny brum od razu po wpięciu słuchawek. Na anodę według schematu podawany wyprostowany prąd o napięciu 210-230V, natomiast na żarzenie idzie 14V zmiennego. Dodanie rezystorów R15 i R16 (jak w schemacie - avt zasilenie z 1 obrazka), które symetryzują napięcie żarzenia na masę tylko ten brum zmniejsza. Mam pytanie, czy takie rozwiązanie jak zastosowanie stabilizatora napięcia z drugiego lub trzeciego obrazka może rozwiązać ten problem? Może ktoś stosował podobne rozwiązania?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

stabilizator napięcia1.jpg

stabilizator2.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z opisu nie wynika jakie lampy są zastosowane. Jak zastosowano lampę PCL86 to żarzenie powinno mieć napięcie ok. 13V. Jeśli jest ECL86 to niestety napięcie żarzenia sporo za duże. Trzeba zastosować stabilizator i zbić do 6,3 V.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób masz doprowadzone żarzenie do lamp? Dwom skręconymi przewodami?

Buczenie jest też przy zwartym do masy wejściu?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz 14V zmiennego to po wyprostowaniu na kondensatorze za mostkiem będzie ok. 19-20V stałego. Spokojnie zbijesz na 7812  do 12V. Jak chcesz dokładnie 13V tak jak wymaga PCL86 to zastosuj LM317T  albo LM350T  z regulacją napięcia. Układ bardzo prosty. Ja wszędzie w układach przedwzmacniaczy lampowych stosuję stabilizację żarzenia.  Oprócz znaczącego wyeliminowania brumu daje to jeszcze jeden pozytywny efekt, napięcie żarzenia jest niezależne od wahań napięcia w sieci.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Kapstan_Biasu napisał:

W jaki sposób masz doprowadzone żarzenie do lamp? Dwom skręconymi przewodami? 

Buczenie jest też przy zwartym do masy wejściu?

 

Nie - przewody nie są skręcone. Znajomy ma doprowadzenie skręconymi i też słyszę delikatne brumienie. Wejście jest zwarte do masy.

To znaczy ja te przewody oczywiście poskręcam, ale czy jednocześnie nie wyprostować prądu?

4 godziny temu, moltos napisał:

Jak masz 14V zmiennego to po wyprostowaniu na kondensatorze za mostkiem będzie ok. 19-20V stałego. Spokojnie zbijesz na 7812  do 12V. Jak chcesz dokładnie 13V tak jak wymaga PCL86 to zastosuj LM317T  albo LM350T  z regulacją napięcia. Układ bardzo prosty. Ja wszędzie w układach przedwzmacniaczy lampowych stosuję stabilizację żarzenia.  Oprócz znaczącego wyeliminowania brumu daje to jeszcze jeden pozytywny efekt, napięcie żarzenia jest niezależne od wahań napięcia w sieci.

Czyli iść w kierunku stabilizacji żarzenia? Według tych schematów z obrazków 2 i 3? Będzie ok? Ja wpinam wszystko w listwę zasilającą, chyba ona eliminuje wahania w sieci.     

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, ArturR napisał:

Nie - przewody nie są skręcone. Znajomy ma doprowadzenie skręconymi i też słyszę delikatne brumienie. Wejście jest zwarte do masy.

To znaczy ja te przewody oczywiście poskręcam, ale czy jednocześnie nie wyprostować prądu?

Czyli iść w kierunku stabilizacji żarzenia? Według tych schematów z obrazków 2 i 3? Będzie ok? Ja wpinam wszystko w listwę zasilającą, chyba ona eliminuje wahania w sieci.     

Listwa zasilająca nie stabilizuje napięcia sieciowego.

Napięcie żarzenia lampy, według starych zasad, powinno mieścić się w zakresie +/- 5% napięcia znamionowego. 

Możesz spróbować stabilizacji i dobrej filtracji napięcia żarzenia.

Czy z listwy zasilasz tylko ten wzmacniacz? Nie masz nad biurkiem lub w pobliżu czegoś, co może "siać" zakłóceniami?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Kapstan_Biasu napisał:

Czy z listwy zasilasz tylko ten wzmacniacz? Nie masz nad biurkiem lub w pobliżu czegoś, co może "siać" zakłóceniami?

To znaczy z listwy zasilającej Oehlbach Powersocket-907 zasilam cały sprzęt Cambridge 851A+C, TV,  blue-ray-a, dekoder Polsatu i korektor graficzny - chyba nic z tego nie "sieje" zakłóceniami. Ale ten wzmacniacz słuchawkowy AVT podpinam również w innych miejscach w domu, gdzie w pobliżu w ogóle nie ma żadnego sprzętu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli stabilizacji napięcia sieciowego w listwie nie masz.

Jak masz poprowadzoną masę we wzmacniaczu? Gdzie jest punkt wspólny masy?

Pokaż wnętrze wzmacniacza.

Zrób próbę z kondensatorem 47 - 100nF podłączonym do wyprowadzeń uzwojenia żarzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
54 minuty temu, ArturR napisał:

To znaczy z listwy zasilającej Oehlbach Powersocket-907 zasilam cały sprzęt Cambridge 851A+C, TV,  blue-ray-a, dekoder Polsatu i korektor graficzny - chyba nic z tego nie "sieje" zakłóceniami. Ale ten wzmacniacz słuchawkowy AVT podpinam również w innych miejscach w domu, gdzie w pobliżu w ogóle nie ma żadnego sprzętu.

sieje

ale brum raczej rodzi się we wnętrzu wzmacniacza.Pokaż prowadzenie masy, skręć przewody żarzenia, daj symetryzację przy samych lampach, wypróbuj żarzenie stałym(prowizorycznie: mostek,kondensator, LM7815- tak na parę minut),pokaż zdjęcia.Rób coś i mów jakie są rezultaty, nie oczekuj gotowych i pewnych odpowiedzi bez współpracy z Twojej strony

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez artw

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest stare zdjęcie - obecnie zamieniłem na transformator toroidalny. Masa jest po lewej stronie - niedaleko gniazda zasilającego.

47 minut temu, Kapstan_Biasu napisał:

Zrób próbę z kondensatorem 47 - 100nF podłączonym do wyprowadzeń uzwojenia żarzenia.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jaką próbę mam zrobić z tym kondensatorem?

IMG-20200325-WA0001.jpg

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a na starym trafo brumiło? skręć mocno ze sobą przewody żarzenia(chyba te niebieskie)

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brumiło i na starym i na nowym brumi. To znaczy nie jest tragedia, ten brum jest taki delikatny - jak gra muzyka to go nie słychać w ogóle, ale w przerwach, albo jak tylko podpięte są słuchawki brum jest, niestety

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Czy gniazda podłączeniowe RCA są dobrze odizolowane od metalu obudowy?
2. Czy brum w słuchawkach znika po odłączeniu kabla RCA?
3. Czy masz na potencjometrze głośności - np. na gwincie - pętlę ze srebrzanki podlutowaną do masy? Taki "nieumasiony" np. Alps jest dość często źródłem brumów.
4. Czy masa układu łączy się tylko w jednym punkcie z metalową podłogą obudowy, a reszta słupków jest "zaizolowana"?
5. Czy brum był już przed montażem w obudowie? 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, ArturR napisał:

To jest stare zdjęcie - obecnie zamieniłem na transformator toroidalny. Masa jest po lewej stronie - niedaleko gniazda zasilającego.

Jaką próbę mam zrobić z tym kondensatorem?

Podłączyłeś kondensator do wskazanych zacisków? Czy nastąpiła jakaś zmiana?

Dlaczego stare zdjęcie, a nie aktualne?

Pytając o punkt wspólny masy, miałem na myśli punkt w rozumieniu elektrycznym. Gdzie łączą się masy "lokalne"? Czyli masy zasilacza, wzmacniacza, gniazd wejściowych i słuchawkowego?

Czy pisząc "Masa jest po lewej stronie - niedaleko gniazda zasilającego.", miałeś na myśli ten

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

zacisk? Jeśli tak, to nie jest to zacisk masy, tylko punkt podłączenia przewodu ochronnego.

Zastosowałeś układ w gwiazdę czy z tzw. szyną masy? Por. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wprawdzie ten artykuł dot. wzmacniaczy gitarowych, ale zasady są takie same.

Na gniazdach wejściowych są jakieś rezystory łączące ekrany kabli z budową gniazd.

1696929583_bvcvc.thumb.JPG.59cbeae55f16c7da540b9c3f7b945455.JPG

Na schemacie ich nie ma. W jakim celu zostały zastosowane?

Czy ekrany kabli sygnałowych łączą się ze sobą i z masą również tutaj?

gvfdsc.thumb.JPG.30fb0c657955e454aa347256dac44637.JPG

Jeśli tak, to masz zrobioną pętlę masy. 

To

mnbv.thumb.JPG.a28b1d65158fb66d8be1e22fedeb4fec.JPG

mi się nie podoba. Przewody do żarzenia lamp "splecione" z przewodami napięcia anodowego.

A tu

jhgfd.thumb.JPG.4818bea79447fcbb1c7203e30c6160b9.JPG

jest błąd.

Po pierwsze, przewód żółto - zielony jest zarezerwowany dla przewodu ochronnego, a nie masowego.

Po drugie. Masa zasilacza jest podłączona do obudowy tym przewodem tutaj,

mjnuhyt.thumb.JPG.a8c90685ecccb64fb6aa893538219f1c.JPG

a przewód ochronny kabla sieciowego, w miejscu, które wcześniej wskazałeś. Obok gniazda zasilającego.

Porównaj to z tym rysunkiem

ikjuhgfd.thumb.JPG.8a877229eea4f42e8d05897ef5166596.JPG

Obecnie masz chyba dwa punkty podłączenia masy z obudową. Przy gnieździe zasilania i po prawej stronie płytki zasilacza.

Gdy będziesz odpowiadał na nasze pytania, zrób to po kolei i systematycznie,

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Kapstan_Biasu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za pomoc ekspercką. Po kolei postaram się odpowiedzieć na wszystkie pytania. Trochę historii. Postanowiłem zrobić ten wzmacniacz tak trochę dla zabawy, a trochę przez to, że lubię słuchać dużo muzyki, a domownikom to czasami przeszkadza, szczególnie wieczorami. Ponieważ ostatnie konstrukcje robiłem jakieś 30-40 lat temu, musiałem skompletować sprzęt i zakupić trochę elementów. W AVT zakupiłem płytki do AVT2744 i obudowę metalową. Okazyjnie na OLX-ie znalazłem ofertę już gotowego wzmacniacza i postanowiłem go kupić i ewentualnie przerobić. Od razu byłem zaskoczony dobrą jakością dźwięku. Na oko nie wyglądał na perfekcyjne cacko, ale grał i gra bardzo ładnie, tym bardziej że napędza HD600 i nie wiem, czy to łatwe słuchawki do napędzania. W każdym bądź razie zabrałem się za udoskonalenie i przeróbki tego wzmacniacza. Zauważyłem kilka błędów, o których wspominaliście - wspólne przewody anodowego napięcia i żarzenia, zastosowanie dwóch transformatorów, problemy z masą. Pierwsze co zrobiłem to wymieniłem transformator na pasujący do AVT. Tak to wygląda z nowym transformatorem - w zał.

6 godzin temu, dekRe napisał:

1. Czy gniazda podłączeniowe RCA są dobrze odizolowane od metalu obudowy? Moim zdaniem nie
2. Czy brum w słuchawkach znika po odłączeniu kabla RCA? Tak
3. Czy masz na potencjometrze głośności - np. na gwincie - pętlę ze srebrzanki podlutowaną do masy? Taki "nieumasiony" np. Alps jest dość często źródłem brumów. Jest "umasiony"
4. Czy masa układu łączy się tylko w jednym punkcie z metalową podłogą obudowy, a reszta słupków jest "zaizolowana"? Jakiego układu? Zasilania? Jest punkt połączenia z metalową podłogą - przy con1, reszta słupków izolowana.
5. Czy brum był już przed montażem w obudowie? Nie miałem okazji tego sprawdzić

Ale z nowym transformatorem tak jak i ze starymi pozostało delikatne brumienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Kapstan_Biasu napisał:

Podłączyłeś kondensator do wskazanych zacisków? Czy nastąpiła jakaś zmiana? Na con.3? Muszę dokupić, bo akurat takiego nie mam, a z tym obecnie może być problem - w zasadzie tylko przez internet

Dlaczego stare zdjęcie, a nie aktualne? Napisałem odpowiedź w poprzednim poście

Pytając o punkt wspólny masy, miałem na myśli punkt w rozumieniu elektrycznym. Gdzie łączą się masy "lokalne"? Czyli masy zasilacza, wzmacniacza, gniazd wejściowych i słuchawkowego? Chyba nie ma - tych punktów jest kilka

Czy pisząc "Masa jest po lewej stronie - niedaleko gniazda zasilającego.", miałeś na myśli ten.

3 godziny temu, Kapstan_Biasu napisał:

Wprawdzie ten artykuł dot. wzmacniaczy gitarowych, ale zasady są takie same. Poczytam o tym i spróbuję to naprawić

Na gniazdach wejściowych są jakieś rezystory łączące ekrany kabli z budową gniazd. Sprawdzę to, ale czy to może być powodem brumu?

3 godziny temu, Kapstan_Biasu napisał:

Czy ekrany kabli sygnałowych łączą się ze sobą i z masą również tutaj? Tak - jest pętla masy

 

Nowy transformator połączony jest zgodnie ze schematem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, ArturR napisał:

1. Czy gniazda podłączeniowe RCA są dobrze odizolowane od metalu obudowy? Moim zdaniem nie
2. Czy brum w słuchawkach znika po odłączeniu kabla RCA? Tak

Zrób szybki eksperyment - wymontuj te gniazda, by nie miały połączenia z obudową czyli "masą". 
 

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za pomoc. Trochę rozgrzebałem konstrukcje - więc nie mam jak posłuchać i sprawdzić. Czekam na części, które zamówiłem przez neta. Jak tylko dostanę i pozmieniam prowadzenia masy i stabilizację na stały prąd - dam znać, czy brumi dalej, czy nie. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, ArturR napisał:

Dzięki za pomoc. Trochę rozgrzebałem konstrukcje - więc nie mam jak posłuchać i sprawdzić. Czekam na części, które zamówiłem przez neta. Jak tylko dostanę i pozmieniam prowadzenia masy i stabilizację na stały prąd - dam znać, czy brumi dalej, czy nie. 

po ostatnich wpisach można sądzić , że brumienie nie pochodzi od żarzenia a od prowadzenia masy.Możesz zrobić to co proponują koledzy bez czekania na elementy, bo po ich zamontowaniu i tak Cię to prawdopodobnie czeka

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

DIY to przyjemność grzebania w sprzętach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie,

na starym modelu znalazłem 2 podwójne kondensatory jak w załączeniu. Czy to jest 2,7uF 500V 10%? Czy źle odczytałem ten kod?

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 minut temu, przemak napisał:

To zasadniczo warystor jest ?

Dziękuję bardzo za odpowiedź - naprowadziłeś mnie na właściwą drogę, bo się pogubiłem

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 5 tygodni później...

A skoro mowa o warystorach - ktoś mi podpowie po co takie zastosowanie jak na zdjęciu powyżej? 2 równoległe warystory 275 na 1 i 9 nóżce PCL86??? Bo nawet jak warystor przebije to co - anodowy prąd pójdzie na siatkę? 

 

Mam już cały projekt na wykończeniu - w weekend odsłuchy - mam nadzieję, e brum zniknie...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij



  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

                  wykrzyknik.png

Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
 

Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

 

Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.