Skocz do zawartości
IGNORED

MQA / CD-MQA wątek zbiorczy.


marek-1969
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dla mnie HDCD brzmiały przyjemniej niż normalne CD. Obecnie nie mam odtwarzacza z dekoderem hdcd (miały je wszystkie naimy) i trochę żałuję, ale z drugiej strony tych płyt zbyt wiele nie było. Myślę że MQA jest zrobiony wyłącznie pod streaming (bo mimo zwiększającej się pojemności łączy, przesyłanie dużych plików po prostu jest droższe dla firm) i chodzi raczej o wrażenie lepszego dźwięku na przenośnych słuchawkach czy zestawach biurkowych, niż rzeczywistą dobrą jakość w sensie, jaki nas interesuje. Tu zaś od paru lat trwa regres w dziedzinie dac-ów - czy też powrót do źródeł lub zapisów red book. Dużą popularnością cieszą się odtwarzacze zbudowane na starych kościach 16 bitowych i beż żadnych "poprawiczy" i sztucznego zwiększania rozdzielczości. Obecni kiedyś (a może i teraz też) użytkownicy forum, zawsze uważali, że bardzo dobry odtwarzacz CD może wygrać z DSD, SACD - ich zdaniem format jest wystarczający, tylko taki sprzęt kosztuje górę pieniędzy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, pantagruel napisał:

Dla mnie HDCD brzmiały przyjemniej niż normalne CD.

Jak miały fachowo podrasowany mastering to oczywiście będą będą brzmieć przyjemniej, to zupełnie normalne. 

6 godzin temu, pantagruel napisał:

zawsze uważali, że bardzo dobry odtwarzacz CD może wygrać z DSD, SACD

Technicznie nie wygra, natomiast w domenie ludzkiego słuchu po lekkiej modyfikacji zapisu na CD może wygrać, cokolwiek to znaczy. Z tym że z reguły modyfikuje się materiał na gęste formaty tak żeby było słychać różnicę na ich korzyść. Inaczej klienci nie kupią drugi raz tego samego materiału.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hdcd to żaden podrasowany " mastering" tylko dodatkowe informacje zazwyczaj tracone przy tworzeniu materiału do 16/44,1 . Wg pewnego uproszczenia to materiał 19 bitowy.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, marek-1969 napisał:

Hdcd to żaden podrasowany " mastering" tylko dodatkowe informacje zazwyczaj tracone przy tworzeniu materiału do 16/44,1

"Stracić" możesz tylko to co jest poniżej -96 dB bo taki jest maks DR dla CD. Spróbuj kiedyś posłuchać co słychać poniżej np. -80 dB. Zobaczysz a w zasadzie usłyszysz ile tracisz. I to w zasadzie nie trzeba tak całkiem tego tracić bo można do tych bardzo niskich poziomów np. poniżej -80 dB zastosować kompresję dotyczącą wszystkiego poniżej tak żeby zmieścić się w tych 96 dB CD, ale wątpię czy ktoś to robi.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą kupiłem Roxy Music nagrane w HDCD w ... Biedronce . Zespół nieszczególnie dla mnie ważny ale brzmienie analityczne do bólu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 14.09.2020 o 17:45, barni napisał:

Oczywiście jest nisza typu winyle

Niby tak, tylko czemu w skali świata sprzedaje się więcej winyli niż cd?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Wolę błędy entuzjazty od obojętności mędrca" - Anatol France

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raport na jaki cytowalo pol branzy dotyczy tylko USA. Mamy generalnie mode na vintage, rzeczy klasyczne jako odskocznie od wszechogarniajacej nas elektroniki i oprogramiwania, z ktora ludzie starsi sobie nie radza. Tymczasem wiekszosc mlodszych kupyjacych CD przestawila sie na streaming, ktory stanowi 85% przychodow z muzyki. Tylko taki news slabo sie sprzedaje, wiec byl wskazywany na koncu artykulu, a ludzie teraz zyja clickbajtowymi naglowkami bez wnikania w tresc.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CD jest vintage . Vinyl to bardziej snobizm nie poparty wiedzą , pasją i rzeczywistą miłością .

Jaką czas temu w innej analizy z rynku amerykańskiego wynikała że duża część kupujących nie słucha swoich czarnych płyt a część nie posiada ... gramofonu.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

I jest jeszcze jeden argument za kupowaniem audio-systemów: w przypadku ewentualnego rozwodu rzadko się go traci na rzecz partnera: jacht przepadnie, dom przepadnie, dzieło sztuki przepadnie, prawa rodzicielskie przepadną - ale sprzęt na pewno będzie ci towarzyszył na nowej drodze życia. Nawet lichwiarz powinien to docenić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

In the first half of 2020, Discogs shows an increase of 33.83% in sales and 18.77% in submissions over 2019.

The most popular physical music format sold this year so has been vinyl, with a 33.72% increase in sales through the Marketplace year-over-year. However, CDs (+31.03%) and cassettes (+30.52%) experienced similar growth. Our peak occurred in May 2020 with 1.6 million items sold

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wieza STEREO Technics :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • 3 miesiące temu...

Krótko i na temat czy płytę CD zapisem HQA odtworzę na CD DENON DCD 1510ae ?

Przeczytałaem że każde cd otwarza ten zapis? co wydaje mi się bez sensu/

Pozdrawiam

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Dany123 napisał:

Krótko i na temat czy płytę CD zapisem HQA odtworzę na CD DENON DCD 1510ae ?

Przeczytałaem że każde cd otwarza ten zapis? co wydaje mi się bez sensu/

Pozdrawiam

Spokojnie odtworzysz, to zwykła płyta CD, tylko w CDkach z dekoderem MQA jak np. playery Luxman, może będzie słychać coś więcej.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedz.

Czy dobrze rozumiem?

Mój CD otwarza CD i hybrydy SACD Wtym drugim przypadku  (SACD) warto dopłacić do plyty bo jest do tego przystosowany.

W przypadku MQA nie warto bo i tak bedzie otwarzał jak zwykłe CD czyli kupuje CD za 60zł a nie za 200zł MQA

Mowiąc w wielkim skrócie.

Pozdrawiam Daniel

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Dany123 napisał:

Dzięki za odpowiedz.

Czy dobrze rozumiem?

Mój CD otwarza CD i hybrydy SACD Wtym drugim przypadku  (SACD) warto dopłacić do plyty bo jest do tego przystosowany.

W przypadku MQA nie warto bo i tak bedzie otwarzał jak zwykłe CD czyli kupuje CD za 60zł a nie za 200zł MQA

Mowiąc w wielkim skrócie.

Pozdrawiam Daniel

 

 
 
 

Dokładnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MQA to format stratny. Najlepsze co może zdziałać, to zagrać nie do odróżnienia od orginału. Bo jeśli zagra inaczej, to musi to być wynikiem straty w stosunku od orginału. Lepiej zagrać od orginału jest logicznie wykluczone.

Więc nie rozumiem jednej rzeczy: czym tu się jarać w czasach, gdy podstawowy internet wystarcza do oglądania Netflixa w FullHD? Rozumiem ćwierć wieku temu, gdy pojawił się Winamp i po całonocnym zciąganou "darmowe" mp3 grało jak CD - to była swego rodzaju rewolucja. Albo gdy moje pierwsze przenośne mp3 potrafiło na 512MB zmieścić 8 płyt. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, szymon1977 napisał:

czym tu się jarać

Nie żartuj sobie. Zapalona niebieska LED czyni cuda. Jak do tego jeszcze masz wyświetlacz i informacje o fs to już całkiem full wypas. To musi grać lepiej!!! ?

Nie wiesz, że Bob szpieguje po studiach, a potem poprawia w nagraniu to co zepsuł sprzęt nagrywający???

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, andaudion napisał:

To wszystko jest stratne, dlatego że oryginał jest tylko jeden w studio nagraniowym w postaci gęstego pliku PCM 24/192 i podobnie, DSD128 lub DXD.

Polecam wątek w zakładce hi-end dotyczący porównania DAC-ów z bardzo różnych półek cenowych i przy okazji plików o różnej gęstości wykonanych z tego samego materiału PCM o dużej gęstości i z materiału analogowego:

 

Bardzo ciekawy materiał. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jakość wniosków w porównaniach audio jest zawsze zgodna z jakością procedury porównawczej.

Pasja bez precyzji to chaos. DOBRZE ŻE JEST MUZYKA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, szymon1977 napisał:

Gdy się słuchało na komputerowych głośniczkach kupionych na targu za 50zł.

49 minut temu, andaudion napisał:

Czy Ty czytasz to co piszesz? Czy rozumiesz to co piszesz?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, montes napisał:

Co dokładnie i w jakim stopniu jest tracone ...?

Nie wiem co - wiem że. A utrata części danych, jak w momemcie powstania mp3 była swego rodzaju rewolucją, tak dziś jest nieco bezcelowa. Może Tidalowi ułatwia sprawę nie tylko magazynowania ale i streamowania tysięcy plików o wielkości CD i jakości reklamowanej jako hires, ale dla użytkownika to żaden progres.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, szymon1977 napisał:

Lepiej zagrać od orginału jest logicznie wykluczone.

Oczywiście, tylko w przypadku plików MQA jest robiony specjalny mastering. A zatem mamy różne oryginały i różne brzmienie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, marek.pap napisał:

Oczywiście, tylko w przypadku plików MQA jest robiony specjalny mastering. A zatem mamy różne oryginały i różne brzmienie.

No to teraz możemy do porównania z MQA wziąć cd-audio i mp3 zrobiony z hi-res - niech ktoś na słuch oceni, który plik ma najwyższą jakość. Nonsens!

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, szymon1977 napisał:

No to teraz możemy do porównania z MQA wziąć cd-audio i mp3 zrobiony z hi-res

Nie możemy, bo MQA to nie jest kompresja z Hires, tylko upsamplowany CD. Z wywiadu z panem Bobem wyczytałem, że MQA polega na tym że poprawione są niedoskonałości sprzętu nagrywającego. W szczególności "przywrócone" zostaje to co utracone było w filtrach cyfrowych sprzętu z początku techniki cyfrowej. Ale wg niego w nagraniach z dzisiejszego studia, też jest co poprawiać. I to jest tzw. pierwsza warstwa. Druga warstwa zależy od tego czy DAC "wspiera" MQA. Bob chwalił się że współpracuje z wieloma producentam sprzętu, jak i samych podzespołów, czyli kości DAC, a ma to na celu tak zmodyfikować nagranie, żeby efektem końcowym był sygnał bez negatywnego wpływu DAC. Czyli poprawa tego co DAC za chwilę popsuje. Może ja się nie znam ale dla mnie cały tekst wywiadu to jedno wielkie SF. W całym parostronnicowym tekście nie znalazłem sensownej informacji jak ze zwykłego flaca CD uzyskuje 96 czy 176kHz, ani po co to w ogóle robi? Pewnie tylko po to żeby nagranie bardziej kojarzyło się z jakością studyjną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
W dniu 7.01.2021 o 19:08, januss73 napisał:

Z wywiadu z panem Bobem wyczytałem, że MQA polega na tym że poprawione są niedoskonałości sprzętu nagrywającego. W szczególności "przywrócone" zostaje to co utracone było w filtrach cyfrowych sprzętu z początku techniki cyfrowej.

I to jest bzdura, bo tego co utracono dawno temu, przywrócić się nie da. Da się jedynie przeinaczyć. 

 

W dniu 7.01.2021 o 19:08, januss73 napisał:

Może ja się nie znam ale dla mnie cały tekst wywiadu to jedno wielkie SF.

Nawet jeśli się faktycznie nie znasz, to intuicja Ci w miarę trafnie podpowiada. A w miarę tylko dlatego, że to jest fiction alone, without science.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez McGyver
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, McGyver napisał:

I to jest bzdura, bo tego co utracono dawno temu, przywrócić się nie da. Da się jedynie przeinaczyć. 

Nie do końca. Załóżmy, że nagrywając muzykę na CD połowę, czyli co drugi bit usunięto. Przeinaczeniem byłaby ingerencja w bity zapisane na CD. Natomiast interpolacja celem dorobienia bitu pomiędzy tymi zapisanym? Szans trafienia w bit orginalny oceniać nie będę, ale jeśli dobrze myślę, taka interpolacja i tak odbywa się gdzieś w DAC. No bo przecierz sygnał z DAC wychodzi ciągłe, a nie ułamek sekundy po ułamku sekundy tam, gdzie akurat bity zapisano.

Inna spraw, że jest to sztuka dla sztuki, a wymiernych korzyści słuchasz z tego mieć nie będzie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez szymon1977

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
12 minut temu, szymon1977 napisał:

Natomiast interpolacja celem dorobienia bitu pomiędzy tymi zapisanym?

Mniemanologia stosowana, a nie żadne odtworzenie. Równie dobrze można to nazwać przeinaczeniem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, januss73 napisał:

W szczególności "przywrócone" zostaje to co utracone...

Tego co zostało utracone przywrócić się nie da. Można co najwyżej na podstawie funkcji matematycznych wyliczyć, jaki być mogło.

Załóżmy, że krecha z dziubkiem to "fragment" muzyki. Kropy to bity z CD, a krzyżyki to bity dorobione przez MQA. Jeśli w bitach na CD nie było informacji o dziubku, to MQA dziubka nie dorobi. Dlatego już z samego założenie posądzanie wszelkich form upsamplingu o odzyskanie czegokolwiek jest błędem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

-----

2 minuty temu, McGyver napisał:

Równie dobrze można to nazwać przeinaczeniem.

Rozumowm Twoje pidejście, ale nie można... chyba, że MQA nie tylko dorabia bity, a zmienia też te, które były orginalnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  

16 minut temu, szymon1977 napisał:

Nie do końca. Załóżmy, że nagrywając muzykę na CD połowę, czyli co drugi bit usunięto. Przeinaczeniem byłaby ingerencja w bity zapisane na CD. Natomiast interpolacja celem dorobienia bitu pomiędzy tymi zapisanym?

 

1 minutę temu, szymon1977 napisał:

Załóżmy, że krecha z dziubkiem to "fragment" muzyki. Kropy to bity z CD, a krzyżyki to bity dorobione przez MQA. Jeśli w bitach na CD nie było informacji o dziubku, to MQA dziubka nie dorobi. Dlatego już z samego założenie posądzanie wszelkich form upsamplingu o odzyskanie czegokolwiek jest błędem.

Mylisz zasadnicze pojęcia, usuwanie próbek a usuwanie bitów to co innego. Interpoluje się brakujące próbki, nie bity i na tym bazuje MQA, podobnie jak odtwarzacze denona z lat 90 z bajerem o nazwie Alpha processing.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Jeżeli coś jest głupie ale działa, to nie jest głupie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.