Skocz do zawartości
IGNORED

Wielkość kolumn/monitorów do wielkości pokoju


romekjagoda
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

3 minutes ago, Uchatek said:

Lub inny przyklad, taki z zycia bo wlasnie bede kupowal glosniki i zastanawiam sie miedzy nowym wydaniem MA gold 200 i Klipsch Heresy 3. Cena jest identyczna, jednak budowa zupelnie inna pomimo tego ze obydwa zestawy sa trojdrozne. Mam rozumiec ze Heresy lepiej mi sie sprawdzi w jazzie i bluesie ze wzgledu na wiekszy przetwornik niskotonowy? 

Nie słyszałem żadnej z tych kolumn, więc nie odpowiem konkretnie (zresztą nie można upraszczać, że dany rozmiar membrany zawsze zagra lepiej, w budowie kolumn jest zbyt wiele zmiennych by tak kategorycznie odpowiedzieć), ale na pewno nie skreśliłbym heresy ze względu na wielkość, bo ktoś powiedział, że 'uduszą ci się w Twoim pokoju'. Osobiście, chętnie bym tych heresy 3 posłuchał, i pewnie z większym oczekiwaniem i podnietą, niż MA.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minutes ago, romekjagoda said:

W sensie, że podałem złe wartości zejścia dla kontrabasu?

Tutaj mozesz sobie poczytac, ale czy to prawda czy tylko pierdoly, tego nie wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minute ago, przemak said:

Częstotliwości dobre, tylko, że ich praktycznie nie ma w widmie ?

Po awatarze widzę, że wiesz o czym piszę. Wiesz jednak również, że w wielu głośnikach / kolumnach spadki na basie zaczynają się dużo wyżej i przy 40 Hz może być -3 albo -6dB (gdzie -/+ 3dB oznacza podwojenie albo zmniejszenie głośności o połowę).

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minutes ago, przemak said:

Częstotliwości dobre, tylko, że ich praktycznie nie ma w widmie ?

Czyli co? Nie slychac ich?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, Uchatek said:

Tutaj mozesz sobie poczytac, ale czy to prawda czy tylko pierdoly, tego nie wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

No przecież napisałem pokrótce to, co w podanym linku w dłuższej formie zapisano:

"Bardzo niewiele instrumentów jest w stanie osiągnąć takie częstotliwości. W pierwszej kolejności należy wymienić organy piszczałkowe, które do tego potrafią zagrać bardzo niskie tony z dużym natężeniem dźwięku – stąd utwory organowe wykonywane np. w kościołach dają odczucie mocy, potęgi. Wiedzą o tym również wszyscy miłośnicy twórczości J. S. Bacha. Dźwięki o tych częstotliwościach posiadają też w swoim zakresie brzmieniowym takie instrumenty, jak harfa, gitara basowa, kontrafagot, tuba czy – rzecz jasna – kontrabas. W muzyce rozrywkowej za najniższe częstotliwości odpowiada stopa perkusji, która – odpowiednio zestrojona – może sięgnąć poniżej 60Hz."

 

Jak ktoś słucha jazzu lub klasyki, rocka (bas eletkryczny, stopa perkusji) to ten instrumenty występują powszechnie.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez romekjagoda

Powrót po dłuższej przerwie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
14 minutes ago, romekjagoda said:

Nie słyszałem żadnej z tych kolumn, więc nie odpowiem konkretnie (zresztą nie można upraszczać, że dany rozmiar membrany zawsze zagra lepiej, w budowie kolumn jest zbyt wiele zmiennych by tak kategorycznie odpowiedzieć), ale na pewno nie skreśliłbym heresy ze względu na wielkość, bo ktoś powiedział, że 'uduszą ci się w Twoim pokoju'. Osobiście, chętnie bym tych heresy 3 posłuchał, i pewnie z większym oczekiwaniem i podnietą, niż MA.

Jestem w posiadaniu MA Gold 200 i jestem po odsluchu najnowszej serii Gold 200, ale niestety nie mam opcji odsluchu Heresy wiec nie moge porownac, ale wychodzi na to ze zabrzmia bardziej realistycznie.

6 minutes ago, romekjagoda said:

No przecież napisałem pokrótce to, co w podanym linku w dłuższej formie zapisano:

"Bardzo niewiele instrumentów jest w stanie osiągnąć takie częstotliwości. W pierwszej kolejności należy wymienić organy piszczałkowe, które do tego potrafią zagrać bardzo niskie tony z dużym natężeniem dźwięku – stąd utwory organowe wykonywane np. w kościołach dają odczucie mocy, potęgi. Wiedzą o tym również wszyscy miłośnicy twórczości J. S. Bacha. Dźwięki o tych częstotliwościach posiadają też w swoim zakresie brzmieniowym takie instrumenty, jak harfa, gitara basowa, kontrafagot, tuba czy – rzecz jasna – kontrabas. W muzyce rozrywkowej za najniższe częstotliwości odpowiada stopa perkusji, która – odpowiednio zestrojona – może sięgnąć poniżej 60Hz."

 

Jak ktoś słucha jazzu lub klasyki, rocka (bas eletkryczny, stopa perkusji) to ten instrumenty występują powszechnie.

Widzisz. I wychodzi na to ze takie Heresy nie dadza przyjemnosci z odsluchu jazzu czy bluesa bo schodza jedynie do 58Hz pomimo 12" na basie a takie MA z dwoma 6" jada ponizej 35Hz. Sam juz nie wiem.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Uchatek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pusta struna kontrabasu E ma na mikrofonie ponad 20dB niższą podstawę od drugiej harmonicznej, a trzecia jest zwykle wyżej niż druga. Kontrabas z przetwornika piezo może to oczywiście mieć i ma inaczej, ale z kolei taki sygnał jest "złem koniecznym" i służy do zasilania wzmacniacza, no i nie w przysłowiowej filharmonii ? Również gitara basowa (na gifie najbardziej klasyczna, najbardziej "basowa") zasadniczo gra drugą harmoniczną.

precisionbass.gif

Wzmacniacze do tych instrumentów mają pasmo rzadko sięgające 60Hz - oto przykładowe pasmo przenoszenia współczesnego wzmacniacza basowego z piętnastocalowym głośnikiem w obudowie BR:

tc-mic2.jpg

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
6 minutes ago, przemak said:

Pusta struna kontrabasu E ma na mikrofonie ponad 20dB niższą podstawę od drugiej harmonicznej, a trzecia jest zwykle wyżej niż druga. Kontrabas z przetwornika piezo może to oczywiście mieć i ma inaczej, ale z kolei taki sygnał jest "złem koniecznym" i służy do zasilania wzmacniacza, no i nie w przysłowiowej filharmonii ? Również gitara basowa (na gifie najbardziej klasyczna, najbardziej "basowa") zasadniczo gra drugą harmoniczną.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Wzmacniacze do tych instrumentów mają pasmo rzadko sięgające 60Hz - oto przykładowe pasmo przenoszenia współczesnego wzmacniacza basowego z piętnastocalowym głośnikiem w obudowie BR:

tc-mic2.jpg

 

O kurcze. To po co nam te zejscia w domowym sprzecie?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Uchatek napisał:

O kurcze. To po co nam te zejscia w domowym sprzecie?

Masz odpowiedź wyżej, do słuchania nagrań zrealizowanych przez @Grzegorz7 ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
41 minutes ago, romekjagoda said:

Ale czemu zakładasz, że 'musisz z czegoś zrezygnować'? W podanym przykładzie znowu włącza się myślenie zero-jedynkowe, albo średnica, albo bas. Są głośniki, które oferują dobre odtwarzanie w całym paśmie.

Ja z niczego nie rezygnuję, moje systemy są oparte na kolumnach którym niczego nie brakuje. Odniosłem się tylko do dwóch rzeczy, do braków  d30 oraz tego że GDYBYM MUSIAŁ iść na kompromis i  zrezygnować z genialnego basu albo genialnej średnicy to nie zrezygnuję nigdy z genialnej średnicy. Jeśli dla Ciebie to myślenie 0-1 to niech i tak będzie, bo zawsze w takim przypadku wybiorę średnicę.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, Uchatek napisał:

O kurcze. To po co nam te zejscia w domowym sprzecie?

Więcej. 

Nic nie sięga ponad 12 kHz. 

Wiec po co te wszystkie gwiazdki berylowe...

Twórcy Hi-Fi pomylili się (20Hz - 20kHz).

Powinno być 60Hz - 12kHz...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
24 minuty temu, Uchatek napisał:

O kurcze. To po co nam te zejscia w domowym sprzecie?

raz - bo jest wtedy szansa na niższe zniekształcenia przy wyższych częstotliwościach i bardziej wyrównaną charakterystykę amplitudową i fazową w tym wyższym zakresie częstotliwości, na którym nam zależy

dwa - bo gitara basowa i większość nagrań z tak ciętym pasmem  nie jest tu żadnym absolutnym punktem odniesienia dla wszystkich nagrań, są instrumenty z niższymi składowymi i nagrania nie tak ostro cięte, są też gatunki muzyczne jak ambient gdzie niższe tony często występują

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
10 minutes ago, Zwykły Drut said:

raz - bo jest wtedy szansa na niższe zniekształcenia przy wyższych częstotliwościach i bardziej wyrównaną charakterystykę amplitudową i fazową w tym wyższym zakresie częstotliwości, na którym nam zależy

dwa - bo gitara basowa i większość nagrań z tak ciętym pasmem  nie jest tu żadnym absolutnym punktem odniesienia dla wszystkich nagrań, są instrumenty z niższymi składowymi i nagrania nie tak ostro cięte, są też gatunki muzyczne jak ambient gdzie niższe tony często występują

Ok, dzieki.

Wychodzi na to ze jak zdecyduje sie na Heresy to bede zmuszony czasami wspomagac je subwooferami, bo ich zasieg to jedyne 58Hz. 

Kurcze, tez troche bez sensu. 12000 na glosniki i jeszcze suby do tego.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko.

 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ja tu przy 40 Hz i poniżej widzę mnóstwo energii...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Ja tu przy 40 Hz i poniżej widzę mnóstwo energii...

Zwłaszcza poniżej ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
Ok, dzieki.
Wychodzi na to ze jak zdecyduje sie na Heresy to bede zmuszony czasami wspomagac je subwooferami, bo ich zasieg to jedyne 58Hz. 
Kurcze, tez troche bez sensu. 12000 na glosniki i jeszcze suby do tego.

Pamietaj ze to wyniki pomiarow charakterystyki glosnikow. Pomiary w pomieszczeniu wygladaja troche inaczej -> room gain

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemo. Trochę się przekomarzamy. 

Ja rozumiem, że świat realny nieco odbiega od tego co się nam wydaje. 

Tyle, że ta energia nisko jest. Jest jej więcej niźli tej powyżej 12 kHz. A zresztą ponad 12 kHz tu już 60+ prawie nie słyszy...

Ten dół przy masteringu to szczególnie musicie obcinać dla winyli. Bo inaczej to igła musiałaby wyskoczyć z rowków.... ?

To tak a propos tych naszych wyobrażeń jak nam się wydaje a jak jest.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Grzegorz7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Przemo. Trochę się przekomarzamy. 

Oczywiście ?

20 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Ja rozumiem, że świat realny nieco odbiega od tego co się nam wydaje. 

Tyle, że ta energia nisko jest. Jest jej więcej niźli tej powyżej 12 kHz. A zresztą ponad 12 kHz tu już 60+ prawie nie słyszy...

Energia poniżej częstotliwości podstawowej pochodzi z dwóch źródeł - zakłóceń i obwiedni. Zakłócenia powinny zniknąć, artefakty z obwiedni w tym przypadku to rząd pojedynczych Hz i śladowa energia, też w nagraniu nie powinny się pojawiać. W tym konkretnym przypadku nic nie da się o tej energii poniżej 40Hz powiedzieć, chyba tyle, że na pewno nie "mnóstwo". Prędzej zero.

25 minut temu, Grzegorz7 napisał:

Ten dół przy masteringu to szczególnie musicie obcinać dla winyli. Bo inaczej to igła musiałaby wyskoczyć z rowków.... ?

Bardziej trzeba to monofonizować niż podcinać, ale tak.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w otwory BR śmiało można wciskać gąbki. 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

"Głowa jest dla mnie najważniejsza, bo nią jem."

Muzyki słucham na kinie domowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
44 minutes ago, xajas said:


Pamietaj ze to wyniki pomiarow charakterystyki glosnikow. Pomiary w pomieszczeniu wygladaja troche inaczej -> room gain

No tak. Ale jak room gain bedzie dzialal na czestotliwosci ktorych glosnik nie gra?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, szymon1977 napisał:

Czyli w otwory BR śmiało można wciskać gąbki. 

Oczywiście. Taki ELAC dodawał je do kompletu w serii 207.X i 208.X - w innych nie wiem - tylko te posiadałem .

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą ) Edytowane przez Leo1973
błąd ort
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
2 minutes ago, Leo1973 said:

Oczywiście. Taki ELAC dodawał je do kompletu w serii 207.X i 208.X - w innych nie wiem - tylko te posiadałem .

U mnie tez sa, ale po zatkaniu dzwiek robi sie troche plytki.

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Uchatek napisał:

U mnie tez sa, ale po zatkaniu dzwiek robi sie troche plytki.

To zależy od kolumn - w Elac'ach był ten efekt "zpłycenia" . W obecnych nie odczuwam dużej różnicy - wiele zależy też od gąbki 

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Leo1973 napisał:

To zależy od kolumn - w Elac'ach był ten efekt "zpłycenia" . W obecnych nie odczuwam dużej różnicy - wiele zależy też od gąbki 

Jeżeli po zatkaniu otworów nie ma różnicy, to warto sprawdzić, czy te otwory nie są zrobione tak, jak kratka chłodnicy na masce w moim punto - wtedy zatykanie faktycznie nic nie daje ?

i-fiat-punto-ii-fl-2003-km-hatchback-cza

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

nagrywamy.com

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, przemak napisał:

Jeżeli po zatkaniu otworów nie ma różnicy, to warto sprawdzić, czy te otwory nie są zrobione tak, jak kratka chłodnicy na masce w moim punto - wtedy zatykanie faktycznie nic nie daje ?

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

NIe muszę - wszystko jest OK u mnie. Duża skrzynia dużego woofera i duży BR ...

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )

Ukryta Zawartość

    Zaloguj się, aby zobaczyć treść.
Zaloguj się, aby zobaczyć treść (możliwe logowanie za pomocą )
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach
  • Pokaż nowe odpowiedzi
  • Dołącz do dyskusji

    Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
    Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

    Gość
    Dodaj odpowiedź do tematu...

    ×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

      Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

    ×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

    ×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

    ×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

     Udostępnij



    • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

      • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
    ×
    ×
    • Dodaj nową pozycję...

                      wykrzyknik.png

    Wykryto oprogramowanie blokujące typu AdBlock!
     

    Nasza strona utrzymuje się dzięki wyświetlanym reklamom.
    Reklamy są związane tematycznie ze stroną i nie są uciążliwe. 

    Nie przeszkadzają podczas czytania oraz nie wymagają dodatkowych akcji aby je zamykać.

     

    Prosimy wyłącz rozszerzenie AdBlock lub oprogramowanie blokujące, podczas przeglądania strony.

    Zarejestrowani użytkownicy + mogą wyłączyć ten komunikat.